Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Много се проточи тоя спад

Публикувано от дами и господа 
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 10:01:42
Quote
Тинки Уинки
Далаверките са на път да свършат, спекулантите също, всеки се замисля като взема кредит, така че вече ще се купува с трудови доходи - свиквай.

Това ще натиска допълнително цените надолу. Трудно може да убедиш някого, че за една тоалетна от 2 кв.м (с общите части) трябва да работи 3 месеца, а да не говорим пък за колко месеца може да ги спести.
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 10:01:54
avatar
Quote
Тинки Уинки
Quote
OwnerBG
Може и да си забравила, но тук ако те съкратят от работа или ти паднат рязко доходите, и си под наем, всичко изчезва и се разпада.
Единствено притежаването на имот в подобна ситуация може да те спаси за известно време.

Онъре ти под наем живял ли си?
Да ти кажа под наем със солидна сума (подготвена за покупка на имот) се чувствам по-сигурен отколкото с имот, кредит и 0 спестявания.
Ти кажи какво става ако те съкратят и трябва да връщаш кредит?
Ако си под наем и имаш спестявания - просто харчиш от тях докато се съвземеш.

Тинки , отбележи си думичката ПРИТЕЖАВАНЕТО на имот.В голямата си част хората повярвали си че са големи ЗАПЛАТОПРИТЕЖАТЕЛИ се чудят откъде им е дошла веселбата с връщането на кредитите.Защото със заплата не се е купувало и няма да се купува.
Твоите спестявания сигурно са от заплата.
Дано, ама надали.
И защото са били недостатъчни си се разминал с покупката.
Сега е новата надежда.
Че цените ще паднат до наличните възможности.
Дано ама надали.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Анонимен потребител
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 10:17:48
Виж сега Онъре. Тези дето си повярваха бяха по на 25-30 години.
Невидели досега толкова пари накуп и повярвали си, че все така че е.
Аз съм преживял фалити на фирми, по-възрастен съм и не скачам на всичко дето е с два крака.

Преди време разправях, че човек трябва да поработи 10-15 години, да посъбере пари и като стане на 35-40 тогава да мисли за покупка. Разправях ги тези неща, ама кой да слуша.
Разправях и че кредит трябва да се плаща с до 50% от "свободни" пари, ама пак нямаше кой да слуша.

Спестяванията са ми от заплата - ама аз съм търпелив човек, не ми е проблем да спестявам 10-15 години.
Като гледам в момента стигат за жилище, че и артисват, така че не ме мисли мене.
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 10:36:33
Quote
ivorad
Quote
nacheff

Горе си извел европейско съотношение 1:5 1:6. На това ще му кажа : Юнашки и "на ангро".
Откъде ти е информацията не знам. Няма да се изненадам ида си го прочел някъде нещо подобно, което сега едва ли не трябва даприемем за аксиома..
Разсъждавайки по въпроса и като съобразявам споделеното, стигам до извода, че това не може да е вярно.
Склонен бих бил да се съглася, че в някой от силно балонираните пазари, където нивото на възнагражденията е било по-скромно е възможно при върха на бума де се стигнало до съотношения от този порядък.
ТОВА НЕ ЗНАЧИ НИЩО !

Естествено, че след като не ти знам източниците поемам риск с подобно твърдение, но ще се радвам да ме обориш мотивирано и категорично.

Като оставим настрана специалното отношение към събеседника, няколко уточнения:
1. Никъде не твърдя, че съотношението 1:5 и близките му вариации е вечно, непроменливо и със силата на закон.
2. Онези, които познават европейския пазар отблизо знаят, че това завишено съотношение се формира чрез един процес на увеличение на цените, протекъл през последните 10-15 години. За да е наясно с това, обаче, човек трябва да е живял поне няколко години на Запад. Така би могъл да си спомни, например, че до около 1996-7 година във Франция бе напълно мислимо да се купи Т3 или Т4 за сума между 60 и 80 000 сегашни евро /т.е. - за 500 000 и под 500 000 франка/. А в сравнение с тогавашните доходи на французите това бе именно около 2,5 - 3 годишни дохода на домакинство.
3. Днес, обаче, подобен апартамент за средностатистически французин в средностатистически / добър/ квартал трудно може да се намери за по-малко от 220 - 250 000 евро. Като се има предвид, че доходите на средното домакинство във Франция днес се колебаят между 40 и 55 000 евро годишно - сметката е повече от ясна.
4. Постнатата диаграма на английската статистика показва подобно развитие и на техния пазар, мога да приведа числата и в Германия.
.........................................

Това е - съвсем накратко казано.
Може да ни харесва или не - въпрос на вкус. Важното е, че посочените цени и съотношения са коректни, т.е. - статистически близки до действителното положение на нещата. Истината е, че в Европа цените на НИ поскъпнаха много повече, отколкото в САЩ и това е статистически доказуемо.Именно този факт, междувпрочем, предпази европейците от такова залитане по спекулативни сделки с недвижимости - ето защо големите фалити на банки и инвестиционни фондове се случиха в Америка, а не в Европа
Най - лошото е, че в страни с висока класова сегрегация жилищата са "луксозна" стока и цената им се определят не от покупателната способност на 70-80% от населението / както е в развития свят/ , а само на ония 15-20% платежоспособни потребители, които могат да си я позволят. Това означава, че цените в България се базират не на доходите на ония, които изкарват по 500 и по-малко месечно, а на доходите на хората с четирицифрени заплати.
Ако приемем, че месечните доходи на едно домакинство от българската средна класа са около 2500 лв, то при съотношение като в САЩ от 1:3 цените на масовите жилища следва да се въртят около 90 000 лв, а ако допуснем, че съотношението по-скоро е 1:5 - тогава цената отскача някъде към 150 000 лв.
Т.е. - платежоспособното търсене у нас би понесло цени от порядъка на 45 - 75 000 евро.
Е, въпреки доскорошния балон , масовите цени в големите градове днес са именно в тези дименсии.
Това е и причината пазарът да е в относително равновесие в последните месеци, въпреки очакванията на хора с ниски доходи те да паднат до 100-150 евро/кв.м.
Истината е, че минималните доходи у нас влияят не на цените на НИ, а на наемите. Които са относително ниски спрямо цените на жилищата. Просто получаващите минимални заплати са извън пазара на имотите, но пък са най-важният играч на пазара на наемите.
Би ли казал тези 40-55000 евро преди плащане на данъци и осигуровки или след тоест чисти.Та един апартамент струва 220-250000 евра.Колко квадрата е този апартамент и какво е включено в квадратурата?Стените коридорите терасите включени ли са?
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 11:14:36
avatar
Quote
Imotko
Попитайте кой купува имот от трудови доходи и продължавайте да смятате съотношения..................

Никого няма да питам - поне половината ми познати си купиха апартамент с трудови доходи и ипотека. Почти никой не го е взел с пари паднали от небето. Знам само двама, които си купиха кеш, защото родителите им имаха свободни пари. Тук и друг път са се развивали теории, че хора на заплата не си купуват имоти, или пък че продавали един имот за да купят друг - а тоя дето са го продали - той с какви пари е купен?
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 12:00:16
Quote
OwnerBG
със заплата не се е купувало и няма да се купува.

Наистина ли?

Quote
OwnerBG
Сега е новата надежда.
Че цените ще паднат до наличните възможности.

О не! В никой случай!
Как така цените да падат до наличните възможности.
Няма такова нещо, цените ще са над възможностите на хората и те пак ще купуват ... когато цъфнат налъмите

Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 13:03:23
avatar
Quote
greenbul
Quote
OwnerBG
със заплата не се е купувало и няма да се купува.

Наистина ли?

Quote
OwnerBG
Сега е новата надежда.
Че цените ще паднат до наличните възможности.

О не! В никой случай!
Как така цените да падат до наличните възможности.
Няма такова нещо, цените ще са над възможностите на хората и те пак ще купуват ... когато цъфнат налъмите



Страхотно налъмче.С какво го поливаш, та и аз да пробвам.че ми омръзна да чакам тези 149 лева ли беше, марки ли, рубли ли или костинбродски донги.
Ехххххххххх мечтииииииииии

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 16:05:25
Quote
ivorad
Като оставим настрана специалното отношение към събеседника, няколко уточнения:
1. Никъде не твърдя, че съотношението 1:5 и близките му вариации е вечно, непроменливо и със силата на закон.
2. Онези, които познават европейския пазар отблизо знаят, че това завишено съотношение се формира чрез един процес на увеличение на цените, протекъл през последните 10-15 години. За да е наясно с това, обаче, човек трябва да е живял поне няколко години на Запад. Така би могъл да си спомни, например, че до около 1996-7 година във Франция бе напълно мислимо да се купи Т3 или Т4 за сума между 60 и 80 000 сегашни евро /т.е. - за 500 000 и под 500 000 франка/. А в сравнение с тогавашните доходи на французите това бе именно около 2,5 - 3 годишни дохода на домакинство.
3. Днес, обаче, подобен апартамент за средностатистически французин в средностатистически / добър/ квартал трудно може да се намери за по-малко от 220 - 250 000 евро. Като се има предвид, че доходите на средното домакинство във Франция днес се колебаят между 40 и 55 000 евро годишно - сметката е повече от ясна.
4. Постнатата диаграма на английската статистика показва подобно развитие и на техния пазар, мога да приведа числата и в Германия.

Снощи бързах, а имаше още важни неща за доизприказване.
По отношение на Франция не поставям на никакво съмнение думите ти. Франция е типичен представител на страните с надценени имоти. Анализът н апричините за надуването на балона точно там би бил интересен, имам дори виждане за някои от причините, но тази страна като цяло не я познавам, не изпитвам слабост към нея и не считам за удачно да се упражнявам.

Виж, по отношение на спомената от тебе Германия, положението е различно. Аз съм силно свързан с тази страна, с езика и кулутурата и, с хората и смея да твърдя, че познавам ситуацията там доста добре.
Като изключим няколкогодишната еуфория след обединение, когато цените на имотите имаха по-осезаем ръст, Германия като цяло се опази от тази болест.
Тука иде ред да си призная, че направих опит набързо да намеря подходяща информация в графичен вид за съотношението на цени и доходи в Германия, но не успях. Има подходящи данни в един сайт, но точно необходимите ми изискват специален платен достъп. Е, нямам такъв.
Имаче сайтът е супер информативен.
статиста.де

Прегледах и страниците на големите познати ми германски маклери. Постнички са.
Давай да видим какво имаш ти!

.........................................

Иворад, не съм сигурен дали даваме подходящо звечене на спора.
Деформациите на пазара, дори когато говорим за Великия Западен Пазар, бяха страхотни.
Кризата дойде И ЗАРАДИ ТОВА - за да ни "покаже", че нещо в системата се е бъгнало и са гротескно нарушени едни основополагащи съотношения, които градят тъканта на обществото.

Можи да си прав относно определени констатации и факта за Западния пазар. Добре, ще ги чуем за информация. Трябва, обаче, и да ги оценим критично.
Quote

Това е - съвсем накратко казано.
Може да ни харесва или не - въпрос на вкус. Важното е, че посочените цени и съотношения са коректни, т.е. - статистически близки до действителното положение на нещата. Истината е, че в Европа цените на НИ поскъпнаха много повече, отколкото в САЩ и това е статистически доказуемо.Именно този факт, междувпрочем, предпази европейците от такова залитане по спекулативни сделки с недвижимости - ето защо големите фалити на банки и инвестиционни фондове се случиха в Америка, а не в Европа
Най - лошото е, че в страни с висока класова сегрегация жилищата са "луксозна" стока и цената им се определят не от покупателната способност на 70-80% от населението / както е в развития свят/ , а само на ония 15-20% платежоспособни потребители, които могат да си я позволят. Това означава, че цените в България се базират не на доходите на ония, които изкарват по 500 и по-малко месечно, а на доходите на хората с четирицифрени заплати.
Ако приемем, че месечните доходи на едно домакинство от българската средна класа са около 2500 лв, то при съотношение като в САЩ от 1:3 цените на масовите жилища следва да се въртят около 90 000 лв, а ако допуснем, че съотношението по-скоро е 1:5 - тогава цената отскача някъде към 150 000 лв.
Т.е. - платежоспособното търсене у нас би понесло цени от порядъка на 45 - 75 000 евро.
Е, въпреки доскорошния балон , масовите цени в големите градове днес са именно в тези дименсии.
Това е и причината пазарът да е в относително равновесие в последните месеци, въпреки очакванията на хора с ниски доходи те да паднат до 100-150 евро/кв.м.
Истината е, че минималните доходи у нас влияят не на цените на НИ, а на наемите. Които са относително ниски спрямо цените на жилищата. Просто получаващите минимални заплати са извън пазара на имотите, но пък са най-важният играч на пазара на наемите.

Ето точно за това става дума. Има разкъсване на естественото съотношение между стойност на актива и неговата доходност. В частност пазарът на наеми ясно подсказва, че доходите са рязко надолу и потребителят е стиснал здраво кесията. Анализът и разбирането на това, което се случва на света и на Бг в частност показва, че това положение не е изключение и предстои да свикваме трайно с него. Бг е силно отворена икономика , драстично зависима то внос, а не можем да предложим на международния пазар прокукти, които съдържат висока добавена стойност, която се "признава" от този пазар. Забравете за чуждите пари от преди години.
Събираме едни и едно и това е = мизерия. Сантиментът ми е ясен, трудно ще се пребори, но няма ни един смислен довод за високи цени на НИ в Бг. Дори да искаме - няма.
Участвам активно в процеса на даване под наем на едни имоти сега и съм в ужасно деликатна ситуация. Питам собственичката: колко струва този имот според тебе? Отговор - не по-малко от Х. След Н-то намаление на искания наем, той отново е празен. Смятам съотношението и и показвам резултат: 31.
Обяснявах, че нещо не е както трябва, ама много внимателно. Не така, както си говорим с тебе. :-)))
Дадох пример с много актуалните напоследък гръцки държавни облигации, които стигнаха доходност около 6,5 и съотношение около 15. Срамежливо споменавам и по-безрисковите немски Бундове.

Питам се (но само на ум), кой е идиотът ??? този инвеститор, който играе за едни безрискови и напълно гарантирани 6 % на година, или нашият наемодател, който смята за нормално да получи една доходно от 3 %. При това от дейност, която е високо рискова, главоболва и абсолютно несигурна.

Дошло е време нещата да си идат по местата.
Какво ще кажете!
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 16:15:54
Нещо друго исках да споделя, но се сетих, че трябва да се обадя пак на Иворад.

Ето за какво иде реч:
Помните ли тази снимка :


Постнал я бях преди около 2 и половина години, през 2007.
Стоежът се вдига на място, което е хубаво, та хубаво. В София практически вече няма такива. Изток.
Понеже публиката се смени доста от ония години, искам да попитам :
Какво виждате на тази снимка, колеги ?

Искам допълнително да ви помогна за мненията и оценките. Понеже ми е близо и неволно съм свидетел на развитието на проекта. До есента на миналата (след още 2 години след фазата, на която го виждате) допълнително направиха покрив, направиха зидариите и опаковаха със ЕПС.
Видимо не се работи от около 5 месеца.
Re: Много се проточи тоя спад
06-03-2010 - 16:17:25
Сори, нещо не излезе :

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход