Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва

Публикувано от dodo2 
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
16-12-2008 - 23:36:46
8% от БВП- това е външният дълг. Резервите няман никакво отношение към нищо. Те са резерви. Когато търговските банки са ги дали като резерв, БНБ не е забогатяла, защото няма право да ги ползва. Когато по закон резервите са намалени и са били изтеглени БНБ не е обедняла.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 00:04:06
avatar
Поздравления за хубавата тема на додо2.

Според мене доста хора изтеглиха ипотечни кредити, четейки договорa с банката "с розови очила" - лихвите няма да се увеличат, цените на имотите пък само нагоре и най-вече винаги ще имам работа, при това все по-добре платена. Абе, оптимизъм на куб.

Това, което повече ме учудва е липсата на родова памет. Като че ли България е създадена между 1944 и 1958 г. (национализацията и създаването на ТКЗС-та), все едно никога не е имало капитализъм, кредити, частна инициатива и т.н. Хората не искат да чуят това, което не им харесва, не слушат чужди или стари истории и затова ще повторят грешките на предците ни.

Но да се върна на темата. Банките, естествено, са защитили максимално интереса си (донякъде и на своите вложители). Ако не настъпят извънредни обстоятелства (например паника и субективни игри), те няма да пристъпят към масови продажби на ипотекирани имоти. Банките искат пари, а не панели, тухли и арматура.

Ако някой спре да плаща - кофти, но в този случай и длъжникът носи вина.

За мене по-интересен е случаят, в който се плаща редовно, но стойността на имота пада под стойността на кредита. Тази ситуация е най-вероятна за теглилите кредит 2007-2008 г.

Благодаря на храбар за цитатите от бившия му договор (за което му благодаря) и ще се опитам да поразсъждавам върху тях (ако мога да превърна дефектите в предимства).

hrabar Написал:

>
> Между другото като добавка по темата КУЛТОВИЯТ
> член от моят(бивш) договор с банката:
>
> чл.8(6) Ако поради изменение на ОБСТОЯТЕЛСТВАТА,
> стойността на обезпечението спадне и банката
> счете, че то е недостатъчно, длъжникът следва при
> покана да намали задължението си до обезпеченият
> размер или да предостави допълнително обезпечение.


Така, на пръв поглед е доста отвлечено и изцяло в полза на банката, защото:

1. Формулировката "промяна на обстоятелствата" кои са те, как и кой ги оценява не се казва. Това не е само цената на имота, може да е например земетресение, пожар.

2. "стойността на обезпечението спадне и банката счете, че то е недостатъчно" - и тук липсва конкретика - с колко да спадне (дори не е написано под размера на кредита), кой и как ще определи спада - у нас няма официална и достоверна статистика (дори тази на НСИ не обхваща ново строителство) и най-вече банката еднолично и субективно взема решение, че е недостатъчно. Но тук има и положителни моменти - ремонтите например повишават "стойността на обезпечението" и най-вече може да се оспорва/манипулира "стойността на обезпечението (да се иска оценка от "добронамерен" оценител, да се пускат абсурдно високи цени в сайтовете по оферти продава, да се оспорва оценката и др.).

Ако аз имах ипотека, бих оспорвала тази "покана" по всички законни начини (юристите да помогнат как се прави) - ако не друго ще спечеля време, за да потърся решение/средства за излизане от ситуацията.

Иначе съществуват и други решения - "застрахователни измами", т.е. да се предизвика събитие, което да задейства застраховката. Но това са гадни неща могат да имат отвратителни последици и върху съвсем невинни хора и аз отказвам да мисля за тях.

И дано тази тема остане само теоритична.

Успех на всички

Блондинка по душа
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 10:09:15
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 11:57:23
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> 8% от БВП- това е външният дълг. Резервите няман
> никакво отношение към нищо. Те са резерви. Когато
> търговските банки са ги дали като резерв, БНБ не е
> забогатяла, защото няма право да ги ползва. Когато
> по закон резервите са намалени и са били изтеглени
> БНБ не е обедняла.


Доктор Иванов това е друга приказка. Некомпетентен си! Сега вече имам доказателство за това. Ти дори не знаеш, че външния дълг на България е към 09.2008 не е 8%, а 104,6% от БВП. Просто си неосведомен затова бръщолевиш глупости.

Ето ти един линк да се пообразоваш:

25.11.2008 г. Издание "Брутен външен дълг на България" - таблица, септември 2008 г.

Май така като си говорим с факти и официални източници глупостите ще лъснат.

Препоръчвам ти да не пишеш по форумите докато не попрочетеш тук-там, че ставаш за смях с тоталните небивалици дето лансираш.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 12:11:15
evgenia
Банките искат пари, а не панели, тухли и арматура.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Не съм много съгласен.
Това са дълготраини активи , от тях те могат да изкарат много дивиденти .
Не случайно в Европа и САЩ има токива банки.
kid
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 12:12:48
здравей Камелия,
като цяло съм съгласен с теб. Страшно много ми харесва твоя оптимизъм.
Не пиша, за да обиждам хората както някои други. И не обобщавам!
Българина е трудолюбив като цяло и хората са си много свестни (има и изключения). Аз лично бих предпочел да работя с българи. Проблема е, че да се живее и прави бизнес в България е лукс - живота много поскъпна. Това ще стане проблем за всички.
Поздрави
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 12:25:10
avatar
@kid Трудолюбив !? В коя държава живееш ? Я виж как изглеждат улиците, междублоковите пространства - заринати са в боклуци. Виж обикновенните хора по улиците мързи ги да се изкъпят, изперат, някъде бях чел, че в БГ 10% изобщо не си мият зъбите, а 30 го правят на няколко дена. Комунизмът научи българите да не работят, само се скатават. А я виж какво е нивото на завършващите средно образование, ами вишистите? Не пиши смешни неща... Има много изключения, но те потвърждават правилото. Ходил ли си в болница? Лекарите ги мързи да се мръднат, трябва от вратата да почнеш с подкупите да благоволят да те обслужат. Ами по заведенията как е? Сервитьорките ги мързи да се помръднат. В магазините е същото едвали не трябва да се извиняваш, че си влезнал да си дадеш парите за някъв парцал, които струва 200лв. Я сравни какъв процент от хората в България спортуват и какъв е САЩ и Европа ? Ако кажеш, че българите са работливи в сравнение с африканците или арабите ще се съглася с теб. Ако това си имал предвид, да прав си !
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 12:37:50
avatar
kid Написал:
-------------------------------------------------------
> здравей Камелия,
> като цяло съм съгласен с теб. Страшно много ми
> харесва твоя оптимизъм.
> Не пиша, за да обиждам хората както някои други. И
> не обобщавам!
> Българина е трудолюбив като цяло и хората са си
> много свестни (има и изключения). Аз лично бих
> предпочел да работя с българи. Проблема е, че да
> се живее и прави бизнес в България е лукс - живота
> много поскъпна. Това ще стане проблем за всички.
> Поздрави
>

Здравей,
Очаквай сега някой да ти обясни, че българите не са трудолюбиви. И това ще е човек, който непрекъснато се оплаква от положението си и предрича най- мрачното бъдеще.
Съгласна съм с теб, че щом навън има криза, тук няма как да е добре.
Ще трябва да устискаме и този път. Което, според мен, няма да стане по- лесно ако непрекъснато ревем.
Поздрави и на теб.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 12:49:08
Българите не са мързеливи, но в Бг не искат да развият това си качество. Не е престижно.

Има такива, които излизат навън, работят много, след това, като се върнат, започват да шашкат познатите си с някакъв материален просперитет (кола, ланче....). После пак обратно....
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
17-12-2008 - 13:11:24
Незнам колко са трудолюбиви ама 50 лева увеличение на вноската + поставянето в условия на неизвестност почват да ги рутят психически хората с ипотека

[imoti.samo.bg]


а за дългът това че е по голямата част е частен не означава, че няма да повлияе.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-12-17 13:13 от marketleverage.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход