Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за цените на проектиране към днешна дата

Публикувано от atenera 
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
26-02-2008 - 14:00:13
Смисълът Хуба-Буба беше, че човек, който преценява, че 1000 евро за тази работа са добри пари заслужава да работи за 200лв. на месец - ЗА ДА ВИДИ КАКВО Е ДА РАБОТИШ ЗА ЖЪЛТИ СТОНИКИ. А не ,ч е плащам по 200лв.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
26-02-2008 - 14:12:38
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Смисълът Хуба-Буба беше, че човек, който
> преценява, че 1000 евро за тази работа са добри
> пари заслужава да работи за 200лв. на месец - ЗА
> ДА ВИДИ КАКВО Е ДА РАБОТИШ ЗА ЖЪЛТИ СТОНИКИ. А не
> ,ч е плащам по 200лв.


Малиии, ти ще излезнеш като последната инстанция - обичаш да се налагаш и да наказваш хората по свое усмотрение.
Е точно за това нямаш качествени хора и плачеш по форумите, че няма кой да ти работи.
Кой си ти, че ще кажеш кой колко заслужава? Ти можеш само да кажеш - какво предлагаш и какво искаш.

Аман от "бизнесмени" с чорбаджийско тарикатски манталитет!

Е за това цялата страна е в калта и в кочината. Защото дори и хората с пари завиждат на хората с по-малко от тях и искат да им вземат и малкото!
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
26-02-2008 - 17:19:23
Не обичам да се налагам - налага ми се да взимам решения и да определя кой колко заслужава- професионално изкривяванеsmiling smiley
А ми се налага да управлявам, защото никой не иска да ми плати проектантски хонорари които мисля, че заслужвамsmiling smiley Просто пазарът е такъв един мижавsmiling smiley
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
26-02-2008 - 17:31:16
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Не обичам да се налагам - налага ми се да взимам
> решения и да определя кой колко заслужава-
> професионално изкривяване
> А ми се налага да управлявам, защото никой не
> иска да ми плати проектантски хонорари които
> мисля, че заслужвам Просто пазарът е такъв един
> мижав


и по-мижав ще става....
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
26-02-2008 - 18:19:22
Никъде не казах, че смятам 1000Е достатъчни за проектирането... няма как да го кажа, защото няма как да го преценя и не ми е нужно, занимавам се с друго... съжалявам, но ако искаш от мен оценка изразена в цена за работата ви, няма как да стане, професията ми е друга... аз проучвам нещата за собствената си къща, и в момента в който проекта ми е готов няма да ме интересуват изобщо нито цените ви, нито работата ви... ще ме интересува следващата стъпка по отношение строежа на къщата и т.н....

Ще се интересувам от цените в моята професия по разбираеми причини... къща ще строя smiling smiley

Обаче мога да сравня... и наистина някак си не ми звучи конструктура да вземе 1000Е, а озеленителя 1000лв... е това ме дразни...

Така че, ако обичаш 4овек не ми приписвай въображаеми каузи...
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
26-02-2008 - 20:15:46
4овек правиш се на луд. Изобщо не става въпрос за подценяване или недооценяване. Аз писах, че това са пазарни цени. И че те са за България.
Иначе всички знаем, че един инженер би печелил по-добре в Англия. Но за България това са си пари. И другото нещо което споменах, че на един такъв проект конструктивната му част е работа за около 5 дни. И точно затова 1000-те евра са си пари.
Недей да вадиш изречения от контекста. Много добре знаеш за какво пишем в темата. И пак ще повторя, става въпрос за пазарни цени.
А ти ако намериш някой който ще ти плаща за услугите които предлагаш над пазарните цени, значи си тарикат и успешно работиш. За съжаление обаче, аз силно се съмнявам че е така.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
27-02-2008 - 08:11:26
Няма да става по-мижав - при тези цени не може да има приемственост, не може да се обучават млади кадри , а това означава, че предлагането ще намалее и цените ще растат. Защото не може да се разчита на човек, туко що завършил университет да проектира каквото и да е.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
27-02-2008 - 08:46:38
Как ги смяташ тези 5 дни - по 48 работни часа на ден лиsmiling smiley
Или пък искаш порект, който се прави за 5 дни - акто се има предвид, че подготовката, съгласуването , отпечатване, подечатване и сгъване на чертежите става за два дни. Означава,ч е определянето на конструктивната схема, изчисленията и изчетратавене на 15 броя чертежа се прави за 3 дни х 8 часа - 24 часа. Може, ама после ще опищеш форума, че някой те е прекаралsmiling smiley
Ако вземем за база кодекса на труда едни такъв проект се прави за около 120 работни часа. Та това си е направо месечния доход на конструктора.
Иначме цените наистина са такива - 15 евро на кв.м. Затова и ако си забелязал, аз казвам - къщи да проектират други. просто защото знам, че с пазар не мога да се боря. явно има доста хора, които не си правят сметката, че 1000 евро за свободна професия е равно на 500лв. заплата като чиновник.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
27-02-2008 - 08:56:02
И мен ме дразни същото - при 1000лв. за озеленител, как така само 1000 евро за конструктор. Знаех си, че ще се разберем накраяsmiling smiley
Междудругото сигурна ли си, че архитектът ще плати тези хонорари на другите, защото на един обект дето изпълнявах се оказа, че проектантите са получили символични хонорари и не искаха да ходят на авторски контрол. оказа се, че архитектът им платил 50% от това, което е казал пред инвеститора, другото решил, че си е за него, защот той договаря обекта. По принцпи естествено, че трябва ад има нещо и за този, койт оръководи нещата, ама не и като се гооври за поначало ниски хонорари.
Да не се окаже и при теб, че архитектът всъщност взима 15 евро на кв.м., а за останалите оставя 7smiling smiley
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
28-02-2008 - 09:31:26
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Не обичам да се налагам - налага ми се да взимам
> решения и да определя кой колко заслужава-
> професионално изкривяване
> А ми се налага да управлявам, защото никой не
> иска да ми плати проектантски хонорари които
> мисля, че заслужвам Просто пазарът е такъв един
> мижав

така е, човече. пазарът не само, че е мижав, ами и смотан.
но е пазар.

а тоя форум е тотално отражение на българската душевност smoking smiley
тук всеки се бори срещу всеки. и няма догма. всяко нещо се променя през призмата на собствените възприятия.
ако за Човек няма пазарни цени, а фиксирани ставки за работен ден или час, то за собствениците на земя, или брокерите няма фиксирани ставки. там цените се определят от пазара (т.е. от от това колко пъти собствениците ще си вдигнат цената, при получени запитвания за имота) и от брокерите (които работят на процент - а не на фиксирана ставка) и от журналистите, които като цяло са на фиксирана ставка - возия в баничкарката на Николов, обяд от Николов и някой пробит долар, за да "рекламират" в статия образа на съвременния бизнесмен и предприемач smoking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход