Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!

Публикувано от Tod 
Tod
Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 12:30:49
Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!

Много се е изговорило и изписало досега.
Все пак е пълно с неадекватни обяви и задръстен пазар с нереално оценени имоти.
В наличие са много желаещи да продадат и малко да закупят.
Как тези, които продават могат да продадат във време на криза и на изчакващи купувачи?

За ориентир е добре да се знаят някои правила за покупко–продажба. След това знаейки това да се съобразите с световната и националната криза. Да се прогнозира колко и на къде ще продължи тя. Дългосрочен поглед на бъдещето на имотите в България.
Въз основа на тези фактори да се изчисли средната стойност на имота и да се осъществи продажба.

Ценообразуване.

Наем – ценообразуване според наема на съответния имот. В нормалните страни и хората с опит и знание как да управляват парите си не биха дали цена за даден имот над 8-10 годишен наем за съответен имот. Колко би бил реалният дългосрочен наем на един имот. Не говорим офертен наем. Нека се има в предвид това дали наемите се вдигат или падат.
Примерно ако един тристаен апартамент в София 2 средно 220 евро наем то за 10 години може да генерира 26 400 евро.
Имайте в предвид че 10 години е максималният период. Това показва че реално един тристаен апартамент не би трябвало да се продаде над 26 400 евро.

Местоположение, Инфраструктора, Комуникации, Изложение, Качество на строителство, Години и бъдещ живот на имота, зеленина, тишина... – дори и в един и същ квартал имотите би трябвало да варират + – 20%. Освен, ако не държите да сте в 35 годишен изгнил панел, чиито тръби са за смяна и мирише на мухъл и котки или ако не държите да четете вестника на съседа отсреща или да гледате безплатно кабелна или ако не искате да сте в кал 12 месеца в годината, или да живеете на самия булевард с панорама към близката спирка и т.н.
Тъй като почти всички имоти са с големи негативи – това трябва да бутне продаваемата цена.

Икономика, кризи и бъдеще. Бъдещето е почти апокалиптично. Имайки в предвид, че кризата тепърва започва и безработен ще е все по-познато понятие и срещано явление, несигурността и паниката, както и изчерпаните кешови капитали... всичко това ще забива везната отново надолу.

Бъдеще. Тъй като купувача знае какво иска и какво търси. Знае всичко по-горе, че и още много, което не е изброено...
Той наяма да закупи имот на сегашните офертни цени. Нито ще закупи на цени с -30%.

Докато продавача не изтрезнее и не осъзнае, че пазара може да се влачи с дълги години надолу и че ще става все по зле и не корегира цените за да бъдат продаваеми – за всички ще се отчитат загуби.

Загуба за продавача – най-големи.
Цените падат средно с по 6000 евро на месец!
Апартамент, който е струвал 130 000 евро е свален на 85 000 офертна цена и никой не го иска и на 70 000 реална.
Това всичко е за последните няма и 10 месеца.

Загуба за купувача
– във вид на наеми.
Естествено, ако не плащате над 6000 евро наем – не сте толкова на загуба.

Загуба за държавата - огромни.
Имотите са си индустрия, от която печелят всички, но най вече държавата. Милиарди от строителните материали, данъци заплати, продажби, акцизи... много, много пари от много и безброй места.

Който не реализира бърза продажба ще бъде свидетел на пълното обезценяване на имота си.
Който се опомни сега ще се радва че се е оттървал утре.
Корекцията на цената днес и осъществена продажба ще е на нивата на продажба след можеби 5-7 години.
Очаква се кривата да е стремително надолу незнайно докъде и после много слабо качване според инфлацията...

Успех на всички.
Re: Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 12:40:56
Трябваше да го завършиш с:

"Пролетарии от всички страни-обединявайте се! "
Re: Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 12:57:07
Tod Написал:
-------------------------------------------------------


>
> Апартамент, който е струвал 130 000 евро е свален на 85 000 офертна цена и никой не го иска и на 70 000 реална.
Това всичко е за последните няма и 10 месеца.

А това последното е ,защото няма търсене,а няма търсене,защото няма кредити.Има само високи лихви и стагнация на потреблението във всички сектори.Но това няма да трае дълго .И стига сте плюли само панелките,а ми се вгледайте в некачественото ново строителство.Там стените са толкова тънки,че като кихне комшията, тичаме да му носим аспирин,за да не повтаря.И е въпрос на време новичките кооперации да замиришат на котки,като се има впредвид народонаселението им.
Tod НЯМАШ имот, но за сметка на това искаш да си купиш ли?
20-05-2009 - 13:00:14
avatar
Пообъркал си малко заглавието на темата :] Май искаш да си купиш, а не да продадеш имот струва ми сеsmiling smiley Иначе има известна логика в това, което си написал:

"Имайте в предвид че 10 години е максималният период. Това показва че реално един тристаен апартамент не би трябвало да се продаде над 26 400 евро."

Супер...ще ми запазиш ли догодина един такъв тристаен на ул.Нишава в Стелбище? По възможност да е тухлен с акт 16 и обзаведен *ok*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 13:05:06
Ти наистина ли си вярваш, че можеш да "прогнозираш размерите и срока" на кризата?

Наистина ли мислиш, че нещо, което в Европа, ако това имаш впредвид под нормалния свят, което се дава за 1 500 евро(с консумативите) можеш да си го купиш за 90-110 000 евро?

Доста повърхностно ми звучи този наръчник, който се опитваш да пробуташ, пълен с апокалиптични картини.

Ако всички си представят нещата така апокалиптично, като теб, то купувачът не би трябвало по никакъв повод да му мине през акъла да си купи за каквито и да е пари имот, защото така или иначе скоро и той няма да има какво да яде....................

:cry:
Tod
Re: Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 13:09:02
Да всичко е въпрос на време един тристен да стигне на цени под 26000 евро.

Да - звучи налудничаво, но е въпрос само на време.
Аз не визирах само панелите но и всичко което изглежда като изброеното.

Има строители които претендират за това че строят луксозно...
Слезте на земята - най много да се оскъпи с 10% а това е с 2-3000 евро.

Всичко друго е мечти.

Да се мечтае не е забранено но не винаги завършва добре.



clap: Който не е продал - все още не е закъснял. Който продаде СЕГА - догодина ще си купи ДВА! *ok*

*book* Ето ви всеприетите ценообразуващи формули:

1. Средна заплата - квадратен метър.
Ако средната заплата за региона е 250 евро, то един апартамент с реални 100кв трябва да е 25 000 евро.

2. 8-10 годишен наем.
Ако средният наем на 100кв е 250 евро, то за 9 години ще генерира 27 000 евро. Махаме ремонти и паузи между наематели - слиза под 25 000.

Това са формули за нормални апартаменти с инфраструктура, отстояния, разположение, напълно завършени и за реални квадратури.
Важи за времена без пренасищане на пазара, без кризи и дефлации - при пренасищане, кризи и дефлации цените са много по-надолу от тези!
Всичко останало е лудост и следствие от лудостта!
Tod
Re: Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 13:15:52
Наистина ли мислиш, че нещо, което в Европа, ако това имаш впредвид под нормалния свят, което се дава за 1 500 евро(с консумативите) можеш да си го купиш за 90-110 000 евро?

А ти в Европа ли си мислиш че живееш?
Защото аз съм бил в 9 различни европейски страни и бих казал че това тук НЕ Е ЕВРОПА.



Ако всички си представят нещата така апокалиптично, като теб, то купувачът не би трябвало по никакъв повод да му мине през акъла да си купи за каквито и да е пари имот, защото така или иначе скоро и той няма да има какво да яде....................

Нямаш си на представа колко си прав!
То затова и никой не купува. Единствено различната цена може да направи да бъде забелязана. Ти ми кажи колко трябва да е различна че да се види,... че и да се продаде...
Re: Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 13:17:24
avatar
Звучи напълно логично, тристайни апартаменти извън широкият център на София, до година - година и половина , да слязат на подобни нива.
Такива, каквито се считаха за печеливши през 2002-ра.
За близка до посочената цена, мой познат си има цял мезонет до "Цар Симеон", така че... въпросът е не дали ще имаме отново такива ценови нива, а кога можем да ги очакваме.

Илюзия ще е да си въобразяваме, че кризата у нас ще мине преди да е настъпила, както се опитват да ни убедят чрез медиите управляващите.

Лошото ще е, че когато тези "мечтани" ценови нива се постигнат отново, много малко хора ще могат да си позволят да купуват на тях.

Кризата тепърва ще започне да изяжда спестяванията на хората, поради нарастваща безработица и намаляване на текущите възнаграждения.

Ако, една година си безработен и не можеш да си намериш работа, колко от спестеното ще ти изгори ??!
А подобни случаи ще има немалко. Навън кризата може да е страшна, а тук се очертава да проече като национална катастрофа с невиждан досега мащаб. *xxx*
Re: Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 13:17:28
avatar
Тод напротив не звучи налудничаво само че това със средните цени за София са пълни глупости...явно не си схванал намека ми за Стрелбище. Ще бъда по-ясен - цениТЕ на имотиТЕ не са като доматите! Тяхната цена зависи най-вече от местоположението им.
В Обеля може да видим съвсем скоро гарсониери за по 25000 евро, но в Стрелбище тристаен и догодина и подогодина няма да видим за тези пари. Най-вероятно никога няма да видим... Като ми се хванете с тази средна цена и като папагали повтаряте - еди колко си на квадрат средна цена...абе хора смешно е...ако не познавате пазара мълчете си поне... *book*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Tod
Re: Имам ИМОТ да ПРОДАМ – Колко и Как – Ценообразуване и Продажба!!!
20-05-2009 - 13:22:36
Не знам защо повтаряш това стрелбище...
Явно имота ти е там.
Няма проблем. Кв. Стрелбище все още е в земя Софийска и няма изгледи да се телепортира в центъра на Брюксел нали?

Цените ще се движат пропорционално и динамично надолу. Ако продължава с темпове от около 6000 евро на месец - ще сане доста грозно нали?

clap: Който не е продал - все още не е закъснял. Който продаде СЕГА - догодина ще си купи ДВА! *ok*

*book* Ето ви всеприетите ценообразуващи формули:

1. Средна заплата - квадратен метър.
Ако средната заплата за региона е 250 евро, то един апартамент с реални 100кв трябва да е 25 000 евро.

2. 8-10 годишен наем.
Ако средният наем на 100кв е 250 евро, то за 9 години ще генерира 27 000 евро. Махаме ремонти и паузи между наематели - слиза под 25 000.

Това са формули за нормални апартаменти с инфраструктура, отстояния, разположение, напълно завършени и за реални квадратури.
Важи за времена без пренасищане на пазара, без кризи и дефлации - при пренасищане, кризи и дефлации цените са много по-надолу от тези!
Всичко останало е лудост и следствие от лудостта!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход