Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Що така т'ва ново строителство поевтинява

Публикувано от Анонимен потребител 
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 12:04:07
Arokh,

Искрени позрдавления за поста с мнението от инвестор! А на този, който го е написал, направо свалям шапка! По-кратко, ясно и вярно не знам дали може да се каже истината за всчико, което напоследък се случва по света!
Това е само моето мнение на база откъслечната информация, която имам за световните "далавери". Но трябва да кажа, че мнозина от моите приятели (дори не-икономисти) я споделят и сме я комнетирали. Макар и не така ясно и пълно.

Аз също бих искла да видя и мнението на мислещите в този форум по темата. Защото смятам, че е по-важна от всички други до сега дискутирани тук.
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 12:27:24
Конспиративната теория е следната:
Става въпрос за апартаментите в София, Варна, Бургас, Пловдив - Навсякъде, където цените са по-скъпи.
Основната причина за голямото поскъпване в София (Разбирай и другите градове) според мен се дължи на инвеститорски интерес с цел спекулативна печалба. Също последните 2 години се сблъсквам постоянно със хаотично строителство навсякъде. Идеята ми тук е че на пазара има множество дребни играчи (от двете страни), като едните реализираха добри печалби (всичко свързано със строителния бизнес). Другите, които купиха с цел по-скъпа продажба още нямат печалба - много пишман спекуланти не осъзнават факта, че за да си продадат имота трябва някой да им го купи.
С течение на времето дребните риби ще напуснат пазара. Некачествените строители и агенции ще фалират. Малките спекуланти ще продадат (евентуално) и ще насочат парите си към по-доходна инвестиция (земя, офиси, почивни комплекси през АДСИЦ).
По принцип този процес би трябвало да е плавен и доста дълъг (да речем 5-7 години).
Тук идва на ход конспирацията. Мощни финансови групировки решават, че не могат да чакат толкова време. Искат да си купят евтино каквото е построено досега и от тук нататък само те да строят. Тези групировки могат да бъдат чуждестранни или Български.
И в двата случая се минава през изпълнителната власт и организираната престъпност (която и сега има много инвестиции в имоти). Със пазарни и непазарни методи цените се сриват надолу. Силна медийна кампания, населението изпада в паника и продава масово на загуба. Наште хора изкупуват всичко на безценица и тихомълком вдигат цените. В същото време "анализатори" и "специалисти" обясняват ами на видите ли имаше балон, той се спука и сега цените ще падат още МНОГО надолу - ПРОДАВАЙТЕ.

Нямам НИКАКВИ доказателства за тази теория и не казвам, че ще се случи. Просто това е вариант който е ВЪЗМОЖЕН.
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 12:33:01
Ще продават дребните спекуланти, и то ако се поддадат на паниката. А тия дето са си купили дом с кредит, забрави да продадат дори и да падне 10 пъти цената му. Освен това ако е вярно, че: "изпълнителната власт и организираната престъпност (която и сега има много инвестиции в имоти)", не виждам логика да искат да всяват паника, че да си накупят още имоти с риск да се обезценят трайно и техните, и на всичко отгоре и приходите от наеми да паднат рязко. Имотите далеч не са единствения инвестиционен инструмент, само дребните инвеститори се стремят да натрупат колкото се може повече имоти, щото са "сигурни".
konspirator
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 12:46:26
> Ще продават дребните спекуланти, и то ако се
> поддадат на паниката. А тия дето са си купили дом
> с кредит, забрави да продадат дори и да падне 10
> пъти цената му.

Напротив, представи си, че си взел креди за 60К EURO и плащаш тоз кредит, изведнъж се оказва, че можеш да си купиш същия или по-голям апартамент за 50К или за 40К.

Ами спираш да плащаш кредита банката си зима имота, братчеда ти зима нов кредит и си зимаш нов имот за по-малко пари smiling smiley

Разбира се процедурата е доста авантюристична, но пък ако се направи правилно май само банката ще изгори.

Освен ако банките не се сепнат и не затегнат кредитите, така че цената на 40К кредит тогава, да е същата като цената на 60К преди - имам предвид лихви, и други.

> не виждам логика да искат да всяват паника, че да си накупят още имоти с риск да > се обезценят трайно и техните,

Не виждаш, защото гледаш от гледна точка на дребен спекулант smiling smiley
Тези хора имат достатъчно пари за да могат да си позволят да си купят цели квартали и да чакат удобен момент да ги продадат и пак да реализират печалба.
Пък и тез много пари трябва да се легализират по някакъв начин. Имотите са много удобни за целта.
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 12:55:39
Не сваляй шапка, защото липсва най-важното - извод и прогнозаsmiling smiley Освен това печатането на долари е само детаил - в по-ранни времена империите са прибирали данъка в натура, злато и т.н., сега са се сетили да го прибират с печатане на долари. Да кажем, че авторът е прав, какво правим оттук нататък. НА кого залагаме - на ЕС или САЩ? Ние като част от ЕС какво ще искаме от нашите политици - да се опълчим на световния лидер САЩ и да заемем неговото място, да си поделим света с него (това поки минава през опълчване) или да продължаваме да си плащаме данък?
Дали на всеки от нас му стиска не само да говори , но и да действа. Защото заемането на мястото на САЩ, означава освен високия стандарт и поемане на отговорност.
Може да се каже, че ЕС се опитва незаслужено да открадне от САЩ, това, което те са си извоювали с кръв и потsmiling smiley Даже ще отида по-далеч - САЩ се съобразява повече отколкото ЕС заслужава и европейците трябва да се доволни на този етап.
Та въпросът ми е такъв, като бъдещи граждани на една супер държава (ЕС) стиска ли ни щом като не ни харесва световния ред, ние да го променим, а не само да протестираме и обвиняваме?
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 12:56:58
Точно с легализирането на мръсни пари беше свързвано повишението на цените. Ако после продадат имотите си на ниски цени за какво легализиране говорим? Схемата на легализиране предполага купуване в един момент на по-ниска цена официално и продажба по-късно на по-висока пак официално. Ето ти "печалба" от конюнктюрата на пазара. Какъв интерес има такъв от спукване на балона?
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 13:10:01
Точно така. Никой не иска ролята на световен полицай и негативите от омразата върху себе си. Дори Китай като стане най-голямата икономика според мен още дълго време ще предпочитат да стоят настрана, поне докато САЩ сами не тръгнат надолу. Така беше и миналия век, САЩ стават най-голямата икономика още в началото на 20-ти век, но гледат да стоят настрана и чак след 2-та световна поемат руля така да се каже при това не сами а с една друга тогавашна суперсила. Чак края на 20ти век са сами и почват да берат ядове smiling smiley
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 13:11:39
Мисля, че схемата е друга. И не е чак толкова конспиративна. Решил си че имаш много пари, трябва да ги влягаш в недвижимости. Вместо да купуваш имоти - почваш да раздаваш кердити на строители - ако успеят , получаваш добра доходност (лихвите не са малки), ако не - си купил жилища, нови , посторени по твой вкус (наил ти казваш - ако сложиш гранит ще ти дам повече пари ан заем, защоот ще ог оценя по-скъпо) на 50% от пазарната ти оценка (като махнеш лихвите там ще отиде). НЕ ти трябва да падат цените, по-скоро трябва да подържаш мита, че е пълно с купувачи ан 1000 евро на кв.м. та да караш някой да строи луксозни имоти, които ти придобиваш на 500, с цел след 10 г. да ги продадеш. И защо да сриваш пазара - ще изплашиш хората и може да спрат да продават, освено това и други ще се възползват - примерно тези, коит окупуват за живеене.
konspirator
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 13:50:19
Въпросът е, че един срив ще е ОК за хората с много пари - ще разкарат дребните риби и ще установят нещо като монопол smiling smiley - а когато има монопол - цените се знае как се определят smiling smiley

А пък тези дето ще си купят жилища, може и да уцелят кьоравото.

Малките спекуланти ще се предадат - няма да издържат да гледат как капитала им се стопява и голяма част ще изпаднат в паника. Както тези изминали години доста хора изпаднаха в паника че трябва да се купи жилище на всяка цена и да се заробят с непосилни кредити. Не е нормално 50% и повече процента от дохода ти да отива за ипотека - поне според мен не е нормално smiling smiley.

Например, аз в момента живея под наем - наема ми е 1/6 от дохода. Ако трябва да плащам ипотека за същия апартамент в който живея - ипотеката ще ми е около 1/2.75 от дохода.

Та, къде ми е идеята - тази разлика от 1/6 до 1/3 мога:

1. Да си я харча с кеф
2. Да я влагам в бизнес начинания
3. Да я инвестирам във фондове (ако искам доходност)
4. Да си я пазя за черни дни
konspirator
Re: Що така т'ва ново строителство поевтинява
27-05-2006 - 14:04:59
Та, това за наем/кредит е положението в БГ.

Съвсем произволно погледнах цени наем/продажа в Париж

Paris 3 bedrooms - 2600/mo <- наем
[unfurnished.lodgis.com]

Paris 3 bedrooms - 300.000 Euro, 20 years credit - ~2500/mo <- купуване
[www.imoinvest.com]

Т.е когато в БГ нещата станат с подобна картинка(съотношение наем/кредит) ще е ОК да взема кредит вместо да плащам наем.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход