Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Как определяте цената на имота си?

Публикувано от Продавач 
Re: Анкета: Как определяте цената на имота си?
19-10-2009 - 13:22:11
Продавач Написал:
-------------------------------------------------------
> Надценили ли сте си имота?
>
> Автоматичен подпис:


Много добре написана статия. На няколко пъти съм споменавал тук за така наречената "порочна спирала" - сваляне на цената с прекалено малко и прекалено късно. Миналата година продадох апартамент. След 1 месец мижави огледи от брокери само, свалих от раз офертната цена с 20 000 Е, веднага започнаха реални огледи. След още 1 седмица си стиснахме ръцете с първите купувачи, които ми предложиха с още 6500 Е надолу. В крайна сметка продадох на 1250 Е на м2 апартамент, който даже не ми харесваше. Ако бях влязъл в "спиралата" (сваляне на цената на месец и половина - два интервал с по 1500 - 2000 Е), познайте кога щях да продам и за колко, а сега както се казва, вече съм забравил, че съм продавал, и от взетите пари съм направил още пари. Други апартаменти в района (по-добри) по "спиралата" вече се оферират на доста по-ниски цени, а това са офертни цени само, да не говорим купувачите колко по-малко са склонни да купуват сега в сравнение с преди година и половина назад.


П.П. Един личен пример за обратното - влизането в "спиралата". По-миналата пролет с един ортак докарахме една моторна яхта от Щатите. 6 месеца разправии - от избирането до пренасянето до БГ, вкарване в идеално техническо състояние (втора ръка беше) и пр. За себе си реших, че поддръжката като пари и време не отговаря на удоволствието да изляза 5-6 пъти през сезона с лодката. Та убедих ортака, че е по-добре да я продадем и ако искаме да го направим трябва да пускаме под себестойност и да минимизираме загуби (вече беше май месец 2009 и кризата беше започнала). Той "не, та не, да губим пари, а пък и толкова сме се занимавали с покупката и пренасянето. Кризата щяла да отмине, сезона щял да бъде добър (той има ресторант на морето). Пуснахме я на себестойност, няколко човека предложиха да я купят за 6000-7000 Е надолу. Той пак "не, та не". Лятото му беше кофти сезона, освободи половината персонал още в края на юли и започна "абе дай да я пуснем пак под себестойност". Сети се. Казвам му, че е късно и трябва поне 10 000 под себестойност за да имаме изобщо шанс. Края на август паднахме 15 000 Е под себестойност, но вече нямаше смисъл - хем края на сезона, хем кризата се задълбочила. Та вися обявата 2 месеца и не можахме да я продадем. Ако бяхме паднали със 7000 Май месец, щяхме да сме забравили вече...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-19 13:45 от BulCan.
Re: Анкета: Как определяте цената на имота си?
19-10-2009 - 13:35:42
Cepcem Написал:
-------------------------------------------------------

> Много поучителна статия.
> Ако трябва да обобщя съветите в нея:
> - Ако денят е Сряда, значи трябва да свалите
> цената на имота си
> - Ако е мъгливо, трябва да свалите цената на имота
> си
> - Ако апартаментът, който продавате е прекрасен,
> на изгодна цена, с чудесно разположение и добри
> съседи - трябва да свалите цената му!
>
> В заключение: независимо какво продавате - цената
> му е висока.






*bow* *bow* *bow*

Прав си! Винаги е скъпо кога купуваш, и винаги е евтино кога продаваш :]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-19 13:36 от цървулан.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход