Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

РЗП

Публикувано от bah 
Re: РЗП
02-02-2011 - 13:02:35
Quote
Aceton
Едно допълнение. Понятията светъл размер или светла площ са буквален превод на (Lichtmass) или (Lichtflaeche). Изчисляването на жилищната площ става, като се изключат площите на стени, комини, шахти, врати и арки, а също така и обособени площи под 0,1м2. Другото brotarius го е посочил.
Освен това има наказателна отговорност за неверни данни и задължителни застраховки за посредниците.
По аналогичен начин се изчисляват площите в Швейцария, Австрия, Испания и Великобритания, за други страни нямам данни.
В България липсва умишлено нормативната база за изчисление на жилищната площ.
Точно така е и във Франция http://en.wikipedia.org/wiki/Loi_Carrez. Продавачът (и наемодателят) е длъжен да декларира точната чиста (светла) площ при продажба и носи съдебна отговорност за неверни данни.
Е, не е така в България, но както казва един: "Това да ни е кусура" smiling smiley
Re: РЗП
02-02-2011 - 13:52:09
avatar
Quote
Aceton

3. Оказа се, че въпросните 109 квадрата се мерят по... външната изолация на сградата (това ни го съобщи захилен строителят)!!!
4. А пък спалнята беше 10 кв.м. - горе-долу колкото мазето И беше невъзможно в нея да се намират едновременно леглото и гардеробът ни.
Чисти оставаха около 70 квадрата и ние решихме, че не си струва да платим 109.“

За подобно нещо тук сделката се разваля моментално и най-малкото наказание е забрана за упражняване на професията.

Явно сделките се сключват на нивото на Къпълъ Чарши. Успех тогава! И най-простите имат вече интернет.

Защо не си направиш труда да изчетеш всичко, за да схванеш нещата?
Там е обяснено при какви условия каква част от стените се броят към жилището ти. Или си мислиш, че ограждащите стени са си зестра на на жената на ухиления строител? И ще ти ги подари, щото си му симпатичен?
Разбира се, че ще ти излезе 70кв. ЗП жилището, щом си позволил оня да ти превърне идеалните части в кв.м. и да ти ги прибави към реалните.
Сделките се сключват по н.а., а в него пише колко квадрата са оградени от недолюбваните от теб външни стени.
Ако бяхте реагирали на една хилядна от това, което изсипвате тук, когато строителите ви се хилеха в очите, нещата с новото строителство нямаше да са на този хал.
А през целия бум на търсенето му, не сте останали без интернет, нали?winking smiley
Re: РЗП
02-02-2011 - 14:01:39
Quote
brotarius
Quote
bah
Чиста жилищна площ, както и "светла площ" са измислици.

Много се е изписало за тия площи, но все пак не мога да се съглася с горния цитат. В немскоговорящия свят понятието е Wohnflаеche, това е основния параметър за площа на едно жилище и не включва нищо по-ниско от 1м, а между 1 и 2м височина квадратурата се включва наполовина. Също не се включват и някой сервизни помещения като килери и т.н. Източник
Ето и примерни обяви, където е видно, както точно е Wohnflаеche тук

В англоговорящия свят, където обявите са организирани по броя на спалните, обикновено има скица с големината на помещенията, като тук това беше първия сайт, който ми излезе в гугъл.

Надявам се това, да показва, че т.н чиста жилищна площ не е измислица.
Колкото до начина на обявяване тук в България, просто не ми се пише вече... истината е, че няма аналог в света.


Значи много правилно е написано горното . Обаче не е вярно, че в БГ няма нормативи. Бившата Наредба 5 и някои други съдържаха редица коефициенти указващи и позволяващи съвсем точно изчисление, макар и косвено, на т.нар. "светла" или "чиста жилищна площ". Коефициентите принципно служеха за ценообразуване с приравняване към "нормален кв.м". Терасите , мазите, килерите, подпокривните помещения и всички подобни бяха с коефициент под 1 /единица/.Коефициенти имаше и за жилищните етажи ,което водеше до разлика в цените на напълно еднакви по вид и квадратура жилища.
След "демократичната революция" ценообразуването а после и описанието на имотите по квадратура в нотариалните актове беше подчинено на алчността на строителните предприемачи ,неграмотността на новите частни нотариуси и безхаберието на държавата . Та чак и до сега ,като се стигна до наистина измамно описание на имотите вкл. и в документите за собственост ,с безумното обявяване/изписване на общите ид.части с мярка "кв.м.", продажба на "паркомясто"/-пълен идиотизъм от вещноправна гледна точка/ и прочие.
Колко "виновни" са брокерите не знам - те са просто посредници, но че строителните предприемачи -продавачи и нотариусите плачат за "тояга" - в това нямам съмнение.
И при сегашната ситуация, купувачите са в пълното си право да ходят с рулетките по огледите и да се пазарят за всеки "надвписан" кв.м. ,който го няма в реалната полезна жилищна площ на индивидуалното жилище.
*beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-02 14:05 от status.
Re: РЗП
02-02-2011 - 15:27:55
Quote
камелия
Quote
Aceton

3. Оказа се, че въпросните 109 квадрата се мерят по... външната изолация на сградата (това ни го съобщи захилен строителят)!!!
4. А пък спалнята беше 10 кв.м. - горе-долу колкото мазето И беше невъзможно в нея да се намират едновременно леглото и гардеробът ни.
Чисти оставаха около 70 квадрата и ние решихме, че не си струва да платим 109.“

За подобно нещо тук сделката се разваля моментално и най-малкото наказание е забрана за упражняване на професията.

Явно сделките се сключват на нивото на Къпълъ Чарши. Успех тогава! И най-простите имат вече интернет.

Защо не си направиш труда да изчетеш всичко, за да схванеш нещата?
Там е обяснено при какви условия каква част от стените се броят към жилището ти. Или си мислиш, че ограждащите стени са си зестра на на жената на ухиления строител? И ще ти ги подари, щото си му симпатичен?
Разбира се, че ще ти излезе 70кв. ЗП жилището, щом си позволил оня да ти превърне идеалните части в кв.м. и да ти ги прибави към реалните.
Сделките се сключват по н.а., а в него пише колко квадрата са оградени от недолюбваните от теб външни стени.
Ако бяхте реагирали на една хилядна от това, което изсипвате тук, когато строителите ви се хилеха в очите, нещата с новото строителство нямаше да са на този хал.
А през целия бум на търсенето му, не сте останали без интернет, нали?winking smiley


кооолко си глупавааа
както се казваше в ало, ало
Що не отидеш и при търговците на телевизори за да ги научиш, че диагонала екрана може да се мери на върху цялата рамка а не само върху работната част.
То този засмян строител дали може да пусне една оферта без самите стени - ако иска стените да си ги вземе за зестра на щерка му, дето ще се жени за твоя михлюзин.
То бива, то може ама то такваз простотия не може!
Re: РЗП
02-02-2011 - 15:53:10
Aceton , след кое поредно обяснение ще разбереш, че понятие като "жилищна площ"няма ?! Не си длъжен да си купиш нещо, което не ти харесва, но ако се опиташ да помислиш върху моите обяснения би трябвало да ти станат ясни няколко неща -
1.Мазето е задължително по закон, ти го получаваш заедно с апартамента, кой да го плати ?
2.Терасите са част от ЗП на апартамента, ти ги получаваш заедно с другите помещения, кой да ги плати ?
3.ЗП на апартамента се изчислява не на базата на светлата площ, в ЗП се включва и част от стените, които са изградени, има ги, ползваш ги, кой да ги плати ?
4. Спалнята като ти е малка, няма да куппиш това жилище, ще си потърсиш друго.
Когато си търсиш жилище гледаш всичко, преценяваш дали те устройва ,ако можеш да си го позволиш - купуваш, ако не- не го правиш, толкова е просто.
От написаното от теб разбирам, че за теб т.нар. "общи части" не са част от твоето жилище и не смяташ, че трябва да се калкулират в цената, в тази връзка питам - коридорите, стълбището, асансьора, оградата, пътя към подземните гаражи, тротоара, кой да ги плати, има ги, постороени са, ? Или ти ще си влизаш в жилището през прозореца ?
------------------------------
За подобно нещо тук сделката се разваля моментално и най-малкото наказание е забрана за упражняване на професията.
-------------------
За кое точно да последва забраната ? Изключително си неподготвен да твърдиш подобни безумия.
Re: РЗП
02-02-2011 - 15:55:19
avatar
Quote
hubb

кооолко си глупавааа
както се казваше в ало, ало
Що не отидеш и при търговците на телевизори за да ги научиш, че диагонала екрана може да се мери на върху цялата рамка а не само върху работната част.
То този засмян строител дали може да пусне една оферта без самите стени - ако иска стените да си ги вземе за зестра на щерка му, дето ще се жени за твоя михлюзин.
То бива, то може ама то такваз простотия не може!

Глупавият, както винаги, си ти!
И защото не смееш да отидеш и да се изрепчиш лице в лице на този, който иска да те врътне, олайваш месечината скрит зад анонимността си.
За всеки, който не е ербап само по форумите, искам да посоча част от нормативен акт, който показва какво точно се включва в размерите на жилището:

§ 2. (1) Застроена площ на самостоятелни обекти в сградите (жилища, магазини, ателиета, кабинети, офиси и др. п.) е площта, ограничена от външните конструктивни очертания на външните ограждащи стени на обекта и осовите линии на разделителните стени към съседните обекти или към общите помещения в сградата. Към застроената площ на обекта (жилище и др.п.) се прибавя цялата площ на лоджиите и балконите, измерена по външните им конструктивни очертания.
(2) Застроена площ на жилище (или на друг обект), разположено на повече от един етаж, е сборът от застроените площи на отделните му етажи, вкл. площта на стълбищата в тях.
(3) Когато външната стена е с прозорци, балкони или лоджии, към застроената площ на обекта се включва цялата й дебелина. Когато външната стена е без прозорци, балкони или лоджии, към застроената площ се включва само половината от дебелината на стената, а останалата част от външната стена се причислява като обща част на сградата.
Re: РЗП
02-02-2011 - 16:08:30
Quote
камелия
Защо не си направиш труда да изчетеш всичко, за да схванеш нещата?
Там е обяснено при какви условия каква част от стените се броят към жилището ти. Или си мислиш, че ограждащите стени са си зестра на на жената на ухиления строител? И ще ти ги подари, щото си му симпатичен?
Разбира се, че ще ти излезе 70кв. ЗП жилището, щом си позволил оня да ти превърне идеалните части в кв.м. и да ти ги прибави към реалните.
Сделките се сключват по н.а., а в него пише колко квадрата са оградени от недолюбваните от теб външни стени.
Ако бяхте реагирали на една хилядна от това, което изсипвате тук, когато строителите ви се хилеха в очите, нещата с новото строителство нямаше да са на този хал.
А през целия бум на търсенето му, не сте останали без интернет, нали?winking smiley

Камелия, аз не съм купувач на българския пазар и по принцип нямам нищо против стените и комините, но понеже съм от материя, не мога да ги ползвам като жилищно пространство. Явно има голямо разминаване в мисленето и понятията ни, няма смисъл да спорим. Обаче времената се менят. Има българско „право“, има и европейско, а България взе, че си вкара таралеж в гащите с EU.
Сега се моли на господа, британците да нямат успех с исковете си в Брюксел, че не ми е ясно кой ще плаща обезщетенията и дали ще остане някой от твоите колеги на свобода, че да праща цигари на другите.
Re: РЗП
02-02-2011 - 16:19:12
avatar
Quote
Aceton

Камелия, аз не съм купувач на българския пазар и по принцип нямам нищо против стените и комините, но понеже съм от материя, не мога да ги ползвам като жилищно пространство. Явно има голямо разминаване в мисленето и понятията ни, няма смисъл да спорим. Обаче времената се менят. Има българско „право“, има и европейско, а България взе, че си вкара таралеж в гащите с EU.
Сега се моли на господа, британците да нямат успех с исковете си в Брюксел, че не ми е ясно кой ще плаща обезщетенията и дали ще остане някой от твоите колеги на свобода, че да праща цигари на другите.

Няма разминаване- поне при мен. Както много пъти съм казвала, затова не съм продавала ново строителство- не съм мошеник.
Ако има нещо, за което ме е яд, то е че всеки търси вината в другия, а не е луд този, който яде баницата.
Да тръгнеш и да купуваш със затворени очи е непростимо. Лошото е, че някои хора пак не са се научили да си търсят правата и да не позволяват да ги правят на глупаци.
За съжаление, ти също си избрал да обвиняваш посредниците вместо тези, които строят и продават несъществуващите квадрати.
И последно- би ли ми намерил норматив някъде по света, според който външните ограждащи стени на имота, въобще да не влизат в квадратурата му?
Re: РЗП
02-02-2011 - 16:36:16
avatar
Имам един нормативен акт
"Наредба за цените на недвижими имоти"
/ДВ, бр. 99 от 14 декември 1979г./

Там има раздел " Корекционни коефициенти при оценяването" на индивидуалните качества на жилището
- за изложение
- за етажност, с разновидности- над магазини, гаражи.............
- за височина
- цена на складови помещения- в зависимост от това, дали са в апартамента, под тавана или под първия етаж, имат ли пряка светлина, за база се ползва цената на кв.м. на строителството, коригирана с 0,30- 0,60
- за жилища и ателиета в подпокривни пространства със скатен покрив- 0,90
И това, по което въздишаше bah:

При оценяване на жилища и ателието в подпокривното пространство, се взима предвид само площта, която е с височина от пода до тавана 1,50м. или повече.
Има и раздел:
"Определяне цената на жилища, ателиета, гаражи, магазини и други обекти в сградата"
И е дадена формула...............
Та, това е.
Ако някой го намери в нета, да даде линк. Аз не можах.smiling smiley
Re: РЗП
02-02-2011 - 16:37:27
Aceton, вероятно по света , или в т. нар. "европейско право", "жилищна площ" не включва тераси, мазета, стълбище, коридори , асансьори ? Те са винаги за сметка на строителя и са бонус за всеки, купил си имот ? Дай по - сериозно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход