Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цени по реални сделки с имоти в София

Публикувано от Splendente 
Цени по реални сделки с имоти в София
12-04-2008 - 02:15:31
Тъй като знам, че тук пишат доста боркери и хора работещи в сферата на НИ и строителството, бих искала да поразсъждаваме върху следното:
Явно е, че се наблюдава едно задеържане на пазара и търсенето като че ли намалява. Можем ли да говорим вече реално за някакъв спад в цените? Колко според вас е средната цена на кв.м. жилище в София в централните квартали и райони към този момент на база реално сключени сделки, а не според цените на публикуваните оферти в сайтове?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-12 02:16 от Splendente.
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
12-04-2008 - 03:30:07
Хубав въпрос. Проблема е че тези данни ги няма никъде. Аз търся под дърво и камък статистиката за продажбите през първото тримесечие на 2008 и с колко са спаднали продажбите, статистика няма.

Министъра на икономиката лъже като циганин че тази година щело да има рекордни преки чужди инвестиции и тези за Януари 2008 вече били рекордни. Тука ги обсъдихме тези рекорди, всъшност за Януари рекордна е дупката във външнотърговския дефицит незапълнена от чужди инвестиции.
Няма опасност от дестабилизация, успокояват български икономисти

В същото време прочетете следното:

[www.novinar.net]

Бивш президентски съветник вещае финансов апокалипсис
Димитър Иванов
България е на ръба на чудовищна финансова криза.

Вие си правете изводите какво ще се случи и на кого да вярвате.
Тоя определено ме е чел по форумите само че аз съм по-мек в прогнозите си.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-12 03:31 от kuku987.
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
12-04-2008 - 07:13:04

Oще новини:
Данске банк: БНБ да затегне кредитите
[www.standartnews.com]
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
12-04-2008 - 08:59:31
Това го е имало винаги и навсякъде по света офертните цени да се различават с малко от реалните. Защо заподозряхте, че сега у нас това е некъв заговор и конспирация и разликите са големи?

Проблем е това, че в белите страни се води официална статистика на нотариално сключените сделки, докато у нас тази статистика е фалшива, защото сделките се изповядват по данъчна оценка, а понякога и на завишени цени. При това положение единствената статистика най-близка до реалната е по офертни цени, които пък по начало не са крайни и реални.
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
12-04-2008 - 08:59:35
Нормалното време за реализиране на една оферта от един месец до година дори. Като по-кратките срокове са за по-малките и масови обекти, а по-дългите за по-големите и по-специфични обекти. Веднъж продавахме сравнително дълго един сравнително евтин обект, който е бил дюкян. Купи го един дизайнер за ателие. Иначе апартамент на същия адрес и на същата цена би предизвикал сбиване кой да го купи.
Беше вече писано във форума от Човек, че реалните цени са най-ниските офертни цени за даден район. Това много добре важи за кварталите, особено за големите, където няма особена разлика качествата на имотите. В центъра има много големи разлики в достойнствата на различните имоти. Може в две сгради, които са на 100 метра една от друга, да има два еднакви по размер, разпределение и етаж апартамента и в едната 2000 Евро/кв.м. да е ниска цена, а в другата и 1500 Евро/кв.м. да е висока цена.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
12-04-2008 - 10:24:19
само за апартаменти се говори
я кажете за зем земи и парцели
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
12-04-2008 - 11:57:33
avatar
Splendente Написал:
-------------------------------------------------------
> Тъй като знам, че тук пишат доста боркери и хора
> работещи в сферата на НИ и строителството, бих
> искала да поразсъждаваме върху следното:
> Явно е, че се наблюдава едно задеържане на пазара
> и търсенето като че ли намалява. Можем ли да
> говорим вече реално за някакъв спад в цените?
> Колко според вас е средната цена на кв.м. жилище в
> София в централните квартали и райони към този
> момент на база реално сключени сделки, а не според
> цените на публикуваните оферти в сайтове?
>
>


На бързичко няколко пояснения. Аз съм брокер и наблюдавам пазара от близо, а не от нета, от вестниците и от "един мой познат ми каза".

Първо нито е ЯВНО нито има задържане на цените в София.
Още през януари имаше строители, които вдигнаха много сериозно цените на новото строителство в някои райони.

Второ НЕ МОЖЕМ да говорим за никакъв спад на цените в София дори и на панелките, които растат все още на равно с новото строителство като цена. За епк строителството пък да не говорим.

Трето офертните цени на боксониери, гарсониери, двустайни във всички райони на София не само, че са тези на които се сключват сделките, но и ако не се вдигне цената докато се чудиш дали да го капарираш ще си късметлия.

Четвърто - така зададен въпрос "колко е според вас цената на кв.м жилище в София?" е доста несериозен. Първо цената зависи много сериозно от местоположението на жилището...това си мислех, че и децата го знаят... Второ зависи от квадратурата на жилището - т.е. цената на кв.м на един мезонет е много по-различна от цената на кв.м на една гарсониера дори и да са в един и същи вход. Трето зависи от типа строителство и степента на завършеност все пак... Едно е панелен коптор от 78г. друго е ново строителство от доказан строител с акт 16 от миналата година да речем, а иначе блоковете може и да са един до друг...цената няма да е еднаква.

Перефразирайте си въпроса относно "цената на кв.м" ако искате да получите смислен отговорsmiling smiley




Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
13-04-2008 - 15:16:17
Продавач, уточнила съм, че става дума за централните райони. Имах предвид средна цена на кв.м. Например, според обявите средната стойност на кв.м. в центъра и около центъра на София варира между 800 и 2000 евро. Толкова ли е и според реално сключените сделки?
И още нещо искам да те попитам. Колко от практикуващите брокери имат икономическо образование? Защото отдавна чета в този форум и мненията на бокерите в по-голямата си част са единствено констатации, докато опонентите им ги разбиват на пух и прах с отлична аргументация - може да не се окажат прави, може..., но са много добре обосновани. И още нещо искам да попитам макар малко извън темата. На какво основание брокерите си повзоляват да вземат пари за оглед между 2 и 5 лв без да издават каквато и да е разписка?

Спроед мен има задържане в продажбите, защото от няколко месеца се въртят едни и същи обяви.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-13 16:48 от Splendente.
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
13-04-2008 - 19:01:29
avatar
Splendente Написал:
-------------------------------------------------------
> Продавач, уточнила съм, че става дума за
> централните райони. Имах предвид средна цена на
> кв.м. Например, според обявите средната стойност
> на кв.м. в центъра и около центъра на София
> варира между 800 и 2000 евро. Толкова ли е и
> според реално сключените сделки?

Позволявам си да ти кажа моите наблюдения. Което заслужава цената си,я получава. И да има пазарлък,отстъпката е символична. Има известен брой оферти,на които цената излиза извън пазарната и само пълнят медиите,без да се намери някой поне на оглед да отиде.

> И още нещо искам да те попитам. Колко от
> практикуващите брокери имат икономическо
> образование? Защото отдавна чета в този форум и
> мненията на бокерите в по-голямата си част са
> единствено констатации, докато опонентите им ги
> разбиват на пух и прах с отлична аргументация -
> може да не се окажат прави, може..., но са много
> добре обосновани. И още нещо искам да попитам
> макар малко извън темата. На какво основание
> брокерите си повзоляват да вземат пари за оглед
> между 2 и 5 лв без да издават каквато и да е
> разписка?
>
> Спроед мен има задържане в продажбите, защото от
> няколко месеца се въртят едни и същи обяви.

Не мисля,че брокерите трябва да имат задължително икономическо образование,а че трябва да имат много задълбочени познания по специфични въпроси,касаещи НИ. За мен,аргументацията на Куку и сие съвсем не е отлична. Те приемат, че икономическите закони са еднакви за всички,но апокалипсисът ще настъпи само в България- не в САЩ,не в Европа...........а само тук. Все едно сме държава,изолирана някъде на Луната. Ти самата мислиш,че може и да не са прави,но пак приемаш аргументацията им за отлична..........доста озадачаващ извод........

Ако си права,че има задръжка в продажбите,че се въртят едни и същи обяви,не се ли сещаш,че фалирали собственици просто няма? Че хората продължават да си изплащат дълговете успешно. Че тези,които продават,нямат никакъв зор и затова не свалят цените?
Всички предвиждания,от които толкова се възхищаваш,се правят при тотална липса на точни ,или поне приблизителни изходни данни.........

smiling smiley
Re: Цени по реални сделки с имоти в София
13-04-2008 - 21:45:07
avatar
Splendente Написал:
-------------------------------------------------------
> Продавач, уточнила съм, че става дума за
> централните райони. Имах предвид средна цена на
> кв.м. Например, според обявите средната стойност
> на кв.м. в центъра и около центъра на София
> варира между 800 и 2000 евро.


"центъра и около центъра"...моля прочетете по-горе написаното от мен не мога да се повтарям отново...


Толкова ли е и
> според реално сключените сделки?


Това вече ви го обясних...


> И още нещо искам да те попитам. Колко от
> практикуващите брокери имат икономическо
> образование?


Дали е икономическо или юридическо не мисля, че е толкова важно. В тази професия най-важен е опита, а не дали сме завършили софийския или НБУ. В нашата работа се искат резултати ако те не са на лице и 8 тапийки да имаме всеки брокер никой няма да го грее това.


Защото отдавна чета в този форум и
> мненията на бокерите в по-голямата си част са
> единствено констатации, докато опонентите им ги
> разбиват на пух и прах с отлична аргументация -


Незнам върху кои точно брокери подвизаващи се с във форума имате наблюдения, но най-често споровете опират до това ще паднат ли цените и кога или с колко ще се вдигнат цените... Нямам никаква представа кой кого разбива на прах честно казано, а аз пък следя форума от 2003г...


> може да не се окажат прави, може..., но са много
> добре обосновани.


А всъщност кой и за кое трябва да се окаже прав и с какво се е аргументиралsmiling smiley?


И още нещо искам да попитам
> макар малко извън темата. На какво основание
> брокерите си повзоляват да вземат пари за оглед
> между 2 и 5 лв без да издават каквато и да е
> разписка?


Това мен ли ме питате или въпросните брокери, които са ви ги взели?


>
> Спроед мен има задържане в продажбите, защото от
> няколко месеца се въртят едни и същи обяви.
>


Явно не сте прочели предишния ми пост в който ви обясних кои имоти не се задържат...ако потърсите отново отговор на този въпрос повъртете на горе скрола на мишката си в същата тема. Според вас може да има задържане, но всъщност няма задържане на нищо особено в София. И между другото не очаквайте обявите да се сменят всяка седмицаsmiling smiley




Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход