Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се развиваше пазара през годините

Публикувано от др. Иванов 
Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 11:35:28
Запачвам тази тема, защото Барбарон е пуснал хубаво заглавие "История на цените", но е решил да ни запознае с историята на живота на неудачниците, вместо с историята на цените.

Затова ще помоля тук да пишат тези което си спомнята кога, къде и какви бяха цените в България или по света през последните години.

Какви бяха на Сл.бряг:

Пазарът в София повтаря пазара в Сл.бряг с около 2-3 г. закъснение, без естествено да е в тези мащаби. Имаше един период в който се прадаваше на виолетово, още преди да е сменен статута на земята, през 2003 до средата на 2004 г. при цени от около 350 долара за българи и 450 - 650 за чужденци. Готово: настилки, бани и боксове. За Сл.бряг това е стандарта, а не на шпакловка и замазка, както в София. След това още година и половина, до средата на 2005 г.продажбите вървяха на пажар, а цените на готовото стигнаха 900-1250 и 700-800 за незавършеното, при 300Е/м2 със всичко за доброто строителство, с хубави басейни, общи части, фаоета и т.н. и 250Е за по-смотаните. Тогава от един комплекс на 4 дк и около 120 апартамента се правиха по 3-4 млн. евро чиста печалба. Което се видя малко на строителите и те вдигнаха цените с още 20-30%, което не беше особен проблем. Проблемът беше, че започнаха да се строят по 15-20 хил. апартамента и въпреки купуването оставаха по 5-6 хил. непродадени. Тъй като имаше парцели в изобилие/много важна подробност/, някой намалиха цените на зелено на 650-700 и пак продаваха при двойна печалба, доката в един момент не разбраха, че няма смисъл да се гърбиш да строиш 2 студия от 100 м2, които да ти донесат 30 хил. печелба при 600 продажна цена, като можеш да построиш 1 студио, да ограничиш с 50% пазара и вместо за 600 да продадеш за 900, реализирайки същата печалба, както от 2 студия. И много преди световната криза, строителството в комлплекса намаля до 7-8 хил. апартамента, а тази есен не започна нито един нов обект, само се довършват около 3-4 хил арартамента вече започнати. И колкото и на някой не им се вярва, , цените растат без на никой да му пука за кризата. И то при много свободни апартаменти/поне 15-хил./ и при продължаващо строителство в близост до комплекса. Които също растат, защото има няколко рекламни платна за комплекс на 6 км. Сл.бряг, в полето, и върху старата цена от 590 Е/м2 е залепена нова от 640. Строителете даже не знаят какво е банка, защото банките не дават заеми за Сл.бряг от 3 години. И през ум не им минава да свалят цени. Който може да прави анализи да разгледа това:
vechna-r.com
Продават или целият комплекс за 4,8 млн. или отделно само 6-7 големи апартамента и то на високи цени. Защото другите се дават под наем. Няколко пъти съм водил купувачи за студия, но собственикът отказва: "Аз им взимам парите през лятото, ако иска някой да купува накуп, да купува, аз няма да се разкарвам за 1-2 апартамента".
Втори пример с мизерстваща през 2004 г. старозагорска фирма, която построи един комплекс средна ръка, вкара част от печалбата във втори и започна трети огромен извън комплеса. Питал съм ги, защо го правят, като по този начин сами конкурират себе си. Човекът казва, аз строя ново само с печалбата, какво да я правя, а това като го построя и по 5 апартамента да продавам на година ще живея с по 20 хил. евро месечно, че и правнуците ще продават. В първият комплекс имаше 2-3 непродадени, във втория 20-30%, в третият/от около 300-400 апартамената/ не беше продал и 50% и запачна да строи някакъв огромен комплекс около Тънково, а май и един малък. Търсете на "Съни дей".

Анонимен потребител
Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 13:47:58
И от всичко това какъв е извода?

БГ бизнесът не знае какво да прави с парите си и ги влага в имоти.
Дотук добре. Ама цената на нещо зависи от това колко си съгласен да дадеш за него. Това, че нещо се строи не за да се реализира печалба, а просто за да се намери място на парите, да не стоят под дюшека, не определя цените.

Quote

"Аз им взимам парите през лятото, ако иска някой да купува накуп, да купува, аз няма да се разкарвам за 1-2 апартамента"

Това е мислене на човек, който реално е извън пазара - на него пари не му трябват. Той може да продава и на цени от 1000000 за м2. Не тези цени определят пазара.

Като ще се говори за развитие на пазара трябва според мен да се погледни откъде идват парите за да се движи този пазар.
Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 14:19:36
БГ бизнесът не знае какво да прави с парите си и ги влага в имоти.

Бг. бизнесът знае много добре какво да прави с парите си и ги влага в имоти, затова и клечи около провителството за да врънка за молко милостиня в кризата, а се весели в Рио, Канкун и Дубай. Както е казал народа: на ахмака нсичко му е лесно. Ти да не реши, че Митьо Бичкията, ще зареже питомното, дето му носи по 100% печалба и ще започне да строи автомобилен завод, когато останалите фалират? Или термоядрена централа?

Ама цената на нещо зависи от това колко си съгласен да дадеш за него.

На абсолютно нищо цената не зависи от това, колко си съгласен да дадеш за нещо. Чисто теоретично можеш да спазариш за определена сума свирка от жена ти или гаджето, но на труженичката си плащаш тарифата. Аз съм склонен да купя черен хайвер за 500 Е/кг., хайде уреди ме.

Това е мислене на човек, който реално е извън пазара - на него пари не му трябват. Той може да продава и на цени от 1000000 за м2. Не тези цени определят пазара.

Конкретно този човек нямаш предства колко е навътре с пазара и с какъв авторитет се ползва. Преди 2 г. в най-голямата криза на комплекса му казах да продаде всичко на 650Е и да застроим общо съседният парцел. Така обръщаше 1 м2 в 2. Тогава каза: Аз ще разруша всичко, но няма да го продам за 650, защото ако сега го продам за толкова, това дето ще го построим после ще го продаваме за 400.

Като ще се говори за развитие на пазара трябва според мен да се погледни откъде идват парите за да се движи този пазар.

Няма по-скъп пазар от стагниралия. Ако тук въобще могат да паднат цени, това е защото строителите са зарити с пари и могат да започнат ново строителство на по-ниски цени, мислейки, че и 80% печалба им стига. Ако са достатъчно глупави да го направят.


Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 14:51:57
Ама че хвалби за българския бизнес...!
Маи забравяте че той вирее само в БГ....кадето има има корупция и кадето всеки стои кадето , каквото , и колкото си иска ....
напално съм съгласен с Тинки.....
Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 15:01:47
Другарю ти кога ще спреш да се излагаш,или простотията няма край както се казва???

Окъкал си полвината форуми в които що годе стават свястни дискусии за имотите.
Айде спри се и преглътни горчивия хап. *huh*
Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 15:09:40
Строителете даже не знаят какво е банка, защото банките не дават заеми за Сл.бряг от 3 години. И през ум не им минава да свалят цени

Другарю Иванов , банките даваха заеми до края на септември под една или друга форма /говоря точно за Слънчев бряг/. Това лято основните клиенти бяха обслужващия персонал на комплекса , които купуваха със заем от банка , която им отпускаше до 90% от стойността за период до 20 години. Другите клиенти бяха руснаци , те естествено търсят само първа линия и даваха до 1500 Е/кв.м. . Продажбите в Слънчевия бряг секнаха , защото банките вече не отпускат кредити и руснаците се позагубиха.

Които също растат, защото има няколко рекламни платна за комплекс на 6 км. Сл.бряг, в полето, и върху старата цена от 590 Е/м2 е залепена нова от 640.

За същия комплекс , за който говориш , цената лятото беше 550Е/м2 с включен комисион за агенцията , сега на билборда е 450 Е/м2.

Англичани и ирландци - няма ги никакви , т.е само представители на тези , които си продават вече апартаментите.
Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 15:19:30
О, истърсаците на известната, но западаща централа се появиха.

Аз съм единственият, който пише КОНКРЕТНО за строителство и цени в КОНКРЕТЕН форум. Помолих тази тема да си остане само за това. За наследството на Виденов, гилгамешките подвизи на Костов, за Гей Сергей и за Гоце - в други форуми и теми, ако може.

Маи забравяте че той вирее само в БГ....кадето има има корупция и кадето всеки стои кадето , каквото , и колкото си иска ....

И в какво се изявява корупцията в строителството? Нещо конкретно? Сигурно някъде има. Но има навсякъде по света. Даже за САЩ и Италия знаем кой държи и бизнеса и търговете, нищо че го борят от 100 г.

А българският бизнес вирее в България, защото е от скоро, защото тук печалбите са достатъчни и защото тези, които работят в чужбина не го афишират. Преди време един бивш генерал/поне му викаха Генерале/ ми даде визитка с име на авиокампания, която работи в няколко азиатски страни и е лично негова. До мен в Сл.бряг строи хотел едни грудовец, който има голяма фирма за автотранспорт в САЩ.
По същият начин можем да зададем въпроса, къде вирее норвежкият, уелският, полският или чешкият/частен/ бизнес.
Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 15:21:29
Ти другарю като пишеш въобще замисляш ли се над това ,че не всички хора в България са баламурници.Баламурниците ги набълбукаха вече с 30 годишни кредити за нищо неструващи кутии.

А за морето е безмислено да се говори,над 80%от построеното ще е за тотален ремонт след най-много 5 год.Това добре ще го ремонтираш но ще има и доста такива ,които просто няма да стават за нищо.Както ти е известно /нали си много запознат/в доста от сградите беше използван бетон произведен с морски пясък,същия беше ползван и за отвършителни работи.Така ,че ще мине време и вервай ми доста сгради по сънито ще трябва да се съборят.Имай търпение само.
Виж тва е идея за нов бизнес ,да събираш тухлите от съборените сгради и с тях да дигнеш нови недоразумения на съвременната архитектура.Просто един надпис Спа Резорт и виднага ще го развържеш. clap:
Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 15:25:18
Имаше едно много хубаво мнение по БГ медия.."Когато беше времето на лесните кредити българския "бизнес" трябваше да инвестира в производство , а не само в къщи , скъпи коли и др гъдели......
Re: Как се развиваше пазара през годините
31-12-2008 - 15:33:46
Аргонавт,
Няма банка, която да даде заем на обслужващ персонал НА СЕЗОННА РАБОТА, с пет заплати, макар и високи, в година.
Би ли ни светнал, по какъв механизъм руснаците взимаха кредити от нашите банки?
Банките даваха заеми само за магазини и то от най-скъпите, тези от над 4000Е/м2. И срещу черният тефтер, за който спомена Камелия, която явно е в час.

Рекламните пана за който говоря съм ги снимал и ясно личи, че върху цена от 590 е залепена 640, това беше още в края на сезона. Вероятно говориш за друг комплекс, ако въоще има такова нещо, от тези далечните не се интересувам, нито ги препоръчвам на някой. Това, което препоръчвам е да се стои надалече от цени от 450Е за обзаведено, за да не стане собственик на изгодно нищо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход