Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Времето или цените?

Публикувано от vaniszbg 
Re: Времето или цените?
16-04-2008 - 13:35:05
Julius, прав си, много си прав, но нали от някъде трябва да се започне - а от горе няма да е - затова и хората долу трябва да се обединяват и да се информираме един друг и всеки да си прави изводите, а не да чакаме някой да мисли и действа заради нас. Онези горе няма да ни информират, нито ще направят нещо - не могат и не искат.

първо познанието - за това допринася и тази дискусия, после съзнанието и накрая действията. Защото философски и принцирно погледнато, равновесието е основен закон в природата - (темата се прокара в постинга за махалото) - и в краина сметка нещата се усложняват, когато махалото премине границите на допустимото отклонение. И там е ролата на гражданското общество - да внимава винаги, когато махалото е прекалило. А махалото е ясно кой го задейства.

Поздрави
Re: Времето или цените?
16-04-2008 - 14:25:37
avatar
elisara Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия,
>
> не съм на твоето мнение по някои въпроси, но за
> някои неща си права според мен. Някъде прочетох
> коментара ти за образованието на нотариусите,
> другаде за това, че брокерите са наясно, че ще
> имат печалба когато има сделки- което не е
> възможно или много ограничено при сегашните
> обстоятелства. Но ако се замисли човек- защо да
> плаща 500 или 600 Евро кредит, като може да плаща
> 300 евро наем. Това много коментирано съотношение
> между наем/цена, а от там и рендитите от
> собствеността на недвижимо имущество - или
> по-скоро липсата на такива в момента в БГ- говори
> в полза на наема. Мислиш ли наистина, че след 35
> години тези изплатени апартаменти ще струват нещо?

Това,което пиша е на база действителността в България. И традициите,които не може с лека ръка,/а не знам дали е добре/ да оставим в миналото. Нашето разбиране е,че като даваш пари,които "отгладуваш",е по-добре да не отиват на вятъра.
За новото строителство,качеството и откровеното мамене на клиентите с ценообразуването,съм писала много.........

> Ти си наясно, какво е качеството. Печалбите и
> рендитите са в момента само за собствениците на
> парцелите и строителите.

> А какъв е извода - нещо трявба да се промени.
> Оставям на страна това което се случва глобално,
> както и икономическите аспекти и се концентрирам
> върху БГ пазара в частност.
> Първите неща които спешно трябва да се направит са
> следните:
>
> 1.регулиране на професията на брокерите със закон-
> със съответните квалификационни изисквания,
> големината на комисионите както при продажба, така
> и при наемане, ролята на брокера - като независим
> оценител на на базата на местоположение, качество,
> големине, търсене, предлагане и т. н. на даден
> имот и съветник както на купувачите така и на
> продавачите. Брокерът е посредник, а не адвокат на
> едната или другата страна.

Това е свободен пазар,не забравяй! Едва ли някъде по света има закон,определящ % комисион. Оценители има- кой може да стане такъв,е строго регламентирано. Хубаво е да има курсове за брокери и да имат документ за успешното им завършване,но докато самите клиенти не се образоват поне малко,за да знаят какво да изискват от брокерите- ползата от хартийките няма да е голяма- съвестните ще си вършат работата както досега,а безхаберните- не.

> 2.Закон за наемните отношения. Тук, където живея,
> може да се сключи временен договор- 3, 5 или 10
> год. или безсрочен. Като за временните договори
> наема на квадратен метър е с 10 до 20 % по-нисък
> от безсрочните договори заради сигурността Преди
> изтичането на тези договори наемодателя не може да
> те изхвърли
> от жилището, освен ако няма особено груби
> нарушения на реда или ако не си платиш 3 месеца
> последователно наема. И тези наемни цени се
> индексират според инфлацията, като всяка година на
> 1. април се преизчисляват и актуализират. Никoй не
> може да си качва наема както си иска. Освен това
> при наемането на жилище всички договори за ток,
> вода, телефон, телекабел и пр. се прехвърлат на
> наемателя. Наемодателят не остава длъжник, ако
> наемателят навърти стотици левове телефон или не
> си плаща парното да речем.

Предполагам,че живееш в Испания. Доколкото знам,само там има подобен закон. Не виждам как тук би се приело нещо подобно,щом ограничава една от трите характеристики на собствеността- правото на разпореждане с имота. Твърде близо сме още до времето,в което държавата определяше цените на всичко.
Тук също можеш да си гарантираш оставането в жилището за срока на договора,ако го завериш при Нотариус. Но,на този етап хората нямат интерес да го правят- собствениците гледат да спестят данък,а наемателите- да си оставят възможност за напускане. Затова най-често се сключват договори за 1г.
Знаеш ли,че в България никой не е длъжен да се регистрира по местоживеене? Знаеш ли,че никой и понятие няма,колко души живеят в София? И точно дошлите от провинцията са върли противници на регистрацията. Как да им прехвърлиш партидите?

> Ако тези неща се регулират- няма да има такива
> проблеми в наемните отношения. Друг е въпросът,
> дали и кой има интерес това да се случи или не. И
> ролята на сериозните брокери е да се обединят и да
> повдигнат тези въпроси пред законодателя, ако
> искат да си запазят хлаба.

Тук вече позна. На никого не изнася регулирането на отношенията. На никого,освен на брокерите,които не са за два дни на пазара. Защото,при неетичност от страна на единия клиент,обвиненията се изсипват върху тях.........независимо,че изправната страна би могла да заведе дело. Не го прави в повечето случаи,защо и тя не е съвсем "изправна" според закона........

Re: Времето или цените?
16-04-2008 - 16:10:56
Quote

Това,което пиша е на база действителността в България. И традициите,които не може с лека ръка,/а не знам дали е добре/ да оставим в миналото. Нашето разбиране е,че като даваш пари,които "отгладуваш",е по-добре да не отиват на вятъра.
За новото строителство,качеството и откровеното мамене на клиентите с ценообразуването,съм писала много.........

За действителността иде реч- ако имаше такива закони, нямаше така да се надуе балона.
Ами те парите отиват на вятъра точно заради лошото качество и несъответствието между наем/цена.
Quote

Едва ли някъде по света има закон,определящ % комисион

Навсакаде в развитите държави има закони за % на провизиона. Ето, за това става въпрос: липсата на информация в БГ.
В Германия- от 3 до 6% при продажба, Плаща се от всяка страна на половина
при наемане- до 2 нетто наема, в зависимост от срочността.


В Австрия- къдео живея- при продажба-
* Стойност до ЕУР 36.336 - 4 %от стойността+ДДС
* Стионост на имота от ЕУР 36.336 до ЕУР 48.448 = ЕУР 1.453+ДДС
* Стионост на имота над ЕУР 48.448 - 3 %+ДДС
Плаща се от всяка страна.

Наемане: безсрочни договори- най-много до 3 Бруто наема -
Срочни договори- наемодатели: 3 Брутто наема (наем + разходи по подръжка и управление)
Наематели:
о Срок до 2 години: 1 Брутто наем+ДДС
o mejdu 2 und 3 godini : 2 Brutto mese4ni naema+ДДС
о над 3 години: Брутто месечни наема +ДДС

UK:
Estate agents who handle lettings of commercial property normally charge between 7–10% of the first years rent as fees, this is in addition to taking the first month's rent in its entirety. This will be the total fee. If, say, two agents are charging 10%, they split this between them. Estate agents selling commercial property (known as investment agents) typical charge 1% of the sale price.
Estate agents selling residential property generally charge between 1/2% to 4% of the sales price plus VAT, depending on the contractual arrangement and whether an individual firm has sole rights to the sale.

В Холандия, Великобритания, швеция,Норвегия, Белгия, Ирландия наемателите не плащат комисион-Само наемодателите. 7-10% от годишния наем.В Италия- 3,5% от годишния наем.


И най-важното: провизион само при приключена сделка!!!




Quote

Не виждам как тук би се приело нещо подобно,щом ограничава една от трите характеристики на собствеността- правото на разпореждане с имота. Твърде близо сме още до времето,в което държавата определяше цените на всичко.

Виж сега, правото да притежаваш нож не ти дава правото да намушкаш някого- не бъркай диктатурата с демокрацията.
Тези закони, уреждащи наемните отношения попадат в графата на законите, уреждащи защита на потребителя- в случая наемодателя. Мисля, че ясно написах, наемите се актуализират всъка година според инфлацията.
Смисълът на демократичните законите е да регламентират правата и задълженията и да не не допускат превилегии. Както виждаш, никъде в европейските държави с такива закони не се наду така балона- въпреки лесните кредити. Защото цената е mix между цената на строителството, амортизацията, и рендитите на даден имот плюс или минус местоположение, инфраструктура, вредни емисии и прочие.
Quote


Тук вече позна. На никого не изнася регулирането на отношенията. На никого,освен на брокерите,които не са за два дни на пазара. Защото,при неетичност от страна на единия клиент,обвиненията се изсипват върху тях.........независимо,че изправната страна би могла да заведе дело. Не го прави в повечето случаи,защо и тя не е съвсем "изправна" според закона........

Ами действайте тогава - когато това е пречка за работата ви.
Re: Времето или цените?
16-04-2008 - 16:25:24
Тези закони, уреждащи наемните отношения попадат в графата на законите, уреждащи защита на потребителя- в случая наемодателя.Грешка- наемателя!!!
Re: Времето или цените?
16-04-2008 - 17:30:10
Naskoro poznati prodadoha kashtata si v Holandia:

1,65% komisionna za brokera, samo ot prodavacha.
Re: Времето или цените?
16-04-2008 - 18:06:03
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
> И точно нарушителите на това разчитат - делата се
> влачат с години... и т.н.
>
> Април 2005 заведох дело срещу един от бившите си
> работодатели... влачи се до лятото на 2007 - не че
> не ги осъдих, не че не ми изплатиха 10-кратно
> размера на това, което ми дължаха и само с него
> можеха да минат /отделно адвокатските хонорари и
> разходите по съдия-изпълнителя/... но именно на
> това разчитаха, че и аз като предишните служители
> ще им търпя простотиите!

Че ти си един щастлив гражданин. Аз тази седмица бях на дело във ВКС, започнато от покойната ми баба през далечната 1991 година. Малцина са хората, които въобще доживяват да видят развръзката на започнатите дела.
Re: Времето или цените?
16-04-2008 - 21:44:12
Нищо де, ти можеш да пишеш. Хем си анонимен, хем ще блеснеш тук във форума - нали освен за ташак и за едната слва пишем ...
Re: Времето или цените?
16-04-2008 - 23:38:29
vaniszbg Написал:
-------------------------------------------------------
Да взема нещо което мога да си позволя и да
ползвам с удоволствие сега, или да чакам да си
изработя нещо /или то да стане достъпно/ което си
мисля че наистина искам някога (има една
вероятност тогава да няма значение обаче

Навремето мечтаех за кола с вдигащи се фарове но малцина можеха да си позволят. Сега когато са достъпни за всички - не я искам и не съжалявам че не съм имал.

winking smiley
Re: Времето или цените?
09-06-2008 - 22:35:18
Паркет-стил: подовият стил във Вашия дом и офис

Ако имате проблем с вашия стар паркет и искате отново да му вдъхнете живот или сте взели решение Вашето подово покритие да е от паркет, то ние извършваме комплексни паркетни услуги: редене, циклене, лакиране на масивен паркет, дюшеме и ламинат. За повече информация посетете нашия сайт: Паркет-стил

За нас времето е скъпо, затова ценим и Вашето време. Уверете се сами в бързите и качествени услуги на Паркет-стил.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход