Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 13:21:03
avatar
Ако написаната информация се повтаря се извинявам, но нямам време да прочета всичко.

Мисля, че някои практики на посредниците нарушват законите в РБ.

Невярната реклама - в Закона за защита на конкуренцията.
Закон за потребителите - обявената цена за стока или услуга трябва да е крайна с всички данъци и такси, т.е в обявите брокерите трябва да пишат + x% за купувачи без брокер.

Нека форумците-юристи да се изкажат.

но мисля, че споровете ни са излишни. вижте какво открих и май от нова година ще е задължително за ЕС.

Успех на всички

ЕС регламент

Блондинка по душа
Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 14:20:50
До Евгения..Напълно съм съгласен да се работи по изискванията на ЕС-а и не виждам с какво се нарушават в момента-??Кой е споменавал ,че купувачите не трябва да бъдат информирани..??Има ли "евроизискване "купувача да не плаща комисион на ани,ако си търси сам!!! confused smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 15:12:20
turbozol Написал:
-------------------------------------------------------
> купувачите не трябва да бъдат информирани..??Има
> ли "евроизискване "купувача да не плаща комисион
> на ани,ако си търси сам!!!

В случай, че агентът няма договорни отношения с купувача на даден имот, той следва да положи достатъчно усилия, за да може купувачът да получи своевременно всякаква важна информация, която би могла да повлияе на неговото решение по сделката, като напр.:
- описание на имота (напр. тип, големина, местоположение, достъп)
- искана цена за имота и такси и данъци, платими при закупуване на имота
- информация, показваща правото на собственост на продавача върху имота, както и всякакви възбрани или тежести върху него
- кадастрална или друга официална карта или скица на имота
- характеристики на строежа и използваните материали и информация за това, какво е на разположение в имота
- документ, удостоверяващ правото на агента да получи пари по отношение на сделката, от името на лицето, което продава (ако важи за случая)
- регулация и параметри на застрояване


няма договор - няма комисион ясно?
Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 15:23:01
avatar
А някой може ли да ми каже следното: да предположим че една агенция има наглостта да иска някаква сума за услуга, която не е вършила (имам предвид искане от агенция към купувач, без да имат договор), по какъв начин купувачът ако не и пусне аванта доброволно, агенцията може да иска пари, с пистолет ли?
Тези агенции все повече ми приличат на циганетата по светофарите. А уж претендират за интелигентни хора, ама само и само за да защитят тъпото статукво да се иска комисион от купувача, ръсят разни глупости вече 24та страница като развалени грамофони.
Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 15:24:34
avatar
turbozol,

Вие сте интелигентен, просто обърнете внимание, че в предния пост не коментирам цялата тема или всяка стъпка на комплексната услуга, а само определени моменти.

Да се изнася невярна информация за имот, нарушава ЗЗК. Важи и за НИ. Има и наказания, но .....

Да се рекламира стока, която не е в наличност също нарушава закона, т.е АНИ няма съгласие на продавача или обявата е неактуална.

и другото, което написах е как да се обявява цената - така да се каже консултация за брокерите, ама те сигурно пак ще скочат.



Лек ден


Блондинка по душа
Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 15:30:01
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>В случай, че агентът няма договорни отношения с купувача на даден имот, той следва да положи достатъчно усилия, за да може купувачът да получи своевременно всякаква важна информация, която би могла да повлияе на неговото решение по сделката, като напр.:
- описание на имота (напр. тип, големина, местоположение, достъп)
- искана цена за имота и такси и данъци, платими при закупуване на имота
- информация, показваща правото на собственост на продавача върху имота, както и всякакви възбрани или тежести върху него
- кадастрална или друга официална карта или скица на имота
- характеристики на строежа и използваните материали и информация за това, какво е на разположение в имота
- документ, удостоверяващ правото на агента да получи пари по отношение на сделката, от името на лицето, което продава (ако важи за случая)
- регулация и параметри на застрояване


няма договор - няма комисион ясно ?>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>


Ура, колеги , ура "тъпи и малоумни брокерчета" , най - после се намери специалист, който в прав текст ни показа как да си сложим ред в къщичката и по ултимативният му тон е ясно, че "нема лабаво !" ! Особено съм впечатлен от последното му изречение, то още веднъж ми показа, че правилно съм решил ако се появи случа-ааайно купувач и не знае какво точно да поиска от мен, ще му дам това , което е написал nickhristov , за да е наясно човека. Нищо, че nickhristov ми звучи като Командира, нищо, важното е, че вече знам как да си върша работата.

Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 15:39:30
avatar
nickhristov Написал:
-------------------------------------------------------

> В случай, че агентът няма договорни отношения с
> купувача на даден имот, той следва да положи
> достатъчно усилия, за да може купувачът да получи
> своевременно всякаква важна информация, която би
> могла да повлияе на неговото решение по сделката,
> като напр.:

> няма договор - няма комисион ясно?


Ясно, но не така, както ти си мислиш. Това се отнася за случаите, в които Купувачът си има свой брокер- чрез него ще получи всички сведения.
Няма начин да дам информация за клиента си и имота му на Сульо и Пульо. Ако продавачът е искал да си опъне трите имена,адреса и ЕГН за всеки, "който ги пожелае", щеше да ги публикува в Държавен вестник, или на няколко билборда winking smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 15:51:54
evgenia Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако написаната информация се повтаря се извинявам,
> но нямам време да прочета всичко.
>
> Мисля, че някои практики на посредниците нарушват
> законите в РБ.
>
> Невярната реклама - в Закона за защита на
> конкуренцията.
> Закон за потребителите - обявената цена за стока
> или услуга трябва да е крайна с всички данъци и
> такси, т.е в обявите брокерите трябва да пишат +
> x% за купувачи без брокер.
>
> Нека форумците-юристи да се изкажат.
>
> но мисля, че споровете ни са излишни. вижте какво
> открих и май от нова година ще е задължително за
> ЕС.
>
> Успех на всички
>
> ЕС регламент


Евгения, я помисли какво продава АНИ и ми кажи после къде е невярната реклама!

АНИ продава услугата- посредничество при сделка с недвижим имот, а имотът се продава от своя собственик, така че в този случай няма как да стане това, което ти се иска.

И не спори! Абсолютно съм сигурна, защото съм го съгласувала с юристите на Комисията за защита на потребителите.

Това, което се изисква от АНИ е да обяват цената на услугата си. Нищо повече.

Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 15:56:18
avatar
Нали подписвате договор с продавача? Там ясно ли пише, че не защитаваш неговите права, а само своето желание за комисион? Защото някой тук беше пуснал примерен договор, според който продавачът може да има финансови претенции към тебе, ако подхождаш по долуописания начин към продажбата на имота.


камелия Написал:
-------------------------------------------------------

> Няма начин да дам информация за клиента си и имота
> му на Сульо и Пульо. Ако продавачът е искал да си
> опъне трите имена,адреса и ЕГН за всеки, "който
> ги пожелае", щеше да ги публикува в Държавен
> вестник, или на няколко билборда


Re: Брокерите да отговорят моля
12-09-2008 - 16:08:32
НЯМА ДОГОВОР НЯМА КОМИСИОН.....МИРНОООООООО!!РАВНЕНИЕ НА ЛЯВОО..!!
"НЕ падайте духам поручик Галицин.."
Няма договор няма оглед!!и ще гледаш апартаменти под крив макарон..
А ЕЛА СЕ опитай да ме прескочиш господин "подполоковник"да не тръгнат по тебе "армейски части с противогази".. :g: :g: eye popping smiley
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.