Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво се случва със ипотекиран имот!?

Публикувано от tikvarova 
Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 12:47:58
Здравейте,

Това е първият ми пост тук, но се надявам не и последен!

Въпросът, който ме интересува е следният:
1. Какво ще се случи, ако изтегля кредит от банка срещу ипотека на недвижим имот (апартамент в кв.Иван Вазов) и след определен период от време съм в състояние да не мога да изплащам този кредит?

2. Ако усложним ситуацията и предположим, че пазара на имоти се е сринал хипотетично така, че реалната пазарна стойност на имота е спаднала примерно от 60К на около 45К, може ли банката да иска допълнително нещо от мен освем да вземе имота!?

3. Как биха изглеждали нещата ако пазарната стойност на имота нарастне драстично...!!!????

Надявам се, че темата ще бъде интересна. Поне за мен тя ще определи до голяма степен бъдещите ми действия...!!!
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 13:20:07
Здравейте,
Бих искал само да подчертая още веднъж, че е препоръчително да се преустанови с мислене и писане в посока на това, че БАНКАТА ВЗИМА ИМОТА НА НЕИЗПРАВНИЯ ДЛЪЖНИК.

Ипотеката е способ на удовлетровяване на .....
С други думи - имотът си е ваш, но при неблагоприятно развитие, вие бихте могли и сама да си го продадете (за препоръчване е съгласувано с банката) и да се разплатите с нея. Остане ли нещо - то си е ваше. Или :
ако стоите пасивно и нищо не правите, то тогава банката ще осъществи една публична продажба. Естествено при тази продажба тя има интерес да си прибере дължимото и то бързо, при което обикновено се слиза на цени под пазарните.
Ако остнане нещо - то пак си е ваше.
Ако след продажбата остане непокрито задължение - има доста хипотези, зависи от договора, от банката и от много други неща.

Прочетете всички теми, които имат връзка с въпросите, ще научите много.
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 13:25:37
Благодаря за отговора.

Нека се опитам да внеса повечко яснота във въпросът, който зададох(може би не съм се изразила достатъчно ясно):

Въпросът е по-скоро за частта "ако след продажбата на имота не е покрито цялото задължение".

разбирам, че е въпрос на конкретни договори, но мен по-скоро ме интересува, каква е практиката ако има такава разбира се!
Don
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 14:18:26
Ами ако не е покрито цялото задължение си оставате длъжник чисто и просто. Нали не очаквате банката да се примири със загубата така лесно. Ако трябва се стига и до съдия изпълнител, така че практически отговаряте с цялото си имущество.
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 14:27:09
Здравейте DON,

Абсолютно нищо не смятам, именно поради тази причина искам да дискутирам със хора, които имат опит в тази материя. Аз лично нямам.
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 15:18:43
НАй-вероятно банката ще продаде твоите задължения на някой, който е навит да ги откупи. Това в случай, че на търга никой не плати толкова, че да покрие задълженията ти към банката.
Във всеки случай ако имаш възможност да си плащаш, но решаваш, че няма да плащаш защото не ти е изгодно ще те бият, докато не се сетиш, че трябва да си платиш.
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 15:30:55
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 15:59:15
Някой наясно ли е как се продава дълг (частно лице дължи на частно лице)?
Ако някой е правил подобна операция нека сподели. Иначе догадки как става и сам мога да си направя.
Май ще ми се наложи да продавам дълг smiling smiley
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
15-11-2006 - 16:38:32
nihonjin, здравей,

Темата и доста дълга и сложна, но ще се опитам да маркирам няколко важни неща.

Вземанията и задълженията по договори също могат да се продават. Това става с т.н. договор за цесия. Често използват и изразите заместване в задължение и встъпване в права.
Отвори си също и ЗЗД - там има няколко члена (около 100-ия) където доста събрано са изложени основните неща.

Важно е да знаеш, че кредиторът има право да продаде свое вземане на трето лице, без да иска съгласието на длъжника. Дължи му просто едно уведомление относно факта на продажбата.

Обратно, длъжникът също може да се освободи от дълга си и д аго прехвърли на трето лице, но това може да стане само с изричното съгласие на кредитора.

Успех !
Re: Какво се случва със ипотекиран имот!?
16-11-2006 - 02:40:56
Здравей Начев и благодаря за инфото!

Сега този дето има да дава го съдим. Като излезе решението ще продавам.
Не става дума за особено голяма сума, но е повод да се обуча в механизмите на юридическата действителност в Родината.

Лек ден!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход