Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

малка прилика и голяма разлика :-)

Публикувано от testxxxx 
малка прилика и голяма разлика :-)
21-07-2007 - 12:37:41
Здравейте,
Новорегистриран съм във форума, но го следя от доста време. Причината за която се регистрирах са следните 2 обяви :
обява австрия
Цената е 320000 евро за 104 кв. м. с дворно място
обява българия
Цената е 330000 евро за 110 кв. м.

С този пост искам да дискутирам две неща :
1. Качеството на рекламата от брокерите.
2. Конкурентни ли са цените на недвижими имоти за живеене в България спрямо тези в европа.

1. От доста време ми прави впечатление, че рекламите в имоти нет са "зарибяващи" : само и само клиента да се обади поради малката информация подадена от брокера. За българската обява ще бъда пренуден да се обадя да получа повече инфо, докато за австрийската това първоначално обаждане ще ми е спестено. А това за клиентите който си правят списък с интересни за тях имоти спестява време и предполагам нерви .
Това е една от причината, да смятам че по голямата част от брокерите не са професионалисти. Да, получават пари за работата си, но не пестят времето на клиентите си. Знам че и на тях не ми е лесно, защото и продавачите не са идеални.
Една от причините която да води до липсата на професионализъм може би е демотивацията им заплащането и/или заради условията на труда. Предполагам че тука има доста брокери, нека споделят какво ще им коства да пускат точни на информация с богат снимков материал обяви.


2.0 Смятам че цените на имоти в софия са неконкурентни за качеството което предлагат спрямо тези в европейският съюз.
Тези две обяви са пример как цените на недвижими имоти в София се изравниха спрямо тези в Европа в номинално изражение, но за сметка на това придобилият собственост българин/европеец/марсиянец е купил нискокачествено изделие.
За всеки влак има пътници, но за влака на недвижими имоти вече трудно се качват български пътници, а останалите вече се замислят доста преди да го направят. Доказателства : все по голямото време за реализация на сделки, нарастване броя на обявите в интернет сайтовете (знам че броя на дествителните обяви е доста по малък от реалните, защото един имот се рекламира в повечето случаи поне мин. от 2 агенции. Всеки може да се убеди в това, но броя на обявите наистина расте в реални бройки) и почти идеално линейното нарастване на средните цени на предлагане на имоти в София в графиката от този сайт. Е понякога коригират тази графика, но искрено се надявам, че е във връзка с недействителни обяви, а не от други причини. Малко ми е странно защо графиката за наем на имоти не е така линейна, ама найсе :-)
Според мен причината за нереалното високи цени са прането на пари от организирата престъпност и от държавната корупция. В една нормална западна икономика този обем на предлагане съпоставяно с търсенето би довело да падане на цените (пример: Америка). За съжаление в територията наречена България делът на светлата икомика не е достътъчен за саморегулиране на имота на недвижими имоти. И цените им се диктуват от сивата икономика.
2.1 Заплати - ниска покупателна способност, но за сметка на това цени като в европа.
2.2 Лихви - все още лихвите в банките в България са с около 20-30 % по високи от тези в европа. Това също оскъпява имота.
2.3 Инфраструктура - това също влиза в оформянето на цената на недвижими имоти. По скоро липсата на такава правят цената на имоти неконкурентна на европейския пазар : мръсни и прашни улици с дупки, прах и вреден въздух от кримиковци и смок (вижда са се с обикновенно око от витоша), липсата на тревни площи и детски площадки в междублоковите пространства. Липса на достатъчно брой места за паркиране, но достатъчно на брой тротоари за тази цел. ГРОЗНО Е!
3.4 Действителното техническо качество на сградите. Не съм строител, така че ще помоля някой на който работата му е свързана с строителство на сгради за живеене да вземе отношение по тази точка.

МОЛЯ ВИ, НЕ КОМЕНТИРАЙТЕ В ТОЗИ topic ДАЛИ ИМА ИЛИ НЯМА БАЛОН НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ В БЪЛГАРИЯ или дали цените са високи или ниски. Искам да коментираме дали имотите в България са конкурентни спрямо тези в Европейският съюз.
Благодаря Ви предварително!

Приликата е в цената, разликите са във всичко останало....




Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2007-07-21 12:58 от testxxxx.
Re: малка прилика и голяма разлика :-)
21-07-2007 - 15:19:05
Между другото Австрия ми изглежда като едно от най-добрите места за живот в Европа особенно за семейства - цените ги виждате, високи детски, планина, морето е наблизо. Удобна комуникация с БГ. Нормални данъци.

Някой да каже нещо за недостатъците? Любопитен съм.
Re: малка прилика и голяма разлика :-)
21-07-2007 - 19:01:47
До Peter_K и Abu : Моля ви, придържайте се към темата и не пълнете форума с offtopics
Abu
Re: малка прилика и голяма разлика :-)
21-07-2007 - 19:30:47
За приликите и разликите мога да перифразирам Ерофеев:
Тук повече се пие и се говори български, там по-малко се пие и се говори небългарски.
Или:
Ако продадеш жилище, оценено в България за 50 000 евро, можеш да купиш малко повече от 100 000 хубави бири. В Австрия жилище за същата цена може и да е по-качествено, но пък струва само 50 000 бири.
От моя гледна точка, австрийците са много ощетени от цената на бирата... Точно колкото сме ощетени ние от цените на имотите.
Don
Re: малка прилика и голяма разлика :-)
21-07-2007 - 21:31:09
1. По отношение на графиките

Графиката за наемите е правена от хора без елементарни познания по статистика. Такива отклонения от регресионната крива и аномалии би трябвало да се пренебрегват. Тази за цените изглежда много по-добре, за периода от време, който представя.

Повече по този въпрос сигурно Joan ще каже.

2. По отношение на сравнението ти на двата апартамента

Австрийският е 104 кв.м светло с терасата, ако смятаме софийския по този начин ще излезе не 110 кв.м, а доста по-малко, защото в тези 110 кв.м имаме включени стени и общи части.

Така, че може би приликата май я няма, а за разликата всички знаем ....


Re: малка прилика и голяма разлика :-)
21-07-2007 - 22:23:50
avatar
Графиката за наеми, не е така праволинейна, защото има по-малко оферти за наеми в Интернет. Една доста голяма част от агенциите не се занимават изобщо с наеми, те са друга сфера. Друг фокус, друг бизнес. Работата с наеми е доста динамична и някои от агенциите, които работят с наеми казват, че не въвеждат офертата никъде, а реализират сделка с текущи клиенти.
Don
Re: малка прилика и голяма разлика :-)
22-07-2007 - 15:06:37
magik,

броят на офертите не е оправдание за "странния" вид на графиката. Това не е борсов индекс, че да търпи такива резки отклонения за такива малки периоди от време.

Като ги изтипосвате тези графики на първа страница, поне да имат вид се погрижете. Консултирайте се финансисти, които са запознати с регресионния анализ, ако нямате собствени специалисти, които да решат проблема.

Те графиките и без това са на база цени предлага и могат само за определяне посоката на тренда да служат.

Re: малка прилика и голяма разлика :-)
22-07-2007 - 20:38:22
Моля ви, не се отклонявайте от темата.Графиката за наемите само я споменах между другото. Досега не виждам никой да коментира главните теми.
Явно никой брокер няма да вземе отношение по тема 1, нито някой мисли че имотите в София са конкурентни на тези в Европа.
Re: малка прилика и голяма разлика :-)
22-07-2007 - 23:12:54
И как един брокер да ти каже дали са конкуретни или не? Като смяташ че не са конкуретни цените им, не купувай и толкоз.
Голямата прилика в цената и огромната разлика в стандарта на живот!
23-07-2007 - 05:23:09
avatar
Първо по въпроса за приликата в цените е добре да се обърне внимание на следното:

"Месечната такса(за консумативи) за апартамента възлиза на 267Евро
ВАЖНО-имотът се продава заедно с австрийско юридическо лице

Но много важно е като правим сравнения - да ги правим цялостно. Ако някой даде средни цени на тухлени апартаменти в Австрия и ги сравним с местните примерно във Видин или Кюстендил ще се види мисля съвсем ясната разлика. Друго важно нещо, което обезмисля това сравнение е - именно въпроса с бирите. За да живееш в Австрия са ти нужни не само средства за да си купиш имот, а и да можеш да го поддържаш както и да поддържаш някакво ниво на живот. Ако не се лъжа във Виена една бира струва в заведение около 3-4 евро минимум да седнеш да хапнеш пак в някое заведение едно скромно обядче май под 20 евро няма да стане... Да продължавам ли нататък?Защо чужденец би си купил имот тук - поради горните причини. Те инвестират тук защото могат с пенсията си от 3 000 евро или със заплатата си от 6 000 евро тук да си живеят много добре. Те в своите страни може дори да са аутсайдери, но в нашата страна с техните заплати ще са царе - а какво имаме ние? Имаме си планини, море и много много гори...дано да не изгорят всички те до края на седмицата, но това е друга тема.

Сега конкретно по твоите писания:

"1. От доста време ми прави впечатление, че рекламите в имоти нет са "зарибяващи" : само и само клиента да се обади поради малката информация подадена от брокера.

Искам да ти кажа, че има едни други интернет портали, които толерират много повече "зарибяващи" оферти, а имоти.нет е единствения портал даващ толкова много опции и възможности за реклама на един имот.

"За българската обява ще бъда пренуден да се обадя да получа повече инфо, докато за австрийската това първоначално обаждане ще ми е спестено. А това за клиентите който си правят списък с интересни за тях имоти спестява време и предполагам нерви."

Правилно предполагаш само, че моите оферти са така описани (аз съм брокер) че няма нужда да ми се обажда никой друг освен токи, който е проявил сериозен интерес към имота, който рекламирам. А ще ти кажа, че една от причините да има имоти описани с по две думи не е само в брокера, а и в собственика на имота. Първо защото е приел някой да му продава имота без да го е виждал, второ имота няма снимки поради същата причина, а крайния клиент (купувач/наемодател) е с вързани ръце и ще не ще звъни...

"Това е една от причината, да смятам че по голямата част от брокерите не са професионалисти. Да, получават пари за работата си, но не пестят времето на клиентите си."

Да една голяма част от тях са така и причината е в техните шефове, които са ги научили да работят така, а най-лошото е че някои от тях до такава степен са свикнали с това, че го смятат за съвсем в реда на нещата. Най-лошото за мен е, че когато се чуя с някой продавач и му кажа - "За повядайте в офиса да се запознаем и да уточним условията по продажбата на вашия имот ако ще работим заедно тъкмо и да видя документите ви за собственост." Но получавам отговор - ами няма смисъл направо го пускайте в реклама а като намерите клиент тогава елате направо с него...
АБСУРД - лошото е, че това се случва масово и продавачите смятат, че така е ок...

"Знам че и на тях не ми е лесно, защото и продавачите не са идеални.
Една от причините която да води до липсата на професионализъм може би е демотивацията им заплащането и/или заради условията на труда. Предполагам че тука има доста брокери, нека споделят какво ще им коства да пускат точни на информация с богат снимков материал обяви."


Споделям ти - аз винаги правя каквото мога за една продажба - снимките са задължителни, преди това преглеждам документите на имота, защото има много случаи в които имота не може да бъде продаден, но ако не погледна документите няма как да го знам... И всъщност ако трябва да бъда откровен един от най-големите проблеми в тази сфера са хората, които никога не са продавали/купували имот и живеят още в татово време или пък в зората на демокрацията когато всичко беше като в уестрън с Клийнд Истуд. Да работиш с такива хора е ад. Те са една от основните причини екшъна да е пълен. Водиш им хора на оглед - а те решават да вдигнат цената с 6 000Е защото така били прочели нещо в някои вестник, че цените на имотиТЕ щели да скачат с още 30% до края на годината...та де не се минат...хоп айдеее сложиха си профилактично 30% за всеки случай :crazy:
Ама кой го е писал това и в кой вестник няма значение...ама на кои точно имоти - дали тези в София или тези в Лом пак няма значение - просто имотиТЕ...
Та така и вие брокериТЕ smiling smiley))) Ама кои брокери по-точноsmiling smiley?

"2.0 Смятам че цените на имоти в софия са неконкурентни за качеството което предлагат спрямо тези в европейският съюз.
Тези две обяви са пример как цените на недвижими имоти в София се изравниха спрямо тези в Европа в номинално изражение, но за сметка на това придобилият собственост българин/европеец/марсиянец е купил нискокачествено изделие.
За всеки влак има пътници, но за влака на недвижими имоти вече трудно се качват български пътници, а останалите вече се замислят доста преди да го направят. Доказателства : все по голямото време за реализация на сделки, нарастване броя на обявите в интернет сайтовете (знам че броя на дествителните обяви е доста по малък от реалните, защото един имот се рекламира в повечето случаи поне мин. от 2 агенции. Всеки може да се убеди в това, но броя на обявите наистина расте в реални бройки) и почти идеално линейното нарастване на средните цени на предлагане на имоти в София в графиката от този сайт. Е понякога коригират тази графика, но искрено се надявам, че е във връзка с недействителни обяви, а не от други причини. Малко ми е странно защо графиката за наем на имоти не е така линейна, ама найсе :-)"


Значи задължително българския имот е нискокачествен, а всичко западно е уникално...!?

"Според мен причината за нереалното високи цени са прането на пари от организирата престъпност и от държавната корупция. В една нормална западна икономика този обем на предлагане съпоставяно с търсенето би довело да падане на цените (пример: Америка). За съжаление в територията наречена България делът на светлата икомика не е достътъчен за саморегулиране на имота на недвижими имоти. И цените им се диктуват от сивата икономика."

А имаш ли представа какво е търсенето на ново строителство в София на пример?
ОГРОМНО!

"2.1 Заплати - ниска покупателна способност, но за сметка на това цени като в европа.
2.2 Лихви - все още лихвите в банките в България са с около 20-30 % по високи от тези в европа. Това също оскъпява имота.
2.3 Инфраструктура - това също влиза в оформянето на цената на недвижими имоти. По скоро липсата на такава правят цената на имоти неконкурентна на европейския пазар : мръсни и прашни улици с дупки, прах и вреден въздух от кримиковци и смок (вижда са се с обикновенно око от витоша), липсата на тревни площи и детски площадки в междублоковите пространства. Липса на достатъчно брой места за паркиране, но достатъчно на брой тротоари за тази цел. ГРОЗНО Е!
3.4 Действителното техническо качество на сградите. Не съм строител, така че ще помоля някой на който работата му е свързана с строителство на сгради за живеене да вземе отношение по тази точка."


"ЗАПЛАТИ" - всички ли работят на заплати в България? Колко фирми има в България май са над 2 000 000 - е техните шефове и те ли са на заплати? Какви доходи имат те никой не знае дори и данъчните, които четат какво са декларирали те като печалба нали така? ОК - това е сивата икономика, но моля стига с тези глупости - заплати и т.н.
Една от причините цените да се задъжрат високи е това, че ние сме една от страните с най-висок % на имотни хора може би в целия свят. Преди да купят една огромна част от хората първо са продали нещо на същите тези високи цени... В Австрия незнам как са в тази част.

А вече обясних кое конкурентното на българските имоти (тук изключваме панелни жилища в крайните квартали на големите градове и тези в малките градове). В България има много неща, които на други места ги няма - 4-ри сезона, море, планина и много гори. Ниски цени особено пък в малките населени места, което рай е чужденеца. Тук не говоря за туризъм по хотелите където обслужването е ад, а понякога и цените. Говоря като цяло - сравнено с Австрия.

"Приликата е в цената, разликите са във всичко останало..."

Ако няма купувач за даден имот неговата цена ще бъде коригирана - а ако има значи разликите за които говориш не се гледат под ъгъла, който ти излагаш като гледна точка.



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход