Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 15:12:20
avatar
evgenia Написал:
-------------------------------------------------------

> Не вярвам и не приемам неписаните правила,
> защото:
> 1. някак си ми звучи, като "срам ни е да ги
> напишем", те правилата ако са добри след известно
> време стават писани, та всички лесно да ги учат и
> задължително да ги спазват. 19 години за пазара на
> имоти е достатъчен срок да си напише правилата.
>
> 2. Не мога да се защитя с/от неписаните правила,
> тогава защо да ги спазвам. както е казал народът
> "дума дупка не прави".

Първо, писани правила има и те се съдържат в законите, които са валидни за всички. Така че, ако някой се чувства засегнат, може да съди АНИ по общия ред- както всяка друга фирма, накърнила нечий интерес.
Често, неписаните правила,/които дори и да станат "писани",всъщност се определят от гилдията /, са по- важни, защото те визират морални категории.
Практически, така желаното "лицензиране" на агенции би било разчистване на терена за няколко големи играча. И монополизиране на пазара, а от там- комисиони, които биха изправили косите на клиентите.
И последно, нарушаването на едно вътрешно правило,не носи последици като нарушаването на закона.
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 15:38:51
avatar
камелия,

аз ли грешно пиша, Вие ли грешно ме разбирате?


камелия Написал:
>
> Първо, писани правила има и те се съдържат в
> законите, които са валидни за всички. Така че, ако
> някой се чувства засегнат, може да съди АНИ по
> общия ред- както всяка друга фирма, накърнила
> нечий интерес.

Някога да съм твърдяла нещо различно? Който е засегнат, има време и интерес да си търси правата. Важи и за клиенти и за АНИ.

> Често, неписаните правила,/които дори и да станат
> "писани",всъщност се определят от гилдията /, са
> по- важни, защото те визират морални категории.

1. Добре е правилата да се определят от гилдията, иначе бозата ще е пълна, но да се съгласуват със законите и естествено одобряващите органи да намерят баланс с интереса на потребителите и обществото. (Пример гилдията може да напише - услугата е абсолютно задължителна, а това да не е приемливо).

2. Нищо не трябва да е над закона, така че неписаните правила не могат да са по-важни и никой не е длъжен да спазва неписано правило.

> Практически, така желаното "лицензиране" на
> агенции би било разчистване на терена за няколко
> големи играча. И монополизиране на пазара, а от
> там- комисиони, които биха изправили косите на
> клиентите.

Може и така да се случи, но какво ще стане след изправяне на косите? Хипотетично, 90% от потребителите ще се откажат от услугата, например.

> И последно, нарушаването на едно вътрешно
> правило,не носи последици като нарушаването на
> закона.

съгласна, затова и не приемам аргументи от сорта "защото така сме правили Х години или а, това e неписано правило и затова си длъжен да го спазваш.




Блондинка по душа
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 15:56:51
evgenia Написал:
-------------------------------------------------------
> Goro,

> ако поизменя текста на една реклама у нас "не става само с формули, трябва и акъл". В реалния случай и Вие това сте направили, и емпатията, за която споменах.


Точно така!


> не се заяждам, а уточнявам. В реалния пример за разлика от измисления, цената не е предложена от АНИ, което прави ситуацията различна.

И аз не се заяждам - само уточнявам - и в реалния и в измисления случай АНИ само дава становище за цената и то ако и го поискат - има хора които го приемат, има други които не го приемат. Но обявената цена е винаги цената на продавача - поне при нас, независимо дали е отчел или не нашето мнение и независимо дали сме сгрешили в оценката си или не - човеци сме - трудно е да сме безгрешни.

> А иначе съм съгласна, че почти всеки продавач (и аз вероятно) би разсъждавал така.
> Но нали всичко е игра с доза пазарлък, който иска да я играе, трябва поне малко да понаучи правилата, независимо дали си е наел помощник.


Може би може и така да се каже. И може би защото болшинството от хората интуитивно съзнават че не знаят правилата се обръщат към посредниците. И забележи - въпреки тлъстата според някои комисионна от 6% мнозинството от посредниците фалират или са на ръба на фалита, особено по време криза. Други забогатяват! По време на бум - продават всички, по време на криза - само добрите.
И забележи пак, макар, че не зная дали въобще мога да го обясня добре - къде е голямата уловка за посредниците!
Посредниците са добри, когато клиентите им им изпращат нови клиенти - и от двете страни - за мен това означава не само, че са успели да "балансират" противоположните в своите интереси две страни, но и да доближат сделката до "справедливата цена" за двете страни. В идеалния случай, практиката ми това показва и двете страни и посредника са доволни - в известна степен се "сприятелевят".

Къде е уловката? Ами в това, че работата ти се увеличава - започваш и правиш грешни изводи за реалното състояние на пазара - "по дяволите казваш, аз не мога да си вдигна главата от работа, а тия ми разправят, че има срив на продажбите"
Изпускаш преобръщането на тенденциите и доколкото реалната картина е различна от твоята "пазарна" картина започваш да даваш грешни съвети на хората, които ти се доверяват. И разбира се си вярваш. Докато един ден пазарът те опровергае рязко и категорично! Това е за мене капана, в който може да попадне добрият брокер. Особено когато най-високоплатените икономисти на една страна успоредно с това анализират и доказват, че виждаш ли растежа е хх% и ще продължи, заплатите растат...
Е, с много бачкане - четене, анализи, консултации с други специалисти можеш да се предпазиш. Но това не те спасява от генерализиращото:
Тези в България не са като тези във франция.
Като в Англия са!
Брокерите са мошеници!
Навсякъде!
На сапун!

п.с.
Евгения, извинявай за последното - не е за теб!
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 16:04:29
avatar
evgenia Написал:
-------------------------------------------------------

> > И последно, нарушаването на едно вътрешно
> > правило,не носи последици като нарушаването
> на
> > закона.
>
> съгласна, затова и не приемам аргументи от сорта
> "защото така сме правили Х години или а, това e
> неписано правило и затова си длъжен да го
> спазваш.

Малка корекция- неписаното правило спазва агенцията. Неписано правило е да си добре облечен, да говориш правилен български език, да посрещаш клиента с " добър ден".......... Клиентът не е длъжен насила нищо да спазва. Той има свободата да приеме или откаже услугата, която му предлагат.
Неписаните правила са се формирали 19г. под влияние на писаните в Европа и на законите. Фактът, че АНИ стават все повече, значи че има нужда от тях и имат достатъчно клиенти.
АНИ не са на държавна ясла, така че, която не работи добре, остава без клиенти и фалира.
Съмнява ме, че някой си е направил труда да прочете писаните правила на ЕС и да направи съпоставка с начина на работа тук. Но истинска съпоставка, а не да се лови за това, което му изнася и да игнорира всичко останало.


1. Добре е правилата да се определят от гилдията, иначе бозата ще е пълна, но да се съгласуват със законите и естествено одобряващите органи да намерят баланс с интереса на потребителите и обществото. (Пример гилдията може да напише - услугата е абсолютно задължителна, а това да не е приемливо).

А някой , критикуващ работата на АНИ, чел ли е законите?
Къде и в кой закон пише, че някой трябва да работи за някого, без това да поражда задължение за заплащане на труда му?

2. Нищо не трябва да е над закона, така че неписаните правила не могат да са по-важни и никой не е длъжен да спазва неписано правило.

Тук е основната грешка- неписаните правила не са над законите и не са в разрез с тях и цивилизоваността на едно общество е право пропорционална на спазването им.
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 16:14:28
Нещо май само празни приказки... moody smiley:
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 16:18:25
goro Написал:
> Е, с много бачкане - четене, анализи, консултации
> с други специалисти можеш да се предпазиш. Но това
> не те спасява от генерализиращото:
> Тези в България не са като тези във франция.
> Като в Англия са!
> Брокерите са мошеници!
> Навсякъде!
> На сапун!

Еми да не би да са??
Там са си организирали нещата и това което се напъва в момента вашата асоциация са го направили отдавна.
Ще видим тук какво ще направите.
Това, че тук обсъждаме брокерите е нормално. Все пак тук е форума за имоти. Няма да обсъждаме готвачите я.
Няколко пъти го писах - ако проблема ни бяха само брокерите щяхме да сме го цъфнали.
Уви в брокерската професия влязоха много непочтени и некомпетентни. Защо ли?
Никакви инвестиции, никакво образование, а от 1 сделка изкарваш толкова колкото изкарва една медсестра за година.


И моля те не ми слагай думи в устата. Никога не съм казвал брикерите на сапун!
Даже напротив, според мен ако брокерите се вкарат в ред нещата ще са по-нормални защото ще приземяват всеки мераклия за далаверка и парици без работа в сферата на НИ.
До момента обаче нещата са точно на обратно - брокерите са тези които се навързаха със спекулантите и строителите и надуха балона.

Аз лично ако някой посочи някой неграмотник в моя бранш нито ще се обидя нито ще тръгна да защитавам бранша. Всеки отговаря за себе си. И клиентите сами трябва да направят своя избор.

А вие тук какво правите - заставате зад некадърните и казвате:
еми който не му харесва да не купува и имал клиента - дал.
Еми няма как да ви има уважение човек!
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 16:18:47
turbozol, сещаш ли се по колко пъти сме повторили едни и същи неща за "специалистите", подвизаващи се във форума и какво от това ? Май едниствена evgenia е човек, с който може да се обсъжда каквото и да е, сещаш ли се за някой друг ?
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 16:25:19
avatar
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------

> А вие тук какво правите - заставате зад
> некадърните и казвате:
> еми който не му харесва да не купува и имал
> клиента - дал.
> Еми няма как да ви има уважение човек!



Това е неспасяем случай! Аз бях дотук!
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 16:25:51
Да с Евгения се" разговаря",ама с тъпунгери като Николас и разни "Дъфки" confused smiley учи....учи.....ни научено ни ......То простотията и "УлигУФРЕНИЯТА"край няма.. smoking smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
03-10-2008 - 16:42:22
Моля без посредник-самопоканил се на софрата тунеядец :}
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.