Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените и броя на жилища в София

Публикувано от 4ovek 
p_nachev
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 12:16:06
4овек,
Оправдано е, че си противник на цената на м2, но с оглед на това, че у нас този показател започна да се преекспонира. Може би ти ще ми обясниш защо !?
Аз май нямам водеща версия.

И все пак, ако прием цената на м2 като просто още един разрез или ако искаш допълнителен поглед към даден конкретен имот със справочно значение, аз не виждам нищо лошо.

Горното жилище го преценявам "на ангро" около 190 м2. Спомням си, че наистина се води някаква кървава битка за цените в Тръмп Тауер (правилно си спомня Пантер, пък и как няма да си спомня, като вероятно е бил ранен :-))) в тази битка).

Аз "давам" 1,4 млн. Щ.Д. Само дето нищо не разбирам от Щатите, така че не ме вземайте на сериозно :-)))))))))))) !
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 12:40:52
Нямам обяснение, защо се гледа цената на кв.м., а не каква функция може да изпълнява жилището. Не мога да ти обясняsmiling smiley Ако холът ти е дълъг 6метра и е широк 3.6м., а друг е 6м. на 3.4 той е с 1,2кв.м. по-малък, но единствено празното между мебелите е по-малко- ще гледаш телевизия от 20см. по-голямо разстояниеsmiling smiley Т.е. трябва да си наясно, че даваш 1000евро (примерно) за комфорт, а не за функция. Наистина е по-добре по-широко, но дали ти лично си склонен да дадеш 1000евро за екстрата. И така нататък.Същото е със спални, коридори, бани ... Може да се стигне без проблем до 10кв.м. разлика в два еднакви по функция апартаменти, а при цена 800евро на кв.м. това си е 8000евро, за 2 часа дневно дето ги прекарваш в четене на книга , ядене или гледане на телевизияsmiling smiley
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 13:04:00
Ааа, аз знам и по-хубав начин за хвалба - купих си ЧЕТИРИ-стенен апаратмент
:} Така се шегуваше един познат със своята боксониерка smiling smiley

И като дойдат гости, може да им покаже с гордост и ЧЕТИРИТЕ стени!
p_nachev
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 13:16:47
Колежке,
Ти остави х-стенните апартаменти, ами по-добре виж американското чудо. Колко функционално е разпределението !!! На тебе като ти се налага да "въртиш къща" със сигурност ще оцениш това !!!
А отгоре на всичко, като използваме правилата на 4овек може спокойно да се твърди, че е 7-стайно, при това без да включваме кухнята :-))))).

Е, как да не се бръкнеш поне за толкова, колкото съм предложил. Както се вика, като го видиш това жилище и съобразявайки, къде се намира, вече не ти се ще да пресмяташ цена 1 м2. Май прав ще излезе 4овек!

Ти нали ги разбираш американските работи, колко даваш ?
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 13:20:31
Panther1, привет отново smiling smiley

Сега, да уточня - аз казах, че КОНЦЕПЦИЯТА е различна сега и преди у нас, и че сегашната концепция за събиране на едно място на хол+кухня+трапезария (ако държиш living room+dining room+kitchen smiling smiley e заимствата от "зад Океана". Не казах, че КЛАСИФИКАЦИЯТА У НАС е заимствана от "зад Океана". Колкот до класификацията "там" - същото е и в ЕС, доклкото знам. - там се класифицират основно по брой спални (one-bedroom, two-bedroom и т.н.), ама какво от това ?

Концепцията Е от там - е, специално тази сграда и този апаратмент - знаеш че са луксозни и много скъпи. Ти пък намери кое да ти стане любимо :} Апартаменти по за 4-5 милиона долара !
И изобщо не е от най-малките там, защото си спомням с теб като спорехме, че там имаше и one-bedroom, а май даже и студия се предлагаха - студията идваха на около 70-80 кв.м площ - абе баровска работа онази!

И в БГ им атакива, които се строят сега, ама струват мног пари. Е, да, относно иделаните части не мога да не се съглася, че е глупаво да се включват в квадратурата направо. Под-добре увеличи единчината цена (на кв.м.), ама да е за чиста площ. Всъщност, все тая smiling smiley

Иначе ако се разходиш из сайтовете за имоти за "средни" жилища - condos, не къщи, ще видиш, че масовият случай е с една-две-три или колкот спални и хол+трапезария+кусхя на едно място (дали сепарирани с бар-плот, или засечка, или направо отворени, все тая).
p_nachev
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 13:35:20
4овек,
Зададох въпроса за цената м2 без да знам никакъв що -годе приемлив отговор и поради незнайни причини си мислех, че ти знае и то без да се колебаеш.
Малко съм изненадан !
Това, обаче, ме кара да направя някакво мисловно упражнение и като резултат ще предложа един вариант.

Посещаваш като примерен потенциален купувач едно жилище и го разглеждаш изцяло като кройка, функционалност, разположение. Преценяваш потребностите си откъм вид, брой помещения и ориентировъчна площ. Още не знаеш подробности (в момента се чака да дойде продавачът), но нещо в дълбоко в тебе те кара да си зададеш И следния въпрос : Колко е голямо това жилище ? Субективно го оценяваш на, да речем, 80 м2. Всичко май е добре, устройва те !

Сега на хоризонта се появява и един продавач. Питам се, чисто психологически (а защо ен и емоционално) как купувачът ще възприеме следните числа :

Цена на имота (примерно) : 70 000 Е
Цена на м2 нето : 875 Е (оказва се че си познал с 80 м2 нето)
Цена на м2 бруто : 700 Е (сори, но има и 20 м2 общи части)

Не го твърдя, но вероятно най-леко се възприема последното. Откъде иначе се взе този Е м2 ! Иначе, всичко е от Лукавия, защото всякакви гимпастики бързо биват разкривани, но да не подценяваме тази деликатна човешка страна .

Дали големите фирми са плащали на психолози да им докажат една подобна (па дори и с друга аргументация) теза ?!
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 13:59:39
начев малко си далеч от цената smiling smiley
Според мен е около $3млн.
Като съм почнал:
Ето тук и реална оферта за продажба:
оферта
82 кв.м. $1125000
малко е апартаментчето (е като за Тръмп Тауър) и разпределението вече не е толкова добро, но кухнята пак си е отделна.
Цената е доста височка, но все пак става дума за центъра на Манхатън, не ми се мисли колко печелят хората които живеят там. smoking smiley
А и като пишат супер лукс имат предвид нещо доста различно от "ударих му един латекс и сложих PVC дограма (ама най-евтината която намерих)"
Аре със здраве. Сега ще поработим, а довечера ще ви потърся и малко обяви за "нормални" кондо-та в САЩ. winking smiley
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 14:07:00
Колега Начев,

Много добре помня "битката за Тръмп Тауър" :} Голяяяма битка беше, и колегата Panther беше зле ранен в нея (от собствено недоглеждане, b.t.w. smiling smiley, но накрая (по МОЕ предложение, аз не съм чак толкова кръвожадна, колкото може би ти се струва winking smiley си стиснахме ръцете. И колегата Pather публично призна мотивът си да води иначе безнадеждна битка срещу мен - а той беше "благородно съжаление" към друг колега-форумец :}

На въпроса ти - ами аз доста добре помня (не ми се търсят линкове сега), че там най-малкото жилище беше студио на около 70 кв и струваше около 900 к долара. Това, което Pather е посочил, излизаше май около 230-250 кв.м (абе то си имаше дадени квадратурите във футове, бяха някъде от порядъка на 2500-3000 кв. фута, ако не се лъжа). Защото наистина са луксозни жилища с много пространство в тях - както и 4ovek каза. Даже май имаше на последните нива етажна височина от 3 метра. И бяха на цена около 20 хиляди долара на кв.м. - т.е това идваше около 5 милиона долара.

И не давам толкова, 'щото ги нямам :}

По повод моята оценка за това жилище - Начев, ако имах парите да живея в такова жилище на такова място, нямаше да въртя АЗ къшата, ами щях да имам прислуга за целта smiling smiley Не мога да отрека, че е хубав имот - и МНОГО луксозен. Липсва стаята за слугинчето, ама ще си взема приходящо smiling smiley
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 14:20:29
Pather, не е така - кухнята на това "апартаментче" не е отделна.

И даже не е кухня, а си е кухненски бокс, съдейки по големината му и по това, че вътре не можеш да разположиш трапезна маса, т.е. там не можеш да се храниш. Има място колкото да се завъртиш около уредите и да си приготвиш полуфабриката.

Отделна кухня означава помещение с отделен подход (откъм коридора), а не преход през хола към кухнята. И освен това е необходимо тази кухня да е с достатъчна квадратура, ккато казах, за да се използва и като малка трапезария.

Освен това тази "кухня" няма директно осветление (прозорец), т.е. не може да се прегради като отделна стая. Няма подстъп, няма прозорец, няма и квадратура - чист кухненски бокс smiling smiley

Изобщо, това апартаментче си е ТОЧНО концепцията на living+dining room (даже си го пише), само дето са пропуснали да напишат kitchen smiling smiley, а пък тя си е ЗАЕДНО с хола/всекидневната.
Re: Цените и броя на жилища в София
25-01-2006 - 14:28:02
А за сравнение - на two-bedroom-a в Тръмп Тауър кухнята си е с прозорец и подстъп откъм коридора, има и още един - откъм трапезарията, която пък е отделена със стена/засечка от хола. И като квадратура е по-голяма от "боксчето" на малкото апартаментче.

Сега, ясно ти е, че който има пари да живее в такова жилище, няма да се свре да се храни в кухнята smiling smiley пък и навярно рядко ще се храни изобщо в къщи.

Затова и такова жилище не е показателно за концепцията на "средния американец" за жилище. Пък и на средния европеец.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход