Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?

Публикувано от valsodar 
Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 12:38:06
avatar
Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?

В момента валутните ни резерви са около 6 милиарда, а вложенията на частни лица в банковата ни система са около 12 милиарда.

Какво би се случило, ако само в 3 банки, вложителите биха решили да изтеглят парите си?
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 12:52:20
3 банки няма как - те ще са или 0 (нула) или всички банки.
При фалита на най-дребната банка ще се свири сигнал "почна се" и ела гледай опашки, паника, бордове-мордове и други позабравени истории от преди 10-тина години...
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 12:54:08
ситуация без масово теглене:

Колкото повече намаляват депозитите толкова повече ще се вдига цената на ресурса демек лихвите по депозитите респективно по кредитите ще растът докато системата се счупи...

Въжможно е някои банки да да изгърбят тези които са подписали кофти договори да бъдат привикани да се изплатят целия кредит... и съответно като не могат да се стигне до селоф на обезпечението
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 13:46:59
Ясно е какво - тотален срив на банковата система. Но дори и да няма криза, ако всички вкупом решат да си изтеглят депозитите, то банката няма да може да ги изплати на момента, защото към нито един момент тя не разполага с толкова свободен ресурс. Банковата система, а и паричната система (особено с тези книжни пари) се крепи на ДОВЕРИЕ. Изчезне ли доверието, системата дава заето.
Tod
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 13:54:11
Молете се това да не стане - защото тогава вече всички ще ядем дървото.

Много е важно държавата да се опита да регулира банковата система, да има и дългосрочен план както и по-голям контрол.




clap: Който не е продал - все още не е закъснял. Който продаде СЕГА - догодина ще си купи ДВА! *ok*

*book* Ето ви всеприетите ценообразуващи формули:

1. Средна заплата - квадратен метър.
Ако средната заплата за региона е 250 евро, то един апартамент с реални 100кв трябва да е 25 000 евро.

2. 8-10 годишен наем.
Ако средният наем на 100кв е 250 евро, то за 9 години ще генерира 27 000 евро. Махаме ремонти и паузи между наематели - слиза под 25 000.

Това са формули за нормални апартаменти с инфраструктура, отстояния, разположение, напълно завършени и за реални квадратури.
Важи за времена без пренасищане на пазара, без кризи и дефлации - при пренасищане, кризи и дефлации цените са много по-надолу от тези!
Всичко останало е лудост и следствие от лудостта!
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 14:08:13
Да добавя не си мислете че кредитите изчезват с фалита на банката полицата ще бъде продадена на друга банка и ако си плащате редовно сте нп само не си помисляите че има варянт в които няма да се плаща банките са пробутали нечовешки договори на доста хора в последните години и те най вероятно ще си плащат и за малцина които ще минат между капките


пп Не ме разбирайте неправилно че съм против хората с кредити ако сте взели за живеене, теглили сте разумно и си плащате навреме и сте гледали какво подписвате ще имате реален шанс да се доизплатите каквото сте си взели независимо какво стане.... (Тези които надуха балона обаче ще го отнесът) Съвета ми е тъй като повечето кредити са с равни вноски и в началото се плаща много лихви отделяите някаква сума отгоре да погасявате част от главницата освен до намаляване на вноската това ще доведе до увеличаване на стабилноста на банковата система и от там намаляване на лихвите в бъдещето smiling smiley

ппп Не бях влизал отдавна но последните няколко дни наблюдавам че има хора тук на имотикоито се опитват да насадят страх в хората на кеш от банковата система. Обаче ако кеша от депозитите тръгне на където те искат да довърши балонджииската им веселба. При положение че майките на банките в момента не компенсират и липсват чужди спекуланти със свеж кеш нивото депозити:кредити ще се наруши и банките ще трябва още да вдигнат лихвите в опит да го стабилизират или да закрият част от кредитите ... Който и вариянт за стабилизация да изберът краина сметка ще доведе до още по евтини имоти на вторичен пазар .... И повече обикновени хора ще го отнесът вместо надулите балона... Комичното в ситуацията е че точно строителите плашат хората с кеша за да излязат те на кеш за кво им е да се минават така да продават скъпоценните кутиики като кеша неструва winking smiley



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-06-11 14:52 от marketleverage.
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 18:16:29
Моето скромно мнение е, че сега банките са много по-стабилни от всякога. Естествено че едно масово теглене може да събори всяка банка, но дали е необходимо? Раздадените вече кредити няма как да счупят системата. След като банката ги е дала, значи е имала пари да ги даде. Сега има залитане в другата посока - да се събират депозити на всяка цена и с нелогично високи лихви. От друга страна достъпа до кредити е силно ограничен, което спъва икономиката. Мисля, че до няколко месеца тия недоразумения ще изчезнат и финансовата система ще се нормализира. Дейността на една банка е да продава пари и да получава печалба от това. Печалбата се генерира от кредити, депозитите са загуба за банката, защото в случая имаме купуване на пари и банката логично губи като плаща лихва за използването им. Де факто, банките се напълниха с пари, стискат ги и не искат да ги продават. Това за мен противоречи на здравата логика, надявам се да се появи някой "гуру: да ми разясни ситуацията winking smiley
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 18:17:28
marketleverage Написал:
-------------------------------------------------------
Съвета ми е тъй като повечето кредити са
> с равни вноски и в началото се плаща много лихви
> отделяите някаква сума отгоре да погасявате част
> от главницата освен до намаляване на вноската това
> ще доведе до увеличаване на стабилноста на
> банковата система и от там намаляване на лихвите в
> бъдещето

Коя банка ти плаща за подобни съвети към публиката ? А да си чул с какви темпове се увеличават лошите кредити ? И не защото длъжниците не искат да си ги плащат - НЕ МОГАТ .

И откога народонаселението с малко скътани парички трябва да се грижи за "стабилността на банковата система". Банките като реализираха свръхпечалби / основно чрез нечовешко дране от такси ,комисионни и пр./ в БГ през последните години да не би да ги делиха със същото това народонаселение ?



> ппп Не бях влизал отдавна но последните няколко
> дни наблюдавам че има хора тук на имотикоито се
> опитват да насадят страх в хората на кеш от
> банковата система. Обаче ако кеша от депозитите
> тръгне на където те искат да довърши
> балонджииската им веселба. При положение че
> майките на банките в момента не компенсират и
> липсват чужди спекуланти със свеж кеш нивото
> депозити:кредити ще се наруши и банките ще трябва
> още да вдигнат лихвите в опит да го стабилизират
> или да закрият част от кредитите
... Който и
> вариянт за стабилизация да изберът краина сметка
> ще доведе до още по евтини имоти на вторичен пазар
> .... И повече обикновени хора ще го отнесът вместо
> надулите балона
... Комичното в ситуацията е че
> точно строителите плашат хората с кеша за да
> излязат те на кеш за кво им е да се минават така
> да продават скъпоценните кутиики като кеша
> неструва


Това ниво е отдавна и драстично нарушено и великите БГ банкери ще трябва да си плащат за гяволъка " па-па-па ".
А повечето обикновени хора наистина ще го отнесат ако се лакомят за високи лихви по депозитите .Рискът от преоценка на лева е прекалено голям за да се наливат депозити в банките .Най-добро е консервативното поведение - кешът във валута/и и в трезор/буркан/яма на двора ....и т.н.
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 19:33:19
Защо да ми е лош съвета ? Няма да се отървът от плащане дори и да фалират банките полиците и условията за плащане към тях си остават на тях не може да се помага може да се намаляват последствията. Ако могат да внасят дори 500 лв на месец допълнително защо да плащат повишена лихва върху тези 500 лв начислена за следващите 25 години и добавена към равната месечна вноска.

и за кеша съм съгласен за валутата за всеки случаи но мисля че всеки си решава какво количество как да държи. Обаче кажи ми бизнеса как да си държи оборотните пари закопани някъде (не говоря за строителствот а за всичко останало колкото и да е малко) ако банките не оцелеят всичко ще стане голямо мазило. Това което аз предлагам е по малкото зло да се закопае строителството и свързаните с него сектори да се поизгърбят малко хората с ипотеки и работещите там но бизнеси и работни места в други сектори да оцелеят отделно ако трябва да сме оптмисти трябва да стискаме палци новите управляващи верно да позапушат някоя дупка в митниците и акцизите и да се разминем само с орязване на държавните разходи... Иначе може да случи и твоят сценарии ако строителите успеят да уплашат хората с депозити да ги теглят купуват имоти и се създаде допълнителен дисбаланс в системата и банките вдигнат още лихвите. но тогава за всички ще е лошо.... тези свръх печалби днес са провизия за бъдещето и дано да успеят да се управят с тях.. smoking smiley

пп Аз лично през 2008 съм спасил една двоика и една мацка да не се заробят към банките на набалончени цени. Тези които не ме послушааха сега им остава само да си плащат иначе лошо и за тях и за всички останали и ако изхеитват да не плащат и ни срутят всички да си знаят че тяхното си остава и като другите са 0 лата те още ще си дължът...

ппп А и те няма всички строителни фирми да изгорят доста от големите които могат да работят по инфрастуктурни проекти ще оцелеят след един срив на жилищните имоти .... щото ако трябва да сме оптимисти че новите няма да крадът толкова трябва да ни пуснат европари....



Редактиран 5 път(и).Последна редакция на 2009-06-11 20:04 от marketleverage.
Re: Какво ще се случи, ако се срине доверието в банките ни?
11-06-2009 - 20:18:53
ппп Не бях влизал отдавна но последните няколко дни наблюдавам че има хора тук на имотикоито се опитват да насадят страх в хората на кеш от банковата система. Обаче ако кеша от депозитите тръгне на където те искат да довърши балонджииската им веселба. При положение че майките на банките в момента не компенсират и липсват чужди спекуланти със свеж кеш нивото депозити:кредити ще се наруши и банките ще трябва още да вдигнат лихвите в опит да го стабилизират или да закрият част от кредитите ... Който и вариянт за стабилизация да изберът краина сметка ще доведе до още по евтини имоти на вторичен пазар .... И повече обикновени хора ще го отнесът вместо надулите балона... Комичното в ситуацията е че точно строителите плашат хората с кеша за да излязат те на кеш за кво им е да се минават така да продават скъпоценните кутиики като кеша неструва

Интересно мнение!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-11 20:21 от hrabar.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход