Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US

Публикувано от kuku123 
Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
23-11-2006 - 21:20:28
Izljazoha dannite za cenite na nedvigimostite v US za Septemvri 2006 godina.
Kakto se ochakvashe v zenite ima spad. Neochakvanoto v sluchaj beshe razmera na spada.
I toj e : 2.5 prozenta spad na cenite na realnite sdelki v US samo za Septemvri 2006 (v sravnenie s cenite prez Avgust 2006).
NAJ-GOLEMIJAT SPAD OT 40 GODINI na cenite na nedvigimostite (in a single month) v US.

Tova koeto e syshto interesno v sluchaja e che brojat na predlganite imoti na pazara narastva a tryseneto mnogo silno
namaljava i v resultat brojat na slelkite e malyk i imoti kisnat po pazara bez da ima kupuvachi.

Mnogo e interesna prognozata kakvo shte se sluchi s cenite prez sledvashtite 6 meseza (October-March) kojto po prinzip sa mnogo trudni
za prodavane na imoti i s kolko shte padnat cenite. Njakoj prognozi sa za 15 prozenta spad do proletta.
Tendenzijata e jasna, uchudvashoto e che spadyt se sluckva mnogo po-skoro i e mnogo po-goljam otkolkoto se ochakvashe.

Panikata e veche nalize, otsega natatyka sledki shte ima epizodichno pone dokato pazaryt ne se uspokoj.
(koj znae koga shte se sluchi tova, moge i da e i sled 3 godini).

Veche ot njakolko meseza pazaryt e izcjalo na kupuvachite, sega veche kupuvachyt stava bog.
Golemijat problem osven na prodavachite e i na bulderite kojto sa teglili krediti za stroegite si i ne se znae koga shte namerjat
kupuvachi i na agentite za kojto njama sdelki.

Cenite na imotite v US sa skoochili s 60 prozenta za poslednite 5-6 godini ako se merjat v US dolari, ako se merjat v Evro kakto na bylgarskija pazar
uvelichenieto e okolo 20 prozenta.

V Bylgaria uvelichenieto na cenite za posednite 4 godini e okolo 4 pytu (400 prozenta) v Evro i okolo 5 pyti v US dolari (500 prozenta).
---------------------------------------------------

Prognozata e che cenite v US prez 2020 godina (sled 14 godini) shte sa okolo 100-120 prozenta ot cenite v momenta (v zavisimost ot rajona)
Toest za 14 godini kato zjalo shte ima uvelichenie ot 0 - 20 prozenta sprjamo segasnite zeni kato se ochakva:

1. Seriozen crash kojto veche se sluchva.
2. Sled kato cenite udarjat dynoto, idva plato (optional) i sled tova porednijat zikyl na uvelichavane.

--------------------------------------------------

Kakvi sa osnovnite izvodi:
1. Seriozen crash chte ima pone spored shefa na federalnija rezerv.
Bernanke Says `Substantial' Housing Downturn Is Slowing Growth:
[www.bloomberg.com]

2. Tozi crash shte zabavi ikonomikata no sam po sebe si njama da predizvika rezesija
(kakvoto se opitvashe da dokage Joan i v resultat se beshe opetlala kato pile v kalchishta).
Za rezesija v US se govori ot dosta vreme predi housing marketa da crashne.

Oshte vednyg povtarjam che crashyt na housing marketa e indikator za rezesija i kato faktor moge da povlijae (zadylbochi) rezesijata
no tozi crash sam po sebe si ne e prichinitel na rezesija poradi prostata prichina che tazi rezesija ja ima ot dosta vreme predi marketa da crashne.

3. Brojat na sdelkite silno namaljava zashoto SAMO LUD KUPUVA KOGATO MARKETA KOLAPSVA.

4. Pazaryt e otdavna pazar na kupuvacha .

5. Shte se prodavat predimno imoti kojto predlagat kombinazija ot TOP LOCATION , TOP QUALITY i AFFORADBLE PRICE tova koeto njakoj hora prodylgavat
da ne proumjavat kato chovek naprimer kojto ironizira bez da razira za kakvo stava duma.
Takiva imoti ne sa mnogo goljam prozent ot predlaganite na pazara v US i sa MNOGO MALKO KATO PROZENT OT PREDLAGANITE IMOTI V BYLGARIA.

6. Po-kalpavite imoti shte stanat mnogo trudni za prodavanae. TAKIVA SA 90-95 PROZENTA OT PREDLAGANITE IMOTI V BYLGARIA.

7. Shte ima seriozno otragenie ot krizata vyrhu bankite, kompaniite predlasahti zaemi (mortgages) i zastrahovatelite zastrahovali mortgagite.

8. Brojat na fore-closure ili na hora kojto ne mogat da si obslugvat zaemite postojanno shte raste.

9. Mnogo hora shte imat kato equity na kyshtata si suma po-malka ot neizplatenija zaem i to sled godini na izlpashtane.

10. Kojto se e razprostrjal poveche otkolkoto chergata mu pozvoljava shte si ispati naj-mnogo.

Zapochvat da se sluchvat veche neshtata za kojto pisha ot dosta vreme.
Kojto ima pipe da si pravi sam izvodite, kojto njama ne moga da go mislja.




Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
23-11-2006 - 21:46:27
Не разбрах защо сравняваш щатския с българския пазар. Нали били несравними. Да, несравними са, но не по начина по който си мислеше. Щатския пазар е един зрял пазар, който и преди 5 години е бил на едно "разумно" ниво. Нашия пазар преди 5 години беше на супер подценено ниво, особено от днешна гледна точка. Ще ме прощаваш, но няма как един среден апартамент (60-80 квадрата) в среден квартал - Младост, Люлин, Овча купел, Света троица и прочие да струва днес 15 000 долара/евро колкото е бил през 200 1 година. Това означава че днес той би струвал около 200 лева месечно при настояща лихва 6.5%, 25 г. ипотека. Това е вноска която може да си позволи дори една самотно живееща чистачка днешно време, да не говорим че е много под нивата на наемите в момента. Очевидно няма как да стане.
Същото се отнася и за Щатите, макар е не в такава степен. И там са се вдигнали цените (не 60% а МИНИМУМ 200%, тия 60% ги разправяй на баба ми). Но и доходите са се вдигнали, макар и не толкова процентно колкото в БГ (не ми опонирай с твоите глупости, че ми дойде до гуша, имам впечатления от първа ръка и от БГ и от Щатите). Така че и за Щатите е абсурд да се предполага евентуално връщане до нивата от 2001 г.
Още 2005та година лятото, като коментирахме скоковете в цените на имотите в БГ и Щатите като частни случаи, един от поамериканчените ми шефове твърдеше че се безпокоял много за стабилността на цените в САЩ, смяташе че ще стане балон. За БГ обаче беше категоричен, че не е балон, поне на този етап. Аз бях много учуден защото робувах на подобни клишета като глупостите които ръсиш монотонно вече сума ти години, но сега виждам че е прав. Също така твърдеше че всъщност вдигането на цените на имотите в БГ ще форсира вдигане и на доходите, а не обратното. На мен ми се струваше че това е впрягане на каруцата пред коня. Сега обаче отново виждам че е прав.
Това не би трябвало да ме учудва в крайна сметка. Аз съм програмист, добър математик и техничар. Но за икономическата логика имам само обща представа и си мислех че тя е еквивалентна на така да се каже "здравата логика"... Докато той си има MBA, занимавал се е с инвестиции, финанси, маркетинг...
За разлика от теб обаче, мога да призная че очевидно съм бил късоглед, и странно надменен да си мисля че щом съм силен в булевата логика, то непременно съм силен и в житейската логика. С теб обаче това никога няма да стане. Илюзията, че си богат и високоплатен ти пречи да го осъзнаеш.
Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
24-11-2006 - 10:12:00
Приятели,

Опитайте се да прочетете горните две мнение абстрахирайки се от емоционалния заряд.
Забелязвате ли, че и в двете има много, много информация.
Ей Богу, заради тази информация си струва да сме тук и да споделяме !
Другото не е чак толкова съществено.
Темата е важна, дори сега да звучи малко далечна и нямаща отношение към нас конкретно, може да положи начало на поредица от събития, които ще рефлектират пряко в живота на всеки.

И аз бях поствал тук-там нещо по темата, но дали ще го намеря.
Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
24-11-2006 - 10:46:17
Начев, благодаря на Боби мнението го прочетох - съгласен съм с него, но другото мнение, на човек, който не си продава имотите въпреки предричаното от него катастрофално развитие на пазара на НИ не виждам смисъл да чета доводитеsmiling smiley Харата са казали - не ме слушай какво говоря, гледай какво правя. Е аз гледам, че Куку не си продава имотите, значи не мога да му повярвам, че наистина смята, че цените ще се срутят.
Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
24-11-2006 - 11:06:53
4овек,
Боби го слагам към форумните ми приятелите и дано това не звучи прекалено самонадеяно.
С куку сме се посритвали, ама какво от това!
Човекът седнал, прочел, направил си труда да напише! Освен личната си позиция (суверенна територия, стига да не накърнява и чужди права, интереси, емоции), дал е и инфо и линкове за тези, които се интересуват да прочетат.

На мене това ми стига!
Аз и без това, докато не погледна един човек в очите въобще не си поставям за цел да правя сериозни преценки.
Да ти кажа, никога не съм се интересувал, има ли куку имоти, продава ли ги или не и защо !
Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
24-11-2006 - 16:42:55
Nacheff,
За мен е чест, че джентълмен като теб ме смята за приятел. smiling smiley
Мога само да се уча от изящната ти словесност и дипломатичност. winking smiley
Не те подкачам, наистина чувствам така нещата.
Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
24-11-2006 - 17:01:55
Nacheff,

Тъй де - суверенна, когато не накърнява чуждите права smiling smiley Ами ако е накърнявал многократно, без да се извини или да покаже разбиране? Ти като Христос всепрощаващ си smiling smiley А човекът е седнал и си направил целия този труд, за да размаха пръстче на всички "Kojto ima pipe da si pravi sam izvodite, kojto njama ne moga da go mislja. " - за да задоволи някакво накърнено его. Което е странно предвид факта, че е преуспял smiling smiley

Относно положението в САЩ - ами който се интересува, из нета е пълно с разни публикации по темата.

И Боби е прав - в Бг нещата са доста различни от тези в САЩ. И сме ги коментирали многократно.

Е, въпрос на лична преценка - ти виждаш за себе си някаква полза да изчетеш латиницата на Куку, аз не виждам smiling smiley "Разни хора, разни идеали" .

б.т.в - ти само по очите ли съдиш за човека? аз пък имам впечатление, че и по речта много се познава - словото е силно оръжие. Пък и ние всички тук само на писаното слово можем да разчитаме в преценките си един за друг и за тезите, които защитаваме. Иначе ще трябва да правим събиране на форумците, за да се гледаме в очите smiling smiley Пък ти навремето не щя! Помниш ли? smiling smiley
Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
24-11-2006 - 17:29:05
Boby,
Благодаря! Има взаимност!
Аз уж с всички се разбирам, само с домакините не мога да си настроя честотите :-)))), но щ е видим...

Kuku,
Прегледах пак писмото ти ! Наистина на места има детаили, коит оми звучат не закачливо, а заядливо. Нормално е да преизвикат негативна реакция.
Не вярвам, че има какво да делиш с тези хора! Не вярвам, че ако някой излезе прав в твърденията си, а друг сгреши, спечелиият ще получи на разположение някакви много ценни активи :-)) и позиции.


Joan,
Недей с лошо, защото с лошо се постигат само съмнителни и кратковременни резултати!
Преди време споделих с Куку, че лошите приказки за Бг ми причиняват буквално болка и останах с усещането, че той се съобрази с индиректно отправената молба.
Признавам, че избягвам да чета латиница и е възможно да не съм напълно достоверен, но така поне ми се стори, че човекът ме е чул и разбрал.
На тази тема аз специално отдавам голямо значение и бях силно провокиран да я прочета. Откривам интересни факти.
Права си, че в нета може би има всичко, ама време за търсене няма, а и при ползване на чужд език отива повече време за пълноценно смилане.

Това, че нещата в Бг и САЩ са различни не е основание да се твърди, че неограничено време може да разчитаме на разнопосочно движение. Аз мисля обратното.

Очите. Ах, очите! Не само по тях съдя. Но за някои неща приемам, че абсолютно нищо не знам за дадената личност, докато не съм се запознал с очите му.
Разни хора, разни идеали :-))))

Помня, че не харесах идеята за среща! Сега я харесвам още по-малко! Някога поне бяхме равни в едно демократично пространство, а сега какво стана, едни направиха кариера с ТИТЛИ И ПЧЕЛИЧКИ и току виж предявите претенции за привилегии :-)))))))))))))))))))))) и лично място.
Колежке, майтапя се и държа да си го кажа, че иначе не винаги ми разбират хумора.
Може пък и той да е крив, но аз оставам благоразположен и добронамерен.

Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
24-11-2006 - 18:00:14
Колега Nacheff,

Ама аз не с лошо!! Нали ме знаеш каква ставам, когато се разлютя smiling smiley сега съм кротка като агънце невинно smiling smiley Просто не го чета, ама ако ти си намерил нещо полезно - радвам се за теб, няма лошо. Не знам кога сте се плюли с Куку, ама докато го четях, нито веднъж БГ не беше подмината без плюене. Така че не ми се вярва да се е съобразил с теб. Щом и Петер се възмути от него, дето се е изказвал зле за БГ, и то често с основание (признавам, че си имаме много трески за дялане smiling smiley . Но това е без значение в случая. Просто се опитах да кажа зашо предпочитам да си търся из нета инфо за САЩ, отколкото да чета Куку.

Мсиля, че ние с теб отдавна сме си доказали вазимата привързаност (и без да се гледаме в очите) :}

Въпреки различията ни по отношение на пазара на НИ в БГ и тенденциите му. Ами добре - аз все пак смятам, че разликата във факторите може да определи разлика в тенденциите. Може и да се случи еднопосочно движение, но то ще е случайно такова, защото е на база различни фактори - както стана 96-97 - цените на НИ паднаха, ама не беше заради увеличаване на лихвата (както в САЩ).

Еми няма как - за очите си трябва среща - това е! Или оставаш в неведение за онези неща в човека, дето само по очите ги познаваш smiling smiley

Е, не така де - равни сме (някои повече, други - по-малко smiling smiley На мен тези 6 пчелички пак ще ми предзвикат сигурно някой Хуба-Буба да ме прати да си получавам хонорарите от имоти.нет :}

Иначе винаги съм зад теб - ако имаш нужда от помощ от моите пчелички smiling smiley, доколкото мога да помогна.
Re: Kakvo se sluchva v momenta na pazara na imoti v US
24-11-2006 - 19:28:01
10x. Трогнат сам!

Аз настойателно помолих домакините да махнат моя търтеи и все още се въздържам от следващи оценки, тъи като сам възпитан.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход