Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за цените на проектиране към днешна дата

Публикувано от atenera 
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 15:35:51
Моето мнение е , че геологията , ПБЗ и озеленяването са високи .
ПБЗ не е нищо друго освен едно копиране на файл с малки промени.
Геологията зависи за какво място говорим , но те също от карти гледат /едва ли са били сонда/ .
Озеленяването също.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 16:29:39
За геология наистина се консултирай с конструктора. Ако нямаш мазета не ти трябва. И с архитекта също го обсъди.
По другите въпроси мисля, че каквото успяхме написахме
Успех в начинанието.
nx1
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 17:05:35
Здравей atenera.

Ето и моето мнение, ...тъй като аз съм конструктор работя с доста архитекти и бих искал да ти дам един друг поглед върху нещата, защото виждам доста хора тук си чешат езиците с несъществени приказки та чак ми стана смешно.

Говорите за цифри но не виждате къде е истината май!?

Ок. цифри... Да направим сметка?

Проектиране:

1. вариант: 260 x 30Е ~ 8000E = проект (... ооо потресаваща цена)
2. вариант: 260 x 15Е ~ 4000E = проект (... йее бинго)

Разлика от 1. и 2. : 4000Е - super!!!
-----------------------------------------------------------------

Строителство:

средна цена: 350E x 260 = 91 000 E

Други разходи: (направени или предстоящи които е възможно да надхвърлят неколкратно цената за строителството): цена на място, поркарване и изпълнение на комуникации и общински такси (ток, вода, канал, път)

... какво стана? Очевидно коментара е излишен, но все пак за неразбралите:
Как мислите ще е доволна ли atenera че е спестила от цената за проектиране едва под 5% от общите разходи за къщата? Напърв поглед няма лошо нали? (колкото почвече толкова повече - Мечо Пух). Ок прави сте. Ха-ха но драги ми неразбиращи от проектиране, (защото тези които мислят така са такива) нямате ни най-малка представа какво значи да попаднеш на некадърни проектанти, които да ти направят сбъркана от всякъде къща, пълна с проблеми при експлоатацията, в която най-лесното и неусетно нещо е да "свикваш да живееш", тъй като нямаш очи да видиш и усетиш радоста от живеенето в добре проектирана къща, колкото и картинки и списания да си разглеждал.
Ако архитекта, не улови Вашата философия и финансови възможности за Вашата къща и не я претвори с пълния потенциал на съвременните тендции на архитектурата, конструкциите и проектирането, с изпълними детайли доказани и работещи на практика на нашия роден строителен пазар, то не вие трябва да му плащате а той на вас, тъй като ви е загробил сериозни инвестиции.

Изводи:

1. Хубавото за тривиалния проектант е че, масовия инвеститор е сляп за тези изисквания и умее да се нагажда, дори хвали с къщата в която "свиква" да живее. Най-смешното: цени проектанта които му е предложил най-ниска цена.

2. Трагедията за инвеститора е, (породена най-вече от мизерния начин на мислене) че не може да се ориентира лесно кой наистина е добър проектант, а и последните са много малко и прекалено ангажирани (и то предимно с апетитни широкоплощни обекти). Остават някой пенсионери и други подобни, сред които има също много добри, но за съжаление на тях им се губи контрола върху цялостното проектиране и остват добри, но сами по себе си. Още по-трагично е мисленето че тъй като сте платили 22Е.м2 някой качествено ще Ви свърши работа ;о)).

Успех драги ми смехурко! clap:
p.s. Ако си прaвиш сметка да спестиш 4,5 Evro, подобре недей да строиш къща, a вземи си купи една изгнила караванка и живей в нея, ако не друго поне ще ти отива на стандарта и начина на мислене.
nx1
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 17:07:40
Здравей atenera.

Ето и моето мнение, ...тъй като аз съм конструктор работя с доста архитекти и бих искал да ти дам един друг поглед върху нещата, защото виждам доста хора тук си чешат езиците с несъществени приказки та чак ми стана смешно.

Говорите за цифри но не виждате къде е истината май!?

Ок. цифри... Да направим сметка?

Проектиране:

1. вариант: 260 x 30Е ~ 8000E = проект (... ооо потресаваща цена)
2. вариант: 260 x 15Е ~ 4000E = проект (... йее бинго)

Разлика от 1. и 2. : 4000Е - super!!!
-----------------------------------------------------------------

Строителство:

средна цена: 350E x 260 = 91 000 E

Други разходи: (направени или предстоящи които е възможно да надхвърлят неколкратно цената за строителството): цена на място, поркарване и изпълнение на комуникации и общински такси (ток, вода, канал, път)

... какво стана? Очевидно коментара е излишен, но все пак за неразбралите:
Как мислите ще е доволна ли atenera че е спестила от цената за проектиране едва под 5% от общите разходи за къщата? Напърв поглед няма лошо нали? (колкото почвече толкова повече - Мечо Пух). Ок прави сте. Ха-ха но драги ми неразбиращи от проектиране, (защото тези които мислят така са такива) нямате ни най-малка представа какво значи да попаднеш на некадърни проектанти, които да ти направят сбъркана от всякъде къща, пълна с проблеми при експлоатацията, в която най-лесното и неусетно нещо е да "свикваш да живееш", тъй като нямаш очи да видиш и усетиш радоста от живеенето в добре проектирана къща, колкото и картинки и списания да си разглеждал.
Ако архитекта, не улови Вашата философия и финансови възможности за Вашата къща и не я претвори с пълния потенциал на съвременните тендции на архитектурата, конструкциите и проектирането, с изпълними детайли доказани и работещи на практика на нашия роден строителен пазар, то не вие трябва да му плащате а той на вас, тъй като ви е загробил сериозни инвестиции.

Изводи:

1. Хубавото за тривиалния проектант е че, масовия инвеститор е сляп за тези изисквания и умее да се нагажда, дори хвали с къщата в която "свиква" да живее. Най-смешното: цени проектанта които му е предложил най-ниска цена.

2. Трагедията за инвеститора е, (породена най-вече от мизерния начин на мислене) че не може да се ориентира лесно кой наистина е добър проектант, а и последните са много малко и прекалено ангажирани (и то предимно с апетитни широкоплощни обекти). Остават някой пенсионери и други подобни, сред които има също много добри, но за съжаление на тях им се губи контрола върху цялостното проектиране и остват добри, но сами по себе си. Още по-трагично е мисленето че тъй като сте платили 22Е.м2 някой качествено ще Ви свърши работа ;о)).

Успех драги ми смехурко!
p.s. Ако си прaвиш сметка да спестиш 4,5 Evro, подобре недей да строиш къща, a вземи си купи една изгнила караванка и живей в нея, ако не друго поне ще ти отива на стандарта и начина на мислене.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 17:55:25
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 18:01:47
StefanB, съгласна съм 100%

Изобщо нямам намерение да пестя от проектиране, вече казах арх и конструкция ок,

но не виждам защо трябва да плащам 3 пъти по-висока цена за озеленяване и ПЗБ, което между другото оскъпява с почти 4Е

Знам, че евтиното излиза скъпо, не за това иде реч, не ми е приятно и да гледат на мен като банкомат. Аз искам само хубав и здрав дом! И съм готова да платя за това... но разумно! Хайде nx1 да не ми обяснява, как трябва да платя за това по пазарни цени на кв.м. на имоти в центъра на София... само примерно








Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-02-19 18:07 от atenera.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 18:15:02

По повод цените мога да ти кажа следното за да прецениш дали е висока или не - на тези цени не можеш да ме накараш да направя конструктивен проект на къща. така като гледам се пада 1000 евро за конструктора - а за 1000 евро нека някой студент се учи.

nx1
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 18:30:09
atenera , ако си намерила наистина добър арх., а той върви и задължително с утвърден екип от проектанти, те поздравявам и ти стискам палци да е така.
Прочетох пак за ПБЗ-то (за озеленяването не мога да коментирам) и видях че цената е двойна от стандартната. Като доказателство мога да ти предложа да го направя за 500лв. , щото някой те базика като се възползва че не разбираш. Трябва разбира се да ми дадеш и повече инфо за обекта къде се намира, на магистрален път ли е? за да преценя през какви инстанции трябва да се съгласува. ако прецениш пиши ми: nx69@mail.bg
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 18:35:11
4овек, аз си знам, че не съм дорасла да плащам по твоите цени...

за конструктивния проект на къщата си имам 3 варианта... и все добри приятели... и ще си платя колкото ми поискат, де да знам, може и малко да ми искат...
winking smiley

Благодаря на всички за коментарите... както и темата гласи, това бе сверка на часовника към днешна дата. Признавам, че когато през май 2007 проверявах цените бяха по-ниски и въпреки че си давам сметка, че от тогава до сега цените са се променили, по-скоро ме е яд на мен си, че се размотахме толкоз... здраве да е...

Вярвайте ми, нямаме намерение да правим компромиси с важните места... и разчитам на приятелите ни да ни помогнат за това... както и вие де... със сигурност имам те първа много да се уча...

nx1, архитекта ни е препоръчан от приятелите ни проектанти, т.е. да има екип... Благодаря за предложената помощ, но мисля, че ще се справим



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2008-02-19 19:21 от atenera.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 20:51:20
Винаги за съжаление ще се намери някой който ще каже, че е скъпо и друг който ще отсъди, че е евтино. Аз мисля, че разисквахме средните цени. И те са точно такива каквито повечето от нас ги описаха. Без абсолютно никакви претенций за изчерпателност. Просто сме плащали за проектиране сравнително скоро.
Знам ли, може би nx1 е най- добрия конструктор и за това взима по-скъпо. Всеки си преценява.
При така посочените цени за проектиране наистина за конструкций ще отидат около 1000 Е, което си е добра сума. Колкото и 4овек да се мръщи, това е проект който се прави за 20 до 30 дни и то при условие, че проектантите работят върху още няколко подобни. Както и най-често става. Поне при читавите е така.
Парите са си пари, 4овек. Колкото и високо да си цениш труда, има конкуренция и се определят пазарно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход