Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...

Публикувано от Hun 
Hun
Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 21:08:28
Живея в по-голямата част от времето си в Унгария.
Това, което виждам е, че къщите тук са много по-евтини дори от апартаментите в България.
Пълно е с надписи ELADO и KIADO в Будапеща и покрайнините.
Цените падат на всички имоти – апартаменти, къщи, офиси, парцели... и никой не купува.
Заплатите им са поне с 50% по високи от средните Български.
Инфраструктурата им е несравнимо по-добра. Отличен транспорт, отстоянията са огромни на блоковете, а там където са къщите, имат канализации, газ, пътища и всичко, не като в София и цяла България.

Това, което забелязвам е, че унгареца не е толкова емоционален, но е по пресметлив, трезво мислещ и не е стаден.
Имат огромни хипермаркети и шопинг центрове, които са абсолютно същите като в страни като Испания, Франция, Англия и други.
Изобилието на предлагането не ги прави безразсъдни, но по-скоро предпазливи и пресметливи.

В квартали като Торокбалинт, Будайорш, Диошд и други има къщи с по 150 – 200 квадрата и дворове с по 600 – 1000 квадрата се предлагат на цени от порядъка на 130 – 170 000 евро.
Къщи с по 100кв с дворове около 500 – 600кв се предлагат на по 80 000 – 120 000евро.
Къщите са хубави, чисти, стегнати и с отлична инфраструктура. Повечето са с изолации и пресни ремонти.

Въпреки всичко не се продават.
Има области където сякаш всяка трета е с табела че се продава.
Някои съм ги виждал да се дават под наем преди това. Пробват хората – съгласни са на каквото и да е – само да не им стоят така имотите и да се обезценяват с времето. Говорил съм с брокери които ми казват че цените са само ориентировъчни и че собствениците са готови на големи отстъпки само и само да се отърват.

На фона световната криза и това, което съм виждал из Европа и САЩ не мога да си обясня Ганьовската позиция на продавачите в България.
Следя пазара от години и гледам, че едни и същи имоти се предлагат и така и не се продават, но за сметка на това цените едва помръдват.

Та като наше село никъде го нема.


Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 21:23:37
На въпроса ти може да бъде отговорено по научен и по научно-популярен начин. За наУчния....не съм аз човека. Но за другия мисля че мога да ти помогна. Сещаш ли се за вица, в който бяха хванали един Ганьо и му бяха дали избор нещо от сорта - бой, е.ане, торба сол или да плати кинти.Е, нашия мина през сичкото за да не си плати парите, ама накрая си ги плати. Е затова цените ще паднат яко, чак когато нашия опре до торбата със сол.
Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 21:33:49
Невидимко...да му се НЕВИДИ! Със солта беше някак си...по-поносимо. :]
Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 21:35:24
Такива са цените, защото такива са им възможностите! Ти да не реши, че някой ги определя, като хвърля зарове?
Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 21:39:26
avatar
Хахахха Иваноф пак изби рибата!
Чуваш ли се какво си казал ИваноФ или пак ти пречат смущенията от корабът майка? :}
Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 21:42:22
Защо, на зарове ли ги определят?
Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 21:46:32
Hun Написал:
-------------------------------------------------------
Живея в по-голямата част от времето си в Унгария.
.............................................................................................


За мен би било интересно да разбера какви са размерите на имотните данъци, такса смет и пр. в Будапеща!
Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 21:47:58
avatar
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Такива са цените, защото такива са им възможностите!

А сега се върни в началото на поста и прочети малко повечко за вид, качество на имота и доход на глава от населението.

Ей, голям си смешник, не спирай да пишеш, че без теб ще си умрем от скука тука!



*beer*
Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 22:00:00
Само не пише нищо за единственият критерий, който определя цената на жилището - това, което ти остава от заплатата на края на месеца и спестените пари като цяло.

Както казваше един тираджия, работил за Тошо при соца, после в няколко западни държави:

Не ми казвай колко взимаш, а колко ти остават!
Re: Защо в Унгария цените на къщите са по-ниски от тези на апартаментите в България...
05-11-2009 - 22:01:01
Всичко е нормално. Още сме в период на отричане. По-късно започнаха нещата при нас, по-късно и ще свършат. Наблюдавайте внимателно пунди. От ъпърите единствено той разбира, но се прави на луд за връзване. Усеща къде е истинската опастност и точно там плюе най-много. Без аргументи, а на принципа - "оФци сте сичките"...
Това, което ще срине истински цените са публичните продажби от ЧСИ и последвалата паника от това. Жорето го е надушил рано рано. Има нюх човекът. Търговец е! С кеф бих си платил на него, за да ме консултира и напътства.
Разните му там обяви не вървят. Предполагам, че следите обявите. Виждате, че няма промяна от година насам. Това е, защото никой не купува. Обявите застояват, макар и с леко смъкнати цени - сделките са изключение. Колкото и да отричат и да държат високи цените, толкова по-зле за тях.
Представете си какъв интерес ще настане, когато двама-трима ваши близки се похвалят, че са купили на търг на 1/3 от "пазарната" цена. Тук само брокери ще останат... :]
Всичко по реда си, всичко с времето си. Ако искате да предвидите бъдещето, четете историята...
*beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход