Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Съвет за наем
14-12-2009 - 14:14:49
Казусът е следният :
скоро ще бъдат завършени магазин (30 м2) и ателие (25 м2) в нова сграда в центъра.Мястото е хубаво, но не е на оживен булевард - на гърба на Столично управление на МВР, на 5 крачки от Възраждане, Македония, Мол София и т.н.Ателиенцето е доста спретнато, малко но с кухничка и спалня, има си тераса с хубава гледка към центъра на София, има скосяване в спалнята но е съвсем прилично като за един-двама души.
Магазинчето е със статут за промишлени стоки, при желание мога да се ангажирам за промяна на статута (стига да е възможно, хал хабер си нямам от тия неща).Има ок. 20 квадрата основно помещение, санитарен възел и склад - всичко на едно ниво.
Та на въпроса - моля за съвет относно отдаването под наем на въпросните имоти.Не са купувани с инвестиционна цел - няма висящи ипотеки, теглени кредити, не гоним възвръщаемост на парите и т.н.Купени са като преобразуване на един имот (панелен) в друг, така че "келепир" не се гони.Целта е да се отдадат под наем относително бързо, дългосрочно и на съобразени с пазара и ситуацията цени.Ще съм много благодарна, ако ми дадете насоки относно
1. нива на наеми в момента
2. доколко са търсени подобни имоти
3. степен и вид на завършване (за ателието е лесно, магазина ми е сложен казус в тоя смисъл - може да е офис, може магазин, може ателие...да чакам ли потенциален клиент и да го правя според нуждите му или да си го прави той, или да му сложа теракот и латекс за да има вид, а после да му мисли който иска...)
4. да се пъна ли изобщо тази година или да изчакам до догодина и тогава да довършвам и отдавам под наем - хем и сградате ще е понаселена и обживяна?

Еми това е.Благодаря предварително на всички, които ще отделят време да ми отговорят!
Re: Съвет за наем
14-12-2009 - 23:16:52
Ще се съглася единствено за брокерите...за наем брокер не ти трябва.Трябва ти добър договор.За атрактивно място клиента сам ще дойде.
Re: Съвет за наем
15-12-2009 - 12:01:44
Аз нямам нищо против да работя с брокер, даже предпочитам с брокер - нямам възможност да водя хора на огледи.Но може би брокерите не се интересуват от наеми?Все пак ще съм наистина благодарна ако някой сподели мисли по въпроса.За ателието е ясно - дори и в тази криза ще се намиери клиент за ново самостоятелно жилище в центъра.180 евро реални ли са за обзаведено?Как да преценя като сайта е пълен с обяви със съмнителна актуалност и близост до реалността.За да се ориентирам трябва да следя в продължение на месец-два...Затова счетох, че ще е добре да питам знаещите,но...
А магазини търсят ли се?Дали не е по-добре да се предлага като офис - все пак не е на главен оживен булевард?И на какъв наем - 220?Или е много?Сега с тия празни молове и търговски центрове дето изникнаха навсякъде има ли изобщо търсене?
Re: Съвет за наем
15-12-2009 - 12:29:41
Quote
kote
Аз нямам нищо против да работя с брокер, даже предпочитам с брокер - нямам възможност да водя хора на огледи.Но може би брокерите не се интересуват от наеми?Все пак ще съм наистина благодарна ако някой сподели мисли по въпроса.За ателието е ясно - дори и в тази криза ще се намиери клиент за ново самостоятелно жилище в центъра.180 евро реални ли са за обзаведено?Как да преценя като сайта е пълен с обяви със съмнителна актуалност и близост до реалността.За да се ориентирам трябва да следя в продължение на месец-два...Затова счетох, че ще е добре да питам знаещите,но...
А магазини търсят ли се?Дали не е по-добре да се предлага като офис - все пак не е на главен оживен булевард?И на какъв наем - 220?Или е много?Сега с тия празни молове и търговски центрове дето изникнаха навсякъде има ли изобщо търсене?

180 е ми се виждат много за ателието. 180/25=7,2 на квадрат. Мисля, че за 300 лв можеш да го дадеш без проблем, но нищо не пречи да пробваш на 180е - само че си мисля, че по-дълго време ще стои празен. Разликата е 50 лв месечно, и елементарните сметки показват, че ако два месеца не го дадеш под наем, все едно си го дала на 300 лв без този период на чакане да дойде някой. Преценката е твоя.

За магазинчето не мога да ти дам акъл.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход