Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 13:36:55
turbozol, чл.51 от Търговския закон е императивен-не подлежи на тълкуване!Страните по сделката договарят кой ще плаща за посредническата услуга обичайното възнаграждение.Посредника не е страна и напъните да взимате пари от двете страни не са законосъобразни ,чрез предварителното договаряне на посредника със страните поотделно,както твърди една бяла птица-взимам двоен процент! smoking smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 13:43:21
avatar
фло Написал:
-------------------------------------------------------

> При всички случай неразбирането продължава-ето и
> цитат:при всички случаи, щом двете страни са нейни
> клиенти, процентът ще е двоен.
>
> Ако процентът си заслужава ,всеки адвокат може да
> ви остави и без него!!!

Неразбирането продължава, но от теб! Опитала съм се да ти обясня, но май трудно схващаш. Всеки плаща за това, което ползва. А този, който извършва работата, има ценоразпис. Когато работи за един човек- получава уговорената цена. Когато работи за още един човек- получава и от него. Така по- ясно ли е?
И ако прочетеш още веднаж чл. 51, ще видиш, че уговорката между страните е за това, коя би решила да поеме плащането, а не колко ще решат да платят на фирмата!

Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 13:57:20
Трудно схващам наглостта,верно е!Цитат: Всеки плаща за това, което ползва. А този, който извършва работата, има ценоразпис. Когато работи за един човек- получава уговорената цена. Когато работи за още един човек- получава и от него. Така по- ясно ли е?
Това е абсолютно вярно за околовръстното spinning smiley sticking its tongue out Каква двойна работа може да свърши посредника при договаряне между две страни??
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 14:04:55
avatar
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Трудно схващам наглостта,верно е!Цитат: Всеки
> плаща за това, което ползва. А този, който
> извършва работата, има ценоразпис. Когато работи
> за един човек- получава уговорената цена. Когато
> работи за още един човек- получава и от него. Така
> по- ясно ли е?
> Това е абсолютно вярно за околовръстното Каква
> двойна работа може да свърши посредника при
> договаряне между две страни??

Хи,хи! Прочети темите по въпроса. Има- няма, няколкостотин страници. Ако мислиш, че ще впечатлиш някого с нападки- грешиш. Минахме през това и решихме да се държим възпитано.

пп Не е лошо, да започнеш от значението на понятието "посредник". smoking smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 14:08:02
Да започнем оттука:Определение
Чл. 49. (1) Посредник е търговецът, който по занятие посредничи за сключване на сделки.
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 14:22:58
didodido Написал:
-------------------------------------------------------
НАПРАВИ РАЗЛИКА МЕЖДУ ТЪРГОВСКА ПРАКТИКА И
> ТЪГОВСКИ ПОСРЕДНИК И ТОГАВА ПРОДЪЛЖАВАЙ ДА СЕ
> ПЪНЕШ
> Извини сърказмът ми, но умните казват "Прекаленото
> обяснение е обида за аудиторията". И тъй като
> аудиторията в този форум се редуцира до два
> препинателнои знака - Хъба буба и Николасе, не
> смятам да ви удостоявам повече с внимание, като
> съветвам и останалите да последват примера ми, ако
> им е ценно времето.
>

Аз определон правя разлика между Търговска практика и Търговски посредник. По принци това са две принципно различни неща. Търговската практика се упражнява от Търговските субекти в частност АНИ. Освен, ако не искаш да приема, че АНИ не прави нищо! Но тогава трябва да отговориш на въпроса, щом не прави нищо има ли основания за заплащане и печалба?

За това и цитирания закон важи за АНИ и те трябва да се съобразяват с него!
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 14:31:27
turbozol Написал:
-------------------------------------------------------
> До Фло и Дъфката-Цитирането на закон и наредба не
> означава ,че познавате закона или наредбата.
> Необходимо е тяхното -ТЪЛКУВАНЕ!!!, а вие сте на
> светлинни години от него!!


Ако ти имаш претенции, че го познаваш по-добре моля дай тези против нещата които отбелязвам. Например докажи, че обявата за имот в медиите не е реклама с цел продажба. Или покажи текст в закона, който изключва АНИ или въобще посредниците от указаните членове!

Като са написали допълнителна услуга хората не са упоменали конкретни услуги, които са забранени. Въпроса е има ли допълнителна услуга или не?
Ако няма услуга - няма процент.
Ако има процент - има услуга.
Или съм в грешка - май НЯМА УСЛУГА но ИМА ПРОЦЕНТ???

Quote

Ако посредника "ЗАБЛУЖДАВА " умишлено с неясна информация или подвеждаща такава..тоест "въвежда в заблуждение "страните с цел ЛИЧНА ОБЛАГА,тогава съм съгласен,че има нарушение на закона и не го оспорвам ,ако е обратното НЯМА нарушение..

Под заблуда може да се приеме липсата на указание за допълнителна цена на посредническата услуга. А не само грешна квадратура.
(това последното май също е доста интересно... но там строителното лоби май си е вързало гащите)
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 14:38:08
Фло е прав/а...Ако четем закона,посредника определя предварително каква му е комисионната-5.6.10%.Как ще си я поделят страните,вече е тяхна работа.
За това писах преди,че тоя начин на изчисляване е изначално порочен.Да,нормално е и двете страни да дължат комисионна,защото се приема,че и двете имат полза от сделката и услугите на посредника.И ако не уговорят нищо,е нормално да дължат по равно.В случая обаче...брокерите им взимат свободата на договаряне.

Това,ако четем закона,разбира се,понеже никой не може да ме убеди,че брокерите у нас са посредници в чистия търговски смисъл на понятието.Нито практиките им са посреднически,нито организацията на цялата им дейност.
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 14:39:08
чета едните и другите и спорът все повече започва да прилича на сцена от "В името на Розата" ; Дали Христос е имал една или две ризи...
Което не променя факта, че брокерите прекарват изключително много време във форума...дали е защото имат много работа? :]
ПС Това последното не е заяждане а закачка winking smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
30-09-2008 - 14:46:14
Може би ако определението за посредник беше по-конкретно и ясно щеше да е по-лесно.
Под посредник аз разбирам - имаме ос една страна купувач и от друга продавач. Те се "познават" и отиват при НЯКОЙ от посредниците за да се договорят с негова помощ.
т.е. презумцията - "сключваме договор и те запознавам с другата страна не ми се струва посредническа...."
Защото има ексклузивитет на "посредника", а това мисля че не е много правилно. Примерно нотариусите - има много и страните отиват при избран от тях.
Нотариуса не си избира клиентите а те него.

За това и ми се струва, че АНИ са повече към Търговските представители. Доколкото те сключват договор първо с едната страна за изпълнение на услуга а после търсят другата страна по сделката.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.