Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЕРМ 2 и курса евро-лев

Публикувано от Бойчо Курдисания 
ЕРМ 2 и курса евро-лев
09-01-2010 - 22:44:32
avatar
И така, вече и пеленачетата разбраха, че до любимия ми Гергьовден България ще влезе в ЕРМ 2-т.н. чакалня за еврозоната.И сега възникват няколко възможности:

1.Курса евро-лев остава същия и БНБ държи много тесен коридор за лавиране на курса-например +/- 1%.Една от балтийските страни, Естония май, беше така.
2.Курса остава непроменен , но БНБ поддържа класически коридор +/- 15 % и леко оставя лева да поефтинее с 15 %-помага на икономиката на страната-ограничава вноса, увеличава доколкото може износа.Спомага и за намаляване на част от междуфирмената задлъжнялост на фирмите при тези с доходи в чужа валута.
3.Правителството девалвира лева при влизането му в ЕРМ 2 и допълнително го оставя да поефтинее в рамките на класическите +/-15 %.Засилена версия на версия 2 със засилени ползи от гореспоменатите положителни резултати от девалвирането на лева.

Кой вариянт според вас е най-вероятен? Аз се двоумя между втори и трети, като засега клоня повече за осъществяване на третия, като разбира се, си оставям място за лавиране към втори.Първия вариянт е изключен според мен.
Бих искал да го направя това като анкета, но не намерих опция, ако някой от по-добрите го направи и добави към темата бих бил благодарен!Всяко мнение по темата е добре дошло!
Това е последния ми пост тук, останете си със здраве!Нека късмета никога не ви напуска!

Вечно ЖЪДЕН!Ебем ти ебане пред пиене!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-09 22:46 от Бойчо Курдисания.
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
09-01-2010 - 23:01:32
В къщата на обесения не се говори за въже!Чакай да мине 12.03 и ще ги бистриме winking smiley
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
09-01-2010 - 23:12:25
Да започнем от тоя Гергьовден,което е според мен неоправдано оптимистичен вариант.
За процентите-няма да посмеят да променят курса.Просто няма да посмеят.а и ефектът на тая мярка се очертава като доста спорен.
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
09-01-2010 - 23:25:52
Quote
Бойчо Курдисания
Това е последния ми пост тук, останете си със здраве!Нека късмета никога не ви напуска!

Що така бе Бойчо? Сговни ми настроението тази вечер.
Хайде със здраве, но да знаеш, че ще ни липсваш...
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
09-01-2010 - 23:30:15
avatar
Третият вариант ще удари здраво по банките увеличавайки провизиите, които ще трябва да отделят по лошите си кредити, които неиминуемо ще нарастнат при въвеждането му.
Все пак, нека се дадем сметка и за това, че една много малка част от раздадените кредите бяха взети за да направят пари в икономиката ни, за разлика от останалата която отиде за потребление и вече е изхарчена.
Един рязък спад в заплатите би ударил сериозно по банките и по потреблението в страната.
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
10-01-2010 - 00:27:59
Бойчо, обиден ли си нещо, прекалено зает ли си, заминаваш ли някъде? Постовете ти ще ми липсват и на мен.

А, по темата, с това твое напускане ми стана криво и забравих за нея smiling smiley Лично мнение - правителството ще прави всичко възможно не само да влезе в ERM II, но и в еврозоната при сегашния курс лев/евро. Дали ще успеят и на каква цена е отделен въпрос. Предполагам и се надявам, че са разработили и резервни варианти в случай на нужда.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-10 00:34 от BulCan.
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
10-01-2010 - 10:55:23
Има още един вариант, по който Латвия върви...
Курса остава фиксиран, но се орязват доходите, намаляват се пенсии и заплати!
Струва ми се , че по тоя път сме тръгнали.
Не знам как се казва и обяснява икономически, но ефекта е същия, като при девалвацията - населението обеднява.

Бойчо, кажи барем де да те търсим!
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
10-01-2010 - 11:10:40
Е, Бойчо, ще липсваш на форума... Жив и здрав, човече.

Всички знаем, че левчето е надценено в момента. По-нисък курс би означавал по-конкурентна икономика, но пък директно заплатите падат надолу (сещате се как ще повлияе на наеми и оферти за продажба). После ще мине известно време, докато заплатите се вдигнат пак.

Аз си мисля, че Бойко напира на еврото, за да освободи част от резерва. Няколко готови милиарда за харчене - звучи супер за всяко правителство.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-10 11:11 от gogolcho.
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
10-01-2010 - 11:21:47
Жив и здрав , Курдисан ! Коча ти чете ли още лекции в Икономическия?
Good luck and allways wellcome !
Re: ЕРМ 2 и курса евро-лев
10-01-2010 - 12:43:10
Quote
jikev
Има още един вариант, по който Латвия върви...
Курса остава фиксиран, но се орязват доходите, намаляват се пенсии и заплати!
Струва ми се , че по тоя път сме тръгнали.
Не знам как се казва и обяснява икономически, но ефекта е същия, като при девалвацията - населението обеднява.

Бойчо, кажи барем де да те търсим!

И аз мисля, че това е което ни чака! Курът лв./Е никой няма да посмее да го промени. За това и са тези рестриктивни монетарни действия. Така, че стабилността на лева според мен не подлежи на съмнение, но за обедняването - нямам добри предчуствия.winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход