Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: БНБ и задължителите резерви

Публикувано от Naskata 
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 18:09:39
Global, не те четкам smiling smiley Мисля го - пък и знаеш, че много-много не цепя басма и си казвам, каквото мисля.

Ами в личен план бивам. Да чукна на дърво!

Абе то си е бъзик отвсякъде в "оня", че и в тоя форум smiling smiley Вече имам чувството, че участвам в някакъв водевил smiling smiley

Но сметката на американците май всички (кои пряко, кои косвено) ще я плащаме. Ей, ние тука колко години преход към капитализъм правим и си вярваме, че така трябва за наше и общо добро, ония там пък комунизъм градили през това време - ха сега де - накъде върви светът smiling smiley

Бъди здрава и близките ти - също! И пиши от време на време. И аз се надявам да направим пак седянката през зимата smiling smiley
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 18:11:51
global Написал:
-------------------------------------------------------
> По втория въпрос - за печатането на пари.
> Принципно инфлация, освен популярното значение на
> поскъпване, има реално значение да преобладават
> парите над стоковото предлагане. Самия факт, че
> през последните 2 години, се забеляза поскъпване в
> целия свят, без да имаш доказателства, че се
> печатат пари, то е ясно от последицата, а именно -
> голямата инфлация.

Ха, ама навсякъде статистиките не ги отчитат smiling smiley 3% 4% годишно отчитат "Хармонизирана система" си имат за смятане на ИПЦ smiling smiley Ей, днес се хиля като луда smiling smiley)))

Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 18:17:22
Joan,

Преведи ми какво значи ИПЦ?
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 18:24:55
global Написал:
-------------------------------------------------------
> Joan,
>
> Преведи ми какво значи ИПЦ?


Индекс на потребителските цени - демек официалният измерител на инфлацията на потребителските стоки. Щото има и на производител. CPI на английски - consumer price index

Абе все си мислех, че нашата статистика е стъкмистика, ама тя не била само нашата такава smiling smiley))



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-23 18:25 от Joan.
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 18:33:06
Благодаря! Разбрах какво искаш да кажеш. smiling smiley
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 18:46:30
Аз си мисля, че не сме в стуация на голямо парично предлагане, а точно обратно-паричния ресурс е ограничен и точно това довежда до по-висока цена на кредитите като пръва и най-пряка последица.
При нормални условия тезата за печалби на банката като разлика между активните и пасивните опирации е точно така,както си я описала-т.е. колкото по-голям обем пари банката предоставя, толкова по-високи са печалбите (разбира се говоря за банковата дейност в чистия й вид и без предоставяне на допълнителтни финансови услуги и без същата е от типа на "инвестиционните" банки).
В случая обаче, намаляването на резервите, няма да доведе до поевтиняване на кредитния продукт, точно, заради ограничения паричен ресурс, а до покриване на загуби и пълнене на дефицити от капитализирани финансови продукти, който към настоящия момент не могат да бъдат нито продадени, нито осребрени под каквато и да е форма и практически са една "0" (точно тези продукти, които банките накупиха от т.нар. инвестиционни банки в САЩ и най-вече т.нар. SIV-ове).

Ето така мисля аз и дано съм успял да го обясня.

А за инфлацията, че реално представлява преобладаване на парите над стоковото предлагане мисля, че не е точно казано, защото по този начин се игнорира въобще активността на потребителите-може да има стоково предлагане за една стока, примерно казано от 100 единици, но реално търсенето да е за 10 единици-тогава кое инфлацията- процента от пари с които прехвърля 10 или 100 единици ?
Тук (за инфлацията), аз си оставам на консервативното становище, измервано в два момента или за два периода и покупателната способност...

Стана дълъг и отегчител пост-а.
Разбира се, това е моето мнение и не го налагам, нито пък е цел за пораждане на някаква полемика, заради самата нея... smiling smiley
И накрая мисля, че никой не е толкова прост-точно сега да печата пари, защото при тези огромни празноти парите ще потъват директно от печатницата, а инфлацията не само ще галопира, но май и кълбета ще прави... :ami:
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 19:00:14
Naskata ,
интересни мисли нахвърляш, има неща, които заслужават внимание, и неща, които ми се ще да оборя. Утре, ще се опитам да ти ги обясня.
За инфлацията, не аз откривам Америката. Има много теории за нейната същност и в никакъв случай не може да прехвърляш аналогично предлагане на една стока за 10 и 100 единици и да си мислиш, че инфлацията представяла просто събиране на парите, които са над стоковото предлагане. Ако нещата са така прости, няма да има такова спорене между икономистите , но принципно нещата са такива , каквито ти ги обясних.

Подобно на теб, и аз не влизам в полемики - кой прав, кой крив, но нещата са интересни от всяка гледна точка и човек може ( а може и да не може) по-добре да си обясни случващото се около него. smiling smiley
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 20:23:45

Защо БНБ увеличи на 12% резервите на банките? За да намали ръста на кредитирането. Сега банките обявяват, че ще намалят кредитирането, увеличават лихвените проценти, което означава, че е логично БНБ да действа в обратна посока - т.е. да намали задължителните резерви. А бе просто не е логично сега да действаш с мерки, които оскъпяват кредита.
Не мога да проумея защо всички гласуват с НЕ. Явно защото трябва винаги да хулим, решения, дори да са логични.
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 20:25:56
Да добавя нещо. Представям си как бихте реагирали ако БНБ вземеше решение да увеличи резервите на 15%smiling smiley
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 21:11:38
Е, Човече, мислиш ли, че ако резервите паднат на 10 % или на 8 % кредитите ще станат по-евтини ?
Аз не !

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход