Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се формира цена на парцел за жилищно строителство

Публикувано от Chilio 
Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
31-01-2007 - 16:16:57
Интересувам се до колко тази цена зависи от статута на имота, и най-вече от застроителните параметри. Защото от различните кинт, етажност и плътност, строителят който купува даден парцел може да изкара коренно различни РЗП от една и съща площ. В такъв случай как е редно да се определи цената? Не въз основата на цена на кв.м. от площта на парцела, ами въз основа на цена на кв.м. от потенциалното РЗП? И колко би била такава цена? 70 до 100 евро на кв.м. РЗП?
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
31-01-2007 - 16:38:15
Ами зависи от РЗП-то. Сметката е проста, но със сложни детайли. Например ако имаш 1000м2 потенциално РЗП, изчисляваш пазарната му стойност за района когато ще си готов да продаваш. От тая стойност изваждаш себестойността на строителния процес и евентуалната печалба на инвеститора и остава цената на земята. winking smiley
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
31-01-2007 - 16:47:44
НЕ познаsmiling smiley Имаш много неизвестни - като например строителна стойност и печалба.
По-лесна формула е % от пазарната стойност на РЗП. Процентът зависи от района и обещетенията раздавани в него и е по-нисък.
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
31-01-2007 - 16:57:29
Аз ли не съм познал? :} Ами да взема да напиша подробно стъпка по стъпка какво се прави, нали с това си изкарваме парите и ще е безотговорно да кажа как става и то безплатно. А най-лесно е да се каже с процент, така всичко може! confused smiley
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
31-01-2007 - 17:08:02
При положение, че Х предлага да плати с 250кв.м. жилища земята, но готови след 2 години, значи У трябва да предложи равностойността на 150 кв.м. жилищна площ към момента. Иначе няма смисъл изваждането на парите. Печелбата и разходите не ти трябват.
От тук стартират - да го наречем долна граница на цената на имота.
Друг въпрос е какво ще стане при преговорите, но във всеки случай паричния еквивалент на обезщетението е горна граница на цената на имота, която би била много трудно постигната.
Ето ти безплатна консултация за да не си губиш времето с някакви сметки, които са с много параметри и при това грешни в основата сиsmiling smiley
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
31-01-2007 - 17:11:29
Кратко и ясно, сега да видим за кой имот става въпрос? winking smiley
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
31-01-2007 - 18:33:03
Имота е 1200 м2 в Кръстова вада, но след отчуждаване за улица по проект ще останат малко над 900 м2. Параметрите са средноетажно жилищно строителство с плътност 50%, кинт 2,3, кота корниз 15м, етажност 5+А... Така по-ясно ли е какво искам да оценя...
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
01-02-2007 - 16:31:04
Трябват още форма на парцела с размери, ориентация, съдедни сгради с височини и отстояния, улуци - дали има или не.
само по тези дани не може да се разбере колко е РЗП, защото поради спазване на задължителните отстояния може да не е възможон да се възползваш от максималното използване на параметрите.
Да кажем 200К евро на окоsmiling smiley
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
01-02-2007 - 17:04:34
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Трябват още форма на парцела с размери,
> ориентация, съдедни сгради с височини и отстояния,
> улуци - дали има или не.
> само по тези дани не може да се разбере колко е
> РЗП, защото поради спазване на задължителните
> отстояния може да не е възможон да се възползваш
> от максималното използване на параметрите.

Благодаря много за изчерпателния отговор.

Ами формата е на правоъгълен триъгълник :ami: но лицето към проектоулицата (а сега черен път) е 45 метра (единия катет на триъгълника). Съседни сгради има само паянтови едноетажни и то само една е в съседство до парцела до единия остър ъгъл. улицата се пада от почти чист север, а на юг естествено е Витоша, където и ще остане вероятно по-голямата част от незастроените 50% от имота... Така че не виждам никаква причина да не може да се получи максимално допустимото РЗП.

> Да кажем 200К евро на око

Това ме интересуваше, защото един брокер на потенциален купувач ми каза, че според него реално продаваемата цена е в този диапазон 180-200К, а в същото време друг брокер, добър приятел на проектотъста ми, каза че мислел на 150 да го обяви, за да било имало място за коментар да сваля... При което аз останах с впечатлението, че втория въобще не е наясно със ситуацията.

Имам още около два месеца да изкристализирам точно колко ще му търся и да не прибързвам с ниски цени, за които да съжалявам после, защото все още текат процедурите за вписване на имота в ПУП в общината, за да ми издадат скица оттам. Че делбата е направена след ПУП и я има само в кадастъра...
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
01-02-2007 - 17:28:56
Ами това , че е на черен път , че парцелът е с форма на провоъгълен триъгълник може и наистина до 150К и надолу да свали. НО се оказва, че моя метод все пак дава бързи и достатъчно точни резултати с минимални дани - става за ползванеsmiling smiley
А бе ще хвана аз да зарежа строителството и да се пиша експерт - да давам акъл за париsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход