Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Договор за блокиране продажбата на недвижим имот

Публикувано от kadife75 
Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
15-09-2007 - 21:59:52
Вчера 14.09 подписахме Договор за блокиране продажбата на апартамент, днес 15.09 в 17.00 часа се обадих на брокерката и отказах сделката . на 18.09 трябваше да се остави капаро 10% от сумата обявена за продажба 48000еур.

Интересува ме депозита от 500 лв, ще ми бъде ли върнат , има клауза която казва че ако разваля договора депозита няма да ми се варне, по обява апартамента е 68 кв -48000еур, аз извадих документ от служба по вписвания -там се води 63.48кв.м...в договора тази квадратура не е спомената .....имам ли основание да си искам депозита ...и какви са ми правата ....

Дано да съм го обеснила правилно ......
Re: Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
17-09-2007 - 11:19:29
avatar
kadife75 Написал:
-------------------------------------------------------
> Вчера 14.09 подписахме Договор за блокиране
> продажбата на апартамент, днес 15.09 в 17.00 часа
> се обадих на брокерката и отказах сделката . на
> 18.09 трябваше да се остави капаро 10% от сумата
> обявена за продажба 48000еур.
>
> Интересува ме депозита от 500 лв, ще ми бъде ли
> върнат , има клауза която казва че ако разваля
> договора депозита няма да ми се варне, по обява
> апартамента е 68 кв -48000еур, аз извадих документ
> от служба по вписвания -там се води 63.48кв.м...в
> договора тази квадратура не е спомената .....имам
> ли основание да си искам депозита ...и какви са ми
> правата ....
>
> Дано да съм го обеснила правилно ......

Няма да ти се върне,защото разликата в квадратурата не е основание.В ЗЗД е описано всичко......
Re: Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
17-09-2007 - 12:16:45
По-скоро въпросът е искаш ли да развалиш договора или не?!?

ЗЗД, Чл. 210. При продажба на недвижим имот с посочване на пространството и на цената за всяка единица мярка, когато действителното пространство се окаже по-голямо или по-малко от посоченото в договора, цената на имота се увеличава или намалява съответно. Купувачът обаче може да се откаже от договора, ако пространството е с 1/10 по-голямо или по-малко от показаното в договора.

Когато цената е определена общо за целия имот, ако пространството на имота е посочено в договора и то се окаже с повече от 1/10 по-малко от действителното пространство, купувачът има право да иска разваляне на договора или намаление на цената; но ако то се окаже по-голямо с повече от 1/10, продавачът има право да иска увеличение на цената, но в такъв случай купувачът може да се откаже от договора.

и още нещо, което може да помогне при преговорите:
ЗЗД, Чл. 29. Измамата е основание за унищожение на договора, когато едната страна е била подведена от другата да го сключи чрез умишлено въвеждане в заблуждение.

Когато измамата изхожда от трето лице, измамената страна може да иска унищожението на договора само ако при сключването му другата страна е знаела или не е могла да не знае за нея.
Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Когато договорът бъде признат за нищожен или бъде унищожен, всяка от страните трябва да върне на другата страна всичко, което е получила от нея.

Успех!
Re: Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
19-09-2007 - 05:11:55
Не ми върнаха парите ... :g:
Re: Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
19-09-2007 - 05:16:50
Агенцията беше си вързала гащите за всичко , а аз просто изгорях с 500 лв .
Re: Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
20-09-2007 - 16:41:05
Кадифе, не си изкарвай яда тук... 4 кв.м едва ли са най-същественото нещо, което може да те откаже от закупуване на жилището...
Re: Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
21-09-2007 - 20:48:37
не беше само това ...открих обява за същия апартамент , от същата фирма че го продава за 41 000 еур , а аз правя депозит за 48 000 еур , и питам защо ...и ми се отговаря че тази обява не била актуализирана ....и с нищо не мога да докажа че става въпрос за същия апартамент .Отидох в защита на потребителите и те ми казаха че нищо не могат да направят ....трябвало да изпратя някои да сключи договор за 41 000 еур ..и после вече с двата документа да споря ....
Вече ме е страх ....как да оставя депозит ...и как да си взема жилище
Re: Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
21-09-2007 - 23:46:58
По принцип депозита , който сте оставили, не се връща ако се откажете от сделка. От друга страна, изгорели сте с 500 лв. Представи си да бяхте дали капаро 10% от продажната цена на имота и да изгорите с такава сума! Измамници много..
Re: Договор за блокиране продажбата на недвижим имот
22-09-2007 - 12:46:20
avatar
kadife75 Написал:
-------------------------------------------------------
> не беше само това ...открих обява за същия
> апартамент , от същата фирма че го продава за 41
> 000 еур , а аз правя депозит за 48 000 еур , и
> питам защо ...и ми се отговаря че тази обява не
> била актуализирана ....и с нищо не мога да докажа
> че става въпрос за същия апартамент .Отидох в
> защита на потребителите и те ми казаха че нищо не
> могат да направят ....трябвало да изпратя някои да
> сключи договор за 41 000 еур ..и после вече с
> двата документа да споря ....
> Вече ме е страх ....как да оставя депозит ...и как
> да си взема жилище


Не мога да разбера,защо не видиш собствената си отговорност и да си вземеш поука.Ти се пазариш,ти се съгласяваш на тази цена.Собственикът може да я промени колкото пъти реши.Не е морално,но и не е забранено.
Като си решил,че искаш да купуваш,защо не поиска да прочетеш акта за собственост? confused smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход