Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....

Публикувано от darkside 
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 14:40:09
avatar
Quote
darkside
Драга Камелия, най-лесно е да вириш кълки, дето се казва....Инвеститор не си била със сигурност, щото за това се иска яко дупе, а като гледам ти твоето си го пазиш в прекия и преносен смисъл... брокер мисля, че си била на млади години, но понеже си тарикат жена и поради естеството на работата (обръщането на тренда и евентуални проблеми с бивши клиенти) навреме си скочила от "влака". А гладна винаги можеш да станеш! Диета, майна! Примерно, ако вече е време за вечеря а ти още не си закусвала щото нема к,во! Напоследък чувам, че доста хора са в това положение...никой не е застрахован... Аз имам добри доходи, но ЗАСЕГА!!! Не съм оптимист, като гледам какви експерименти се правят с икономиката......Дето вика Трайчо Трайков, по-добре сива отколкото никаква, ама тва е мноу кофти майна.....

Мога ли да попитам, драги ми darkside, къде те сърби, че реши да се почешеш с моята скромна персона?
Правилно си разбрал, че не съм била инвеститор, че съм била брокер и че след " обръщането на тренда", вече не съм, а работя друго, несвързано с предишната ми професия. Това са неща, които от почти 3г. припомням на всеки, който с наслада обявява, че съм гладуваща брокерка.
Да, нещата в живота се променят, всеки може да има и падения, и възходи. Аз на никого не съм пожелала глад и мизерия, нито съм се оплакала че нямам какво да ям. За разлика от изявяващите се тук като милионери, непрекъснато ревящи, че всичко е скъпо, че по- глупаво нещо от това, да притежаваш жилище няма.
Та, въпросът ми остава- ако не ти представлява трудност, ще ми е интересно да ми отговориш.smiling smiley
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 15:49:19
Драга ми Камелия! Да притежаваш жилище не е тъпо. Тъпо е, ако за да се сдобиеш с него, "позлатиш" някой мошеник или банка (разликата не е голяма, в полза на банката). Тъпо е, ако жертваш здравето си и това на близките си и парите си в името на 2000 тухли и 5куб.м. бетон изсипани и най-често некадърно конфигурирани на място, което някой е нарекъл "топлокейшън" а изделието е наречено "апартамент". Да живееш под наем е също въпрос на по-висок стандарт. Не се почесвам с тебе! Споделяме си. "Споделено с Камелия"!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-05-23 16:51 от darkside.
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 17:04:44
avatar
Незнам за собствениците, ама бая народ подържа едни имоти за банките. Данъци да му плати да го чисти, ремонтира, боядисва.

Продажба на загуба да се счита като печалба към днешна дата.

Ни копува ни продава
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 17:18:57
ТОРТКО и аз имам същите наблюдения за подобна глупост от страна на набълбучковците. Лично знам и продължавам да следя 3-4 случая за които сумите са около 200К евро, месечните вноски отдавна са престанали да влизат в банките, но набълбучковците продължават да си живеят в къщите, като дори и всякаква комуникация с банките липсва. И аз се учудих на банките как мислят да си съберат вересиите, но ето че сега се изяснява картинката. Те знаейки че 200К на днешно време е невъзможно да се покрият с продажбата на копторите, оставят набълбучковците да им плащат данъците и поддръжката докато дойде време за ЧСИ. Дотогава набълбучкото си живее с илюзиите, че "чудеса се случват" и банката ще опрости, поддържат имота, плащат му данъците и от време на време даже вкарват по нещо в банката. Ама какъв вой само ще настане след 2-3 години не ми се мисли.
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 17:48:14
avatar
Quote
Гладен Брокер
но набълбучковците продължават да си живеят в къщите, като дори и всякаква комуникация с банките липсва.

Те банките най-обичат наказателните лихви...


239% или 3.39 пъти повече е нарастнал броят на обявите с цена 400-600 евро/м2 в последните 3 месеца, сравнено с предпоследните три месеца

„Четвърти километър – на всеки километър”
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 18:00:47
avatar
Quote
dodo2

Те банките най-обичат наказателните лихви...

Адв. Веска Волева:

Как спечелих първата битка срещу своеволията на банките

Родните закони за "свещеното" банково дело са написани в полза на трезорите, но потребителят може да се опре на правото на ЕС. Както стори съдът и отмени едностранно вдигнатата лихва по кредита ми



Изтеглих ипотечен заем от Централна кооперативна банка (ЦКБ) през септември 2008 г. Лихвата бе обявена предварително. Направих си сметка за нуждите и възможностите си и сключих договора. Изненадата ми бе неописуема, когато два месеца по-късно от банката ме уведомиха, че лихвата ми се вдига. Никакви протести не помогнаха. Железният аргумент на банковите служители бе, че "е криза" и "има инфлация". На възражението ми, че кризата е за всички, а инфлация изобщо няма, не получавах отговор. Експериментирах един-два пъти да не плащам разликата, но веднага бях заплашена по телефона, че кредитът ми ще бъде обявен за "изискуем", т. е. съдебен изпълнител ще обяви за продан апартамента ми, който ипотекирах. Започнах да плащам по-високата лихва, която, ако не се вдига повече, оскъпяваше заема ми с около 35 000 лв. до края на договора.
Познавайки законодателството, аз не си правех илюзията, че мога да откажа да заплащам наложеното ми увеличение. Заплашваше ме и следващо, непредвидено увеличение по всяко време, тъй като съгласно един член от "договора" банката можеше да вдига лихвата освен при промяна на абсолютно неразбираеми за обикновения клиент и съответно сложно изписани индекси и при "промяна на лихвената политика". Думата "договор" поставям в кавички, тъй като
договаряне изобщо липсва, има налагане на условия
Това е бланка, изготвена от съответното управително тяло, която клиентът няма как да промени. Ако отиде в друга банка, тъй като има нужда от пари, там го чака същата клауза.
Аз обаче трябваше да покривам разходите по некадърната, злонамерена и егоистична политика на банката. От моите увеличени вноски банката следваше да заплаща безумния лихвен процент за сумите по влоговете и ние - длъжници и вложители, да се избиваме, а банката да ни бъде арбитър и само да печели. И то при положение, че именно там са специалистите финансисти и банкери, които професионално следва да проучват този пазар и съответно да носят рисковете от своята дейност. Оказва се, че противно на всякаква бизнес логика тези рискове следва да ги носим именно ние, клиентите. А дали е риск или хитрост, е друг въпрос. И защо да не ги носим, след като нямаме държава, която да ни защитава чрез лостовете на властта и закона.
Заведох дело. С решението по него съдът постанови, че клаузата, даваща право на банката да вдига лихвата както и когато пожелае, е нищожна, т. е. не произвежда правно действие, като съдът постанови надвзетите суми да ми бъдат върнати. С такива клаузи банките замениха прословутите "общи правила", с които тероризират потребителите. Те нямат белезите нито на нормативна материя, нито на договорна такава. Това е
нещо като надписването на сметката при сервитьорите - ако мине
Не приемам банката да вдига вноската ми, когато пожелае, да бърка грубо в джоба ми и да се разпорежда в моята правна сфера, аз да живея на ръба на оцеляването, а банкерите да ме назидават от телевизора, че това е правилно и аз не разбирам висшата политика на банките, които са гарант за всичко. Съгласно договора ми банката (ЦКБ) може да вдига лихвения процент при няколко изброени основания, както и при "наличие на други, непосочени в договора основателни причини". Сигурно се досещате, че банката решава кои са основателните причини. По този текст може много да се разсъждава. Първо, кои са причините - определя ги банката. Това може да е погрешна политика, злоупотреба, неоправдан разход, както и всичко останало. Второ, кой определя кои причини са основателни - пак банката. И ако тя не съумее да води правилна политика и това води до загуби, кой ще плаща сметката - ние, кредитополучателите. Крещящ пример за това е политиката на банките, свързана с лихвите по депозитите. Те бяха вдигнати до такива нива, че отнякъде трябваше да дойдат пари, за да ги изплащат. И хоп, законово впримченият кредитополучател, най-удобната жертва. На него започнаха да му вдигат месечната вноска, а той, предвид горепосочения текст, нямаше право да протестира - той трябваше да връща както собствените си задължения, така и тези, дължащи се на лошо управление и некомпетентност. Защото правенето на бизнес, каквато е и банковата дейност, е носене и на риск. В случая
рискът не се носи от този, който може да вземе информирано решение
поради естеството на дейността си и наличието на образовани специалисти и анализатори, а от потребителя на финансовата услуга, за когото практически не съществува възможност да вземе информирано решение.
В същото време костюмирани "банкери", в повечето случаи бивши политици, дълбокомъдрено и от всички възможни трибуни ни назидаваха и убеждаваха колко не разбираме ние - простосмъртните, от висшите банкови политики и съображения, колко те се грижат за държавата и тя се крепи на тях, а ние, непочтеният и неразбиращ нищо народ, не желаем да си плащаме задълженията. Само че те във всички случаи бяха костюмирани и изглеждаха добре, а въпросите за възнаграждението им обявяваха за просташки и невъзпитани. Толкова бяха убедителни, че народът се спече. Реши, че действително нищо не разбира, че е лош и по-добре да си мълчи и да плаща безропотно.
Най-тъжното е, че те имат право.
Държавата е тяхна. Тя мисли само за тях
Всички закони, които се докосват до банките и тяхното свято дело, са създадени в тяхна услуга. Ето и няколко примера. Да вземем Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Според чл. 417, т. 2 банките са извадени от гражданския оборот и са приравнени на държавните учреждения и общините, т. е. те се ползват с недопустима за едно гражданско общество привилегия да не доказват основателността на претенциите си, а същите да се удовлетворяват по дефиниция, само на основание на извлечение от счетоводните им книги. Казано на по-ясен език, според цитирания текст в закона банките не трябва да доказват основанията и правотата си, а съдът априори следва да приеме, че те винаги са прави. Тази неравнопоставеност според мен се дължи на лобирането при гласуването на законите. Защо всеки субект на гражданските правоотношения следва да доказва правата си в едно състезателно производство, а за банките това да не важи? С тази норма е поставено на колене цялото общество, което, един път, е длъжно да играе по свирката на съответната банка, от която е имало неблагоразумието да вземе кредит, а от друга страна, съзнава, че правото му да се защити е изключено по дефиниция. Затова е толкова лесно да вдигаш месечната вноска по кредита всеки път, когато имаш нужда, след като в съда ще представиш извлечения от собствените си сметки и изпълнението им ще ти бъде гарантирано със силата на закона.
Пример №2 е т. нар. Закон за защита на потребителите, който е всъщност закон срещу потребителите. Чл. 143 третира т. нар. неравноправни клаузи в потребителските договори. Според текста "неравноправна клауза в договор, сключен с потребител, е всяка уговорка в негова вреда, която не отговаря на изискването за добросъвестност и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя". Такава уговорка според чл. 143, т. 10 е например онази, която позволява на търговеца или доставчика да променя едностранно условията на договора въз основа на непредвидено в него основание. Това би била чудесна клауза, ако не бе чл. 144, ал. 3 от същия закон, според който горната клауза не се прилага по отношение на "финансови инструменти и други стоки или услуги, чиято цена е свързана с колебанията/измененията на борсовия курс или индекс или с размера на лихвения процент на финансовия пазар, които са извън контрола на търговеца или доставчика на финансови услуги". Ето защо
защитата на потребителя в този закон е напълно ялова,
а уж е гласуван именно за да ни защитава.
Нашето спасение е в правото на ЕС. Защото там действително има защита на потребителя. А правото на ЕС има по-висока юридическа сила от националното законодателство. Това означава, че ако е налице противоречие между български закон и европейска директива, се прилага директивата. Именно по тази причина в казуса с лихвите следва да се приложи Директива 93/13 относно неравноправните клаузи в потребителските договори от 5 април 1993 г. Съветвам всички, които проявяват интерес, да я прочетат внимателно. Брилянтна изработка, връх на правната мисъл. Правата на субектите са изведени в дефиниции, ясно и точно формулирани, без изключения. Именно там може да се прочете, че "когато дадена договорна клауза не е индивидуално договорена, се счита за неравноправна, когато въпреки изискването за добросъвестност, тя създава в ущърб на потребителя значителна неравнопоставеност между правата и задълженията, произтичащи от договора".
Приложението на горната директива ще положи края на своеволията на банките в България. Независимо от лобистките трикове на ангажираните политици. Само трябва да се отървем от страха си и да знаем, че банкерите са само една част от бизнеса, която добре знае интереса си и го отстоява със зъби, нокти и с нашите пари.
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 18:10:38
avatar
Какво си ме цитирала мен? Не правиш разлика между наказателна лихва и повишена лихва ли? Порови сега в google за статия, някой да е осъдил банката, че е наложила наказателна лихва, защото някой не е плащал 6 месеца.


239% или 3.39 пъти повече е нарастнал броят на обявите с цена 400-600 евро/м2 в последните 3 месеца, сравнено с предпоследните три месеца

„Четвърти километър – на всеки километър”
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 18:13:32
avatar
Quote
dodo2
Какво си ме цитирала мен? Не правиш разлика между наказателна лихва и повишена лихва ли? Порови сега в google за статия, някой да е осъдил банката, че е наложила наказателна лихва, защото някой не е плащал 6 месеца.

Дала съм ти нещо интересно да прочетеш.
А ти, като не искаш, не го чети и продължавай да се драчиш.:]
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 22:40:46
Уволниха мой приятел от работа-хванаха го ,че покрадва.Същия той преди две год. купи апартамент с ипотечен кредит,като разчиташе да плаща заема с краднатото.Доста му се чудех на акъла,как може да си мисли,че 30 год.ще краде безпроблемно!!Сега жена му ще заминава да чисти къщи в ЮК,та да плаща ипутьекатъ.
Re: Много са собственици, ама някои са по-собственици от други.....
23-05-2011 - 23:16:07
avatar
Quote
igra4
Уволниха мой приятел от работа-хванаха го ,че покрадва.Същия той преди две год. купи апартамент с ипотечен кредит,като разчиташе да плаща заема с краднатото.Доста му се чудех на акъла,как може да си мисли,че 30 год.ще краде безпроблемно!!Сега жена му ще заминава да чисти къщи в ЮК,та да плаща ипутьекатъ.

С един удар - два заека, отървал се от работа и жена:}:}:}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход