Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Искам да попитам, някой знае ли, дали е възможно към един ипотекиран имот, да се добави 2-ра и 3-та ипотека към други банки или кредитни институции, с цел обезпечаване на още един или два кредит (например: бизнес и/или потребителски) или по-образно, може ли един имот, да бъде заложен като обещетение по няколко кредита от различни банки едновременно? Предварително ви благодаря за консултацията.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-01 18:19 от ekoflex.
ekoflex Написал:
-------------------------------------------------------
> Искам да попитам, някой знае ли, дали е възможно
> към един ипотекиран имот, да се добави 2-ра и 3-та
> ипотека към други банки или кредитни институции, с
> цел обезпечаване на още един или два кредит
> (например: бизнес и/или потребителски) или
> по-образно, може ли един имот, да бъде заложен
> като обещетение по няколко кредита от различни
> банки едновременно?
Предварително ви благодаря за
> консултацията.

.........................................


...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-02 05:54 от пунди.
може , стига имотът да е достатъчно скъп/ да покрива всички заеми кумулативно / ,ликвиден /лесно продаваем/ и банковите чиновници да се навият smiling smiley
Горе-долу разбрах. Казусът е такъв, брат ми иска да тегли 30 000 лв бизнес кредит, но от банката, която поддържа сметките му са му казали, че въпреки всичко, е необходим и залог (недвижим имот), като в случая, аз искам да му помогна, но това с което мога да обезпеча кредита му е мой апартамент, за който имам малък ипотечен кредит, което би било вариант да го ипотекирам още веднъж по бизнескредита на трето лице, в случая, брат ми. Въпросът е дали от банката ще се навият.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-01 19:09 от ekoflex.
Има кредитодатели, които поставят условие, че даден кредит може да се обезпечи само с първа ипотека.

Подреждаш си кредитите по важност.
Най-важният, който ще поискаш в набелязана банка, ще бъде обезпечен с първата ипотека и приемаме условно, че там не би трябвало да има проблем.

Отиваш при други банки (които са ти в листата след първата) и ги питаш дали ще приемат за обезпечение втора имотека. Отговорът и реакциите ще те ориентират много.
А това, което пък се сещам в момента е, че при това положение никой няма да закъса с обслужване на ипотечен кредит, тъй като при изпитване на затруднения, например временна безработица или намалели приходи, то той тогава винаги може да ипотекира още веднъж имота, например срещу потребителски кредит ( ако е необходимо на близък, който е с достатъчно доход) да вземе например още 15 000 лв. и с тях да покрива и двете ипотеки до момента до който се стабилизира и дохода му е достатъчен да плаща, така ли излиза?
ekoflex, този принцип беше доста разпространен в УСА-то и европа, в българия не знам дали някоя банка щ се навие за втора ипотека. проблема е, че ако кредита стане проблемен първо се погасява задължението към първия кредитор и чак след това каквото остане отива за втория. при липса на нормален пазар на ни в бг вписване на втора ипотека си е много рисковано за всяка финансова институция и със сигурност би било на други лихви, за да се покрие този риск. по реалистичен вариант е минималният ти кредит да се рефинансира към друга (или същата банка) като новата съма покрие старото задължение+парите по бизнес проекта. пари на ръка от ипотека банките много трудно дават - затова за подобна врътка предполагам ще ти трябва читав бизнес план и отчитане на разходите пред банката...
по лесно ще стане ако банката е същата.
И аз мисля, че банката като чуе за втора ипотека веднага ще предложи да ти рефинансира кредита към първата банка и да вземеш всички пари накуп от нея с първа по ред ипотека.
Провери какви са възможностите вторият кредит да е отново в същата банка /дали сега дава кредити и при какви условия/, в която е и първият. Шансовете за успех са много по-големи.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-01 22:10 от dragula.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход