Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Топ локации?

Публикувано от elfi30 
Re: Топ локации?
25-10-2006 - 13:44:12
Elfi,

За да се коментира конкретен пример, трябва да се знае какво стои зад него - неща, които ти (а и ние) не знаеш. Кой го продава, защо, има ли зор да го продава, какво ли не още. Имаше преди време дискусия за магазини на Витошка, но в търговската част - можеш да потърсиш, там имаше изказано мнение, че на цена май 2000 е/кв (не помня точно) си струвало да се купи, 'щото наемите били огромни. И как с такива наеми се въртяла търговия и/или пране на пари.

Естествено, че търговските площи са нещо различно от жилищните. И 4ovek го каза вече, печалба трябва да има, обаче не е задължително ти и аз да я знаем и виждаме.

За локацията - ами според общоприетото мнение (а и офертни цени), Иван Вазов наред Докт. Паметник държат палмата на първенството. Само че този конкретен имот може и да не струва, не съм го виждала, не знам. Локацията все пак я разбирам не като етаж, а като местоположение на имота (казваш, щеше да е топ-локация, ако не беше в мазе). А пък може и да е поредната заблуда на някой собственик, че като е на Витошка, непременно струва колкото магазина, където е Саламандър (например). Какво да му коментираме на това?

Колкото до "...не е ли реално, когато говорим за предстоящи промени на цените да сме много прецизни в уточняването на цените на кои имоти става дума?" - ами ако говорим за сегменти на цените - реално е smiling smiley А ако говорим за средни цени - те са си средни цени, макар и при голямо сегментиране (разсейване) да стават не много информативни. Така че пак зависи какво коментираме.

Не разбирам обидата, прозираща от поста ти, но се извинявам, че не съм обърнала достатъчно внимание на поканата ти за дискусия smiling smiley
Re: Топ локации?
25-10-2006 - 14:11:31
smiling smiley Joan, извинявам се, обидата се прокраднала след като четох 100-томните разсъждения за цените, където размяната на обиди е често срщана.
Всъщност, иска ми се да поговорим за сегментиране, затова и давам конкретния конкретен пример.
Магазинът, всъщност, се намира на Витошка 200, под магазин Фантастико, достъпът до него е по вита стълба. Витрината се вижда, но ако застанеш до ръба на перилата и умишлено гледаш на там. Продавач /т.е. настоящ собственик/ е мебелен магазин, който го беше купил за втори шоу-рум. Ползваха го около две години, горе-долу откакто е пусната сградата и се отказаха, защото 1. нямат предвидените реализирани печалби и са далече от нивото на другия им магазин и 2. не им стига като площ, за да си излагат диваните. Инфото го знам, защото съм купувала неща от тях и лично са ми казали тези неща, пък и следя южните райони с интерес. Разговорът, който цитирах, е проведен с агенция, не със собствниците.
Точно примери като този ме карат да се замисля, че сегментирането на пазара е от съществено значение, когато горворим за ценово формиране. Освен самото сегментиране, обаче, трябва да вземем предвид и други факти - ако е търговски обект - човекопотока, покупателната способност на този човекопоток, евентуално транспорта, инфраструктурата, конкуренцията. А когато става дума за жилища - дори на пръв поглед прозаични неща като съседите и техните навици.
Тези фактори, наред с множество други са изключително важни пре формирането на крайната цена, или поне би трябвало да бъдат.
Естествено, дискусията за средните цени изразява влиянието макроикономически фактори и на дългосрочни тенденции. Но е добре да се обърне внимание и на специфичните характеристики на всеки отделен имот.
smiling smiley
Re: Топ локации?
25-10-2006 - 15:37:26
Elfi,

Онова със стотомника беше въпрос на чест smiling smiley - но в края на краищата и аз даже взех да подминавам с мълчание обидите - "наливане на вода в решето". Колегата Nacheff даже ме похвали, че съм пораснала :}

Иначе съм напълно съгласна с теб - едно са средни цени и макро-ик. фактори, друго е конкретен имот с микро-фактори (тези, които и ти споменаваш). Но макро-ик. фактори са повече или по-малко общодостъпни, докато микро-ик. касаят само даден имот. В случая от представеното от теб си мисля, че тази оферта е доста завишена като цена. Локацията си е топ - на 5 мин пеш от НДК, но останалите фактори са "против" тази цена. Но пък не изключвам на някого да се "върже" сметката, даже и за пране на пари да е. На твое място бих следила имота дали, кога и как ще се продаде (доколкото можеш да разбереш, де). Това най-добре би те ориентирало в отговорите на твоите въпроси - не нашето мнение (поне не моето).

Виж, за съседите не знам как би могло да се разбере със сигурност какви са - освен може би по състоянието на общите части. Иначе микро-факторите за жилища за мен са: локация (квартал), вид строит., транспорт, етаж, изложение, разпределение, гледка от прозореца. Е, сигурно има и други, но тези май са най-важните.

За търг обекти си ги изброила вече.
Re: Топ локации?
30-10-2006 - 14:30:19
Ами в един български филм героя на Григор Вачков каза следното:
Едно е да искаш, друго е да го получиш, а трето и четвърто е да го направиш!)))))))))))))))))
Re: Топ локации?
30-10-2006 - 14:40:49
Всъщност е "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш" - и е мисъл на герой на Николай Хайтов, доколкото си спомням. Възможно е това, което цитираш, да е от екранизация по произведения на Хайтов.
Re: Топ локации?
30-10-2006 - 16:59:23
Е аз съм инженер все пак, не литературовед, но все пак благодаря! С него исках да кажа нещо, но ти се отплесна да ме поправяш. После пак ще се сърдят хората, че не се пише по темата! smoking smiley
Re: Топ локации?
12-11-2006 - 16:57:39
Tuk pishete vse edni i systi... :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход