Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Под наем или в "свой" "дом"?

Публикувано от tata 
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 00:55:11
dreamer79 Написал:
-------------------------------------------------------
> Барба,
> От 4-5 месеца не мога да намеря програмист с
> минимали познания за PHP и желание да се учи за
> 2000лв. vbox7 и host.bg/И двете са на нетинфо./
> търсят по един програмист на 1500лв от месеци.
> Същото е с куп познати в ИТ.

Предложи 3000, 4000, 5000 докато намериш....
Никое франсе няма да дойде да работи за 1000 евро на месец, при същата издръжка на живота като във Франция.
Щом един брокер иска 6000 евро за 1 седмица работа не виждам защо един програмист да иска по-малко.

От сега виждам, че до 2-3 години българския бизнес масово ще търси чужди компании за ИТ услуги. Ще плаща много и ще става все по-малко рентабилен. Причината си е в това, че НЯМА уважение от бизнеса към наетия служител а в обратната посока - доверието е нулево. При тези обстоятелство бизнес не може да се прави.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-16 00:58 от Huba-Buba.
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 00:58:02
stamby Написал:
-------------------------------------------------------
> Ти откъде си Коминче, та толкова го познаваш този
> район? Аз живея там от 1983 година


"От Батак съм,чичо.Знаеш ли Батак?
Хе,там зад горите...много е далече."



Та! След, като някои от вас побързаха да изкажат мнение,че новото жилище на човека е едва ли не на кофти място,защото нямало училища/ти да видиш?/ ,реших да проверя.На въпроса ми "какви средни училища има в "Ст.град",ми бяха продиктувани тези,които съм посочил.На тел. по-горе,можете да искате обяснение от инспектора в сектор "Просвета",защо ги водят в Ст.град?На сайта на СГО адресите са:
Техникум по съобщения-адрес:София,Студ.град,ул.Арсо Пандурски"1
8-мо СОУ"В.Левски"-адрес:София,Студ.град,кв.Мусагеница ,до бл.97
55-то СОУ"П.Каравелов"-адрес:София,Студ.град,ул."Дъбница"№3,кв.Дървеница
Това, също може да се провери.


Е?Имали в Студентски град средни училища,или няма?


п.п.И все още ж.к."Дружба" 1 и 2 ,се обобщава като "Гара Искър".

confused smiley
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 01:27:44
komin4e Написал:
-------------------------------------------------------
> stamby Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Ти откъде си Коминче, та толкова го познаваш
> този
> > район? Аз живея там от 1983 година
>
>
> "От Батак съм,чичо.Знаеш ли Батак?
> Хе,там зад горите...много е далече."
>
>
>
> Та! След, като някои от вас побързаха да изкажат
> мнение,че новото жилище на човека е едва ли не на
> кофти място,защото нямало училища/ти да видиш?/
> ,реших да проверя.На въпроса ми "какви средни
> училища има в "Ст.град",ми бяха продиктувани
> тези,които съм посочил.На тел. по-горе,можете да
> искате обяснение от инспектора в сектор
> "Просвета",защо ги водят в Ст.град?На сайта на СГО
> адресите са:
> Техникум по
> съобщения-адрес:София,Студ.град,ул.Арсо
> Пандурски"1
> 8-мо
> СОУ"В.Левски"-адрес:София,Студ.град,кв.Мусагеница
> ,до бл.97
> 55-то
> СОУ"П.Каравелов"-адрес:София,Студ.град,ул."Дъбница
> "№3,кв.Дървеница
> Това, също може да се провери.
>
>
> Е?Имали в Студентски град средни училища,или
> няма?
>
>
> п.п.И все още ж.к."Дружба" 1 и 2 ,се обобщава
> като "Гара Искър".

Тези обяснения много ми напомнят за БИТАКО. Там така убеждаваха и ти обяснаваха, как нищо не разбираш и как стоката, която ти предлагат е фърст.

Техникума по съобщения някога беше ПИС - полувисш, после май стана колеж а вече си е техникум.
Та въпроса е ако едно младо семейство живее в района - 55-61 блок дали на техните деца ще им се налага ежедневно да ползват 280 за да ходят на училище.
Ако питате мен с 94 би им било по-удобно, защото училищата в дианабад са по-близо от другите в район студенски.
А защо просто не кажем, че в столична община има много елитни гимназии и спокойно може да живеете в бистрица, защото от там до центъра на софия са има-няма 15 км. Ми то и пеша може да ги минеш ако ти се наложи.....


та така, някой хора не са излелнали от матрицата на битако!
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 07:24:35
dreamer79 Написал:
-------------------------------------------------------
> Re: Под наем или в "свой" "дом"?
> Изпратено от: barbaron (IP съхранено)
> Дата: September 14, 2008 02:21PM
> Айдеее, че то било рай в България! А аз съм седнал
> да се тревожа за вас!
> Сега ще ви пратя два милиона франсета, да заемат
> незаетите работни места
>
> Барба,
> От 4-5 месеца не мога да намеря програмист с
> минимали познания за PHP и желание да се учи за
> 2000лв. vbox7 и host.bg/И двете са на нетинфо./
> търсят по един програмист на 1500лв от месеци.
> Същото е с куп познати в ИТ.
> Имам бая наблюдения за други видове бизнес, защото
> съм работил за счетоводен софтуер и имам куп
> познати в какви ли не по дейност фирми покрай
> това. Ситуацията в България наистина е различна от
> преди години. Има си огромен глад на кадри и в
> София средната заплата е ок. 1000лв чисто и
> нагоре. В Пловдив цифрата е 600-700лв. И на двете
> места всеки опит да наемеш човек с някакви умения
> е свързан с месеци търсене и много трудно
> намиране.
> А наистина за не най-дребния предприемач/с едно
> квартално магазинче/ доходи от 5-6000лв не са
> много. Умножи по 2 за двамата в семейството и
> сметката става. Канторите не искат да водят фирма
> по ДДС под 400-500лв, а водят по 50-60 и т.н..
> Друг е въпросът колко се декларира изобщо. За
> собствениците е все по-изгодно да си плащат
> данъците. За работниците не е приемливо често да
> им кажат, че за тях са отделени 2000, но ще
> получат 1000лв, а и фирменият данък е 10%, т.е. и
> двете страни в момента са щастливи на осигуровки
> на 300-400лв и платени 10% на 700-800лв "печалба",
> но чиста заплата над 1500лв в този случай.
> Не гледай статистиката в страна, където сивата
> икономика е огромен процент.
> За разлика от Камелия за мен доходите не са
> причина за високите цени на имотите. Знам каква е
> логиката при правене на сметка дали ти е изгодна
> ипотека или наем. Но цифрите са си цифри и няма
> защо да не ги казваме.
> Ако заплатите бяха по 500лв в София, как си
> представяш наем на ателие/хол с кухня в него и
> спалня, т.е. става за един човек или младо
> семейство/ да е 400-500лв? И защо столицата да се
> пълни с преселници, ако не могат да си платят
> наема със заплатата?
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 09/16/08
> 12:43AM от dreamer79.


Отлично мечтателю. Прав си. Кадърен човек в ИТ никога не е вземал под един кв. м. на месец. Но чакай. Има една подробност. Кои казва, че задължително трябва да живеем в мизерия. Нима по дефолт трябва да сме супер бедни и последното ни левче да отива за наем. Ние новото поколение високо образовани и кадърни млади хора предявяваме нещо нечувано за чалгаджийте - вкус. Да за мен и за хората около мен цените са ОК, но ние сме видели широкия свят знаем какво е стандарт, знаем какво е качество, идваме искаме и изискваме. Да вземем за пример наемите - как някой си позволява да отдава апартамент във вида в които му го е оставила баба му. Не! Един човек който прекарва деня си в свръх модерен офис знае, какво са съвременни материали, какво са интериорни решения. Не е достатъчно да си топ локейшън, трябва да инвестираш да си направиш апартамента и не само пари трябва да викнеш дизайнер и накрая няма да получиш и стотинка повече, защото образования човек е бил по света и зане кое колко струва. На помощ на чалгата идва селянията, идват мийекащи и бийекащи, да вчера ходили във външен нужник и им се струва, че нещата в Сфия са ОК. Не не са драги, мийекащите и бийекащите свършиха и сега ще продавате на хора с изисквания. В този смисъл цените на жилищата НЯМА да паднат - просто за същата цена ще получваш два пъти повече реална жилищна площ на качество съоветстващо на висотата на образованието и професионалната ти компетенция.
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 08:23:31
Абе, тук луди ли има или никой не чете, а само се кометират подбрани откъси от съобщенията, що ли? Куку и Барбарон за малко да ме псуват, че говоря за високи доходи в София. А тръгна от това, че Куку цитира заплати от 500лв повсеместно в банки и на престижни длъжности в София и аз писах, че не е точно така откъм заплатите. Прочети стр.8 и виж мнението ми там. Прочети и мнението ми на сегашната страница. само цитирам:

"За разлика от Камелия за мен доходите не са причина за високите цени на имотите. Знам каква е логиката при правене на сметка дали ти е изгодна ипотека или наем. Но цифрите са си цифри и няма защо да не ги казваме. "

Живея под наем, не бйекам, не слушам чалга, а джаз, а напоследък не знам как се върнах малко на ню уейва. Със сигурност имам счетоводна култура покрай дългогодишна работа със счетоводен софтуер и внедряване, консултации, писане на логика. Знам понятия като амортизация, такси, приходи, разходи. Чел съм достатъчно за оценката на имоти и съм разработвал модул за оценка по стандарт, който накрая орязах да не показва амортизации, че излизаше, че и без ипотека жилище в София не може да се изплати при покачване на наемите с 10% на година за повече от 50-60 години, а с ипотека няма изплащане.
Знам, че наем от 400-500лв е нормален за заплати ок 1000лв средно. Затова и пиша

"Ако заплатите бяха по 500лв в София, как си представяш наем на ателие/хол с кухня в него и спалня, т.е. става за един човек или младо семейство/ да е 400-500лв? И защо столицата да се пълни с преселници, ако не могат да си платят наема със заплатата? "
и просто питам как Куку и Барба си представят тук да се взимат 500лв за супер квалифицирани банкери и т.н., а хората да искат да идват с идеята, че им остават повече пари отколкото по родните места. Даже да има в пъти по-големи доходи от 1000, то всичко се компенсира и пазарът се движи от средното ниво. При такава заплата повече от 500лв не може да се искат, защото на пазара има Х жилища и не може от своя наемател с доходи да искаш повече. Той просто ще намери друго жилище на по-ниска цена. Затова и след отчитане на инфлацията от 2002г насам наемите са мръднали реално с не повече от 5-10%. Нормалната цена, на която има някаква идея в купуване при днешните наеми е максимум 600-700 евро/кв.м.. Тогава нещо си от покупката се изплаща в що-годе нормален срок.
Не съветвам никой да купува. Аз съм сред най-върлите противници на балона сега. Защото ми е ясно как ще повлече хората. Обяснил съм в първия си пост по тази тема кога може да се купува в България в наши дни- имаш излишни пари и искаш да ги инвестираш в лукс. Но не гледаш изобщо да има възвръщаемост и си наясно, че се набутваш откъм пари.
Нещо не ми харесва емигрантите да говорят колко сме зле тук и как са ниски заплатите за разлика от техния рай. Сигурен съм, че Барба, Куку, Асен са успели и имат право за гордост от това. Просто виждането им за страната ни е компилация от времето на тяхното напускане и прочетено някъде явно. Поне до въпроса за стандарта на живот се убеждавам, че е така. А чисто икономическата им логика е наистина вярна. При равновесни цени 600-700 евро/кв.м. ми е ясно, че паниката от криза би могла временно да докара пазар на 400-500 примерно. Защото това е сред основните характеристики на кризите- често се продава на голяма загуба, за да не падне още цената.
Разберете, не умираме от глад, не живеем зле откъм пари за развлечения и т.н. Братът на Йордан Йовчев- Георги, всяка година идва на гости на бивше мое гадже. Преди година разказваше как той с високи за щатите доходи не може да си позволи там да излиза често на заведение. Просто живее в Чикаго, а там най-близката дискотека била на 20 километра от тях и таксито само било 50 долара в едната посока. Тук все още някои, комплаксирани от идеята, че не са като него в щатите, го гледат като нещо много. Всъщност, всеки мой познат се е чудил на подобни реакции спрямо емигрант. Реално у нас има много по-успели спрямо родния стандарт/С 4-5000 на месец спокойно може всеки уикенд да си в Гърция, излизаш редовно, имаш кола и т.н. С 2000 пак не си зле, а такива заплати от година-две си има./. Но пък снощи четох есе на Георги Марков относно легендата за Запада. Разказва за 4 младежи, които избягали, защото си мислели, че там няма как да не е по-добре. Двама се върнали, двама едва си намерили нископлатена работа след шока, че никой не ги гони, но и никой не се връзва да им дава веднага пари, коли и т.н.. Неговата оценка от 60те важи и днес- квалифициран ли си и имаш ли късмет да работиш по специалността на Запад, то може и да си по-добре, а иначе просто мизерстваш спрямо живота си в България.
Някой ме пита защо не давам 3000. Ами, реално кандидати за работата при мен има. Заплатата е м/у 500 и 1000 лв над тази за това ниво на познания. НЯМА ЕДИН, КОЙТО ДА РАБОТИ ДОБРЕ ИЛИ ДА НЕ Е КАЗАЛ, ЧЕ РАБОТАТА МУ ИДВА МНОГО. А реално за проби съм давал за седмица-две да се прави нещо, което аз сам правя за 2 дни. Пак никой не ме е питал, ако не разбира нещо, а направо всичко се осира и т.н. Но това са съвсем различни приказки, които може някой ден да се говорят на по бира при Дивал.
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 08:49:58
Quote

Реално у нас има много по-успели спрямо родния стандарт/С 4-5000 на месец спокойно може всеки уикенд да си в Гърция, излизаш редовно, имаш кола и т.н. С 2000 пак не си зле, а такива заплати от година-две си има./.

Има такива заплати. Това е факт. Но направим една елементарна сметка.
При годишен БВП от 60млрд лева на човек се падат под 9 000 лева годишно.
Хайде сега ми кажи как може повечето хора да взимат по 2000 лева на месец, като сметката показва 715 лева на месец.

Quote

Ами, реално кандидати за работата при мен има. Заплатата е м/у 500 и 1000 лв над тази за това ниво на познания. НЯМА ЕДИН, КОЙТО ДА РАБОТИ ДОБРЕ ИЛИ ДА НЕ Е КАЗАЛ, ЧЕ РАБОТАТА МУ ИДВА МНОГО. А реално за проби съм давал за седмица-две да се прави нещо, което аз сам правя за 2 дни.
Това което казваш е така и не бих го отричал. Но я си помисли, при теб или твоите познати в ИТ имало ли е кадърни, способни и работливи хора, които са си отишли?

Пак ти повтарям - в България Доверието и Уважението между КАПИТАЛА и Наемния труд е компрометирано и ЛИПСВА! Причините за това са много и не ми се задълбочава да ги обяснявам. Мога само да кажа, че промяната в тази ситуация може да се случи но не и при сегашните поколения!
Нали не си мислиш, че може да ни се размине плащането на сметката за мурафетите на предните поколения и безхаберието на прехода!

п.с.
Quote

С 2000 пак не си зле, а такива заплати от година-две си има
Ти защо смяташ, че и този със заплата 2000 лева на месец мисли като теб?






Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-16 09:12 от Huba-Buba.
Анонимен потребител
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 09:07:57
Quote

От 4-5 месеца не мога да намеря програмист с минимали познания за PHP и желание да се учи за 2000лв

Айде стига с митовете smiling smiley
Че вземаме бая пари вземаме, ама ти пък съвсем се изхвърли. Едва ли не изкара, че не можеш да намериш студент 2-3 курс за 2000 лева smiling smiley
Такъв какъвто търсиш - минимални познания (разбирай прочел една книжка и направил едно курсово проектче) и с желание да се учи (разбирай това му е първа работа) вървят под 1000 ако трябва да ги учиш от А и Б и към 1200-1400 - ако могат да "четат". Вярно, че ние малко на "килограм" ги купуваме, ама ако купуваш на "дребно" би трябвало да намериш за 1300-1500.

Или търсиш човек с опит дето си е научен, тогава наистина за 2000 може да ти е малко трудно но не невъзможно или нямаш подходяща реклама или нещо във фирмата ти куца. Я звънни на "каките" от булуъркс да ти пратят малко кандидати.

В момента в ИТ фирмите разчетите се правят на около 2000 "средна" заплата.

П.С. горните числа са след плащане на осигуровки и облагане с данъци.
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 09:46:10
dreamer79, тая дето си я подкарал със заплатите, води до задънена улица. Нема да те разберат, братко. Виж тази сага: [forum.investor.bg]
Пробллема в случая не е КОЙ МОЖЕ ДА СИ ПОЗВОЛИ ЗАКУПУВАНЕ НА ЖИЛИЩЕ, А КОЙ СИ МИСЛИ, ЧЕ МОЖЕ ДА СИ ПОЗВОЛИ ТАКОВА. Оказва се, че в Б-я има сериозна разлика между двете. Същата дупка съществува между оценката за собствената работа и реално свършената работа, а от там и пропастта, която изниква между очаквани приходи и реална заплата. Като насложиш тези неща, изводите са ясни.
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 10:03:31
Значи, митове няма. Начални умения за PHP не са малко сайтче с 10 човека дневно, което показва 3 статични страници. Не ми е такава работата, та търся човек, който може да пише нещо лесно, но и да иска да го пише лесното качествено, а аз да работя сложното, докато в проявата му на интерес не научи и той сложнотиите. Иначе наистина опитите са с работещи в галеми фирми, които искат повече пари от досегашните си, но реално не искат да учат и да работят. Минимални умения по програмиране са познания на синтаксис, но не добри познания на алгоритми, структура на сложни БД и т.н. Проблемът на масата извън ИТ е, че не знаят какво е малко знаещ програмист.
Как така разчетите са на 2000, като НетИнфо дават 1500,? А и при всяка конкретна оферта за работа има много неща за гледане. Аз например не искам човек в офис, а да отчита работа, която работи когато и колкото си иска, стига да е в разумен срок. Така спокойно за 3-4 часа на ден ще изкарва 2000 от мен и ще може да си доработва за още. А познанията, които аз самият съм натрупал за СЕО/Вече консултирам огромна фирма, която се лудна от успеха на мой сайт в началото на годината, а сегашният ми проект е още по-напред./, правене на сайтове за хиляди посетители/За месец последният ми сайт се вдигна на 10000 души само от СЕО и е на един сървър с други проекти и т.н. Идеята да си вдигнеш нивото в пъти според мен е бая по-важна от парите, ама то и за пари само желаещи и сносно кадърни просто няма.
За БулУъркс не знам. НетИнфо са пробвали и с тях, ама още нямат хора за vbox и host.bg и то поради ниските умения на желаещите... Иначе компенсират 1500лв/и повече/ с куп екстри.
"Това което казваш е така и не бих го отричал. Но я си помисли, при теб или твоите познати в ИТ имало ли е кадърни, способни и работливи хора, които са си отишли? "
Не си отиват. Няма един да ти се иска да му дадеш шанс да ти работи. Минал съм през неспазени срокове, обяснения, че не може да казвам задание, тъй като човекът сам бил свикнал да си измисля проекта, обещания, че нещо става за половин ден и след 2 месеца да го пиша сам за 2 дни при идея, че разумен срок за наемник е седмица, изчезване за 2 седмици и последвал въпрос да се почне ли да се работи задание дадено за седмица срок и реално свършено от мен за половин час и т.н.
Но тук спорът не е за перипетиите при наемане на човек. Имам много истории като търсене на склададжия с умения да въведе заявки за следващия ден на ексел, което продължава 3-4 месеца и при 60 кандидата няма и един свестен и т.н. Говорим си за това дали в София доходите, особено на доказани специалисти, са 500лв или има бая по-високи. Някой софиянец тук да каже, че той и познатите му са масово на по 500лв и се скапват от работа? Някой да обясни как се живее в града, ако наистина това е масовото явление. Това вече би било разумен отговор на моето виждане за доходите. Ама честно, кажете колко от вас са на малки заплати и къде ги взимат. Разликата м/у чиновническа или бюджетна работа и частния бизнес е ясно, че е огромна, и в бюджета остават само тия, дето не искат да си дават зор.
Re: Под наем или в "свой" "дом"?
16-09-2008 - 10:21:34
dreamer79 Написал:
-------------------------------------------------------
"Това което казваш е така и не бих го отричал. Но я си помисли, при теб или твоите познати в ИТ имало ли е кадърни, способни и работливи хора, които са си отишли? "
> Не си отиват.


Точно за нетинфо не ми говори, че не са си отивали.
Хайде хайде, ти от 1-2 години ли си в бизнеса?
Вземи се порови малко да видиш назад какво се е случвало. Не случайно ти казах, че идва време за плащане на сметката!

Преди години когато виждах какво се случва казвах - ще дойде момент, когато ще ревеме за хора, но няма да има. По това време така наречените бизнесмени се подиграваха с квалифицираните си кадри и ги правеха на маймуни. Е, те си отидоха. Сега недейте се оплаква!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход