Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

малко финансови показатели

Публикувано от rage_against 
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 15:20:54
Joan

На Руски съм на квартира и плащам 400 лв. :}
За за Бг наемите са 250/300 евро. Ако имаш официална информация за БГ дай я. Само да знаеш че моят наем официално е 100 лв. И кое излиза вярно - официалната статистика или нещо друго? За БГ твърдо е другото...


За Будапеща. Огледай линковете за наеми има доста сходни оферти, така 4е съм склонен да приема 500 евро наем за двустаен в Будапеща. Единична оферта може и да подлъже, но масовата не. /Виж Имоти.нет - вярно си дава наемите 250/300 евро/. Като се има впредвид, че Унгареца взема двойно на българина, а наемите зависят много от покупателната способност следва отново моята теза - 500/600 евро наем в Будапеща.

Не ми се търси официална информация, ако имаш нерви търси. Помниш ли Енрон и дот-комите каква хубава официална информация даваха. winking smiley И България преди 89 какъв ръст бележеше в цифрите всяка година. Толкова за официалното....
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 15:31:17
Е Joan как така в останалите държави е достъпно, а тук търсене/предлагането ни яде главата. Другаде е същината на проблема, не ни е виновен пазара доколкото го има.
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 15:31:40
bender,

Значи, и ти си от скромните хорица като рейдж, които чакат да си купят скромни местенца в и около София winking smiley

По същество - затова не искам да смятам, защото такива данни нямам - рейдж и ти сте тези, които искате да смятате финансови показатели - еми ок, намерете си данните и смятайте smiling smiley Ама си намерете представителни и валидни данни, а не си ровкайте из нета за отделни оферти. Защото е много лесно да изкарам така и Ц/Н 8, и Ц/Н 18, и Ц/Н 28 за един и същ град.

Виж сега, ако ще сравняваш фондов пазар на развита кредитна система с пазар на жилища в неразвита кредитна система, твоя си работа.
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 15:34:00
Solaroid Написал:
-------------------------------------------------------
> Е Joan как така в останалите държави е достъпно, а
> тук търсене/предлагането ни яде главата. Другаде е
> същината на проблема, не ни е виновен пазара
> доколкото го има.


Еми ако смяташ, че там е достъпно - отивай там и го получавай smiling smiley Какво друго да ти кажа.

А ако пък смяташ, че има "виновни" за ситуацията тук - ами пак ок. То манталитета ни верно е такъв, все някой друг извън нас е виновен......

Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 15:43:34
Joan

Първо за София - живея в София, може би временно, може би не. Предпочитам да мисля за себе си като за европеец търсещ правилното си място /на 27 съм/. Така че в глобалният свят в който живеем може да се окаже, че ще купя заветният апартамент в столица на различна държава. Съвсем не съм сигурен, че искам децата ми да живееят тук. Има време де, млад съм още...

Второ за другото. Аз съм фен на кибернетиката. А това е наука за сравняване на общото в различните системи. Имот срещу акция. От имот може да печелиш от наем или от повишаване цената, от акция може да печелиш от дивидент или повишаване цената. Ако цената нарасне, а наема/дивидента не, се получава балон. Не виждаш ли общото което се обхваща от кибернетиката? Развит пазар, не развит пазар - общо алчност и страх. Не мисля, че има чак такава разлика. Просто скоростта на реакция в развития/неразвития пазар и акция/имот е различна. Краят е един и същ.

И да апартамент се купува за живеене. И да дава сигурност. И да имам достатъчно имоти - вярно извън София които ще ме надживеят. И да изпитвам съжаление към всеки 65 годишен човек който живее в София. Аз искам да си ида от този свят сред тишина, природа, река, гора. Разни хора, разни идеали....
Много философски стана smoking smiley
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 16:09:21
Сравненията със други държави са удачни при,условие че в бг работят законите на пазарната икономика.
Явно в БГ правилата на пазара се определят по един ункален български начин!(от заинтересовани кръгове).

Ето един цитат от статия публикувана в немския печат и педоставена от бг пресата:

Немските предприемачи знаят, че който иска да прави бизнес в България, трябва да е готов да се сблъска със задкулисните игри в обществени поръчки, опитите за изнудване и мощните конкуренти с връзки. "Българското правителство е икономически добронамерено", казва един немски мениджър в София, "но към едни за съжаление повече, от колкото към други". Липсата на правна сигурност подкопава основите на икономиката, всъщност в страната изобщо няма действаща пазарна икономика, казва ръководителят на "Центъра за икономическо развитие" в София. [www.topnews.name]




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-29 16:12 от gorje.
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 16:10:18
bender,

В някои точки имаме сходство - например и аз смятам, че Европа е отворена за нас и понятието "емиграция" вече изгубва смисъл. Така че, който където си реши, там да си живее.

Ами аз съм фен на математиката, ама съм учила приложна математика (статистика) и там има един такъв "епсилон" на края на формулата на функционалната зависимост smiling smiley Тоест, математиката е детерминирана наука, а явленията в действителостта имат стохастичен елемент - затова и понякога нещата не стават (даже доста често winking smiley) така, както казва математическия модел smiling smiley

Лично аз не приемам икономическо понятие "балон", има "цикъл". Но това е само въпрос на терминология. По същество си на погрешен път, според мен - ако условията са различни, едно и също явление ще се развива по различен начин в тези различни условия. Виж например Москва - цени на имоти и цени на живота, и средни доходи. Не казвам, че ние сме като в москва, просто ти давам пример как условията определят развитието на явлението. Или Киев. Дори и Букурещ вземи.

Ще поживеем, ще видим.....
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 16:25:00
Joan написа
Quote

Еми ако смяташ, че там е достъпно - отивай там и го получавай Какво друго да ти кажа.

А ако пък смяташ, че има "виновни" за ситуацията тук - ами пак ок. То манталитета ни верно е такъв, все някой друг извън нас е виновен......

Къде съм казал че друг е виновен? Другаде е причината на тая идилия. Не е нормално ипотеката да гълта една цяла средна заплата от хиляда лева за някой коптор на 40 години. Не е нормално също инвестицията да се изплаща за над 30 години. Или с две думи на сегашните цени имотите са труднодостъпни. И поради калпавата инфраструктура имоти, за които бленува бендер, на достатъчно малко часове от центъра са малко, и затова скъпи. Да не говорим че извън София работа има доста малко и за доста смешни пари. На мен например миналата година ми предлагаха да започна работа в Марица изток за 500 лева :} . Та тези всичките неща, а и още доста други спомагат за идилията, в която се намираме в момента.
За сравнение Германия - там мога във почти всяко градче да получа работа, качествено здравеопазване, и така нататък. И хората в тия градчета си живеят на зеленко и на широко без да са рокфелеровци. Как тъй става, че за една работа извън БГ мога да получа 10 пъти по-добро заплащане отколкото в родината, и пак да има за пенсии, здравеопазване и образование? А тук гледам излишъци, работи, а тия важни неща потънали в мизерия. Що така там хората работят и си получават парите, а тука шефа ме кара да правя едно и също нещо по 3 пъти, понеже не се е разбрал с клиента, а накрая на месеца ми разправя че ми била ниска производителността :} . Или като реши работодател да ми бави парите и да не ми плаща, що така нищо не мога да му кажа? В Германия знаеш ли какво става с такива тарикатчета smiling smiley . Може и 10 години затвор да го отнесе. Та какво става накрая, полагам къртовски труд и получавам малко. И после мрънкал съм бил. Ми то кой нормален човек ще търпи? Желанието за промяна и достоен живот не мога да си обясня защо от теб и Камелия се разбира като мрънкане на някой там неуспял? Щот на българия и трябват и инженери, и икономисти, и работници, и предстои да се види какво става като изпоизбягат.
И за протокола: имам си достатъчно наследствени имоти и не плача че не мога да си купя заветната панелка. Просто такова съществуване ме отвращава.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-29 16:27 от Solaroid.
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 16:34:34
ако условията са различни, едно и също явление ще се развива по различен начин в тези различни условия
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Това не го приемам - има си физични, математични закони, а има и икономически, социални и кибернетични такива които са общовалидни. Вземи например семейство, фирма, държава. Общовалидно е че ако се инвестира в образование на членове от семейството/служители/народ нивото на образованост и скорост на реакция ще скочи. С това и крайният резултат ще се подобри. Разбира се само това не стига. И точно там математическите модели се разминават. Няма как да обхванат всички аспекти на живота. Но това не е отрицание на общото между различните системи - образованието помага.
Имаме различни системи в различни условия, но явлението образование действа в положителен аспект във всички тях.
2. Това, че не приемаш цикличност и балон е лично твое виждане. Сега сривльовците ако се окажем прави и цените на апартаментите се върнат на ниво 2003 ще го приемеш ли?
3. Букурещ ще се завърти колелото, там съм сигурен. Както се завъртя в САЩ, Испания, Англия, Прибалтика. Ралични условия, едно и също явление, сходен резултат. Сега с риск да ми се осмеят ще кажа, че в Киев и Москва също ще паднат цените. Там са най-бавни защото са най-малко финансово грамотни и са най-неразвити като пазарни отношения.
Re: малко финансови показатели
29-07-2008 - 17:00:10
Само за твое сведение, в Москва растяха, растяха, имаше застой от около 1-1,5 година и сега пак почнаха да растат. Обаче в тези растежи се намесват и валутни кризи, обезцени и прочие, та малко......

Приемам "цикличност", а не приемам балон. Не си разбрал.

Растат, падат - това се недефинирани понятия. Кога, от колко, до колко и за колко време - това е, което трябва да кажеш

Ти казваш, че в София цените ще идат до нива от 2003 година - кога ще почнат да падат и от какви нива, според теб, ще тръгнат, за да идат до там?

Според мен, от сегашните нива (ако приемем, че 1100 евро е за София средно) ще иам малко покачване още за тази година - някъде около 1150-1200 и после застой. Падане с повече от 20 % от сегашните цени приемам за малко вероятно (в случай на тежка икономчиеска криза от типа на тази 1997).

И да ти кажа- много ще се радвам, ако паднат до нивата на 2003-та (ама без кризата smiling smiley) - ще си накупя и аз smiling smiley - с доходите от 2008 да пазарувам на цени от 2003 - какво по-хубаво от това smiling smiley

Ами ти може да не приемаш - бъдещето ще покаже кой е бил прав....






Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-07-29 17:06 от Joan.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход