Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 23:07:17
ДАЙТЕ ИМ МАЙНИТЕ НА БРОКЕРИТЕ,ДОСТАТЪЧНО ХОРА СЕ ОПАРИХА С ТЯХ.ЧОВЕК ТРЯБВА ДА Е БЕЗ ГРАМ МОЗЪК ЗА ДА СЕ ЗАНИМАВА С НАХАЛНИ БЕЗМОЗЪЧНИ СЪЩЕСТВА И ПРИ ТОВА,С ЦЕНИТЕ СИ МАЙКАТА РАЗКАТАВАТ НА БЕДНИТЕ ХОРИЦА.
БАСТА.ВЪН МЕХЛЮЗИТЕ ОТ ПАЗАРА.ЗА ДИРЕКТЕН КОНТАКТ С ПРОДАВАЧА.аКО ПРОДАВАЧА НЕ ИСКА ДА ИМ ДАВА КОМИСИОН ТЕ СИ КАЧВАТ КОМИСИОН ОТГОРЕ-ЗНАЧИ 2 ПЪТИ ПРЕЦАКВАТ КУПУВАЧА.КАК ТОГАВА ЗАЩИТАВАТ ИНТЕРЕСА МУ?КАКТО ЮДА Е ЗАЩИТИЛ ИНТЕРЕСА Н А ХРИСТОС
ЗА СДЕЛКИ БЕЗ БРОКЕРИ,ЗА ДИРЕКТНИ ПРЕГОВОРИ С ПРОДАВАЧА
.
Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 00:06:06
avatar
Добре де какво против имаш агенциите по принцип? Имотите са една от най-скъпите собствености и е нормално ако продаваш и не си специалист в правото в тази област, да ползваш услугите на някой друг, за да си сигурен, че купувачът няма да те метне. Същото се отнася и за купувача.

Единственият проблем е само това, че от маркетингова гледна точка посредниците у нас са измислили далаверата желаните 6% да ги делят на две по 3%, защото така числото 3 е по-приемливо (предимно за продавача). Реално обаче, процентът е 6.2% и е абсолютно еквивалентно да казват на продавача "ще ти вземем 6.2% от цената при сделка". В този случай обаче (независимо, че финансово няма никаква разлика) продавачът ще се замисли, дали за едната реклама и 1-2 месеца огледи (при разумно определена цена) няма да му е по-изгодно да си го продаде сам (с услугите на специалист адвокат за сигурност при самата сделка). Съвсем примерна сметката е:
1% за адвоката;
2% за собствения труд;
3% по-ниска обявена цена за купувача.
Ако имотът струва 150000, 2% са 3000 евро, което за 1-2 месеца продавачът в 99% от случаите няма да има като месечно възнаграждение ако работеше работата си. Теоретично ще се продаде и по-бързо, заради по-ниската обявена цена.

Докато при обявени "3%" някак си ги прежалват и не се замислят, че всъщност не им взимат 3%...

Та ако толкова искаш да прокламираш навсякъде простотията на агенциите, просто представяй горното, така че повече продавачи да разберат, че реално им взимат 6.2% - ефектът ще е по-голям.

А относно отворените брокери - тях ги питай дали са сигурни, че трудно биха си загубили бизнеса, след като огромен процент нарушават куп закони. Колко от тях са съветвали клиентите си да укриват данъци (като подписват нотариален акт на занижена цена), колко от тях самите не укриват данъци от комисионите, които събират. confused smiley

Аз бих приел за нормална агенция само такава, за която горното не е вярно. Ще ми е любопитно дали двамата най-велики и активни посредника тук ще декларират, че не попадат в тази категория.
Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 01:10:13
Целия спор е за какво се плащат парите.
Ако клиента не е наел агент да му търси имот и да му защитава интереса няма основание да плаща каквото и да било, защото той не консумира услуга.
Ако наеме агент да му ТЪРСИ имот и да му защитава интереса е логично да заплати за ползваната услуга.
Проблема е в НАТРАПВАНЕТО на услугата на агента на ПРОДАВАЧА.
В този случай парите които ще бъдат изразходени по сделката са:
А. 3% за агента от продавача (агента му е намерил купувач (реклама, обяви, чар и т.н.) и ВЕРОЯТНО е оформял документите по сделката)
Б. 3% за агента от купувача (без да е свършил никаква работа за купувача)
С. 1-3% за оправомощено компетентно лице (адвокат или друг агент) което е защитавало интереса на КУПУВАЧА
Така сумата на услугите по сделката клони към 10% а не към заветните 6% които си ги искат агентите. Отделно се плащат данъци, такси и т.н.

Корена на спора е в точка Б - защо след като няма услуга се иска ЦЕНА, а не каква е цената!
Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 01:42:33
Фактите, които не са от днес, нито от вчера:
-продавачът плаща 3% или цената, която той иска +3%;
-купувачът плаща цената на продавача +6%(6% е цената на АНИ)
(цената на продавача, както и комисионната са обект на договаряне)

Какво правя аз:
-обръщам се към АНИ и плащам 6%(3% ако съм продавач). Ако случайно попадна на брокер "с мазния тефтер"smiling smiley учтиво казвам "бай"(да стои гладен) и си търся брокера, който ще ми спести време;
-оправям се сама без брокер;
-ставам АНИ, след като толкова лесно и много се печели.smiling smiley

Май се забавлявате.smiling smiley

Хвърлете един поглед

ТУК
Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 02:04:46
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
>> Ура, колеги , ура "тъпи и малоумни брокерчета" ,
> най - после се намери специалист, който в прав
> текст ни показа как да си сложим ред в къщичката и
> по ултимативният му тон е ясно, че "нема лабаво !"
> ! Особено съм впечатлен от последното му
> изречение, то още веднъж ми показа, че правилно
> съм решил ако се появи случа-ааайно купувач и не
> знае какво точно да поиска от мен, ще му дам това
> , което е написал nickhristov , за да е наясно
> човека. Нищо, че nickhristov ми звучи като
> Командира, нищо, важното е, че вече знам как да си
> върша работата.
>

Ами то, е*и, учи, е*и, учи, на човек му писва. И тъй като умственият багажа на някои не е достатъчен да проумеят елементарни неща, се налага учителя да слезе до нивото на учениците за да бъде разбран.


Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 02:13:42
turbozol Написал:
-------------------------------------------------------
> НЯМА ДОГОВОР НЯМА
> КОМИСИОН.....МИРНОООООООО!!РАВНЕНИЕ НА ЛЯВОО..!!
> "НЕ падайте духам поручик Галицин.."
> Няма договор няма оглед!!и ще гледаш апартаменти
> под крив макарон..
> А ЕЛА СЕ опитай да ме прескочиш господин
> "подполоковник"да не тръгнат по тебе "армейски
> части с противогази"..

аз нямах тази асоциация с армията като писах поста, но явно четящия е о.з. и кара на спомени.
клолкото до прескачането, ами според зависи, ако работят като хората никой няма да ги прескача

Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 09:28:58
evgenia Написал:
-------------------------------------------------------
> radena, ще се самоцитирам.
>
> Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > evgenia Написал:
> > .... или услуга трябва да е крайна с всички
> данъци
> > и такси, т.е в обявите брокерите трябва да
> > пишат +
> > > x% за купувачи без брокер.
>
> > > ЕС регламент
> >
> >
> > radena написал
> --------------------------------------------------
> -----
> > И не спори! Абсолютно съм сигурна, защото съм
> го
> > съгласувала с юристите на Комисията за защита
> на
> > потребителите.
> >
> > Това, което се изисква от АНИ е да обяват
> цената
> > на услугата си. Нищо повече.
>
> Аз не споря, особено когато сме на едно мнение -
> според мене маркираните в червено текстове
> означават абсолютно едно и също, тъй като у нас се
> е наложила практиката цената на услугата да се
> обявява в % от офертна/на сделка цена.
>
> Успех
>
> ПП. turbozol, написаното не се отнася до Вас - вие
> също призовавате за точна и пълна информация.
>
> Не споря за правото да се получи комисионна, само
> казвам КАК брокерите да си я искат, КАТО СПАЗАВАТ
> ЗАКОНА.
>
> Щом посредством една рекалама/обява те хем
> продават имот, хем продават своята услуга (ако
> клиентът няма собствен брокер) - трябва да посочат
> всички цени.
>
> За да не се наруши ЗЗК - е необходим текста "x% за
> купувачи без брокер."
>
> Ако клиентът, намащ брокер се е обадил по обява, в
> която не е ибявен % комисионна - това е нарушение
> на закона. Разбира се, казвайки му условията в
> телефонен или личен разговор, спирате нарушението
> спрямо него.
>
> Но рекламата е и си остава подвеждаща, докато не
> я смените.
>
> И на мене някои закони не ми харесват, но не споря
> с тях.
>
>
> Редактирано 3 пъти, последният път 09/12/08
> 06:09PM от evgenia.


"Щом посредством една рекалама/обява те хем
> продават имот, хем продават своята услуга (ако
> клиентът няма собствен брокер) - трябва да посочат
> всички цени. "

Не, те не продават имот. Посредством тази реклама те обявяват, че този имот се продава от собственика му.

А що се отнася до другото, не знам. При нас обявите са с включена комисиона т.е. за кандидат- купувачите това е крайна цена, без таксите по прехвърляне естествено, с малки изключения, когато комисионата е много ниска и не може ни да покрие разходите по сделката или когато купувачите са чужденци. И трябва да ти кажа, че възражения от рода на твоите не съм чула от нито един чужденец. Там хората са наясно, че щом отидат в агенция трябва да плащат. Поради психиката на нашего брата обаче, предпочитам да не се разправям и не искаме комисиона от българи, когато са купувачи, пък хамалогията покрай сделки с българи е много по-малка, така че си струва.

Не смятам, обаче че другото е нарушение, защото, както сама казваш, когато конкретен клиент осъществи контакт с агенцията, той получава коректна информация за по-нататъшните условия за работа с агенцията, нали? Защото в рекламата се рекламира имота, който се продава, а не услугата по посредничество, за да искаш в нея да има и цената на услугата. Обратното би означавало да искаш до табелата на всеки адвокат да има и пълния му ценоразпис или пък до рекламата на всяка банка да има пълен списък и цени на услуги. Щеше да е некоректна рекламата, ако в нея пишеше, че имота се продава без комисион, а в агенцията поискат такъв.

Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 14:53:32
nickhristov, с риск да започна да изглеждам някакъв радетел за чистота на българският език и за спазване на елементарна етика в отношенията тук, ще си позволя да продължа по темата, без да обръщам внимание на изказа ти, от който става много ясно какво е нивото ти. Апропо, дали забелязваш разлика в начина на изказ на Камелия и твоя например ? За огромно мое съжаление това е не само твоето ниво, София се напълни със селяния, ама това е друга тема. От всичко, което изчетох тук ми станаха ясни няколко неща -

1. Абсолютна некомпетентност на голяма част от изказващите се - Huba-Buba, няма да споменавам николасе, той е медицински случай, tigivi, има и още, които се изказват като хора, които са всепризнати специалисти в недвижимите имоти, а цялата работа е в злобата, че някой работи и изкарва нелоши пари от това.

2. В повечето теми тук основното е да се нападат брокерите, при това с толкова злоба, че започвам да мисля, че си избивате комплексите на наш гръб.

3. А нещата са простички - като във всяка работа и в тази има знаещи и незнаещи, можещи и неможещи, успели и неуспели, пазара сам си ги отсява и в крайна сметка могат да се похвалят с много работа само можещите.

4. Огромният ваш проблем / на плюещите/ е факта, че има агенции, има брокери, има хора, които търсят услугите ни и в крайна сметка си плащат за това, а вие ще умрете от злоба и започвате "Ама плащате ли данъци?", " Ама защо 3 %", "Ама защо от двете страни?", това доколко ви влиза в работата, извинете ?

5. Много сполучливи лафове имам , за да обясня поведението ви, няма да ги изброя всичките, останете си неуки, имам въпрос и моля да ми отговорят всички, които се надпреварват да плюят по АНИ-тата :

- Защо хората ползвали моите услуги ми плащат с кеф, печеля повече от добре, а вас това ви тормози ?

- Защо да не мога да защитавам еднакво добре интересите на купувач и продавач, ако добре знам кой какво иска и кой на какви отстъпки е склонен и самият факт, че те сключват договор не значи ли, че те преценяват , че интересите им са защитени ?

- За каква точно моя отговорност става дума, ако един от двамата подписали договор реши да бъде некоректен към другия ?

Бих могъл още много дълго, ще съм доволен, ако ми отговорите засега на тези въпроси.
Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 15:09:37
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
> nickhristov, с риск да започна да изглеждам
> някакъв радетел за чистота на българският език и
> за спазване на елементарна етика в отношенията
> тук, ще си позволя да продължа по темата, без да
> обръщам внимание на изказа ти, от който става
> много ясно какво е нивото ти. Апропо, дали
> забелязваш разлика в начина на изказ на Камелия и
> твоя например ? За огромно мое съжаление това е не
> само твоето ниво, София се напълни със селяния,
> ама това е друга тема. От всичко, което изчетох
> тук ми станаха ясни няколко неща -
>
> 1. Абсолютна некомпетентност на голяма част от
> изказващите се - Huba-Buba, няма да споменавам
> николасе, той е медицински случай, tigivi, има и
> още, които се изказват като хора, които са
> всепризнати специалисти в недвижимите имоти, а
> цялата работа е в злобата, че някой работи и
> изкарва нелоши пари от това.
>
> 2. В повечето теми тук основното е да се нападат
> брокерите, при това с толкова злоба, че започвам
> да мисля, че си избивате комплексите на наш гръб.
>
> 3. А нещата са простички - като във всяка работа и
> в тази има знаещи и незнаещи, можещи и неможещи,
> успели и неуспели, пазара сам си ги отсява и в
> крайна сметка могат да се похвалят с много работа
> само можещите.
>
> 4. Огромният ваш проблем / на плюещите/ е факта,
> че има агенции, има брокери, има хора, които
> търсят услугите ни и в крайна сметка си плащат за
> това, а вие ще умрете от злоба и започвате "Ама
> плащате ли данъци?", " Ама защо 3 %", "Ама защо от
> двете страни?", това доколко ви влиза в работата,
> извинете ?
>
> 5. Много сполучливи лафове имам , за да обясня
> поведението ви, няма да ги изброя всичките,
> останете си неуки, имам въпрос и моля да ми
> отговорят всички, които се надпреварват да плюят
> по АНИ-тата :
>
> - Защо хората ползвали моите услуги ми
> плащат с кеф, печеля повече от добре, а вас това
> ви тормози ?
>
> - Защо да не мога да защитавам еднакво добре
> интересите на купувач и продавач, ако добре знам
> кой какво иска и кой на какви отстъпки е склонен и
> самият факт, че те сключват договор не значи ли,
> че те преценяват , че интересите им са защитени ?
>
> - За каква точно моя отговорност става дума,
> ако един от двамата подписали договор реши да бъде
> некоректен към другия ?
>
> Бих могъл още много дълго, ще съм доволен,
> ако ми отговорите засега на тези въпроси.



Абе човек, ти май не четеш какво пишем.
сега ще го напиша пак надявам се да го прочетеш.
МОЛА ТЕ НАПЪНИ СЕ МАЛКО И ОТДЕЛИ 5 минутки да го прочетеш и после още 10 да помислиш!


Quote

Не ме интересува колко ти е комисионната нито в процентен нито в номинален размер. Това си е предмет на ДОГОВАРЯНЕ. Аз сам за това хората да печелят добре! НО, не искам да ме убеждаваш за това, че като дойде КУПУВАЧ, видял твоя обява ти му вършиш някаква работа! Не, ти вършиш работа на ПРОДАВАЧА с който имаш договор.

Толкова ли е сложно да се разбере тази теза!
Наистина съм изумен. И това са хора, които имат претенции, че другите са селяни болни и т.н.

Quote

Никога не може да ме убедиш, че след като си склюбил ДОГОВОР с продавача ще защитиш достатъчно добре интереса и на КУПУВАЧА, особено ако ПРОДАВАЧА има още имоти за продажби на които разчиташ!

Quote

Не мога да приема ФАКТА, че по силата на някакъв друг договор ти не само че натрапваш своя комисион (ЗАЩОТО УСЛУГА НЯМА) ами и твърдиш, че така е по нормалните държави! Да не говорим, че в обявата която си ПУСНАЛ не е указана тази ДРЕБНА подробност от х %. Та дори банките като рекламират слагат една звездичка, че има още скрити условия, които може и да не ви допаднат!

Ама моля ви се, уредете си нещата и тогава никой няма да има нищо против вашите комисионни.
Не е нормално да се работи за без пари НО и не е нормално да се искат пари без да се даде нещо за тях!

ПАК ПОТАРЯМ - НЕ МЕ КАСАЕ ГОЛЕМИНАТА НА КОМИСИОННАТА ВИ - това си е ВАША РАБОТА!
ПРОСТО ИСКАМ ДА Е ЯСНО ЗА КАКВО СЕ ПЛАЩА СМЕТКАТА!

И между другото - парите са добър слуга и лош господар.
На никой не завиждам за имането му. Даже напротив - колкото повече богати хора толкова по-добре за всички нас.




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-13 15:14 от Huba-Buba.
Re: Брокерите да отговорят моля
13-09-2008 - 15:37:37
ХУБА-БУБА НЯМ АДА ТЕ РАЗБЕРАТ ЗАЩОТО НЯМАТ ИЗГОДА ОТ ТОВА.100 ПЪТИ ИМ ОБЯСНЯВАМЕ ЧЕ НЯМАМЕ НИЩО ПРОТИВ ПОСРЕДНИЦИТЕ СТИГА ДА НЕ ЛЪЖАТ,КРАДАТ И МАМЯТ А ТЕ СИ ЗНАЯТ ТЯХНОТО.
ПОЛИТИКАТА НА АНИ Е КАТО НА ЩРАУС ГЛАВАТА В ПЯСЪКА И ЗАДНИКА НАВЪН.
АЗ НЯМАМ ПРОТИВ ТЯХ,НО АКО ПОПАДНА НА БРОКЕР КОЙТО ПРИ ОБЯВЕНА ЦЕНА ОТ СОБСТВЕНИК МИ ИСКА ГОРНИЦА ЩЕ СИ ГО ПОЛУИЧИ ВЕДНАГА И НА МЯСТО :}



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-13 16:17 от nikolase.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.