Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Фотоволтаични панели на покрива

Публикувано от R.Velchev 
Re: Фотоволтаични панели на покрива
11-01-2009 - 16:24:13
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Абе уж всички много напреднали по въпроса, всички
> вече имат някакви проекти..., ама що никой не
> казва, че покривна фотоволтаична система в чист
> вид е винаги нерентабилна? Никой не спомена дори
> за комбинация с ветрогенератор и генератор на
> конвенционално гориво.
> Я вземете му напишете на Велчев колко струва
> панел+управление+батерии за производството на 1 кW
> средно на ден. Колко квадрата са му необходими за
> 2,5 кW постоянна консумация, колко запас на
> мощност и колко пари, в крайна сметка. Щото аз
> също съм привърженик на "чистата енергия", ама
> това си е обречено отвсякъде! Хората по света тия
> единични системи ги ползват от немай-къде, като
> няма възможност да се пусне жица и само за
> миниатюрни консуматори като диодово осветление (по
> автобусни спирки примерно), четци на разни карти
> по КПП-та или захранване на сензори...
> Тук очевидно се смесват две теми - Как да се
> отървем от монополиста и Как да преебем
> монополиста. По първата нещата не са много сложни,
> понеже почти всеки електрически уред си има или
> неелектрически аналог, или поне начин на
> свръхикономично ползване. А втората е просто
> нелепо да се коментира - всеки го иска, но е
> абсурдно да се мисли, че може да стане с легални
> средства!
>
Аз по принцип изключвам акумулаторите, защото при една нормална държава ти изкупуват на 0.78 при слънцегреене, а ти консумираш при 0.22 денонощно, като отношението по груби сметки е 5кВ фотоволтаици спрямо 1,5 кВ денонощна консумация за едни и същи пари. Инвентора директно е свързан с мрежата, през изходящ електромер!
Но си прав, че доплънително една перка за вятъра до 1 кВ плюс слънчев колектор за топла вода е най-доброто решение за еднофамилна къща!





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-11 16:27 от partzalev.
Re: Фотоволтаични панели на покрива
11-01-2009 - 18:08:44
Abu , на първа страница още , съм писал за квадратурата . Не е рентабилно естествено , но комбинацията с ветрогенератор ще му коства толкова пари , че ще му се види златна тази енергия ! И още нещо важно ! Може къщата да е на такова място , което е с лоши показатели както за слънчева радиация , така и за вятър ! Съгласен ? ? ?
Abu
Re: Фотоволтаични панели на покрива
11-01-2009 - 20:02:03
Писал си, ама не си писал нищо за цена и за възвръщаемост. Направи сравнение с инсталация с друг източник на енергия - вятър, течаща вода, газ, течно/твърдо гориво... Към днешна дата за мен фотоволтаиците са последен избор като алтернатива на енергоразпределителните дружества. Поне от опит мога да кажа, че в една НЕвключена към мрежата каравана си има всичко необходимо за живот при летни условия, в т.ч. топла вода, хладилник, готварска печка и т.н. Изкарвал съм по повече от месец абсолютно независимо от всякакви монополисти и определено не ми беше по-скъпо, отколкото в домашни условия. Вместо да се трошат грешни пари за съмнителни проекти, не е ли по-добре да се оптимизира самата къща, ако ще и по подобие на тъпата каравана?
Re: Фотоволтаични панели на покрива
11-01-2009 - 20:06:30
Аз съм му писал на ЛС за тези работи !
Re: Фотоволтаични панели на покрива
11-01-2009 - 20:17:08
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Писал си, ама не си писал нищо за цена и за
> възвръщаемост. Направи сравнение с инсталация с
> друг източник на енергия - вятър, течаща вода,
> газ, течно/твърдо гориво... Към днешна дата за мен
> фотоволтаиците са последен избор като алтернатива
> на енергоразпределителните дружества. Поне от опит
> мога да кажа, че в една НЕвключена към мрежата
> каравана си има всичко необходимо за живот при
> летни условия, в т.ч. топла вода, хладилник,
> готварска печка и т.н. Изкарвал съм по повече от
> месец абсолютно независимо от всякакви монополисти
> и определено не ми беше по-скъпо, отколкото в
> домашни условия. Вместо да се трошат грешни пари
> за съмнителни проекти, не е ли по-добре да се
> оптимизира самата къща, ако ще и по подобие на
> тъпата каравана?
>
Тук също съм съгласен напълно! По-добре парите да отидат за двоен зид, отколкото за тези франтифлюшки. Един варел в черен цвят пак ще топли водата от слънцето!


Abu
Re: Фотоволтаични панели на покрива
11-01-2009 - 22:32:24
А, хубаво! Щото останах с впечатлението, че всички удрят келепира с тия фотоволтаици и нещо ме усъмни. Тъй де, не може само аз да съм си направил грешно сметката и да съм се заблудил, че засега е умряла работа...
Re: Фотоволтаични панели на покрива
11-01-2009 - 22:47:54
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> А, хубаво! Щото останах с впечатлението, че всички
> удрят келепира с тия фотоволтаици и нещо ме
> усъмни. Тъй де, не може само аз да съм си направил
> грешно сметката и да съм се заблудил, че засега е
> умряла работа...


На мен ми е интересно от техническа гледна точка и за това следя темата за фотоволтаиците! Скоро разбрах, че китайците стягат цяло предприятие за фотоволтаични платна в Драгоман, та ще видим цените след една година.
Re: Фотоволтаични панели на покрива
12-01-2009 - 08:44:13
Не само китайците, вече 2 фирми ги правят или пускат завод за такива неща в България - Енерджи Солюшънс в Перник (от групата на Виохалко) и една фирма на Каолин в Силистра. Между другото търся и друг ефект - къщата е високо във Витоша, над софийския смог, покрива е от битумни керемиди и се загрява доста лятото, когато слънцето е високо, въпреки че е вентилиран. Така че искам и да си направя сметката колко ще ми излезе тази работа, не търся печалба от това и не искам по никакъв начин да се занимавам с енергото. Още не мога да разбера на 100% дали ще стане. Иначе мога и да чакам евентуално цената да падне още.
Abu
Re: Фотоволтаични панели на покрива
12-01-2009 - 09:09:49
Велчев, доколкото си спомням имаш добро техническо образование... Опитай се да впрегнеш струята горещ въздух, която излиза през отдушниците на билото. Да не се окаже, че с перка от радиатор на кола, динамо и акумулатор би произвел повече ток, отколкото с 20 м2 панел.
Най-тъпо е да отидеш в магазина и да си купиш нещо "икономическо". Нито е рентабилно, нито е забавно! А ако ти е интересно да се занимаваш, дори и нищо да не излезе, пак няма да съжаляваш!
Re: Фотоволтаични панели на покрива
13-01-2009 - 11:52:37
Техническите ми познания са само на ниво малко повече от любителско, а образованието ми е икономическо. За съжаление предложението ти е неосъществимо поради разни причини, но е интересно. Ще продължавам да си мисля.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход