Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за цените на къщите

Публикувано от zestate 
Пак за цените на къщите
31-10-2008 - 21:03:56
Какво ще се случи според всички вас знаещи и можещи с цениите на къщите в предградията на София - визирам Банкя, Божурище, Горна Баня и др. подобни?
При положение че сроителната себестойност на една завършена до ключ къща е от порядъка на 500-600 Е/м2 без да отчитаме безумно скъпата земя която оскъпява къща от 250 м2 с още 160 Е/м2 или около 700 Е/м2 РЗП себестойност?
Подчертавам - завършена до ключ, с направени бани, инсталации за отопление и всичко останало? Продажната цена от 1100 Е/м2 нормална ли е?
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 07:34:04
Момент да проверя.
(700*1,15)*1,15=925 (15% доходност за 2 години работа)
Цената е нормална защото нали знаеш че вече стандартната отстъпка е 20% от обявената цена.
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 12:02:20
250*1100=275000евро.
Ами малко дебело идва цената. Намалявай себестойността.
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 12:46:30
Аз за толкова пари замък+езеро ще построя на приказно местенце.....
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 14:55:47
Абе майтапа настрана ама сериозно за същите пари (около милион евро, а и за 4 млн. колкото е къща в БЕЗУМНО престижната докторска градина) можеш да си вземеш замък или поне къща с история в бяла държава.
А по отношение на поддръжката на замъка (понеже някой все ще се разкряка) ме светна един местен. За 1-2 месеца в годината по закон трябва да отваряш крило на замъка (по твой избор) и да ограмотяваш местните за културно-историческото наследство. В замяна държавата поема ремонти и тн поддръжка на зданието. И вълка сит - и агнето цяло.
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 15:49:36
Не мисля че цялата разправия около строежа на една къща си заслужават 15% доходност. Вярно че като не го правиш за себе си е по-друго но все пак...
Abu
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 17:14:52
Мисля, че по погрешен начин достигате до понятието себестойност на къща и оттам се правят грешни изводи за маржа на печалбата. Това, че даден строител я е построил за 500-600 евро/м2 съвсем не значи, че това е себестойността.
И аз не съм съвсем сигурен, но себестойност според мен трябва да е материалите с транспортните разходи + труд, но без рентабилност и печалба. Т.е. по груба сметка около 250-300 евро квадрата излиза строежът до ключ, което означава, че под тези пари строителят ще е на загуба, под 500-600 примерно трудно ще покрие фирмените си разходи и ще е с незадоволителна печалба, а всичко нагоре е добре дошло.
4овек е по-навътре в материята, да ме поправи ако греша!
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 17:30:31
мисля 4е abu е прав ако на един строител му излиза на 500-600 евра на квадрат това не зна4и 4е е толкова има 2 варианта за цените;
или строителя е внасял материали от САЩ и е оскапил строителството или ви льже 4е това е себестоиниста
според мен наи вероятно е второто защото себестоиноста излиза не пове4е от 350 евро на квадрат
мисля 4е има доста хора в този форум които могат да кажат каква е реалната цена
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 17:33:16
трудно е да се определи понятието "себестойност"
и друг път съм писал по въпроса , и сега ще го повторя:
500 - 600 ЕВРА/кв е сегашната МОМЕНТНА цена !!!
толкова струва една къща,ако има наредени 500 бройки и чакат купувач !
българинът обикновено става за статистик , т.е. знае само онова,което ВЕЧЕ се е случило !
за анализатор НЕ СТАВА !!!
ако аз трябва да строя къща,бих направил следното :

1) бих събрал информация КОЛКО ВРЕМЕ продължава един строеж (най-важният аргумент)
2) бих взел за БАЗА СЕГА цената на една тухла,на един кг. желязо,цената за залепване на един кв метър прочки , цената на един кв. метър ПАРЦЕЛ и пр изходни данни !
3) на база МОМЕНТНИТЕ цени , времето за построявени на къща и ориентировъчната инфлация за това време (примерно,за год. и половина време за строеж-цените на цитираните в т.2 параметри са поскъпнали 1.6 пъти)
4) бих определил колко би ми струвала къщата след година и половина
5) ако излезе 1000 евро а сега има на пазара 550 евро готова ........какво има да мисля ?!?
----------
който не е съгласен - да гледа тази вечер по БТВ (БТВ-репортелите) какво представлява пазарът , ако може да го разбере,ще усети,че няма никакви сметки,икономика,формули и пр........всичко е ...........
както се казва: битият / бит ..............втората част не винаги е приятна


---------------------------------------------------
дотегна ли ви да чакате еФтинийката
Re: Пак за цените на къщите
01-11-2008 - 17:47:20
За себестойност може да се говори единствено за ново строителство или поне за това от последната парична реформа насам!Старото строителство няма нито стойност нито себестойност то има ЦЕНА!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход