Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
05-09-2008 - 22:51:58
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> gamper Написал:
> --------------------------------------------------
> > Поли,нормалното би било печалбата на....

> В нормалните държави, комисионът не е включен в
> цената. И няма как да е. Едно е цена на имота и
> съвсем друго- заплащането на посредника. Двете
> страни прехвърлят по негова сметка парите. Ако
> обявиш цена "на куп":
> Как ще оформиш договора, а после и нотариалния
> акт? Върху каква цена?
> Като си навън толкова време, защо не направиш като
> Поло- да ангажираш 10-20 души от разни АНИ, които
> да те разведат по имотите и да ти обяснят всичко?
> Нали там работят за чест и слава........

Kамелия, издигаш ме до пример за следване! Благодаря - вижда се че имаш опит... smiling smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
05-09-2008 - 22:53:17
А бе другарки и другари баламурници верно ли някой до сега е плащал 6% от цената на имота замо за да му оформят документчетата по сделката. Леле колко мъка има по този свят ...
Re: Брокерите да отговорят моля
05-09-2008 - 23:00:51
avatar
polo75 Написал:
-------------------------------------------------------

> Kамелия, издигаш ме до пример за следване!
> Благодаря - вижда се че имаш опит...


По- важно е дали ти имаш набран опит във Франция? Че да разкажеш как там са те водили куп народ и как цената на имота е с включен комисион....
Re: Брокерите да отговорят моля
05-09-2008 - 23:04:41
avatar
greenbul Написал:
-------------------------------------------------------
> А бе другарки и другари баламурници верно ли някой
> до сега е плащал 6% от цената на имота замо за да
> му оформят документчетата по сделката. Леле колко
> мъка има по този свят ...

Ами трябва на повече продавачи да им се обясни, че им взимат 6.2% (не 6, ако се сметнат точно), така че да осъзнаят трезво "пазара" и да преценят струва ли си. А не да ги баламосват, че им взимат 3%.


Re: Брокерите да отговорят моля
05-09-2008 - 23:10:01
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> polo75 Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > Kамелия, издигаш ме до пример за следване!
> > Благодаря - вижда се че имаш опит...
>
>
> По- важно е дали ти имаш набран опит във Франция?
> Че да разкажеш как там са те водили куп народ и
> как цената на имота е с включен комисион....

Нямам...апартамента ми е наследствен...smiling smiley
Тук тарифите са свободни...всеки се оправя според пазара...
ето ти един сайт...нали си живяла 5 години тук - ще го разчетеш smiling smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
05-09-2008 - 23:11:14
polo75 Написал:
-------------------------------------------------------
> камелия Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > polo75 Написал:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> >
> > > Kамелия, издигаш ме до пример за
> следване!
> > > Благодаря - вижда се че имаш опит...
> >
> >
> > По- важно е дали ти имаш набран опит във
> Франция?
> > Че да разкажеш как там са те водили куп народ
> и
> > как цената на имота е с включен комисион....
>
> Нямам...апартамента ми е наследствен...
> Тук тарифите са свободни...всеки се оправя според
> пазара...
> ето ти един сайт...нали си живяла 5 години тук -
> ще го разчетеш

[www.immo-immo.com]
Re: Брокерите да отговорят моля
05-09-2008 - 23:47:31
Приложения договор е просто пример, който изрових, не е мое дело, а и надали спада в категорията "договор при общи условия" - т.е. предполагам, че подлежи на корективни клаузи и съдържа само онези условия, неподлежащи на коментар. По повод Камелия: съгласно търговския закон, чл. 51, т"търговският посредник има право на възнаграждение, което се дължи от едната или от двете страни съобразно уговорката им" - т.е. нормата на закона НЕ Е императивна, което важи за гражданскоправните отношения като цяло. Диспозитивният характер на гражданските норми и на тази в частност означава, че страната или и двете страни имат право да сключат с посредника каквото споразумение намерят за добре, а много ми е интересно как това ще стане, когато АНИ ти заявява, че плащаш 3% и "ставаш" клиент и това е, без коментар - справка Турбозол. Текстът на закона, който гласи "Ако няма уговорка, дължи се обичайното възнаграждение за този вид дейност според случая и от двете страни" не е направен за директно приложение, както на Камелия и се иска, той служи за гаранция на възнаграждението на посредника при сключена сделка и при липса на уговорка - в днешно време на договор. При положение, че възнаграждение вече е договорено с една от страните, потърсила помощ от посредника, не попадаме в хипотезата на обичайно дължимото за дейността (което надали може да се каже колко точно е). Вярно е, че страните имат интерес да се сключи сделката, но същността на посредника е да достигне до условия, приемливи и за двете страни, или както му казват до КОМПРОМИС, чрез преговори. При моята хипотеза, в която аз си намирам обява и се обаждам в агенцията, която вече има договорка с продавача каква е исканата от него цена и е платена комисионна на база тази цена, не виждам за какво посредничество става дума. Някак си повече ми прилича на оферта с предварително зададени параметри и призив "ако щеш купувай", а това не е в мой интерес, нали? Това, че документите на имота са проверени и са извадени необходимите справки, НЕ ОЗНАЧАВА защита на купувача, това е ЕКЗИСТЕНЦ МИНИМУМА НА БЪДЕЩАТА СДЕЛКА, както и на реномето на АНИ. Смятам, че никой брокер не намира за морално и нормално да предлага имот, който се оказва обременен с тежести или с нередовни документи...И последно, Камелия, как си разпределяте процентите, ако едната АНИ посредничи на продавача, а другата на купувача? 3 на 3 или им искате 12 % общо, за да си покриете разходите за труда - нали все пак съдействате за сделката?

П.С. Моля Камелия да спре с личните нападки и ако изобщо коментира да е по темата.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-05 23:55 от poli_pocket.
Re: Брокерите да отговорят моля
06-09-2008 - 00:08:03
avatar
ОК, но все пак, ако при точно този договор, посредникът се прави на интересен и казва още по телефона "или 3% или ф*к", тогава явно това не е защитаване на интересите на продавача, а на посредника. В този случай продавачът може ли да има и какви претенции или действия срещу посредника (на базата на някакви законови постановления, тъй като явно в догорова няма и дума за защита на продавача от подобно нарушение на договора от посредника).

Съмнявам се продавачите да доволстват от това, че може да са попаднали на лаком посредник, заради който да не могат да си продадат имота.


poli_pocket Написал:
-------------------------------------------------------
> Приложения договор е просто пример
Re: Брокерите да отговорят моля
06-09-2008 - 00:18:44
Додо2, съгласна съм, би следвало да изпълни договора добросъвестно и с оглед интересите на лицето/лицата, на които посредничи - Pacta sund servanda или договорите трябва да се спазват е основен принцип на правото. Също така съм съгласна, че човек трябва да подписва нещо тогава, когато интересите му са защитени. Тази тема я пуснах точно затова - поради изкривяването на разбирането за посредничество и липсата на логично обяснение за какво се искат пари в определени случаи.
Много ми стана любопитно откъде разпоредбата на ТЗ относно задължението на търговския посредник да води дневник на продажбите и да дава извлечения от него инспирира Камелия да реши, че логично и двете страни са клиенти на посредника?!? confused smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
06-09-2008 - 00:23:01
poli_pocket Написал:
-------------------------------------------------------
.> Много ми стана любопитно откъде разпоредбата на ТЗ
> относно задължението на търговския посредник да
> води дневник на продажбите и да дава извлечения от
> него инспирира Камелия да реши, че логично и двете
> страни са клиенти на посредника?!?

Поли - ти си отскоро тук...тепърва ще разбереш, че не винаги логиката е силната страна, на някой от участниците във форума smiling smiley
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.