Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за цените на проектиране към днешна дата

Публикувано от atenera 
Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 10:00:55
Здравейте!

От известно време чета в този форум по простичкката причина Мечта за собствен дом!

Доста ценна информация получих от вас. Вече имаме архитект и архитектурен проект! Нооо сме малко потресени от крайната цена, която ще ни дойде за проектиране, а тя е:

арх.проект - 7,5eur на 2м
констр+ВК+ЕЛ+От=7,5eur на 2м
геодезия = 600лв
геология = 1000лв
ПБЗ = 1000лв
озеленяване = 1000лв

По груби сметки цялостния проект идва на 22Е/2м, което на мен ми се струва много.

Много бих искала да чуя и вашето мнение...

Благодаря
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 10:04:26
Цената може да и да е добра, може и да не е добра. Ако е къща е добра, ако е кооперация с 6 типови етажа и е 10000м2 площ ми се вижда висока.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 10:17:19
Къщата е 260 РЗП и не мисля, че е нещо особено, няма нищо завъртяно в нея... не знам де...
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 10:36:46
20E за къща е добра цена.
По този начин може да си поне убеден, че са обърнали подходящо внимание на проекта ти.
Хайде успех.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 12:12:30
От посочените цени, много ми се вижда цената за озеленяване - обикновено вземат 450-500лв. за къща; цената за ПБЗ също е толкова, а за геологията е м/у 600 и 800лв., но тук е по разтегливо и зависи от много неща. За озеленяването обаче - нали няма да правите висящите градини на Семерамида? Много ми се струва 1000лв. - да не се сърдят озеленителите, но нито ще падне къщата, нито някого ще го удари ток, нито ще се запуши канализация и т.н. Проекта не е свързан с толкова отговорности. Геодезията е двапъти по-сложно и отговорно нещо и не е нормално да е по-евтина от озеленяването.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 14:02:36
Архитектурата с проектите по частите ВиК, ОиВ, Електро и Конструкций наистина струва 12-15 Е/м2. За обект 260м2 по-скоро около 15.
Геодезия - 500-600 лв. Правилно
Озеленяване - изобщо не ти трябва да го правиш. Ако много държиш може и на по късен етап.
ПБЗ - 300-400 лв. Задължително е.
Геология - ако ти е 1дк. двора е толкова, но ако не ти я иска гл. архитект може и без нея.
От това което даваш като цени, мисля, че само от ПБЗ може да паднеш, ако се спазариш с конструктора /инженера който го прави/.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 14:17:18
Озеленяването започнаха да го искат на много места, но има и такива дето още не го искат. Така че може да се пробва и ако го поискат тогава да се прави. Зависи коя община е, но и да го поискат, 1000лв е много. А геологията е важна според мен, ама не фалшив доклад за малко пари, а истински с проби от почвата и лабораторни анализи, за да се види каква е почвата и как да се фундира, както и подпочвените води. Не че не може и без хидрогеология, но после конструктора за сигурност ще вземе по-тежък вариант за фундиране и ще излезе по-скъпо строителството. А и ако водите са високо, трябва да се вземат допълнителни мерки срещу влагата. Понякога икономията наистина излиза скъпо.
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 14:28:41
Благодаря за отговорите

Озеленяването - ако може да минем през общината за разрешителното, изобщо не ми трябва... какви ти висящи растения

За геологията съм съгласна, че е важно, ще се прави, но явно на друга цена, двора е 650кв.

за ПЗБ и на мен ми казаха, че макс. 400лв

за арх и конструктура - съгласна

отивам да си водя борбите winking smiley
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 14:32:19
Re: Въпрос за цените на проектиране към днешна дата
19-02-2008 - 14:59:16
Геологията за проекта в общината може да я искат, може не. На мен не ми я искаха, НО тя е важна за конструктора, АКО мястото не е здраво - има свлачища наоколо и ако има води. Геологията дава ценна информация за конструктора на каква кота да заложи фундаментите, а и за водите въобще, хеле пък ако имаш приземен етаж, според мен е задължителна.
Щото ако не е много здрава почвата и прекопаят, ще се видиш в приключение, вервай ми. И ти остава да разчиташ на бригадата - техническия. И може да се бръкнеш със суми, на фона накоито 1000 лв ще ти се видят трохи..
Не съм геолог, а пациент..., да не решиш, че си подработвам клиенти само... Просто споделям опит.
Успех!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход