Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев

Публикувано от dodo2 
Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
28-03-2011 - 23:25:16
avatar
Това което агенциите му викат "проверка за тежести" и с което приключват "гарантирането" на изрядността на един имот струва един лев и се прави без да се става от компютъра (ако имате дебитна или кредитна карта) през този сайт на Агенцията по вписвания:

[www.icadastre.bg]

Съвсем друг е въпросът, че тази "проверка" хич не е достатъчна, за да сте сигурни, че няма проблем, но за тази цел има адвокати и други професионалисти, които с това се занимават, но това най-често не са въпросните брокери, те друго не знаят. Но искат по 3% от цялата сума срещу един лев свършена работа и никакви гаранции (само защото сте били вдигнали телефона и сте им станали клиенти автоматично).
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
28-03-2011 - 23:45:24
avatar
Кратък въпрос - има ли краен срок, в който нотариусите трябва да вписват изповяданата сделка?

Днес, чух едни небивалици, че можело и да няма тежести даден имот в имотният регистър, а после срещу глоба за закъснение да бъде довписана, та ми стана много любопитно - ако това наистина е възможно, за какво ли го има изобщо тоя регистър?

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
29-03-2011 - 00:21:33
avatar
От Законът за нотариусите и алабала...

"Нотариусът представя подлежащите на вписване актове в службата по вписванията в деня на тяхното извършване."

От Правилник за вписванията:

"Вписването се извършва по разпореждане на съдията по вписванията, като актът се записва незабавно, в рамките на работния ден, в предназначения за това входящ регистър, а върху самия акт се нанасят номерът, под който е записан в регистъра, датата, както и томът и страницата на партидната книга, в която е нанесено вписването."

И на двете места не пише какво става ако не се спази съответния член или дали няма буферно време между представянето на акта за вписване и разпореждането на съдията по вписванията.

ЧСИ пък нямат никакъв срок за вписване или заличаване. Примерно търгът за къщата в Лозенец, ЧСИ твърди, че е платена (още преди 2 седмици), а това още не е отразено в АВ.
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
29-03-2011 - 00:40:07
avatar
С две думи - проверката не гарантира липсата на тежести, дори и да е писмена, ако правилно съм разбрал нерегламентираният срок и последиците от неспазването му?

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
29-03-2011 - 00:52:46
avatar
Е не знам.. някой по в час да каже. Теоретично гаранции няма за нищо.

Един истински пример - търсят се в Агенция по вписванията всички вписвания за някакво ЕГН. Излизат примерно 5. В един от тия нотариални актове е упоменат друг - предходен. При поискване излиза и този акт като вписан и може да се вземе копие. Обаче при търсенето актът не излиза за лицето.

Така че даже и да го има, може да не излиза при търсене. Не знам как става, дали е грешка някаква, ама е факт.
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
29-03-2011 - 01:04:36
avatar
Quote
valsodar
С две думи - проверката не гарантира липсата на тежести, дори и да е писмена, ако правилно съм разбрал нерегламентираният срок и последиците от неспазването му?

Между другото това, което питаш, много се подценява съдържанието на понятието "тежести". Един имот може да няма вписана ипотека, да го купиш, и да ти цъфне претендент и да заведе дело и да го спечели, което си е скрита тежест, която я няма в Агенция по вписванията. Я някой ощетен наследник, я фалшив нотариален акт от 1980 година (и на такъв пример попаднах) и т.н. Варианти за прецакване сигурно има много.

Аз самият имам вписан констативен нотариален акт за нива, която не е само моя, но в акта пише, че е изцяло моя. Поне казах на роднините да знаят за тъпотията свършена от един адвокат от малък град и тъп нотариус. Тия въобще не гледат какво подписват. А бях написал на адвоката като на първокласник какви документи му давам и за какво. Та аз сега реално мога да го продам, обаче след това роднините ми биха завели иск срещу новия собственик. Сега трябва да ходя да го оправям.
bah
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
29-03-2011 - 08:26:46
avatar
Quote
dodo2
........ казах на роднините да знаят за тъпотията свършена от един адвокат от малък град и тъп нотариус. Тия въобще не гледат какво подписват. А бях написал на адвоката като на първокласник какви документи му давам и за какво.

Дават се съвети, при сделка без АНИ хващате "един адвокат", кихате му някой лев и си спите спокойно (юридически сделката ви е избарана перфектно). 90% от населението няма личен адвокат, при нужда отиват в най-близката кантора и наемат първия до вратата. Какъв е професионализма му във вещното право - човечецът (клиентът) хал хабер си няма. Адвокатинът фаща поръчката, защото кинти не се изтърват току така. Използва сламки, гледа да избута някак си документите до нотариус, за да си "осребри" хонорара. След време гордия собственик се хваща за палците (изкочили подводни камъни). И така започва екшъна.
Има брокери, които само от опит могат да сложат една дузина адвокати в малкото си джобче.

Има заплетени случаи, които дори налагат съдействие на втори адвокат (съвет), консулт с нотариус (ако сделката мине, може ли съдията да я върне) и накрая анализ, ако всичко "мине", каква е възможността сделката да бъде "оспорена" в някакъв бъдещ период. И това може да е за имот с малка стойност, например селска къща за 10.000 лева.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-03-29 09:40 от bah.
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
29-03-2011 - 09:29:28
Срещу един лев, Додо, можеш да си купиш хляб. Или баничка с боза. Можеш и да си направиш справка за 1 лице по ЕГН какви вписвания има на негово име. Нищо повече. Козата си иска пръч, работата си иска майстора.
Аз лично съм виждал как добър нотариус и добър адвокат /даже двама, семейство/ се прекараха с покупката на имоти за лично ползване.
И в двата случая апартаменти, и в двата случая се заведоха дела, едното за делба - бяха изтървали наследник, другото за завещание - продавачите не казаха за него, и в двата случая професионалистите загубиха делата.
Знам и за един случай с перфектно фалшиво завещание, потвърдено от частна почеркова експертиза преди покупката, на купувачката й дадоха кредит даже 70000 евро, сега я накараха да ипотекира друг имот, след като загуби купения, за да не обявят целия кредит за предсрочно изискуем.
Въобще нещата не са лесни и никога прости. Няма никакво значение кой точно ще ти помага при сделката, важното е да разбира.
И престанете с вашите провокативни антиброкерски теми, като настоящата. Нито сте купували, нето сте продавали, само се упражнявате в разтягане на локуми, от които локуми никой случайно четящ форума не може да извлече каквато и да било полза.
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
29-03-2011 - 10:37:42
Quote
bah
Quote
dodo2
........ казах на роднините да знаят за тъпотията свършена от един адвокат от малък град и тъп нотариус. Тия въобще не гледат какво подписват. А бях написал на адвоката като на първокласник какви документи му давам и за какво.

Дават се съвети, при сделка без АНИ хващате "един адвокат", кихате му някой лев и си спите спокойно (юридически сделката ви е избарана перфектно). 90% от населението няма личен адвокат, при нужда отиват в най-близката кантора и наемат първия до вратата. Какъв е професионализма му във вещното право - човечецът (клиентът) хал хабер си няма. Адвокатинът фаща поръчката, защото кинти не се изтърват току така. Използва сламки, гледа да избута някак си документите до нотариус, за да си "осребри" хонорара. След време гордия собственик се хваща за палците (изкочили подводни камъни). И така започва екшъна.
Има брокери, които само от опит могат да сложат една дузина адвокати в малкото си джобче.

Има заплетени случаи, които дори налагат съдействие на втори адвокат (съвет), консулт с нотариус (ако сделката мине, може ли съдията да я върне) и накрая анализ, ако всичко "мине", каква е възможността сделката да бъде "оспорена" в някакъв бъдещ период. И това може да е за имот с малка стойност, например селска къща за 10.000 лева.

А дали вероятноста да ти се случи това не е по-голяма, ако не позлваш адвокат, а брокер? Единия поне е учил за нещо. Да не говорим, че дори да няма опит в имотни сделки един адвокат има с кого да се консултира и знае къде да провери.
Естествено с това не отриичам, че е възможно брокери от опит да са се занимавали с по-заплетени казуси, но според мен е ясно в полза на кога са вероятностите, защото първите са единици.
А за бързането за осребряване на хонорар няма дори да започна да коментирам.
bah
Re: Как да си направим "проверка за тежести" срещу един лев
29-03-2011 - 11:18:27
avatar
Quote
brotarius
А дали вероятноста да ти се случи това не е по-голяма, ако не позлваш адвокат, а брокер?

Ползвайки брокер автоматично ползваш услугите на съотвеният адвокат/и на агенцията му.
Едно АНИ няма да търпи адвокат въздухар, куха лейка,........... Това е гаранция за защита.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход