Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Световната криза и имотите.

Публикувано от kuku987 
Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 20:44:18
Ето ги и моите 2 цента:

Не зная дали някой си дава сметка за важността на събитията по борсите в последните няклко седмици. В крайна сметка се оказа че парите (взети на заем) които се изсипаха в банките и финансовите институции успяха да гарантират някаква временна стабилност и да предпазят временно световната финансова система от разпад. Това обаче се оказа крайно недостатъчно за излизането на ветовната икономика от дупката в която пропадна през 2007/8.

Бумът през последните десетилетия се дължеше на растежа на кредита. След краха през 2007/8 нещата се позакрепиха малко с още кредит. Сега вече наличен кредит няма. По същността си текущата криза предизвикана основно от безотговорното кредитиране и от аутсорсването е може би по-лоша от депресията през 1930. Икономиката така и не излезе от дупката в което пропадна през 2007. със счетоводни и статистически трикове забаламосаха населението че нещата се оправят. Сега пак поемаме надолу. Възможностите да се печатат пари при нулева лихва са силно ограничени. Това по същността си е изконсумирване на наличния капитал за да поддържаме още малко партито. Инвеститорите са силно изнервени и предочитат кеша. Американските компании и банки трупат кеш, никой не инвестира в Бг имоти че там кризата свършила и цените от утре пак нагоре...

В следващите няколко години може да има значителна дефлация (американците купуват дългосрочни държавни облигации на 2 процента годишна лихва, защо не купуват имоти в Бг като ще има инфлация?), инфлацията наблюдавана напоследъка (в секторите и стоките несвързани с кредитния пазар) се дължеше на допълнителните заеми с който се 'стимулираше' икономика базирана на консумация и кредит. Сега това е оувър. За тези които не са разбрали: край на кредита, финито ла комедиа. Орязването на държавните бюджети показа ясно какво предстои. Инфлация? И откъде ще дойде тя? Някой наскоро да е получавал увеличение на заплатата? Някъде да раздават пари с торби по улиците (да не съм пропуснал нещо ивента)?

Какви са последиците за Бг?
1. поемането на допълнителна гаранция от държавата свързана с европейските дългове и пакта са стабилност на еврото. (ще плащаме дълговете на пиигс)
2. Кредит всякакъв забрави. с всички последици за бизнеса и домакинствата.
3. намалена консумация в европа, оттам и намален износ (бумът на цените на храните и комодитата ссъвсем скоро ше затихне).
4. висока безработица, намаление на надниците и смачкване на работника от работа (ако не ти хареса напускай) - за хората с ниска квалификация.
5. недостък на специалисти с реални умения и знания и оттам понижение на конкурентността на бг фирмите на световния пазар.

Без кредит и реални доходи няма и пазар на имотите. Няма и повишаване на цените. Просто и ясно. Инфлацията и тя ще дойде след време ( след като свърши дефлацията) и тя ще доубие пазара защото ще вдигне лихвените проценти по заемите. през следващите 15-20 години забравете за пазар на имотите. и за растеж на цените.
149 евро на квадрат топ локейшън (ще патентовам това като трейд марк) - продължавам твърдо да стоя зад прогнозата си. Ако европа се разпадне и еврото изчезне ще прекалкулирам в долари.

Гледам тук пак нови и стари тарикати плъзнали на припек да си пеят старата песен на нов глас - цените ъп и ъп. Защо не купувате бе хора? Нали имате пари и цените ще растат, какво киснат тези стотици хиляди имоти по сайтовете? Изтървате шанса на живота си!

Вярно е че кризата в Бг не е свършвала. Това обаче е кризата на прехода от социализъм към капитализъм. Другата криза, световната икономическа криза още не сме я усетили в Бг. Като я усетим - ................. 149 евро на квадрат топ локейшън...

П.С. При текущите нива и перспективите пред здравеопазването и образованието в Бг и като се има в предвид демографската картинка и липсата на специалисти 149 евро може и да се окаже направо оптимистична прогноза (пушинг ит). Не забравяйте че по принцип съм умерен оптимист.
Хайде и умната.
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 20:58:37
Кризи има там където е имало потребление и икономика. Тук в БГ не е имало нито едното нито другото, а само кредити. Но кредити вече 3 години няма, така че каквото се случи вече е в миналото и може да става само по-добре.

ПП . Втори жокер. Кризата ще накара безработни емигранти като теб да се завърнат и ще им трябва жилище. Аз не държа да го продавам може някой лев и от наеми да прибера.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-08-20 21:05 от Lubimec13.
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 21:02:56
Пак ли има "ден на отворените врати" в Карлуково?
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 21:05:31
Тука оптимист и песимист не значат много, понеже понятита са обърнати. Оптимисти наричат (странно защо) тези които предричат ръст, а песимисти тези, които предричат спад.

Може би е време да поговорим за реалистите.

Когато гледах за 65 000 евро гадна смърдяща панелка у Люлин главата ми не го побираше, кой бунак ще я купи.

Днес гледам за 65 000 евро чисто нов четиристаен във Витоша с гараж и да ти кажа на фона на предишната лудост се позамислям.

Според мен до тук нямаше корекция в цените, само в размера и локациите. В смисъл пазарът беше залят от строителни абсурди, които се купуваха за да се не изпусне влака. Сега за същите пари хората вече гледат нормални жилища.

От тук нататук може да говорим за спад.

Казано честно на мен повече от четиристаен апартамент не ми трябва, а този който споменавам след година-две ще е около 40 000 евро. Да ти кажа тогава сериозно ще се замисля дали не сме ударили дъното.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 21:07:45
Quote
salvador
Пак ли има "ден на отворените врати" в Карлуково?
По себе си ли съдиш? smiling smiley
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 21:23:48
Quote
kuku987
В следващите няколко години може да има значителна дефлация (американците купуват дългосрочни държавни облигации на 2 процента годишна лихва, защо не купуват имоти в Бг като ще има инфлация?), инфлацията наблюдавана напоследъка (в секторите и стоките несвързани с кредитния пазар) се дължеше на допълнителните заеми с който се 'стимулираше' икономика базирана на консумация и кредит. Сега това е оувър. За тези които не са разбрали: край на кредита, финито ла комедиа. Орязването на държавните бюджети показа ясно какво предстои. Инфлация? И откъде ще дойде тя? Някой наскоро да е получавал увеличение на заплатата? Някъде да раздават пари с торби по улиците (да не съм пропуснал нещо ивента)?

Аз имам 2 забележки, иначе другото е добре.

Защо мислиш, че няма да има инфлация, не знам. А и таймингът ти е много зле, трябваше да изчакаш, какво ще каже Bernanke в Jackson Hole през седмицата, защото точно там се спомена за QE2. Много по-ясно ще е тогава за прогнози. Инфлация ще си има и без QE3, защото търсенето на петрол, енегрия и храни е трудно да падне много. Въпросът е, че е по-скоро стагфлация, защото както си забелязал заплатите и паричната маса не растат. Сега дебненето е около новини за QE3 и всички са на бутона buy при еquities, които са доста oversold. Ако се случи има вероятност за сериозен ръст. Виж миналите 2 пъти какво стана. А лошите новини се натрупаха и аз лично очаквам да се случи, ако не сега, скоро.

Другото е, че 150Е за топ локейшън е прекалено песимистично.
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 21:51:35
avatar
Момчета и момичета,

В момента съм в БГ за няколко дни. Имах "удоволствието" да посетя кв. Надежда в столицата на 18-ти вечерта. Панелен блок с 5 входа, всички без осветление и асансьор. Улиците разкопани, въобще само сравнение в момента само с Кабул може да се прави.
Хората пак са започнали да се радват на 5-те лева, казвам го защото само преди 2-3 години не ги брояха за пари и даже сервитьорите им се мръщеха като за бакшиш, а сега пак им се радват. :ami:
Иначе с децата съм в Банско и по цял ден скитаме из планината, яздиме коне на кратки преходи, наслаждаваме се на слънцето и след 2 дни ще сме в Гърция. Остров Амулиани е тазгодишната дестинация.

Докато съм в Банско предлагам 2 съседни апартамента по 45м2 на цена 149евро/м2. Който има мерак да пише.

Честно казано не е чак толкова зле в БГ, а само в свинарника София. Аз намерих 4дка земя които са интересна инвестиция ако се споразумеем за цената с продавача. Засега той даде да се разбере, че 6 лв/м2 са му малко, ако се съгласи на 7-8 сделката ще стане и ранчото ми ще стане.

Хайде до скоро, излизам на кръчма с приятели ще пиша повече след ваканцията.
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 22:09:58
Quote
dеlluxx
Момчета и момичета,

Аз намерих 4дка земя които са интересна инвестиция ако се споразумеем за цената с продавача. Засега той даде да се разбере, че 6 лв/м2 са му малко, ако се съгласи на 7-8 сделката ще стане и ранчото ми ще стане.
.

kuku987 ето ти и потвърждение на написаното от мен. Завръщат се за да инвестират.
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 22:15:36
Quote
dеlluxx
Момчета и момичета,

В момента съм в БГ за няколко дни. Имах "удоволствието" да посетя кв. Надежда в столицата на 18-ти вечерта. Панелен блок с 5 входа, всички без осветление и асансьор. Улиците разкопани, въобще само сравнение в момента само с Кабул може да се прави.
Хората пак са започнали да се радват на 5-те лева, казвам го защото само преди 2-3 години не ги брояха за пари и даже сервитьорите им се мръщеха като за бакшиш, а сега пак им се радват. :ami:
Иначе с децата съм в Банско и по цял ден скитаме из планината, яздиме коне на кратки преходи, наслаждаваме се на слънцето и след 2 дни ще сме в Гърция. Остров Амулиани е тазгодишната дестинация.

Докато съм в Банско предлагам 2 съседни апартамента по 45м2 на цена 149евро/м2. Който има мерак да пише.

Честно казано не е чак толкова зле в БГ, а само в свинарника София. Аз намерих 4дка земя които са интересна инвестиция ако се споразумеем за цената с продавача. Засега той даде да се разбере, че 6 лв/м2 са му малко, ако се съгласи на 7-8 сделката ще стане и ранчото ми ще стане.

Хайде до скоро, излизам на кръчма с приятели ще пиша повече след ваканцията.

И като се събудиш, краката ти отвити.
Re: Световната криза и имотите.
20-08-2011 - 22:16:43
Quote
greenbul
Тука оптимист и песимист не значат много, понеже понятита са обърнати. Оптимисти наричат (странно защо) тези които предричат ръст, а песимисти тези, които предричат спад.

Може би е време да поговорим за реалистите.

Когато гледах за 65 000 евро гадна смърдяща панелка у Люлин главата ми не го побираше, кой бунак ще я купи.

Днес гледам за 65 000 евро чисто нов четиристаен във Витоша с гараж и да ти кажа на фона на предишната лудост се позамислям.

Според мен до тук нямаше корекция в цените, само в размера и локациите. В смисъл пазарът беше залят от строителни абсурди, които се купуваха за да се не изпусне влака. Сега за същите пари хората вече гледат нормални жилища.

От тук нататук може да говорим за спад.

Казано честно на мен повече от четиристаен апартамент не ми трябва, а този който споменавам след година-две ще е около 40 000 евро. Да ти кажа тогава сериозно ще се замисля дали не сме ударили дъното.

Дай го това за 65000 да го видим, защото ме съмнява да става за живеене.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход