Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища

Публикувано от 4ovek 
Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 09:50:48
Имаше една теория при която има пряка връзка между доходите от депозити и цена на НИ и наем. В повечето случаи като сме обсъждали цената на жилищата сме изхождали от това дали купувачът е склонен да купува на определена цена, дали има възможност да го направи, правили сме връзката между кредит и цена на НИ.Според мен при ситуацията в България - много голям брой не ипотекирани имоти си мисля, че този метод на определяне на цена не би следвало да се игнорира. Начев беше пратил една статия, в която Хърсев наричаше собствениците на имоти "лалугери" и на мен ми се струва, че този метод би дал по-дсобра информация за цената, при която "лалугерите" са склонни да продават. Всъщност под "лалугери" ХЪрсев имаше предвид точно хора непритиснати от ипотеки, които ако искат ще продават, ако искат не и отдават под наемsmiling smiley

Прав си. Всъщност, май и за депозитите сме говорили, но беше по-отдавна. Имам спомен, че още в стария формат н афорума е имало сериозни дебати относно пасивни и активни операции на банките (депозити и кредити), цени на недвижимости, доходност, числови съотношения, възвращаемост.

Аз поне още тогава останах със смътното усещане, че не успяхме да уеднаквим понятията, но поне за себе си затвърдих определени убеждения.

Има и още един съществен аспект. Към настоящия момент доходите от депозити в банките са необлагаеми и не се декларират. В момента не разполагам с информация по съдържанието на договора за присъединяване на Бг към ЕС, но май имаше постановки, че в определен срок и това ще се промени.

Просто ще дойде един момент, когато всичко в системата трябва да се знае и съответно много да се смята.
Определено темата е интересна и аз мисля, че дори и да няма, скоро ще се появи пряка връзка и то не само между доходите от депозити и цените и наемите на НИ, но и въобще между доходите от финансови инвестиции / депозити, инвестиции във взаимни фондове, облигации др./ и инвестициите в НИ
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 11:40:09
Аз имах предвид само и единствено то страна на продавача. Човек, който е придобил жилището за 15-30000 неденоминирани лева, един вид за 15-30лв.smiling smiley И който ще го продаде само ако има възможност за сравнително нискорискова, по-изгодна инвестиция.
Нямам предвид дали е изгодно да купуваш на тези цени с цел инвестиция, а при каква цена е изгодно да продаваш нещо, което ти носи пари.
А колко по-изгодна трябва да е новата инвестиция?
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 12:11:20
Е кажи колко е според теб деsmiling smiley Представи си, че имаш панелен двустаен и го даваш под наем за 150 евро на месец - 1800 евро на година, за колко би го продал за да има смисъл сделката. Имаш си работа, не си го ипотекирал...
Поне 50К. т.е. при 6% годишна доходност да вържа по 250Е месечно. За по-малко май няма смисъл. Разбира се, това е при положение, че не съм рисков играч и нямам някаква по-печеливша, но и по-рискова идея.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 12:41:35
Е продават ги на по-ниски цени от тебsmiling smiley Значи теб те броим от отбора на тези, коит оне вярват да се сринат цените на панелкитеsmiling smiley
Естествено, че ги продават. Аз говоря от гледна точка на "лалугера", не го продавам за да си купя ново, по-добро жилище, нямам нужда от пари и ме интересува единствено дохода, който бих реализирал при единия или другия вариант. Мисля, че 90% от собствениците "лалугери" биха продали именно при тези условия. А това, дали цената на панелите ще се задържи, ще падне или ще се повиши, за тях изобщо не представлява интерес.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 13:05:06
НЕ подценявай силата на паритеsmiling smiley При определена цена ВСЕКИ продава.
АЗ категорично съм от отбора на тези, които не мислят, че цената на панелките ще се срине. По скоро ще си дават под наем, ако купувачите се пренасочат към ново строителство на такива цени и нямат интерес от закупуване на двустайна панелка такива пари.
А ти с твоята оферта заявяваш прогноза за качване на цената.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход