Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 17:23:46
Е то беше казано колко е нормалната комисионна.
На запад е около една средномесечна работна заплата.

Тук се искат 2-3 пъти повече.
Защо?




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-05 17:24 от Huba-Buba.
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 17:38:02
avatar
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
> Да, тук дискусията може да премине на тема
> "процентно адвокатите или АНИ са по-големи
> тъпунгери". Може и адвокатите да са, но написаното
> от мен остава факт, там я има презумпцията
> "адвокат специалист", иначе парите са дадени на
> вятъра.
>
> --------------------------------------------------
> --------------------------------------------------
> ------------
>
> Понеже нямаш опит, да ти кажа - много по - голям е
> шанса да срещнеш адвокат, който не разбира от
> имоти, отколкото такъв брокер.
> --------------------------------------------------

Работата е в това, че аз изразявам личната си гледна точка, а аз имам такъв адвокат. Това значи, че те ако се рекламират, ще научат и хората за тях. Със сигурност той не е единствен, така че положението не е толкова критично.

> --------------------------------------------------
> -------------
> пенсията на баба ти Мара, не правиш ли и тази
> > сметка, че 1000 е които примерно ще взема, са
> 20
> > пенсии на моята майка ?
>
> Това не виждам в каква връзка е казано.
> --------------------------------------------------
> --------------------------------------------------
> -------------
> Връзката е, че ти жалиш за баба Мара, аз пък за
> майка си.
> --------------------------------------------------
> --------------------------------------------------
> -------------
>
> Няма как обаче да отречеш написаното от мен за
> нормалния размер на комисионата.
> --------------------------------------------------
> --------------------------------------------------
> -------------
> Какво значи "нормален размер" и как се определя ?
> Какъв е критерият, би ли ми казал ? Знаеш ли колко
> е средният ми месечен разход по поддръжка на офиса
> например ?

Ами написах - нормалният размер не се определя от твоите разходи, а от това, до какъв размер за хората е по-изгодно да ползват услугата. В момента те я ползват въпреки това, заради масовата нагласа.

Ако разходите на един бизнес не могат да се вместят в тази граница, то той е нерентабилен и следва да не съществува.

Сигурен съм и че ако започнеш да произвеждаш телевизори в домашни условия разходите ще са такива, че продукцията няма да е конкурентна изобщо. Да, можеш да си сложиш десеторна цена, а ако има и нещо уникално в тях, може да имаш и продажби. Но при услугите свързани с имоти, за "уникални" неща не се сещам.
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 17:42:50
АНИ-тата не работят със свои пари и стопански риск!Работят с вашите пари на ваш риск!Затова са издържливи,щото нищо не губят при всякакви обстоятелства и ще мине време ,докато ги премахнат тези агенции,които в действителност инвестират средства в недвижимите имоти!Това е процес ,който тече във всички сфери на бизнеса.Тука да спорим с няколко изявени тикви защо 6% за услуга запознанство са кражба няма смисъл. spinning smiley sticking its tongue out
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 17:45:52
avatar
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> Е то беше казано колко е нормалната комисионна.
> На запад е около една средномесечна работна
> заплата.
>
> Тук се искат 2-3 пъти повече.
> Защо?

Не беше казано, а беше написано- черно на бяло- между 5%-10%, в зависимост от вида на договора. Това ти го пиша за стотен път. И линк към материала има, но кой да чете? smoking smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 18:00:47
Е да де ками!
Там тези 5-10% се равняват на средната едномесечна заплата. Тук те са ти дохода за 1/2 година.
Сега разбираш ли какво спестяваш на купувачите?
НИЩО не спестяваш! Напротив набутват се да ти работят бадева 4 месеца за да папкаш ти!
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 18:00:49
avatar
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Темата наистина е брокерите да отговорят моля!До
> тук видяхме само двама брокери-Барбарон и Евгения
> ,които можеш да четеш с удоволствие!Останалата
> ,част ,имаща се за брокери са пасмина-Сульо,Пульо
> и Камелия са жалка имитация и хората трябва добре
> да внимават!Видяхме престъпното самосъзнание
> издигнато в "професионална"норма!Дайте ни 6% и не
> ни гледайте в канчето след ,като сме ви
> обрали!Темата беше много полезна за мен!!


Русокоске Фло, блондинке умничка и схватлива, нито Барбарон , нито Евгения са брокери. Нищо общо с брокерството нямат. И двамата работят, и двамата си изкарват парите по начин, който смятат за правилен. И се пазят да го споделят тук, защото ще се намерят " разбирачи" да решат че твърде много печелят. winking smiley
За стотен , но и последен път ще се опитам да доведа до русокосото ти съзнание елементарната истина- никой и за нищо не те насилва. Ако искаш, ползваш услугата. Ако не искаш- не.
Дано наистина обясненията да са ти от полза- така ще облекчим и ние работата си, като се съсредоточим върху истинските клиенти.
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 18:01:58
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> АНИ-тата не работят със свои пари и стопански
> риск!Работят с вашите пари на ваш риск!Затова са
> издържливи,щото нищо не губят при всякакви
> обстоятелства и ще мине време ,докато ги премахнат
> тези агенции,които в действителност инвестират
> средства в недвижимите имоти!Това е процес ,който
> тече във всички сфери на бизнеса.Тука да спорим с
> няколко изявени тикви защо 6% за услуга
> запознанство са кражба няма смисъл.


да заобиколим наглия брокер-за сделка без посредник самонасадил се като квачка брокер :}
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 18:02:13
Ами написах - нормалният размер не се определя от твоите разходи, а от това, до какъв размер за хората е по-изгодно да ползват услугата. В момента те я ползват въпреки това, заради масовата нагласа.

Ако разходите на един бизнес не могат да се вместят в тази граница, то той е нерентабилен и следва да не съществува.

Сигурен съм и че ако започнеш да произвеждаш телевизори в домашни условия разходите ще са такива, че продукцията няма да е конкурентна изобщо. Да, можеш да си сложиш десеторна цена, а ако има и нещо уникално в тях, може да имаш и продажби. Но при услугите свързани с имоти, за "уникални" неща не се сещам.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Моят разход се определя от това, доколко успешно си върша работата, от нищо друго. Размера на комисионната е определен от нас самите след като сме заимствали чуждият опит. Апропо, ти знаеш ли някъде по света да има беден брокер ? И смяташ ли, че някога хората ще спрат да купуват и продават имоти ? Да, имаме нужда от закон за това, ама кой да го напише и приеме, аз ли ? Да не мислиш, че са ми много приятни срещите с нищо неразбиращи "колеги" по огледите ? Но това значи ли, че трябва да се отрича априори нуждата от посредници ?
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 18:07:45
avatar
Като жена и блондинка... по душа Ви казвам - размерът има значение.

Не случайно преди 3-4 години, когато % комисона е бил същият, но размерът е бил в пъти по-малък, въпросите "защо да съм длъжен да ползвам услугата на АНИ" и "не е ли по-изгодно да търся алтернатива" са били по-редки.

Но да се върна към темата. Какво разбрах досега от постингите на брокери с опит.

Брокерът/АНИ е лице, което посредничи по занятие за сключване на сделка с имот, като:

1. Защитава интереса на сделката.
2. Защитава интереса на своя клиент, с който има сключен писмен или устен договор.
3. Получава възнаграждение за своята дейност, обичайно получавано при сключване на предварителен договор. От това естествено следва, че т. 1 е с предимство, т.е по-важно е да се сключи някаква сделка и то бързо от максимална защита интереса на клиента-продавач.
4. В посредническите договори с клиентите няма неустойки за АНИ, т.е АНИ не са готови доброволно да платят за допуснати грешни действия/бездействия, а който не е доволен - да си търси правата по-общия ред.

Зависимостта между т.1 и т.2 за мене е изключително интересна, т.е кое е по-важно за една средностатистическа АНИ - бързо и лесно да се сключи някаква сделка, приближаваща се към зададени критерии или клиентът да получи максимално добро обсужване и резултат. Например, ако се очаква спад на цените, а аз съм купувач е по-добре да изчакам, а не да купя нещо сега. Но това е хем дълга, хем друга тема.

Да се върна към казуса. Искам да закупя имот като "частно лице". Виждам реклама, отговаряща на моите изисквания и звъня. Насреща е АНИ. като културен човек се представям и казвам целта на разговора - да получа инфо за харесания имот.
Искам да го разгледам и отговорът е - може, но ако го купите, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да подпишете договор с нас за посредничество и да платите 2-3 % от цената на сделката, независимо дали ни вярвате или не, независимо дали ще дублирате нашата услуга сама/с помощта на други лица. Обяснявам, че не искам от АНИ никаква допълнителна услуга, освен това, което се предполага, че е част от договора им с продавача - да ми покажат имота и ако го харесам, да преговарям в тяхно присъствие с техния клиент. Отказ отново. И защото пазарът се променя и предлагането надвишава търсенето, аз отказвам и се обаждам на следващата обява за подобен имот.

Сега да все върнем към горните точки.

1. АНИ е изпуснало сделката, значи не е защитило сключването й.
2. АНИ не е защитило интереса на своя клиент-продавач, защото е изпуснало клиент.
3. АНИ не е получило заплащане, а вече е направило разходи. Да 2>1, но 1>0, т.е в желанието за двойна е изпуснало и 1 комисиона. А при предлагане>търсенето - това е лошо, не се знае кога пак ще има клиент, т.е дори и 1 комисиона.
4. Хубавото е, че дори клиентът-продавач да разбере, че е отхвърлен потенциален купувач, в договорът няма неустойки. Единственото, което може да направи е да се откаже от услугите на тази АНИ, но това е част от системата и никому не би направило впечатление.

Моля обяснете ми, защо една АНИ в такава ситуация е готова да прецака целите си - да прецака/забави сделката, да прецака клиента-продавач, да прецака себе си, като изпусне 1 сигурна комисона ?

ПП. За да избегнем излишните спорове - аз съм си решила проблема (за мене и за свои близки и клиенти) по абсолютно законен начин. И даже Камелия, не би се усетила. Така де, нали приличам на "начинаеща брокерка". smiling smiley
Просто повдигам въпроси за размисъл в една променяща се среда.........

Блондинка по душа



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-05 18:16 от evgenia.
Re: Брокерите да отговорят моля
05-10-2008 - 18:26:46
avatar
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами написах - нормалният размер не се определя от
> твоите разходи, а от това, до какъв размер за
> хората е по-изгодно да ползват услугата. В момента
> те я ползват въпреки това, заради масовата
> нагласа.
>
> Ако разходите на един бизнес не могат да се
> вместят в тази граница, то той е нерентабилен и
> следва да не съществува.
>
> Сигурен съм и че ако започнеш да произвеждаш
> телевизори в домашни условия разходите ще са
> такива, че продукцията няма да е конкурентна
> изобщо. Да, можеш да си сложиш десеторна цена, а
> ако има и нещо уникално в тях, може да имаш и
> продажби. Но при услугите свързани с имоти, за
> "уникални" неща не се сещам.
> --------------------------------------------------
> --------------------------------------------------
> -------------
> Моят разход се определя от това, доколко успешно
> си върша работата, от нищо друго.

Може би си имал предвид "приход", а не разход, защото разходите по поддръжка на офис не зависят особено от личните умения на собственика на фирмата (поне не могат да са под определена граница, освен ако офисът ти не е в хола).

И пак - твоят разход може да е причина за нерентабилен бизнес, но клиентите на една фирма не се интересуват какви са разходите й, а дали им е изгодно да използват услугата или не.

> Размера на
> комисионната е определен от нас самите след като
> сме заимствали чуждият опит. Апропо, ти знаеш ли
> някъде по света да има беден брокер ?

Да:
"Estate agents are closing branches at the rate of 150 a week with the loss of 4000 jobs since the start of the year."
Те тия 4000 към бедните, богатите или безработните да причислим?

> И смяташ ли,
> че някога хората ще спрат да купуват и продават
> имоти ?

Да спрат не, но има спадове и пикове с доста голяма амплитуда.

> Да, имаме нужда от закон за това, ама кой
> да го напише и приеме, аз ли ? Да не мислиш, че са
> ми много приятни срещите с нищо неразбиращи
> "колеги" по огледите ? Но това значи ли, че трябва
> да се отрича априори нуждата от посредници ?

Напротив има голяма (ако не задължителна) нужда от посредници или съветници при тези сделки, но няма никаква нужда от неграмотни законово, претендиращи за умения да бъдат такива.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.