Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съотношение цени на материали / цени на имоти

Публикувано от Zrfv 
Съотношение цени на материали / цени на имоти
02-11-2008 - 21:28:29
Интересува ме мнението ви дали цените на материалите ще се движат със същите темпове и посока, както и тези на имотите, т..е дали ще се запази съотношението м/у тях, респективно - печалбата на инвеститора
Примерно: ново строителство, в добър централен район или нецентрален, но с добра 'локация' (защо не на Варна smiling smiley) и цените на съответните материали.
Дано съм бил ясен в изказа си smiling smiley
Благодаря предварително за отговорите winking smiley
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
02-11-2008 - 23:32:34
Според мен лично това е един от начините да се регулират нещата. Би следвало да се случи, имайки предвид затегнатите вече кредити, цените на материалите и надниците на работниците както и финансовото положение в глобален аспект.
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
03-11-2008 - 14:07:04
Това е ясно, но все пак някакви прогнози? Гледам, че напоследък е модерно във форума да пускат теми от прогностичен характер, но иначе питането им е сериозно и се надявам да бъде възприето като такова smiling smiley
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
03-11-2008 - 14:33:04
Ами директно ти казвам...от 2,30-2,40 арматурното желязо в момента е на 1,10-1,30!
Цимента поскъпна паралелно с ел.енергията но всичко останало, което влиза като компонент на бетона търпи брутална корекция. И пясъка и ЕДМ-а се добиват в мутренски кариери. Мутрата като види, че не може да продава по 50 самосвала на ден, а само по дв -три ще свали надолу защото иначе няма за Бентли и силикон на фолк-певицата. Всъщност най-голям спад в себестойността на м2 застроена площ ще дойде от:
1. Поевтиняване на добавъчният материал-от там бетона надолу.
2. Арматурата вече се нормализира.
3. Тухлите ще тръгнат надолу поне 30-50%
4. Обезщетенията от сегашните 30-50% до 18-28 както беше преди 2006
5. Зпалтите на стр. работници надолу
и така себестойноста ще дойде някъде около 500-600 Евро и при 20% печалба ще стаане 600-720! Между другото в момента може да закупите на 750 от "Селект апартментс" в Княжево...цената преди няколко месеца беше четирицифрена.
Следва повишаване на броя на сделките за ново строителство...разбира се това ще се случи някъде след около 1-1,5 години!
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
03-11-2008 - 14:38:23
Понеже донякъде ме интересува т.4, касаеща обезщетенията, дали може да поясниш каква би била причината да прогнозираш такъв 'храбар' спад в процентите? smiling smiley
П.С. обезщетенията в центъра на Варна бяха от порядъка на 30-35% още в средата на 90-те на миналия век.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-03 14:45 от Zrfv.
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
03-11-2008 - 14:51:12
Ами например ние предложихме на един собственик 27% обезщетение за терен в Люлин(миналат година беше)...той поиска 33%, всъщност каза че си е намерил фирма на 33%. Сега ми звънна в събота искаше среща, да си говорим за обезщетение...разбира се че онези със техните 33% са живи умрели в подобна ситуация като сегашната, и съответно са му казали че искат да предоговарят процент надолу...с много. Казах му директно "приятел в момента и 27% процента няма да ти дам, всъщност нямам никакво намерение да се занимава с жилищно строителство в следващите 2 години...онзи "Ами как така" ...еми така, между другото му балгодарих, че ми отказа на 27%, онзи незнаеше какво да каже. Успокоих го да почака две години и да потърси някой на около 20% и има шанс, неговият "безценен" парцел, да се реализира. Оставих го да си търси...е около 20% мисля, че някой ще му върже!
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
03-11-2008 - 14:53:20
Явно процентите в София и Варна се различават доста. То и друг път е ставало въпрос тук за тези разлики.
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
03-11-2008 - 15:00:14
Ахахаха, да във Варна обезщетенията ще са по около 60-70%...
Шегата на страна, ако имаш имот и искаш да го дадеш срещу обезщетение...в момента вероятността някой да ти предложи повече от 28% и да ти подари дупка е огромна...абе всеки да си опича акъла и това е, вие във Варна доста горяхте по всякакви видове пирамиди, не се ли научихте вече?
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
03-11-2008 - 15:18:06
Добре де, след като си в бизнеса и си наясно с обезщетенията, можеш ли да кажеш колко са били те в центъра на София през 90-те?
Аз познавам хора, които получиха в Гръцката Махала обезщетения от порядъка на 30+ % тогава и не визирам проекти, 'финансирани' от пирамидалните структури, популярни по онова време. А от тогава насам тенденцията бе към плавно покачване. Изключвам периода от последните няколко години, когато покачването бе доста стремглаво - както на материали/жилища, така и на процентите обезщетение
ozi
Re: Съотношение цени на материали / цени на имоти
03-11-2008 - 15:39:31
Според мен парцели в града и в по-хубавите квартали с добри параметри на застрояване са много малко, а колкото и да намалее строителството все пак няма да спре така,че цените и % обезщетение само ще растат.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход