Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Първият фундаментален анализ на цените

Публикувано от Bonita 
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 16:44:40
Milamila,

Точно това казва и авторката, че "показателят е надценен за Варна" - в смисъл, че пазарната стойност е надценена в сравнение с очаквания доход от наем.

Не разбрах какво искаш да кажеш - хем е реален показателят, хем е сигнал за балон? Не може да бъде едновременно вярно - ако е реален, значи наистина наемите ще се качат много след време (т.е. показателят е следствие от реални фактори на покачване, а не са спекулативни), а ако е балон - значи не е "реален" , а е "надценен".

И все пак 23 е доста далече от 38 (за САЩ) - не мислиш ли smiling smiley
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 17:06:44
Joan, не знам къде се изгуби Naceff, по-скоро не, според мен, стилът му бе друг, тои не би се въздържал от коментар, струва ми се....
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 17:27:06
забравих да спомена, че под статията в Капитал също има коментари от техния форум: [www.capital.bg]
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 17:35:17
StefanB,

Ами то стил не видях smiling smiley Само постната статията, без никакъв коментар.

Ама той ще си каже сам (надявам се smiling smiley)

А иначе "оня" Naceff не беше регистриран, а имоти.нет промениха правилата заради спамовете и сега не можеш да пишеш без регистрация (преди можеше). Та реших, че може да се е регистрирал под малко променен псевдоним.
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 17:46:15
ltrx,

Пак благодаря smiling smiley

Колкото повече чета други форуми по сходни теми, толкова повече се убеждавам, че няма нищо ново под слънцето. Все едно ние тук коментираме - толкова си приличат дискусиите smiling smiley

Не са прави, според мен, нито тези, които казват че е много посредствена, нито тези, които я възхваляват.

Първите - защото не е посредствена, а се опитва да прилага добре известна и отработена техника на оценка на инвестиционни проекти. И прави доста сполучлив паралел между борсата на ценни книжа и пазара на НИ.

Вторите - защото тя само споменава техниката "сконтиране/дискониране", но всъщност не я прилага, а работи с прост пей-бек (Ц/Н). Така че вероятно 7 % сконтов процент е малко, но да се обсъжда това е безсмислено, защото тя не го прилага за реланите данни, а само за теоретичен пример - колкото да илюстрира техниката.

За мен все пак си остава загадка защо говори за сконтиране, а работи с най-простия възможен показател.
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 18:13:27
Joan,

Според мен по-добре звучи

Колега Nacheff, ти "НАШИЯ" Начев ли си?

Вместо това:
"Колега Nacheff, ти "оня колега" ли си?"

А наистина, веднага ще го познаем по изискания му начин на изразяване. Трябват ни само 3 изречения

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 18:13:29
Joan,
имам предвид, че показателя отразява наистина реално положението на пазара на имоти във Варна в момента - високи покупни цени и ниски доходи от наеми на закупените на тези високи цени жилища. При средна възвращаемост на инвестицията 7-10 години в периода 1997-2000г. сега има определени имоти за които възвращаемостта е дори 20 и нагоре години...
Смятам, че правилно съм разбрала - колкото по-висока е стойността на този показател Ц/Н, толкова по-голяма е една от двете вероятности - или да има невероятен скок на наемите, или да има спукване на ценовия балон и рязко падане на продажните цени... тъй като според мен блестящото покачване на наемите е само химера, то остава второто - падане на цените... поне за Варна smiling smiley
Фундаментален...
24-08-2006 - 18:36:39
avatar
Между другото ако си спомняте "произведенията" на Емил Хърсев незнам в кой вестник пишеше той, но редовно излизаше с подобни теми с подобни заглавия - "балоните се пукат - пукат ли се балоните - има ли балони" и т.н. Изчисления - калкулации...извод - винаги грешен.



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2008-01-18 14:09 от Продавач.
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 18:37:05
Quote

При средна възвращаемост на инвестицията 7-10 години в периода 1997-2000г. сега има определени имоти за които възвращаемостта е дори 20 и нагоре години...

е ама много подходящ период си избрала за сравнение, няма що

от тогава всичко се е променило - доходите, възможностите за кредити и цената за обслужването им, търсенето и предлагането също.

Нещата се променят и не може постоянно да правиш сравнения с 1997 или с 1812 (т.е. сравнения може да си правиш, ама полза от това няма)
Re: Първият фундаментален анализ на цените
24-08-2006 - 18:51:16
На мен лично ми направи впечатление голямата разлика в съотношението цена-наем в различните държави. Интуицията ми показва, че щом има такава драстична разлика значи нещо в тази методология не е наред (за момента оставям настрана възможността да не са верни данните). Нещо съществено се пропуска.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход