Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Единен ипотечен пазар - що е то?

Публикувано от Пламен Николов 
Re: Единен ипотечен пазар - що е то?
26-02-2011 - 20:53:34
Quote
greenbul
Аз съм лесен, защото изброените неща са ми европейски. Тукашните посерковци се чудя къде са тръгнали да гледат, че подковават коня. Да не мислиш, че чуждите банки, ще предложят нещо различно на клиентите си в България, нещо по-различно, от това което предлагаха до сегашните им клонове? Надали. Договорите на банките са такива каквито са, защото българинът е голям хитрец и тарикат. Не си мислете, че за запад не знаят какво ни е дереджето. Знаят и то много добре. Ако българската територия беше поселена с европейци, нямаше да има никакъв проблем клоновете на големите банки да се отнасят с тях, като с такива. Не е проблем, че банките са ни български, проблем е че повечето хора са до толкова затънали в немотия и непрокопсия, че лесно се подлъгаха да се поробят препродавайки си копторите от байтошово време. Е на такъв народ как да не му вдигнеш лихвите? Това е робски народ. И единия бъбрек да им бяха казали, че трябва да си заложат щяха да го направят.


Странен отговор, който всъщност въобще не е отговор, а и малко бие на nonsence smiling smiley
Няма как проблемът да е мат'ряла, а изведнъж банките управлявани и обслужвани от същия мат'рял - перфектни. Кой е преценил за "годни" кредитополучатели тези, които сега в други статистики са около 20% ?! Въобще няма да коментирам как банка в законова държава ще предложи различни условия към клиентите си на етнически/расов принцип.

Колкото до "посерковците" - ако визираш хората, които не могат да си позволят кредит (вероятно би могъл да намериш и по-описателно, същевременно необидно название) - те няма да получат и в България ... поне в следващите няколко години. Статистиката за раздадени кредити е достатъчно красноречива по въпроса smiling smiley

Нека да приемаме, че за кредити ще кандидатстват добре осигурени домакинства, на които вноската не би тежала над 30% от доходите.

Нека формулирам отново въпросът си (нищо, че по същество е риторичен) и ако решиш да отговориш - моля по-стегнато winking smiley

Според теб, българин, удовлетворяващ изискванията на европейска банка (ако щеш и с образование, макар то да не ги интересува), дали би изтеглил кредит от България дори при равни ГПР, ако банката в България по всяко време може да си покрие загубите, променяйки едностранно условията в договора?
Re: Единен ипотечен пазар - що е то?
26-02-2011 - 21:55:10
Сигурен ли си, че всички т.нар европейски бакси НЕ МОГАТ да си променят едностранно договорите, защото аз не съм.
И всеки нормален човек би изтеглил кредит и от марсианска банка, ако му дава по-добри условия.
ПС-Грийни не би изтеглил никога, освен може би ако на него му дават лихва заради удоволствието да им харчи парите.
Re: Единен ипотечен пазар - що е то?
26-02-2011 - 22:17:20
Quote
lamiata_spaska
Quote
greenbul
Аз съм лесен, защото изброените неща са ми европейски. Тукашните посерковци се чудя къде са тръгнали да гледат, че подковават коня. Да не мислиш, че чуждите банки, ще предложят нещо различно на клиентите си в България, нещо по-различно, от това което предлагаха до сегашните им клонове? Надали. Договорите на банките са такива каквито са, защото българинът е голям хитрец и тарикат. Не си мислете, че за запад не знаят какво ни е дереджето. Знаят и то много добре. Ако българската територия беше поселена с европейци, нямаше да има никакъв проблем клоновете на големите банки да се отнасят с тях, като с такива. Не е проблем, че банките са ни български, проблем е че повечето хора са до толкова затънали в немотия и непрокопсия, че лесно се подлъгаха да се поробят препродавайки си копторите от байтошово време. Е на такъв народ как да не му вдигнеш лихвите? Това е робски народ. И единия бъбрек да им бяха казали, че трябва да си заложат щяха да го направят.


Странен отговор, който всъщност въобще не е отговор, а и малко бие на nonsence smiling smiley
Няма как проблемът да е мат'ряла, а изведнъж банките управлявани и обслужвани от същия мат'рял - перфектни. Кой е преценил за "годни" кредитополучатели тези, които сега в други статистики са около 20% ?! Въобще няма да коментирам как банка в законова държава ще предложи различни условия към клиентите си на етнически/расов принцип.

Колкото до "посерковците" - ако визираш хората, които не могат да си позволят кредит (вероятно би могъл да намериш и по-описателно, същевременно необидно название) - те няма да получат и в България ... поне в следващите няколко години. Статистиката за раздадени кредити е достатъчно красноречива по въпроса smiling smiley

Нека да приемаме, че за кредити ще кандидатстват добре осигурени домакинства, на които вноската не би тежала над 30% от доходите.

Нека формулирам отново въпросът си (нищо, че по същество е риторичен) и ако решиш да отговориш - моля по-стегнато winking smiley

Според теб, българин, удовлетворяващ изискванията на европейска банка (ако щеш и с образование, макар то да не ги интересува), дали би изтеглил кредит от България дори при равни ГПР, ако банката в България по всяко време може да си покрие загубите, променяйки едностранно условията в договора?

И какво, ако домакинството взема в даден момент достатъчно за да си плаща заема. Рисковете утре да не взема достатъчно, тук са много по-големи. По-голям риск по-големи лихви.

Иначе конкретно на въпрост ти. Ако тръгна да вземем заем при равни условия между българска и европейска банка бих избрал европейска.

Което апропо, няма никакво значение за цените на имотите (а това е темата на този раздел от форума), защото европейските изисквания могат да ги покрит не повече от 2% от населението, а от тези 2% надали повече от 15-20% имат нужда от имот. И какво излиза, че в крайна сметка обсъждаме как това, че 0,3-0,4% от населенето ще вземе кредит при човешки условия ще повлия на цените. Казвам ти веднага - никак.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Единен ипотечен пазар - що е то?
26-02-2011 - 22:21:07
Quote
Imotko
Сигурен ли си, че всички т.нар европейски бакси НЕ МОГАТ да си променят едностранно договорите, защото аз не съм.

Доколкото знам - могат, но в определени граници (+- 1% примерно). Отделно надали имат боза, подобна на нашенското БЛП.

Мен честно казано не толкова условията ме притесняват, колкото прогнозируемостта им. В момента за да изтеглиш кредит в България е нужно:
- да оцениш риска за бизнеса, в който се реализираш (ще имаш ли заплата след 2г.? след 5?)
- да оцениш риска за финансовия сектор и конкретната банка ( ще раздадат ли лоши кредити? колко? колко ще вдигнат лихвения процент, за да запазят печалбата си?)

Ще ме извиняват, но това не са отговорности за простосмъртни хора, а недооценяването им си е слагане на главата в торбата. В това отношение конкуренцията би била чудесен стимул за развитие на банковия пазар у нас ... или сегментирането му (понеже няма да изчезне).

Quote
greenbul
....

Pareto principle - [en.wikipedia.org]
мисля, че подценяваш ефекта му smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-26 22:23 от lamiata_spaska.
Re: Единен ипотечен пазар - що е то?
28-02-2011 - 11:26:03
Още малко по темата:
Банки гиганти идват у нас

Крайно време е тази банкова лудост да спре. Не може всичките пари на държавата да се съберат в банките. Познавам хора, които си продадоха бизнеса за да вложат парите на депозит с 6-7% сигурна печалба. Отделно работещи фирми не могат да получат кредит за разширяване на дейността си или им дерат кожата със 15-18% лихви.
Далеч съм от имотния пазар и проблемите на депозитарите и ипотекарите не ме вълнуват, но икономиката за да живне има нужда от пари. При тези нива на инвестиции и в условия на валутен борд пари могат да дойдат единствено от кредити. Увеличаване на производството (не на МОЛове и апартаменти), увеличаване на износа и завъртане на колелото в правилната посока
Re: Единен ипотечен пазар - що е то?
28-02-2011 - 21:24:16
За протокола, относно промяна на условията по мортгейджа в чужбина, ще дам пример за Англия от преди 2 години...Барклейс..

2 варианта:

1.Фиксирана лихва за целия период от 25 години ( по височка) но фискирана ЗА ЦЕЛИЯ ПЕРИОД
2.Плаваща по нисичка( беше) сега е над фискираната от онова време
bah
Re: Единен ипотечен пазар - що е то?
28-02-2011 - 21:48:13
avatar
Quote
crazy_pesho
.............., ще дам пример за Англия от преди 2 години...Барклейс..

Барклейс са леваци, тук е бизнеса майна. Хем плаваща лихва, хем висока.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход