Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Средни пазарни цени на жилищата в лв. На кв.м (2000- 2003 г.*) 2000 2001 2002 2003 София-град 583.83 581.20 723.00 875.70 [www.capital.bg]

Публикувано от VABO 
greenbul, айде преди да пишеш нещо поне го проверявай, че стават едни приказки наизуст.

Края на 2006 цените бяха 717.73 (на Коледа)
Средата на 2006 (4-ти Юли) бяха 616.41
Една година преди това (5-ти Юли 2005) бяха - 567.89.
Какво връщане към цените 2006 се е случило не знам.

Аз лично смятам, че успокоението на цените 2005-средата на 2006 не е случайно. Може би там някъде се е получило някакво равновесие. След това поради влизане в Европейския съюз на 1.1.2007 и т.н. цените литнаха.

Ако вземем тези 616.41е/м2 на 4-ти Юли 2006 и прибавим инфлацията до днес 29.6%
[www.nsi.bg]
се получава цена 798,87 е/м2.

Ако вземеш година по-рано(Юли 2005) 567.89е/м2 и индексираш пак с инфлацията - 40.1%
се получава 795,61 е/м2

Изненада-а-а - пак толкова идва.

Та, за мен цените от тук нататък най-много да паднат до 750 е/м2.
Може и по-нататък да идат, но това ще е от люлеенето на махалото в обратната посока и ще е по-скоро спекулация.
Quote
фло
Quote
paio
Quote
VABO
Гера
Ти от Гера ли си бря?! Язе съм живел у Гота бре комшу!! На 20км. от Нюрнберг! (nicht weit bai Gera) Цели две години ! Остава и да си от Плевен дъгеа....

:]От Сливен е! На 19 години и с много развинтено въображение!Прочети му постовете с ник анита и ще ти стане ясно!

И като се вземе в предвид, че Сливен е побратимен град с Гера...
Апропо, в центъра на Сливен допреди 15 години функционираше един ресторант на име "Гера", може там да са го водили като малкък? *write*

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Quote
Тинки Уинки
greenbul, айде преди да пишеш нещо поне го проверявай, че стават едни приказки наизуст.

Края на 2006 цените бяха 717.73 (на Коледа)

Ако вземем тези 616.41е/м2 на 4-ти Юли 2006 и прибавим инфлацията до днес 29.6%

Теорията ти се базира на преположението, че 2006 не е имало балон на цените на имотите, после спекулираш с 2005 когато също имаше балон. Предположението ти е погрешно. Балонът на цените се зароди през 2002-2003. 2006 вече бяхме подминали фаза Media Attention (фаза 4 от имотния балон) и бяхме навлезли във фаза 5 - Ентусиазъм, който беше твърдо звързан с предстоящето влизане на България в ЕС.

За цените от края на 2006 (на Коледа) има още време до Коледа 2010 и до тогава ще сме ги стигнали, като гледам.
Тикни Уинки,
да вземем и Софикс - и той беше 100 през 2000г, през 2003 вече е 200, през 2005 стига 800 и е там до 2007 началото, после започва "балона" и стига 1952 в края на 2007.
Да ама спихването не е до "нормалните" стойности от 800 (2005-2006г) а до 250 от 2003г.
Аз имам горчив опит - 30к евра "горчив". Вече НИКОГА не играя СРЕЩУ тренда.
Та питам с какво са по различни БГ ИМОТИТЕ?
Няма да стане за година и половина, нека са 5, може и 8 да са, ама ще стане (освен ако няма доста голяма инфлация - 10+% следващите 3-5 години).
Тогава ще са в номинално изражение като сегашните цени - но ще са 2 пъти по достъпни спрямо сега.
За мен борсата винаги е била една спекулация и не ми се коментира.

Относно позволимостта: аз нали затова предложих да се гледа ръста на заплатите и ръста на цените. Това би трябвало да дава позволимостта - ами имаш ръст 2.6 пъти от 2002 до 2010 (това апроксимирано по първите 9 месеца)
[www.nsi.bg]

Цените на имотите: 265.66е/м2 - 2002 година
Нарастване на заплатите за периода 2.6 пъти.
Значи цени сега индексирани с нарастването на доходите - 690 е/м2.

Забележи, че 2002 беше началото на раздвижването на пазара. Т.е. тогава някъде хората започнаха да си правят сметк,а че да купиш е по-изгодно от наема. Т.е. ако сега стигнеш пак до такова положение пазара ще тръгне нагоре.
Тинки, Тинки-и-и-и... - като цитираш да бе отворил и да бе погледнал данните, а?

600лв - средна заплата за София - в превод ( глас зад кадър ) - 300 евро средна цена на м2
835лв - за София град - 410 евро средна цена на м2

Демек, цените имат да падат поне двойно надолу, ако не и повече.

ПП. А да, за трето тримесичие има спад спрямо второто, така че, не може да се смята едно към гьотере с измислени кУефициенти

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-11-08 11:25 от valsodar.
Аз гледам цените от началото на 2005 - 540 е/м2 до Октомври 2006 - 620 е/м2. След това почва еуфорията, която не е интересна.
За близо 2 години имаш 80 евро нагоре и то при инфлация за периода от 10% и нарастване на заплатите от 14%.

Затова ти казвам, че там е имало някакво равновесие.

Това, което ти търсиш 2002 година може да се окаже, че точно цените тогава са породили балона. Т.е. махалото е било в единия край и е тръгнало да се засилва към другата страна.
Quote
valsodar
600лв - средна заплата за София - в превод ( глас зад кадър ) - 300 евро средна цена на м2
835лв - за София град - 410 евро средна цена на м2

Би ли дал годинките когато поне едно от тези две неща е било на лице?

Ако пак ще смятаме, че средния месечен доход трябва да е равен на цената на квадрат - кажи кога това е било вярно?
Ако сметките за дъно бяха така прости за смятане, половината продавачи в София да са намалили вече на 650 и да са се скъсали от продажби?! Да, да - ама.. не! winking smiley

И нека не забравяме, че в повечето показни графики за спихването на балоните има едно пропадане под стойностите начални, т.е. ако взимаме 2002-2003-та за начални, нищо чудно да доживеем стойности и под тях. Все пак, пазара си чака един сериозен участник, който за сега срамежливо гледа зад заведата - банките. winking smiley

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Ти приемаш, че 2002 е било равновесно положение, ама може да се окаже, че тогава махалцето е било в единия край. Точно това му състояние може да е предизвикало балона. Спомни си мъртвилото след 97 година.

П.С.
Quote
valsodar
Тинки, Тинки-и-и-и... - като цитираш да бе отворил и да бе погледнал данните, а?
Така и не ми каза кои данни трябва да отворя и да погледна?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход