Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

строеж на сграда като физ.лице или фирма

Публикувано от alex199 
строеж на сграда като физ.лице или фирма
05-11-2007 - 00:49:01
Здравейте,

Собственик съм на парцел върху, който смятам да строя. Оттук произтичат няколко казуса във връзка с продажбата на апартаментите след това.
С оглед облагането с данък на сделките при продажба, как е най добре да се започне строителството.
Имам и регистрирана фирма, която мога да използвам.
1.Ако започна да строя като физ.лице, след това трябва да се облагам по реда на ЗОДФЛ или по таблицата.
2. Ако учередя право на строеж на фирмата, трябва да получа някакво обещетение като физ.лице, нищо че става дума за един и същи собственик т.е някъде около 10% обещетение, като тези 10% трябва да ги продам като физ.лице, а останалите през фирмата.
3. ако прехвърля целия парцел на фирмата тогава при продажба ше използвам само нея, при данък 10%, но незнам дали този вариант е приложим.

Бихте ли ме посъветвали кои вариант е най изгоден с оглед избягването на плащане на по голям данък и има ли някакъв друг вариант който може да се използва при този случай.

Благодаря предварително.
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
05-11-2007 - 09:46:34
Първо се регистрирай в камарата на строителите, за да имаш право да строиш!
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
05-11-2007 - 17:27:40
Но аз ще се явявам като инвеститор.
Ще възложа на строителна фирма да построи грубия строеж и довършителните работи.
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
06-11-2007 - 00:00:01
Ако продаваш 1 имот годишно като физическо лице не дължиш данъци за това... Иначе ако имаш ООД е по-рентабилно /от гледна точка данъци/ да извършваш търговската дейност като ООД а не като физическо лице
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
06-11-2007 - 23:25:27
Интересен въпрос. В тази категория попадат и хората, които са си дали земята срещу процент от построеното и са получили няколко обекта. Те какво да правят ако (когато) решат да продават?
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
07-11-2007 - 00:33:23
И на мен ми стана интересно!
Надявам се да споделиш как се развиват нещата, като си едновременно собственик, инвеститор и изпънител!! Ако можеш стани и данъчен инспектор или подъзпълнител!
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
07-11-2007 - 20:51:19
а не

аз съм само собственик и инвеститор. възлагам строежа на лицензирана фирма. като стане време за продажба си ги продавам по възможност по данъчна оценка и в краен случаи по пазарна цена ако е с кредит. и си плащам данъците като физ.лице, който ще е само 10%-плосък данък. ако дотогава нашите управляващи не променят нещо.
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
07-11-2007 - 23:13:30
А ако продадеш земята сега срещу суха пара няма да дължиш никакви данъци. Вместо това си готов да платиш 10% данък, след като продадеш апартаментите. Следователно очакваш много повече от 10% печалба (т.е. разлика между цената на бъдещите апартаментите и на земята сега) с всичките му рискове?
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
09-11-2007 - 16:19:21
АМи по принцип трябва да се регистрират като физически лица по ЗДДС след първата продажба. И трябва на следващите да начисляват и внасят в държавата ДДС, освен другите данъци.
ЗДДС не е само за юридически лица.
Re: строеж на сграда като физ.лице или фирма
13-11-2007 - 21:14:12
Има и безвъзмездно прехвърляне на правото на строеж - за точка 2 става дума... Не е необходимо то да има цена между физическото лице и фирмата
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход