Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за 10 млрд Евро

Публикувано от Naskata 
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
03-02-2009 - 18:34:28
global Написал:
-------------------------------------------------------
> Не виждам връзка между нашият валутен борд и
> доларовите позиции. Но нищо...

*book*
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
03-02-2009 - 18:42:48
Наската,

Поздрави от мене!
Изказвам сериозно съжаление, че до сега не съм чел нарочно и внимателно (не успявам с всичко) мненията ти. Не съм много активен тук.
Един подобен материал, предложен на вниманието на форумци, което носи и своите сериозни рискове, ме изпълва с уважение.
Ех, ако можеше поне 10 % от постингите да се толкова ценни и съдържателни и представени в такава форма.

Икономическата аргументация е последователна, логична и свързана.
Изводите и очакванията са логични, реалистични и напълно възможни. Естествено, това не са единствено възможните развития на ситуацията.

Допълнително съм респектиран от факта, че мнението ти е написано от човек с видимо много висока езикова култура. В нета това не е задължително голям плюс, но поне субективно за мене е от важно значение.

Видно е, че статията ти (наистина звучи като статия, а не като постинг) е писана при условията на липса на достатъчно изходни данни. Друго щеше да бъде ако разполагахме с информация, например за: вида на банковите задължения, вид по срокове, дневник на падежите (за лихви и главници), структура по източници и някои други. Естествено, не е реалистично да имаме това инфо.

Едно нещо не разбрах от мението ти. Очакваш, че правителството ще крепи положението до изборите с цел включително да си осигурят добър изборен резултат.
Това издава мераци за оставане на власт, а ако дори и частично се реализира предвидения от тебе сценарий, то следващата власт не е за завиждане.
Дали ще искат да предадат горещия картоф на поредния мераклия да се учи на власт ? Или ще искат да участват отново ?

Ако това е целта им, аз смятам, че до юли има достатъчно време за да ги изловим.

При предричаните развития цените на имотите ще са ни последната грижа. Все пак, съгласен съм, че не трябва да ги забравяме. Най.малкото сме във форум за имоти.
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
03-02-2009 - 19:10:41
Твърде малко информация и твърде много допускания.
Допускания за:
Падежи на заеми на банки, или поне никакво позававане на източници и конкретни данни.
Разпределение на кредитите по "големина" на кредитополучателя
Съвсем груби допускания за поведението на правителството - има много "междинни" мерки които могат да се вземат преди отмяна на борда и съкращаване на 50% от администрацията.


Не се отчитат:
По-голямата част от "БГ" банките са клонове на чужди банки майки, които нямат интерес да фалират собствените си клонове.
Нива на лихвите при които банките са взели кредитите и нива при които ги дават на граждани и фирми.
Евентуални промени във външно-икономическото положение.
Движението на цените на горивата надолу.
Много вероятната дефлация като цяло.
Евентуално съдействие от външни банки/институции за стабилизиране при задълбочаване на кризата (за което вече се водят преговори).
Не на последно място - че предстоят избори.

Добре е да се огледа човек за страни в сходна ситуация, макар че ситуациите винаги са специфични, от Прибалтика и Румъния могат да се научат интересни неща.
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
03-02-2009 - 19:38:59
Определено мисля, че правителството ще направи всичко възможно, за да задържи популярността си (за разширяване е твърде претенциозно да си мислят).

Проблемът е, че нито аз, предполагам и повечето от участващите във форума не знаят колко от бюджетния излишък е реално похарчен и колко е акумулиран, за да бъде предоставен под формата на депозит на БНБ примерно, за да разберем с какъв времеви ресурс тройната коалиция разполага.

В тази насока бе и промяната на задължителните резерви, които банките са длъжни да държат в БНБ. (При все и да се каже след малко, че правителството не може да влия на БНБ, което е абсолютен популизъм)

Подготвя се и промяна в Наредба 9 за провизиране с която се удължават сроковете като се отпуска допълнителен времеви ресурс, в който банките да провизират и начислят суми по нередовните кредити.

От друга страна предстои период в който рязко нарастват фискалните приходи, т.е. правителството ще разполага с пари повече от обикновено.

На следващо място, Правителството отлага видимото и належащото-не съкращава служители в държавната администрация (такъв намек беше изпуснат само за МВР), защото те също са избиратели. Не се редуцират социални програми, което също е задължително и т.н.

При такава политика, съм по-склонен да мисля, че политическите партии поставят вододела точно на датата на изборите, като приемат за последваща задача да изграждат визия за начина на живот на българина след това и то в корелация от резултата им и участието им в политическия живот след това.
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
03-02-2009 - 20:04:50
НДСВ иска предпазно споразумение с МВФ за милиарди евро
03.02.2009 16:25

Незабавни преговори с Международния валутен фонд (МВФ) по сключване на предпазно споразумение ще предложат на Съвета на тройната коалиция НДСВ, съобщи Милен Велчев, цитиран от Dnes.bg.

Велчев обясни още, че НДСВ ще даде още две предложения България да отправи официално искане за членство в европейския валутен механизъм и да се съкрати срокът за възстановяване на ДДС.

Велчев обясни, че в момента страната няма необходимост от финансови средства, „но пари се искат, когато нямаш нужда от тях“.

Велчев обясни, че подобна кредитна линия ще бъде презастраховане за България, в случай че Валутният борд бъде застрашен от финансовата криза.

По думите му подобен кредит може да бъде в размер на няколко милиарда евро. Велчев даде за пример Румъния, която е договорила 7 милиарда евро и Латвия – 5 млрд. евро.

Според позицията на НДСВ относно съкращаване срока за възстановяване на ДДС, хората от бизнеса са потърпевши заради изчакването с месеци, за да им бъде възстановена сумата и това е особено неприемливо в период на финансова криза, подчерта Велчев.


Оригинал:

[www.investor.bg]

На тоя пък защо ли му се струва, че борда е застрашен и е време да искаме вече заеми от МВФ. Имам чувството че той знае повече за бюджетния излишък - има ли го или не и какъв е времевия ресурс преди "да ни падне батерията"

Това за нашите бакии а мен не по-малко ме вълнува кво ще стане с долара. Днес тук там между редовете започнаха да излиза разни съобщения за намеренията на Китай да започне от март да акумулира промишлени метали, имат идфраструктура за логистика и дългосрочно съхранение. Това означава че те започват да се изтеглят от трежърис и зелените пари докато все още има наивници склонни да им продават комодитиз за долари ще тупчат огромните си територии със промишлени метали (относително компактни и скъпи). Това според мен е преходен момент в кризистните позиции на "големите" - поне Китай подсказва как смята да я кара нататък. Временната рамка е избрана добре - прехода на власта в УСА. И хода е прост и в същото време гениален.

_________________



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-02-03 20:34 от Ivel.
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
03-02-2009 - 21:05:57
Много знае той...
Много !
Може да е алчен, двуличен, задкулисен, но при всички положения не е глупав...
Според мен...
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
03-02-2009 - 22:35:20
aх, борда....

Джулиус? коментар моля?
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
03-02-2009 - 22:46:47
Naskata Написал:
-------------------------------------------------------
> Определено мисля, че правителството ще направи
> всичко възможно, за да задържи популярността си
> (за разширяване е твърде претенциозно да си
> мислят).

>
> От друга страна предстои период в който рязко
> нарастват фискалните приходи, т.е. правителството
> ще разполага с пари повече от обикновено.

Визираш корпоративен данък, ЗОДФЛ, патенти, акцизи?? Или и нещо друго ?
>

> При такава политика, съм по-склонен да мисля, че
> политическите партии поставят вододела точно на
> датата на изборите, като приемат за последваща
> задача да изграждат визия за начина на живот на
> българина след това и то в корелация от резултата
> им и участието им в политическия живот след това.
>
И какво да правим тогава. По това време вече приблизително ще е ясно, катурва ли се колата. Ако не идем да гласуваме - следващ парламент можеш ли да си представиш Станишев, Доган и евентуално още някой за цвят.
А като гласуваме, какво !
Сам си противореча. Пледирах преди време за 90 % активност и експертно правителство на спасението.


Re: Въпрос за 10 млрд Евро
04-02-2009 - 00:34:00
Г-н Начев, ако искаш ми вярвай, но наистина не знам как да ти отговоря...
Re: Въпрос за 10 млрд Евро
04-02-2009 - 00:47:26

> При такава политика, съм по-склонен да мисля, че
> политическите партии поставят вододела точно на
> датата на изборите, като приемат за последваща
> задача да изграждат визия за начина на живот на
> българина след това и то в корелация от резултата
> им и участието им в политическия живот след това.
>
>


Най-тъпото обяснения за мързеливия българин!
Да си жив и здрав Наската (Андрешко) !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход