Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моят сценарии

Публикувано от greenbul 
Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 18:45:28
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
> Брутен външен дълг към края на април 2008 год.
> Широките пари /а-т М3/ към края на май 2008 год.

Това тук го разбирам по-добре: [zh.wikipedia.org]
Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 19:23:11
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
> acen1975 Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > бул трап,мен ако питаш,няма да има.немъ да
> има време за тва.падането на НИ ще
> > удари бгетовеца, като парен чук в главата.
> балонирането ако беше 50% - иди дойди,
> > ама при 300%,време няма да остане за временни
> полУ-жителни флуктуации по тренда.
> > графиката ще се гмурне като подплашена жаба -
> от брега и право на дъното в калта.
>
> Балониране 300% казваш!
>
> Я да видим сега цифрите какво казват...
>
> Есента на 2000-та година... панелен апартамент в
> Младост 1 /до Окръжна болница/ бл. 19 /ако трябва
> да съм точен/ на 6-я етаж се продаде за 17 000
> $... при курс на долара тогава: септември 2000 -
> 2.24683; октовмри 2000 - 2.28799 и ноември 2000 -
> 2.28407 какво прави =>
> излиза, че цената на апартамента се движи между
> 38000.00 лв. & 38760.00 лв.! Което от своя
> страна = 19800.00 ?!
> Знам за цената, понеже живях в него апартамент
> преди хазяина да реши да го продаде...
> Сумата ми се стори СВРЪХ висока... но се оказа, че
> толкова вървят в квартала!
> Най-евтините бяха по 14 000 $! Говорим за 2000-та
> година - не забравяйте!!!
>
> След това взех под наем друг двустаен апартамент
> срещу... скромната цена от 80.00 лв. /при
> положение, че тогава само стаите вървяха в
> квартала там някъде../ като заплатите тогава хич
> не могат да се мерят с днешните нива! Тогава
> най-често срещаните заплати в София се движеха
> между 200-300-400 лв.! Аз дори започнах на
> по-ниска, когато дойдох в София! За какво
> говорим...
>
> 6 години по-късно купувам апартамент /нов, тухлен/
> на двойна цена на 40-годишен панел (от 2000
> год.)... при заплата 10-кратно по-висока!
> В сметката дори не включвам тази на жена ми. Та си
> мислех това "балониране" дали не е покрито
> /неколкократно при това/ от съотношението спрямо
> дохода?
>
> Та... я да видим какво е било съотношението
> цена/наем/доход тогава!
>
> При заплата между 100 ? и 200 ?; наем от 80-на ?
> /за апартамент толкова. По 80 лв. вървяха
> стаите.../ и цена грубо 20 000 ? какво илиза.
>
> Излиза, че апартамента се "изплаща" от 200-250
> наема /ако приемем, че наема се е движел между 80
> и 100 ?/; при чиста квадратура около 65-66
> квадрата цената на чистия квадрат излиза около 300
> ?, квадрата определено е надхвърлял /или поне се е
> движил - за София говорим
> - около/ средната месечна работна заплата...
> излиза, че /при 200 ? заплата/ се изплаща за 8.25
> години, а при 100 ? да не говорим - 16.5 год.
>
> На тези /и др. подобни/ данни се базира виждането
> ми за развитието на пазара в София!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Джулиъс,за 80 лева наем си живял?и тва е бил наема?сега си взимал 10 пъти повече,значи и другите взимат 10 пъти повече?

ми аз ако разсъждавам като теб,като съм живял без пари при родителите си,следва,че апартаментите в младост не са могли да се изплатят и за 1000 години.
верно е било много зле.
80 лв наем в младост?сигурно,ако отидеш на гости при приятел на морето,и после ще разправяш,че на морето хотелите са без пари clap:

баж цените си бяха как си требе-в младост наемите бяха 100-150 долара,а цените-12-15 хиляди.
беше си точно балансиран маркет.
и като вдигаш цената на заплатата си,не смятай ,че на всички им се е вдигнала като твойта.
инфацията смяташ ли я?щото шефа на БНБ преди 2 дни излезе и каза,че очаквали за 2008 да е само 7-8%.вярваш ли му?
сметни си апартамента и заплатата в хляб,бира или олио,сирене,месо.
така наистина ще сметнеш промяната в заплатата си за последните 8 години.

в младост апартаментите ще паднат до 200-250 евро,помни ми думата!
най скъпи ще са в банско,нищо,че сега всички мислят,че ще са най евтини.тва е просто времепреобразуване,зависещо от балонирането.
в банско първо се пукна-едно време беше на мода там да се "инвестира",и са икономическите закони си казват думата първо там.
след 3 години банско отново ще е най скъпия град в бг.
а софето,както е тръгнало и с кремиковци,ако матрьошките не привлечат в скоро време няколко сериозни инвеститори и направят 5-6 завода,софето така ще опустее,че тревата пак ще стане зелена,защото няма да има кой да я гази.

само едно не мога да вдена-банките пак са се докопали до 700 милиона и дълга продължава да расте-ето откъде все още се крепи всичко.
тва вечно не може да продължава,и двамата го знаеме.
не мога да повярвам,че има още чужди балъци,които отпускат на бг банките кредит.
рекордна инфлация,бъдеща стагфлация,рекорден дефицит,рекордно балонирани НИ спрямо стандарт на живот,липса на индустрия,и тия пичове още им се дава кредит.ебати магьосниците са.
или може би бг банките с чуждо участие вече влизат в неликвидност и това са пари за спасяване?
до кога да видиме....

признавам си,очаквах намаляне,или поне задържане на външния дълг.а той продължава да расте.
тва е лошо в дългосрочен аспект,но е добре в краткосрочен.
докато дълг се финансира с дълг-проблеми няма.
обаче,всички знаеме,че пирамидалната структура не е вечна.и накрая-колкото е по голяма пирамидата,толкоз от по високо ще се пада.


Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 19:51:01
Ще видим, ще видим. Аз казвам 5-600 евро, ама може да е щото в такава сфера движа детото хората все с големи заплати. Сещам се как шефа на една агенция дето върти кинти от далавери за стотици хиляди ми вика, че искал да си прави нещо парите ама според него да купува имоти било пълна глупост. И нормално човекът е обиколил целия свят, а не тук кат един олигофрен дето ми разправя за цените в Страсбург. Е-е-ей село-о-о-о ти кога си одил у Страсбург, бе главо лукова. Като бях там видях как евродепутатите обядват на поляната пред европарламента, ха иди ти обядвай на поляна в софийски парк, ама само гледай да не седнеш на кучешко аки и да станеш за смях.
Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 19:59:24
зимата тая година може да са 500-600.зимата догодина-300-400.и после останалите зими-200-250.моментното дъно може да удари и под 200!
говоря за младостите.
Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 20:35:05
300-500 евро наем на месец?ако не се лъжа,тва са 600-1000 лева.
аре са да смятаме
грдаски транспорт-100+храна300+ток,вода и парно-150,+телефон и интернет 50+други-200+800лв наем.......

1600 лева на месец задължителни разходи?колко ще удържат наемите на тези нива,спрямо стандарт на живот?
Джулиъс,най лесно е да се направиш на обиден или едикво си.аз също нещо чакам още твоя отговор,който колкото и пъти да го задавам,почваш да се сърдиш или ти спира интернет връзката,но и още не съм получил отговор.
ТРУПАНИЯ ДЪЛГ ВЛИЗА ЛИ В ОБЩАТА СМЕТКА НА БГ,ИЛИ НЕ ВЛИЗА?
какво е М3?

защото продължаваш да твърдиш,че е положителен,ама кат те питам за дълга,дали той е допринасящия фактор и нещо още отговор не съм получил?
аз смятам,че съм ти отговарял на всички твои въпроси към мен,без да се правя на сърдит.ако съм пропуснал нещо-нямам време постоянно да чета форума и пропускам някои дни.много пишете на последък.
ако ще спориме-дай да е без сръдни и неща от рода :

...."няма да имаш на кой да кажеш-"АЗ КАЗАХ ЛИ ВИ"....."
Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 21:42:40
1.борда-в близките 2 години може и да удържи.после-съмнявам се.много добре им е ясно,че при падането му бг влиза в анархия с безбожния дефицит.знам,че ще направят всичко възможно да го удържат.тва е повече от ясно.
шефа на БНБ само си говори глупости,че ако паднел, еврото щяло да бъде 1,10 лева,защото емитацията била в такова съотношение.въобще не знам и за кво го каза-само за пореден път стана за смях,че дори от ройтъерс го ОПЛЮХА!!!!!!
после-не било верно-отрича като жена ,хваната в грях.от стандарт били ЛЪГАЛИ според него?
виж как набързо се потули историята.стандарт обещаха да публикуват цялото интервю,ма нещо забравиха........

2.държавния дълг ще намаля,докато се трупа публичен и частен.тва е просто.и съм говорел за тва сигурно 5 пъти.не смятам отново да се повтарям ,попетвам и подесетвам.двете са тясно свързани.повишаване на едното води до намаляне на другото и обратното.
важен е общия баланс.този,дето викаш,че още е положителен,но намалял и скоро ще клони към 0.после ще стане и отрицателен,ако намаляването на публичния дълг не се замени с държавно задлъжняване.
общия баланс стане ли отрицателен-трябва продажби на държавни резерви,ако искат да устискат борда-и двамата го знаеме.знаеме и колко резерви има бнб.

3.нямало град,в който да отговаря на 100-120 наема правилото?за теб може и да няма,за живея в такъв.

да вземеме за пример 68 кв апт-цената в момента е под 100 000$.
наемите са към 850$.
месечна вноска е при 5,8% лихва на 30 години към 470$.
като сложиш асесмънт-други разходи-като подръжка и т.н,която е средно към 140$,сложиш и данък,който на месец излиза към 60%,с всичките разходи на месец има към 660$,а наема е над 800$.
така се получава винаги след гръмване на балон-излизаш на далавара.въпроса е как ще намериш наематели в сащ,след като точно балона е нарушил баланса и има повече имоти,отколкото наематели,в следствие на презастояването.
в цяна америка в момента цените са под реалните-ако теглиш заем и дадеш имота под наем-излизаш на плюс.

ако не ми вярваш-разтърси се в интернет,колко са цените на жилищата в сащ в момента!

5.нарастването на БВП е в пъти по малко от нарастването на паричната маса.тва е НЕЗДРАВОСЛОВНО.
не знам въобще използват ли дефлатор в изчислението на растежа на БВП или не,ама трърдението,че е нарастнал със 7% спрямо миналата година за мен е абсурдно твърдение-сигурно намалят инфлационните процеси на някакви мечтани,инагинерни нива.
също като изказването,пак на шефа на БНБ,че инфлацията за 2008 щяла да бъде 8%.
при изчисление на БВП спрямо реална инфлация и % трупане на дълг,бгетовицата не е отчела растеж в последните години,а е финансирала растеж,чрез трупане на дълг!!!!!!!!!!!!!!
има разлика от земята до небето.
малко ли спорех с българономистите в инвестора преди седмица за тва,че и тук да говоря за корелация м/ БВП и дълг и инфлация.

аре са,пусни едно индийско филмче,че е скука напоследък.
а продавач ако ти прави проблеми,ще вдигаме стачка!
Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 22:39:16
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
> Да - ти живееш в такъв град... но едва сега... а
> какви бяха съотношенията преди балонирането там?


защо гледаш периода на балониране?той е временен.мога да ти кажа,че първия апартамент дето купих беше 62 кв(реална площ),отделно с парко място, тераса клъб хаус басейн и тенис корт игрище и всичко това за 62 000 $.
беше точно преди драстично да тръгнат цените нагоре.-2001 година.
целите 90-години цените си бяха спрямо 100-120 наема плащане,или по скоро тук ги смятаме по друг начин-разходи+вноска трябва да клони към месечен наем.по този начин се балансират .
тва,което стана в последните години е точно балон и за това сега цените са под реалните им стойности.балона се пукна,но още не е свършило-падането ще продължи .никой не купува,защото,ако апартамента се обезцени с още 10% за година-тва изяжда печалбата от разликата в по големия наем,спрямо разходите и вноската.
всеки изчаква и следователно тва натиска цените под реалните им нива-стават подценени.
тва е нормален процес и съм го обяснявал във форума няколко пъти.
точно обратното на балонирането-когато хората купуват,защото печелят от покачването на цените.
сега става обратното-стах да купуват,заради падането.
ако си мислиш,че в бг тва няма да стане,ще трябва да те разочаровам.и не знам защо не гледате развоя в банко и пампорово-там е живия пример-пампорово беше стигнал средна цена от 1500 евро,а сега ,само година по късно- има изоставени строежи.
----------------------------------------------------------------------



> нарастването на БВП е в пъти по малко от
> нарастването на паричната маса.тва е
> НЕЗДРАВОСЛОВНО. - нарича се инфлация...
>
> Но като се има предвид че има различни видове
> инфлация - а при нас се смесват няколко неща...
> имаме си конвергенция, имаме си петролен шок...
> изобщо фул хаус!

няма различни видове инфлация Джулиъс!има различни видове на ИЗЧИСЛЯВАНЕ на инфлация.
разбираш ли ме?
в бг е по негативна,защото стоките от първа необходимост са най поскъпнали,а българина не толкова богат.
в сащ за храна и ресторанти се харчат 14%,в бг сигурно на 50%.
от където като % удара е в пъти по болезнен в бг ,защото точно най голямото потребление от инфлационата кошница е с най 100% поскъпване.
--------------------------------------------------------------


> не знам въобще използват ли дефлатор в
> изчислението на растежа на БВП - хе, хе - че как
> иначе ще се изчисли растежа според теб?
>
> растеж, чрез трупане на дълг - Нормално!
>
> Има едно макроикономичесто уравнение: Парични
> спестявания - Вътрешни инвестиции = Дефицит по
> текущата сметка.


а колко е верен дефлатора,запитвал ли си се случайно?

растеж,чрез трупане на дълг за теб може да е нормално,за мен нормално е растеж в БВП чрез хай тек или идустриален подем.
за мен ФИНАНСИРАНЕ НА РЪСТ В БВП,ЧРЕЗ ЗАДЛЪЖНЯВАНЕ е пагубно българономистично уравнение,на което изчислението води до само едно-ФАЛИТ.
разбира се,че има ръст при инвестиционен бум,ма да не забравяме,че всичко е вкарано в тухли и бетон.ударят ли топ ниво-как ще повлиае падането им,или дори задържането,както ти твърдиш,на БВП и дълговете,които трябва да се връщат?
или блоковете ще произвеждат малки блокчета,които ще отиват за износ?


Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 23:07:02
Асене вярвам ти че в УС 100-120 наема са плащали апартамента
и европа беше така но се питам защо американеца не е вземал заем
да си купи апартамента ами ще плаща наем и какво се промени след
2000г.до тогава не даваха кредити или много американци
купуваха за да дават под наем.
Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 23:20:16
мерси за лекцията.све пак пропусна да кажеш колко е верен дефлатора?
не забравяй кой го изчислява!!!!!!!
кетчуп инфлацията е добро оправдание за орешарски,ако имаше и кетчуп в индустрията и хай тека.като румъния например.
защо оправдаваш застигащата инфлация от изравняването на цените,а забравяш,че ведно трябва да върви и с другите застигащи процеси?

и малко уроци и от мен-не е чиста инфлация,а е същинска,основна,базисна инфлация(CORE INFLATION).ако сте я объркали и тази думичка при превода-няма да ви е първата.
и въпроса е орехотрошачката какви стоки вкарва вътре.сещаш ли се?
щото в сащ не изчисляват храната и горивата-за тва викат,че била само 3 %.
знаеш ли как ще ти извъртя кор инфлацията и положителна,ако аз правя сметките.
съгласен ли си за 8% инфлация,зададена в статистиката на БНБ за 2008?
сега виждаш ли и КУРелацията м/у дефлатора и % инфлация,която не е такава,каквато е,а е такава,каквато на някои им се иска да бъде!
намекнах ти още първия път,явно не си ме разбрал.

мерси и за обясненията за стагфлацията и връзката с петрола,КЕТЧУП инфлацията и дефлатора.
много ми помогна и откри пред мен нови хоризонти.
сега остава и да обясниш кво е стагдефлация,че и такива гении имаше преди няколко месеца.
не че не се казва рецесия,ама няма значение.

Re: Моят сценарии
24-06-2008 - 23:42:18
morski Написал:
-------------------------------------------------------
> Асене вярвам ти че в УС 100-120 наема са плащали
> апартамента
> и европа беше така но се питам защо американеца
> не е вземал заем
> да си купи апартамента ами ще плаща наем и какво
> се промени след
> 2000г.до тогава не даваха кредити или много
> американци
> купуваха за да дават под наем.

-----------------------------------------------------------------------------------------
европа пак ще стане така-икономическите закони бързо, бързо ще изравнят баланса.само ги глей англичанчетата ,ирландците и испанците как ще им падат цените с дни.веднъж обърне ли тренда-спиране няма.

винаги са давали кредити на американците.даже в начлото на 70-те години направиха 2 институции с помоща на конгреса-фреди мак и фени мей.
те бяха полу държавни и целта им беше да са посредници м/у банките,отдаващи ипотеки и федералния резерв,за да се намали цената на заемите на ипотеките,както и всеки американец да има достъп до евтино кредитиране.

защото-колкото по евтини са имотите,толкова стандарта на живот е по голям.а при по голям стандарт на живот,хората им остават повече пари да харчат,с което финансират ръст в икономиката.
тва забогатяване от скок в цените на жилищата винаги е водело до временни бързи печалби,но дългосрочни загуби-за всички-както държавата,така и хората.

американския пазар на НИ е на вълни,които се повтарят през около десетилетие.качват се малко,почват да се балонират,после удрят топ ниво,почват да падат,падат под реалната си цена и после рано или късно се почва отново.тва е цикъла.

в дългосрочен план-най важно е този цикъл да има минимални флуктуации,за да не дисбалансира икономиката.

ще ти дам пример защо в момента никой в сащ не купува,дори и че имотите са под реалните си нива.

в момента ако купиш 62 кв апт. на година ще правиш около 1000$,след всички разноски.и тва е,ако си намериш квартиранти.
но ако до година апт.ти се е обезценил с още 5%,на 100 000$ тва са 5 хиляди.
и като извадиш реалните пари,които си спечелил от рентата с/у разходите,пак губиш 4000$ от декапитализацята.

съответно по добре е да изчакаш още 1 година и да купиш апт. за 95 000$,отколкото днес за 100 000$ и да направиш 1000 кеш.

американеца има силна финансова култура и много добре ги вижда тези разлики-и съответно всички чакат маркета да удари дъно.
както инвеститори,така и обикновенния наемател,който също изчаква спад,за да си купи по евтино.
съответно този процес на изчакване натиска цените надолу и всички знаят това и допълнително ги кара да чакат.
четох в бг пресата,че имало хищни инвеститори в америка,които са почнали да купуват.тва е лъжа-маркета в сащ още не е узрял за влизане.ще мине поне още година -две.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход