Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Лакомите собственици...

Публикувано от Продавач 
Re: Лакомите собственици...
21-07-2006 - 13:46:01
Да се върнем към лакомите собственици след заслужена (виртуална) почивка.

Грешно е да прикачаме емоционални прилагателни когато става дума за саморегулиращи се явления като пазара на НИ.
Квалифицирайки някой като лаком тръгваме по наклонената плоскост понеже лакомията е лошо качество, съответно намразваме човека и не можем да направим сделка. Какво пречи след оглед да кажем на "лакомия" - "Господине апартамента ми харесва и бих го купил за еди колко си, помислете и ми се обадете. Е, има опастност реципрочно да ни квалифицират като "търгаши", но какво пък.
Много хора във форума много пъти са го казвали - пазара е железен, без значение че на нас като индивиди притежаващи чувства ни се иска да поставяме етикети като "лакоми" и "търгаши".

Динамика липсва. Четох че в САЩ хората си сменят жилищата средно на 7 години. Колко хора в БГ познавате които си сменят жилищата така често?
Re: Лакомите собственици...
21-07-2006 - 13:47:29
avatar
съгласен съмsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Лакомите собственици...
21-07-2006 - 13:51:56
avatar
Така еsmiling smiley според мен докато има хора да купуват цените ще си стоят така. И всъщност повечето хора купуват след като са продали друг имоти или имоти на подобни цени и всичко се припокрива. Но пък когато имаш парите в джоба твоят избор се насочва към нещо от твоята черга, а не"искам да си купя в Изток ама ми свалете цената с 15 000Е, защото иначе апартамента много ми харесва!" smiling smiley))

НО всъщност има както луди и лакоми собственици така и супер нагли "купувачи", които не ходят да гледат нещо с цел да го купят, а за да избият комплекси. Звучи невероятно, но има такива случаи... cool smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Лакомите собственици...
21-07-2006 - 23:36:03
avatar
Винаги са възхвалявали пазарлъка в Ориента.Само че,на нас това не ни е присъщо.Ако един клиент отиде на дадена цена,значи ,че има парите и я е приел.Може да се пазари да свали малко,в името на надлъгването,но да иска сваляне с 30-50% си е подигравка.... :}
Re: Лакомите собственици...
22-07-2006 - 12:58:19
Да, но ние сме си повече в Ориента, отколкото в Европа.

Аз лично не бих отишъл на оглед ако считам, че цената е смешно голяма, било по вина на собственика или брокера. Панелка в Люлин на 650EUR/m2, да ме извините, но също си е подигравка. И няма смисъл да ходя ако съм настроен да дам 470, например. А много го правят.

Брокерите също са лакоми. Бяхме си харесали като местоположение един малък (50м2) апартамент в Западен Парк. Тихо, спокойно, просторно, зелено, чисто - все едно живееш извън София. Човекът бе на зор очевидно, макар че агенцията го обяви за 30 000 евро (600 евро/м2). Ей тъй, защото "така вървят". Вътрешното разположение беше трагично, обаче (което брокерката тактично не спомена), иначе щях да го купя. Та видях, че е на зор и си помислих, ако беше по-добре, щях да му смъкна с 2 000, пък ако иска. Но... не ни хареса. Апартамента вися още седмица и накрая той, самичък без агенция, го пусна на 26 000 и го продаде почти веднага. И агенцията остана капо, от лакомия. Заради 200 евро изпусна над 1000. Не че съм злорад по принцип, ама като видя как някой страда от алчност си ми става забавно...
Re: Лакомите собственици...
22-07-2006 - 13:17:30
avatar
Тук обаче има 2 страни - продавача иска да речем 30 000Е, брокера преценява, че това е цена "максимум" за апартамента и му казава - ок но нека в тази да включим и нашия комисион - 900Е например и ти да вземеш чисто 29 100Е ок?
Продавача се съгласява, но след 2-3 месеца на безуспешни огледи продавача вместо да се обади на брокера да смъкне цената решава, че проблема е в агенцията и го пуска сам на 26 000Е например както казваш. И тогава ситуацията се изменя драстично, защото разликата в цената си е 4000Е, но ако го обяви с агенцията на 26 500Е сделката ще стане още по-бързо, но и така ставаsmiling smiley естествено.

Моите наблюдения през последните 12 месеца са точно такива - поради високите цени на имотите повечето продавачи се заблуждават, че всеки имот може да се пробута на висока цена и се пробват обикновено чрез агенция. След 6 месеца и 2 огледа на кръст - собственика решава, че агенцията не може да си свърши работата и почва да се заяжда и да търси под вола теле. Сменя агенцията и отива при друга, но вече с по-ниска цена или на същата, но се е сетил да направи едно освежително ремонтче поне. Тогава огледите зачестяват, защото цената е по-ниска, но той губи търпебие, защотот вече продава от 9 месеца на пример. Тогава вече окончателно решава, че проблема е в комисиона на агенцията, който качва разбира се цената и се "захваща да реши проблема сам". Тогава сваля още цената веднъж тази за която си е мечтал преди 9 месеца и веднъж от липсата на комисион за брокера. Тогава вече имота става продаваем макар, че ако е коптор и сам няма да може да го продаде. А пускайки обява в нета или в измислените вестници с безплатни обяви го накацвта още 7-8 брокера, който без да виждали имота го обявяват за продажба на най-различни цени... Екшъна е пълен и идва не от лакомите брокери, а от лакомите собственици, който ако гледат реално на нещата или ще продадат веднага или няма никога да продадат ако ще да си седнат на ушите.

И това се случва, защото искат да си купят нещо по-хубаво, но да продадат техния коптор за цена като "нещо по-хубаво" - е как ще стане фокуса!?
Купувачите пък ще ги зачеша в друга тема има време и за тях...smiling smiley



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Лакомите собственици...
23-07-2006 - 15:06:16
Е, да, напълно съм съгласен с теб. Има пишман „играчи” от всички страни, та цялата ситуация си е... И всичко е от безпаричие и лакомия, в тази някога прекрасна страна.

Ще има прилив на трезвеност, и в двете страни. Аз вярвам, че след някоя друга година ще се научим да оценяваме нещата според стойността им. Не вярвам, че с влизането в ЕС, ще цъфнем и вържем, но се надявам, че ще се сдобием с по-висока икономическа и техническа култура, с ясни правила (например, защо не и ценз за практикуването на професията „брокер на НИ”, както е... да речем в Австрия). Все предпоставки за полагане на основите на по-добро бъдеще и живот. Просто при наличие на тези неща, място за смешници (собственици и купувачи) няма да има. Ако имаше фиксирана такса за оглед, против което нямам нищо, нямаше да ходят всякакви на безплатен туризъм. Аз съм съгласен – пращат ми се снимки, подробно описание, всичко да е на 6, ако искам на живо, плащам си 30-40 лева за 30 минутен оглед, в удобно време за мен, и това е... Да видим колко туристи ще има.

Не съм съвсем съгласен, че не може да се прави паралел с имотите и други пазари. Например за коли - лика прилика са си, повечко откъм купувачи. Преди време продадох едно Рено 19, старичко, ама не беше много зле, запазено, перфектен двигател и добра ходова част, запазени гуми... Просто ми беше писнало да се занимавам с "бараки" (синоним на коптори при НИ) и си купих що-годе хубава кола. На пазара вървяха като моето за около 2500 – 2700 лв, аз го пуснах за 2000 защото не ми се занимаваше, и нямах време за губене и ходене по мъките. Пуснах го с 5 снимки, детайлни, още снимки на email при желание.

Веднага претенции - ама то... не му свети тука една лампичка, а перата на чистачките са му скъсани, компютъра не му отчита правилно разхода на гориво - я ми свали с 500 лева. Чакайте бе хора, вие за 2000 лева искате чисто нов Мерцедес ли, що ли? За тези пари по-хубава кола трудно се намираше, и много се нервирах. Всичко си има цена, а една добра машина не струва 1000 евро. Въпреки това го продадох за два дена.
Re: Лакомите собственици...
11-08-2006 - 14:28:56
avatar
Да така се прави продажба ако искаш да продаеш ако не се лакомиш и си чакаш дори с годиниsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Лакомите собственици...
14-08-2006 - 13:12:54
Да се включа по темата:
Гледах сайта на позвънете.бг за Варна обявите са от днес - двустайни апартаменти продава без посредник - 31 обяви (цени на око 36-42 000 Е вкл и в кварталите), двустайни апартаменти продава с посредник - 0.
Апартаменти купува без посредник - 21 (цени на око 25-32000 Е винаги кварталите се изключват), апартаменти купува фирмени - 1 бр. (цена до 27 000) за централен район.

Та купувачите явно са склонни да дадат до 32000 максимум за двустаен във Варна, но такива офертни няма (за споменатия сайт конкретно). Как въобще има "пазар", като търсенето и предлагането не се срещат...

Изводите са за вас.

Re: Лакомите собственици...
14-08-2006 - 14:55:52
Г-н Потенциален, да те светна за Варна smiling smiley
Масовото търсене е за двустайни в централната градска част с цена до около 45-50 000 евро. Просто хората, които наистина имат парите и търсят нещо реално, не си пускат обяви по вестника, а следят офертите на продавачите и агенциите. Тези, които са пуснали въдичка, че купуват до 30 000 в центъра, или са прекупвачи, дебнещи някой на зор, или хич нямат пари и искат `с трици маймуни да ловят` най-образно казано smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход