Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Малко обективни данни за цените в София

Публикувано от jores 
Re: Малко обективни данни за цените в София
08-04-2011 - 09:18:15
Quote
jores
В случая ползвателя беше леко нежив winking smiley.

Стана ми интересно и решх да попитам. Доколкото знам, в случай че дарителят и съответно ползвател умре, тогава правото на ползване (което е доживотно) автоматично отпада и би трябвало да бъде заличено като тежест от регистрите срещу препис от смъртен акт. Тоест документите на този имот са били неизрядни. Неправомерно е да се продава имот (независимо дали на търг или на свободния пазар) с нередовни документи. Още повече, че всеки дарен собственик скача до небето от радост, когато тежестта върху имота отпадне, това автоматично му качва цената. Защото това право на ползване си е тежест върху имота.

Та въпросът ми е защо тази тежест не е била заличена от документите на собственика преди търга, след като всъщност е била вече несъществуващо обстоятеслтво и за това си има документ - смъртен акт? Или идеята е била да се укрие това обстоятелство, за да се продаде по-евтино и да намаже само "наш човек", който го знае?

Иначе естествено, че цената при наличие на такова право е доста по-ниска точно поради споменатите причини - плащаш и чакаш и ако се случи някое яко стрче, може доста да почакаш. Това си важи и за свободния пазар, такива имоти се продават трудно и с голяма отстъпка в цената.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-04-08 09:21 от Joan.
Re: Малко обективни данни за цените в София
08-04-2011 - 09:46:41
Quote
Joan
Quote
jores
В случая ползвателя беше леко нежив winking smiley.

Стана ми интересно и решх да попитам. Доколкото знам, в случай че дарителят и съответно ползвател умре, тогава правото на ползване (което е доживотно) автоматично отпада и би трябвало да бъде заличено като тежест от регистрите срещу препис от смъртен акт. Тоест документите на този имот са били неизрядни. Неправомерно е да се продава имот (независимо дали на търг или на свободния пазар) с нередовни документи. Още повече, че всеки дарен собственик скача до небето от радост, когато тежестта върху имота отпадне, това автоматично му качва цената. Защото това право на ползване си е тежест върху имота.

Та въпросът ми е защо тази тежест не е била заличена от документите на собственика преди търга, след като всъщност е била вече несъществуващо обстоятеслтво и за това си има документ - смъртен акт? Или идеята е била да се укрие това обстоятелство, за да се продаде по-евтино и да намаже само "наш човек", който го знае?

Иначе естествено, че цената при наличие на такова право е доста по-ниска точно поради споменатите причини - плащаш и чакаш и ако се случи някое яко стрче, може доста да почакаш. Това си важи и за свободния пазар, такива имоти се продават трудно и с голяма отстъпка в цената.

Право в десятката smiling smiley.
Горе долу нещата са минали така, делба единия съделител участва с четири предложения, печели, останалите 3/4 ма участници са "отказани" и съделителя го "получава" на тънката цена. Хората интересуващи се от ПП знаят, че като има отбелязано право на ползване е хубаво да се провери. В случая не е участвал само един в проданта въпреки, че замисъла може да е бил и такъв.
Re: Малко обективни данни за цените в София
08-04-2011 - 10:06:25
Мерси за отговора.

То е ясно, че предварително всички обстоятелства трябва да се проверят от участника в търга, независимо какво е изнесено като информация. Въпросът е доколко е проверимо, че човекът е умрял и обстоятелството е отпаднало, ако дареният собственик/ци не са отразили това е службата по вписванията. И защо да не го направят, това е само в техен интерес. Всъщност ако са повече от един, всеки от тях може да го направи. А в случая явно един от тях е имал интерес да "прекара другарчетата си" smiling smiley

Или може би в ЕСГРАОН по име и ЕГН на ползвателя? Тоест очаквай неочакваното smiling smiley

И в тази връзка още един въпрос - нямаше ли такова законово положение, че при съдебна делба съделител получава екслузивно право да купи другия дял/дялове, но на най-високата постигната при тъга цена? И само ако той се откаже, тогава го купува този с най-високата цена? В такъв случай спечелилият вече купува и двата дяла (или там колкото са съделителите), тоест купува целият имот, а съделителите си делят парите според дяловете.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2011-04-08 10:14 от Joan.
Re: Малко обективни данни за цените в София
08-04-2011 - 13:10:04
Quote
jores
Quote
Joan
Quote
jores
В случая ползвателя беше леко нежив winking smiley.

Стана ми интересно и решх да попитам. Доколкото знам, в случай че дарителят и съответно ползвател умре, тогава правото на ползване (което е доживотно) автоматично отпада и би трябвало да бъде заличено като тежест от регистрите срещу препис от смъртен акт. Тоест документите на този имот са били неизрядни. Неправомерно е да се продава имот (независимо дали на търг или на свободния пазар) с нередовни документи. Още повече, че всеки дарен собственик скача до небето от радост, когато тежестта върху имота отпадне, това автоматично му качва цената. Защото това право на ползване си е тежест върху имота.

Та въпросът ми е защо тази тежест не е била заличена от документите на собственика преди търга, след като всъщност е била вече несъществуващо обстоятеслтво и за това си има документ - смъртен акт? Или идеята е била да се укрие това обстоятелство, за да се продаде по-евтино и да намаже само "наш човек", който го знае?

Иначе естествено, че цената при наличие на такова право е доста по-ниска точно поради споменатите причини - плащаш и чакаш и ако се случи някое яко стрче, може доста да почакаш. Това си важи и за свободния пазар, такива имоти се продават трудно и с голяма отстъпка в цената.

Право в десятката smiling smiley.
Горе долу нещата са минали така, делба единия съделител участва с четири предложения, печели, останалите 3/4 ма участници са "отказани" и съделителя го "получава" на тънката цена. Хората интересуващи се от ПП знаят, че като има отбелязано право на ползване е хубаво да се провери. В случая не е участвал само един в проданта въпреки, че замисъла може да е бил и такъв.


Даааа, хитро замислено. 149Е/м2 може и да има, но само за наши ора. Сигурен съм, че и още неща ще лъснат след време, ама кел ти файда
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход