Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Собственост върху земята при учредяване право на строеж

Публикувано от Didona74 
Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
15-11-2007 - 22:54:44
Парцалев, мога ли и тук да ти задам един въпрос,въпреки, че явно се не изразявам добре.

Преди 10 год,когато беше построен нашият блок на наш терен,строителят не е разпределил земята по апартаменти,а ние съвсем нямахме понятие от строежи.Случаино,преди година обърнахме внимание защо плащаме толкова висок данак сгради.Ами защото и данък за земята плащаме, като собственици на терена.

Е, сега не разбирам,като няма смисъл от това,че сме собственици - четеики из форума стигам до това заключение - да се откажем от нея,или как?.Какво се прави в такъв случаи?Излиза,че съм глупак,дето плащам данък за нещо,от което няма смисъл.

Ти на какво мнение си??

Има ли някои мнение по въпроса,моля
Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
15-11-2007 - 23:37:40
Пишете в множествено число и не ства ясно само вие ли ,като собственици на терена, плащата данък земя или всички собственици в блока!
Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
15-11-2007 - 23:40:47
Fabia,
Пишете в множествено число и не ства ясно само вие ли ,като собственици на терена, плащата данък земя или всички собственици в блока!
Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
16-11-2007 - 00:08:54
Тая работа с погиването на сградата сериозно ли я мислите? Това може да стане при силно земетресение или бомбардировка. Ако наистина се случи е малко вероятно да сме живи и здрави и със сигурност ще имате по-сериозни проблеми от това, чие е паркомястото на 3 метра от бившата сграда.

Ако обичате да разсъждавате ето ви няколко по-реални хипотези:
1) При леко земетресение или свлачище сградата е напукана, но цяла. Компетентните органи и специалистите предписват да се разруши, а живущите не искат да напуснат домовете си.
2) Съгласно новите устройствени планове се предвижда застрояване на много повече РЗП. Етажната собственост и собственика на парцела решават да съборят сградата с цел печалба от построяването на по-голямата сграда.
Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
16-11-2007 - 00:23:19
pe6o,
не става дума за погиване на сгради, аз за това,че някой може да е продал нещо, без да е негово!!!
Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
16-11-2007 - 00:44:30
Fabia Написал:
-------------------------------------------------------
> Парцалев, мога ли и тук да ти задам един
> въпрос,въпреки, че явно се не изразявам добре.
>
> Преди 10 год,когато беше построен нашият блок на
> наш терен,строителят не е разпределил земята по
> апартаменти,а ние съвсем нямахме понятие от
> строежи.Случаино,преди година обърнахме внимание
> защо плащаме толкова висок данак сгради.Ами защото
> и данък за земята плащаме, като собственици на
> терена.
>
> Е, сега не разбирам,като няма смисъл от това,че
> сме собственици - четеики из форума стигам до
> това заключение - да се откажем от нея,или
> как?.Какво се прави в такъв случаи?Излиза,че съм
> глупак,дето плащам данък за нещо,от което няма
> смисъл.
>
> Ти на какво мнение си??
>
> Има ли някои мнение по въпроса,моля

Ако имате съмнения за това, поискайте от строителя си /ако още го има/ ценообразуването на сградата и земята. Ако е било преди 10 години, малко трудно, тогава не се правеха от лицензирани оценители тези сметки.
Но дори да липсва, можете да искате от него да направи ново, в което да е видно какви ид. части от земята ви се падат. Работих в една известна стр. фирма, дето ги правеше на "ангро" тези сметки преди години... Всъщност, най-добре се консултирайте с адвокат и с ценообразувател. Защото вече имате нот. акт за ид.части земя, дали може да се анулира ?! Не знам ...

Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
16-11-2007 - 10:43:58
Ах да им паднеш само буквояд такъвsmiling smiley
Като ще говорим за закони, кой плаща ДДС? Сделката е такава - ти ми даваш право на строеж аз ти давам апартаменти, на тези апартаменти трябва да начисля ДДС. По закон ДДС се плаща от крайния клиент, а се внася в държавата от регистрирания субект - та ОК получаваш безплатно зелените площи, но плащаш ДДС на обезщетението за да сме съгласно закона. На практика наистина фирмите го плащат, ама като някой почне да се прави на много наясно със законите може пък да бъде изработен да си ги спазиsmiling smiley
Или държиш да спазим само законите , които те облагодетелстватsmiling smiley
Парцалев - едни приятелски съвет. Договорът трябва да е взаимо изгоден, особено кат остава въпрос за такова сътрудничество, каквото е договорът за обезщетение и отстъпено право на строеж. Никой не печели ако извива ръцете на другия - все по някакйв начин като бумеранг ще се върне при него. престани да четеш законите - те са за случаите , коагот хората не могат да се разберат помежду сиsmiling smiley
Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
16-11-2007 - 10:49:44
Що тряБва нещо по 100 пъти да се обяснява. Много добре е обяснено в писанието дето Парцалев го изпрати що е то отстъпено право на строеж.
Като притежаваш право на строеж за 100кв.м. върху парцела, значи за вечни времена притежаваш това право на строеж. Ако сградата погине имаш право да си построиш своети 100кв.м., ако разрешат да се постоят 200кв.м. твоите 100 си остават, собственикът на земята има право на добавката от 100...

Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
16-11-2007 - 11:25:12
Абсолютно си прав 4ovek,
единственото, което искам е договорът между мен и теб да е максимално подробен.
Ако по всички параметри имаме съгласие, то няма проблем да се получи една прекрасна кооперацийка и свички удобства. А колкото до зелените площи, аз не мога да ги получа безплатно защото те са си мои, докато не съм ти ги прехвърлил по някакъв начин, кето много подробно трябва да е описано в предварителия договор и след това в нот. акт. Ти как можеш да продаваш идеални части от зелените площи, без да имаш собствеността върху тях? Когато се заобиколи закона са налице предпоставки дадена сделка да се атакува пред съда!
Re: Собственост върху земята при учредяване право на строеж
16-11-2007 - 11:45:18
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Fabia,
> Пишете в множествено число и не ства ясно само вие
> ли ,като собственици на терена, плащата данък земя
> или всички собственици в блока!


Aз пак не се изразявам правилно.
Парцелат беше 1000кв.м мои + по - малка част на още двама собственика.
Аз плащам данък върху моите 1000 км.Единият собственик също плаща, другият не го познавам лично.
Със строителят повече не може да се комуникира.
Ходих в общината и ми дадоха скица за моята част.Върху тази скица,една голяма част от,,моето място" е свободна.Попитах мога ли да направя паркинг там - за да не се парика пред гаражите на блока,както е всъщност.
Отговорът беше - при съгласуване с другите двама собственика на терена,ако се направи арх. проект,или каквото там трябва,няма проблем.

Сега,като чета из форума - не е така.Нямам право,а и не е справедливо.
Затова и попитах - в такав случаи трябва да съм глупак да плащам данък.Не мога и да си представя - познаваики съседите си,че те биха се включили финансово в изграждането на паркинг,след като елементарните разходи по поддръжка на блока не плащат.
И паркират както си щат.
Как да постъпя?
Как става изобщо отказът от земя?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход