Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР

Публикувано от Poli_2 
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
30-08-2009 - 18:59:44
Бразилската идея звучи добре, но нали се сещаш, че записа е веществено доказателство- ще се отпочне в с.з. едно оспорване...

За електронните регистри нещо повече тук [www.trud.bg] Ще чакаме Великия октомври, за да видим.

Quote

Повишаването на сигурността при сделките с имоти е главна причина за по-високите нотариални такси.
Не бях чела тази статия, но първото изречение ме впечатли. Това от пресата мислят българина за неграмотен ли?!? Дори и дете не би повярвало на този мотив.

Иво, не можеш нито изначално winking smiley нито по друг начин да ограничиш правото на собственика да се разпорежда със собствеността си по начин, който намери за подходящ, вкл. да делегира такива правомощия на трето лице.
Предложението ти, дори и за мен, е твърде репресивно. Не непременно изповядване на сделка с участието на пълномощник означава, че се ползва неистинско пълномощно, понякога обстоятелства от различно и извинително естество принуждават собствениците да ползват трето лице.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
30-08-2009 - 19:13:31
Добре, но нали закона му е забранил по телефона да се разпорежда с имота си.Нали не можеш да се обадиш в нотариалната кантора и да кажеш продавам на Пешо еди кой си имот.Това пак е ограничение нали.Ограничението бива преодоляно като отидеш при нотариус завериш пълномощно с описание на имота и това е.Просто от нотариуса отиваш до МВР заявяваш в този регистър че ще правиш сделки с пълнощници и това е.Никой не ти забранява нищо, нито те ограничава.Вярвай ми на които съм го казал това е твърдо за.
Дори и да е обратно, както е в Бразилия да трябва да отидеш и да забраниш сделки с твои имоти чрез пълномщници нямам нищо пторив.Но знам че милиони българи ще хукнат да го правят.Аз съм първа цигулка.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-08-30 19:14 от ivo_1.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
30-08-2009 - 19:47:27
Не живеем в древен Рим, знаеш, че това с телефона не става именно във връзка със сигурността в гражданския оборот.

п.п. И на МВР много вяра да нямаш, че изтича информация...
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
30-08-2009 - 20:05:51
avatar
Poli_2 Написал:
-------------------------------------------------------
> Иванов, не ми се спори с теб по повод моите мотиви
> да не искам и нотари да си бутат гагата, където не
> им е работа. И това няма да предотврати
> спекулациите( да е прощава цялата нотариална
> гилдия, но съм Тома Неверни), а напротив- ще
> станем свидетели на по-рафинирани.
>
> И съм за( защото и аз гледах интервюто със
> столичния брокер)- никой на никого да не дава дори
> и копие от НА. За какво му е на посредникът да го
> има? Гледа го, показва го на хора, които не са
> регистрирани дори и като администратори на лични
> данни?!?
> Ако ще се стига до сделка- има си начини.
> Ако някому е нужно фотокопие на акт за
> собственост- вярно, ще се снабди с такова от АВ,
> но преди това ще пусне една молба. Така, че от
> присъствието му там остава следа. Писмена.
> И регистъра не е съвсем публичен- в смисъл не
> можеш да отидеш и да ти дадат актовите книги, че
> да правиш сам проверка. След като депозираш
> молбица, платиш таксата - ще получиш, каквото ти е
> нужно. Нещо повече- следва да се извършва проверка
> и на молителя по документ за самоличност, но ще го
> приемете за твърде крайно.
> А според мен дори не бива да се дава на всички
> фотокопия- след измененията в ГПК- във всеки титул
> за собственост има толкова лични данни и не всички
> треперещи ръце, докопали ги ( по някакъв начин) са
> с права да ги четат дори.
>
> Както е тръгнало нормотворчеството, вече е без
> значение дали И нотариуси ще имат право на достъп.
> От 01.10 т.г. и служителите в АВ- СВ ще имат
> право на достъп до базата данни- поне в момента
> следва да тече процедура по обмен на такава
> информация.,
>
>
> Така че съм права- милиони вожд, сам единствен(
> понякога безвъзвратно ограбен) индианец.
>
>
> Ама сития на гладния не вярва.
>

Поли, по твоята логика, всеки работодател, който си търси персонал, не трябва да има данните на кандидатите. Да, ама пробвай да кандидатстваш без тях и виж резултата.
Пак по твоята логика, АНИ трябва да работят на " права вяра". Да не подписват договори, защото договори с " дядо Гуди от Чукурово", са безсмислени. Не бива да притежават копие от н.а., което автоматично ги отрязва от възможността да проверят е ли наистина имота собственост на клиента и наистина ли няма тежести. А това са неща, която всяка уважаваща себе си фирма, проверява преди да оферира.
Що се отнася до достъпа на нотариуса до базата на МВР, та това автоматично ще парира използването на фалшифицирани лични карти. И ако нотариусът извърши сделката, ще се вкара сам в беля. Сега винаги може да се оправдае, че не е специалист по фалшификации. При това, така или иначе, в хода на работата си по сделката, нотариусът е този, който разполага с всички данни на клиентите. Не е ли редно да може да провери, дали са верни?
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
30-08-2009 - 20:23:41
avatar
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Не става въпрос за база данни, а за връзка с
> паспортния отдел, която се осъществява с модем кък
> компютър. Нотариуса взима картата, поставя я на
> модема и на екрана излизат същите данни, които
> отговарят на кода, но от досието на паспортната
> служба, заедно със снимката, т.е. излиза
> "оригиналът" на личната карта. И няма никаква
> възможност да се лъже, освен ако нотариуса не е в
> играта, но веднага го отнася.

> Не е възможно да се направи толкова добра карта,
> че да се разчете от модема, а ако се разчете
> нотариуса ще види и снимката.
> Просто и ефективно.
>

Иванов, и аз винаги съм считал това за най-ефтиното и разумно решение за справяне с измамите. Уви, както винаги в БГ всичко трябва да е по-най-сложния и глупав начин... Може би защото имаше прекалено много адвокати във великото народно събрание - и като се почна оттам глупостите на прехода нямат край...

Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
31-08-2009 - 11:14:06
Не смятам адвокатите за лоши хора, защото и аз съм такъв, не практикувам защото имам фирми, но гледам делата на всичките си фирми и снързаните с тях. И определено имам повече работа в съда от 3/4 от адвокатите. Върпосът е друг. Много хора искат държавата, с наредби, да им осигури работа. Такава държава е Бразилия и повечето западни страни и впечатленията ми са, че това е много лошо за всички. Там няма дори идея, че можеш да продадеш или наемеш имот без агенция, адвокат и специална фирма, която прави оглед на имота, след което огледа се подписва от страните. Не може по улицата да ходиш, без да имаш няколко консултантски кантори. Като искаш заем не отиваш в банка, а във фирма, която трябва да те препоръча на банката и да ти оформи документите, срещу което по закон взима 10% от кредита. 10% взима и фирмата, която ти оформя митническите документи - за да нямало корупция по митниците. И един телефон да внесеш минава през тази фирма, но ти не се обръщаш към нея, а счетоводната кантора, която те обслужва, след като адвокатската кантора, която обслужва счетоводителя, е разписала документите. И японска стока, която в България струва 100 лв. в Бразилия е 350 лв. само от цялата тази шайка. Съсобственост от 22 апартамента имаме договор със счетоводна и адвокатска кантора, управител и подуправител. Водата се плаща общо и има ли повреда първо се вика фирма, която прави оценка, а след това водопроводчик. И месечната вноска, дето тук е 5-10 лв. там е 150-200 долара.

Проблемът е, че тези дето мислят, че са се уредили всъщност са по зле от българските си колеги, въпреки че се подписват на 5-6 пъти повече пари, защото тези пари отиват по пътя, по който са събрани - за услуги. Въобще като във вица с милиционерите, се въртят едни пари, ама парите малко.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
31-08-2009 - 13:54:57
avatar
Има по-елегантно решение.При нотариусите да се иска и втори документ за самоличност-дебитна или кредитна карта.Да е на същото име като на първия документ за самоличност, да е придружена с банково извлечение за картата, изпратено на адреса от документа за самоличност.И услугата от нотариуса да се заплати с тази карта.Ако е фалшива-няма да стане транзакцията.Ако е клонирана карта , транзакциата ще стане, но ще остане следа към банката и сметката на извършителя на престъплението ако има такова.Може за разкош да се поиска и втори документ за доказателство на адреса от личната карта-сметка за ток, вода, от БТК .
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
31-08-2009 - 14:24:04
avatar
gamper Написал:
-------------------------------------------------------
> Има по-елегантно решение.При нотариусите да се
> иска и втори документ за самоличност-дебитна или
> кредитна карта.Да е на същото име като на първия
> документ за самоличност, да е придружена с банково
> извлечение за картата, изпратено на адреса от
> документа за самоличност.И услугата от нотариуса
> да се заплати с тази карта.Ако е фалшива-няма да
> стане транзакцията.Ако е клонирана карта ,
> транзакциата ще стане, но ще остане следа към
> банката и сметката на извършителя на
> престъплението ако има такова.Може за разкош да се
> поиска и втори документ за доказателство на адреса
> от личната карта-сметка за ток, вода, от БТК .


:] Що не и зъболекарския картон? И сФерка на зъбния статус на място?
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
31-08-2009 - 14:25:21
Скенер на ретина?

пп. Не смятам, че ще се спрат измамите, но пък вероятно ще е някакво облекчение за търсещите информация - нотариуси, адвокати , че и посредници.

А пък ако някой иска да злоупотреби, възможности бол. Както и сега.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-31 14:32 от optimistko.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
31-08-2009 - 14:48:39
Докато в цялата държава се шири престъпност и има безхаберие, ще има и имотни измами. Достъпа на нотариусите до личните карти ще доведе до нови злоупотреби. Въпроса ще се реши когато:
1. Престъпниците отиват в затвора за дълго (сега не е така, за справка виж Митьо Очите)
2. За подправяне на документи се лежи мин. 10 години без право на амнистия. За мен това е по голямо престъпление от непредумишлено убийство.
3. Се забрани копирането на лични карти по какъвто и да е повод. Сега всеки сульо го прави. За мобилен телефон, за кредитна карта, за лизинг.
4. Се въведе нов идентификационен номер вместо ЕГН, който не се изписва на документите и няма експлицитно в него рожденни дати. Тогава може да служи за проверка на документа от компетентните лица (например нотариус).

В заключение: горните неща изискват ново законодателсво почиващо на съвсем различна идеология от сегашната, което означава че няма да стане поне в следващите 20-30 години.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход